پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
۰۸:۵۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۲۳۵
مدیریت ورزش

کفاشیان با ۳۱۶ هزار دلاری که در فدراسیون فوتبال گمشده است، چه کرده است؟

علی کفاشیان,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی, مدیریت ورزش

اگرچه فوتبال در ایران امروز بعد از ماه ها وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا (corona) از سر گرفته می شود؛ ولی هنوز اتفاقات عجیب و غریب رخ داده در فدراسیون فوتبال است که ذهن بسیاری را درگیر کرده است. ماجرا از این قرار است که علی کفاشیان، رئیس سابق فدراسیون فوتبال، یکباره سروکله اش پیدا شده و برخلاف ادعای قبلی اش که عنوان کرده بود« دیوانه نیست که به فوتبال برگردد»، برگشته و می خواهد به عنوان سرپرست جدید این فدراسیون، تا زمان برگزاری انتخابات جدید این نهاد به فعالیتش ادامه دهد.

این موضوع محل بحث شده؛ چرا که او پیش تر به دلیل بازنشستگی مجبور به جدایی از فدراسیون شد و بعد هم که ماجرای محرومیت پنج ساله اش از هرگونه فعالیت فوتبالی پیش آمد؛ محرومیتی که به طرز عجیبی به یک سال تقلیل پیدا کرد و او حالا با سپری شدن همان محرومیت یک ساله می گوید مشکلی برای بازگشت به فدراسیون فوتبال ندارد. این موضوع به خودی خود ایرادی ندارد؛ ولی دلیلی که علی کفاشیان به خاطر آن محروم شده، محل سؤال است. ماجرا از این قرار است که کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، علی کفاشیان را به خاطر گم شدن ۳۱۶ هزار دلار در فدراسیون فوتبال، زمانی که او رئیس بوده، محروم کرده است؛ دلارهایی که هرگز مشخص نشد سر از کجا درآورده اند. 

کمیته اخلاق با محرومیت کفاشیان، او را محکوم به بازگرداندن چنین رقمی کرده بود؛ ولی کفاشیان که وعده داده بود با سند و مدرک بی گناهی اش را ثابت می کند، کمتر در این امر توفیق پیدا کرد تا همچنان سرنوشت دلارهای گم شده مبهم باشد. به عبارت ساده تر، علی کفاشیان در شرایطی دوباره به فدراسیون فوتبال برگشته که تکلیف آن دلارهای غیب شده هنوز مشخص نیست؛ به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان فوتبال عنوان کرده اند او ابتدا باید تکلیف این دلارها را مشخص کند و بعد سودای بازگشت به فداسیون فوتبال را داشته باشد.

داستان آن دلارها هم در نوع خود جالب و عجیب است. او در رقابت های انتخابی جام جهانی حق پخش بازی های خارج از خانه تیم ملی را فروخت تا به نوعی با صداوسیما که سر ندادن حق پخش لج بازی می کرد ، رقابت کند. کار علی کفاشیان و داستان حق پخش از زمانی شروع شد که پخش بازی عمان و ایران در رقابت های انتخابی جام جهانی در ۱۶ مهر ۱۳۹۴ از صداوسیما به اماواگر کشیده شد. چند روز قبل از آن دیدار« سیما» گفته بود این بازی پخش نخواهد شد و دلیلش را باید از فدراسیون فوتبالی پرسید که علی کفاشیان مسئولیتش را بر عهده دارد. آن بازی سرانجام پخش شد؛ ولی کشمکش هایش به قوت خود باقی بود؛ چراکه علی کفاشیان و البته فدراسیون فوتبال ایران برای اینکه بتوانند از پول حق پخش فوتبال چیزی عاید فدراسیون کنند، قراردادی با کمپانی« WSG» بستند؛ همان قراردادی که صداوسیما از دستش حسابی شاکی بود؛ ولی فدراسیونی ها از بستنش خوشحال بودند. واقعیت این بود که فدراسیون فوتبال ایران حق پخش بازی های خارج از خانه تیم ملی در همه رده ها را با امضای قراردادی فروخته بود.

شرکت« WSG» همان کمپانی مد نظر بود که نه فقط حق پخش بازی های تیم ملی ایران؛ بلکه حق پخش اکثر تیم های ملی دیگر کشورهای آسیایی را خرید و با فدراسیون های مربوطه قرارداد هم بست. این کمپانی با بستن قراردادی با AFC به یکه تازی اش در آسیا ادامه می داد و ازاین رو با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هم به تفاهم رسید. توافق اولیه هم به سال ۲۰۰۹ برمی گشت که این کمپانی با یکی از زیرمجموعه هایش با نام« MP& SILVA» با فدراسیون به تفاهم رسید و اتفاقا این توافق را در سایتش هم بازتاب می دهد. در آن سال مهدی محمد نبی، دبیر کل فدراسیون بود و او هم از بستن این قرارداد ابراز خوشحالی کرده بود. همچنین همین کمپانی سال ۲۰۱۳ در بیانیه ای اعلام می کند« توانسته ایم با ۲۳ کشور از ایران گرفته تا مراکش و از امارات و مصر، قراردادهایمان را تمدید کنیم». در همین بیانیه اشاره شده که تمدید قرارداد سه ساله است.

پس طبق همان ادعا فدراسیون فوتبال ایران با این کمپانی تا سال ۲۰۱۶ قرارداد بسته و حق پخش بازی های خارج از خانه تیم ملی را به WSG فروخته بود؛ البته علی کفاشیان مدعی بود حق پخش بازی های خارج از خانه تیم ملی را فروخته و حق پخش داخلی را به کمپانی یادشده نداده است. این موضوع محل اختلاف با صداوسیما بود؛ چون از قرار معلوم، تلویزیون ایران تا پیش از این در این گونه مسابقات که حالت رفت وبرگشتی داشته،« بده بستان» راه می انداخت؛ به این معنی که بازی های داخلی را رایگان به تلویزیون کشور تیم مقابل می داد و در عوض بازی های خارج از خانه تیم ملی را هم رایگان از تلویزیون کشور مربوطه می گرفت؛ اما در میانه های مهر ۱۳۹۴ عمانی ها با اشاره به این موضوع که حق پخش بازی های خارج از خانه را ایران به یک کمپانی دیگر فروخته و نمی تواند آن را رایگان به صداوسیمای ایران بدهد، خشم مسئولان صداوسیما را برانگیختند.

آن زمان اعلام شد که فدراسیون فوتبال حق پخش هر چهار بازی خارج از خانه یعنی دیدار با هند، عمان، گوام و ترکمنستان را برای هر بازی ۷۹ هزار دلار( مجموعا ۳۱۶ هزار دلار) واگذار کرده است. نکته عجیب اینکه آن رقم هرگز به حساب فدراسیون فوتبال واریز نشد! علی کفاشیان که در کنار عباس ترابیان، رئیس وقت کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال، در این پرونده دست داشتند، عنوان کردند سرشان کلاه رفته و پولی به حساب واریز نشده است! آنها عنوان کردند که شرکت« ام پی سیلوا» به مشکل برخورده و کلا از سوی دولت انگلیس منحل شده است. اگرچه اسنادی مبنی بر واریز این رقم هم عنوان شد که پیدا شده؛ ولی عباس ترابیان گفته بود« یکی می گوید اسناد واریزی این شرکت فتوشاپ بوده و یکی هم می گوید ایمیل ما حک شده است». فدراسیون فوتبال و علی کفاشیان به این بهانه که هزینه شکایت از این شرکت بیش از خود رقم مربوطه بود، حتی قید شکایت کردن را هم زدند تا ابهامات این پرونده بیشتر شود. کفاشیان مدعی شد که اصلا پولی نگرفته و وقتی پولی به حسابشان واریز نشده، دلیلی ندارد به خاطر آن پاسخ گو باشد. او حتی روز گذشته هم دوباره با مزاح از کنار این مسئله عبور کرد و در واکنش به اینکه برخی افراد مثل مصطفوی، درودگر و دادکان گفته اند کفاشیان پول را برگرداند و بعد به فدراسیون برگردد، گفت:« پول هست، فقط نمی دانیم به چه کسی باید بدهیم، بیایند بگیرند!».

sharghdaily.com
 • 10
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۱۲ تير
  هفته ۳۲ لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - لیورپول
  ساعت: ۲۳:۴۵
 • جمعه ۱۳ تير
  هفته ۳۳ لالیگا اسپانیا
  رئال‌مادرید - ختافه
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • شنبه ۱۴ تير
  هفته ۳۴ لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - مایورکا
  ساعت: ۰۰:۳۰
ویژه سرپوش