پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۱۰:۲۵ - ۱۶ دي ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۰۰۰۸۹۵
مدیریت ورزش

کریمی حق دارد بیاید ولی ما هم فوتبالی هستیم و از پشت کوه نیامده ایم

فریدون اصفهانیان,عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال
اسم فغانی از اول هم در لیست بود، اخبار من درآوردی می سازند/ افتخارات داوری در زمان من بوده اما می گویند نقطه سیاه فدراسیون/ کدام محکومیت؟ قرارداد ویلموتس بدون امضای ما هم قانونی بود/ می توان با زنده کردن مطالبات فدراسیون بدهی به شستا را داد

از او بعنوان نقطه سیاه فدراسیون فوتبال ۵ ستاره نام برده شد و حسابی او را رنجاند. خودش معتقد است اتفاقات خوب اخیر داوری مثل حضور داوران در جام جهانی و المپیک و افتخاراتی که برای داوران زن به ثبت رسیده، در دوران حضور وی در فدراسیون فوتبال بوده و نقدها در حق وی روا نیست. درخصوص اتفاقات اخیر ازجمله مصادره ساختمان فدراسیون فوتبال، حضور فوتبالی ها در انتخابات فدراسیون، انتخاب داور دربی و سایر موارد دیگر با عضو هیأت رئیسه فدراسیون صحبت کردیم. گفت‎ وگوی« فرهیختگان» با فریدون اصفهانیان را در ادامه می خوانید.

چند وقتی نبودید و ابهامات زیاد شده بود!

مگر ما باید همه چیز را توضیح بدهیم، بالاخره ما هم روابط عمومی و مسوول داریم و آن ها صحبت می کنند. زشت است که یک سری حرف ها را در بوق و کرنا می کنند. همین الان این داورانی که به جام جهانی و المپیک رسیده اند ازجمله این دو داور زن و خانم ناظمی که بین کاندیداهای بهترین داور جهان است، همه در دوران من اتفاق افتاده اما می گویند نقطه سیاه فدراسیون و مدام نقد بی جا می کنند.

در هر صورت آتش قرارداد با مارک ویلموتس دامن تمامی اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال را گرفت.

قرارداد با مارک ویلموتس در بیرون از کشور بسته شد و ما هم به آقای تاج تفویض اختیار کردیم تا این اتفاق بیفتد. قانونش هم همین است که رییس فدراسیون فوتبال به همراه خزانه دار قرارداد را ببندند. مگر ما در زمان بسته شدن قرارداد با کیروش و یا همین اسکوچیچ امضایی کردیم؟ در زمان ویلموتس هم قرارداد را بسته و آوردند ما هم رویت و امضاء کردیم حالا اینکه می گویند مقصر هستیم را نمی فهمم، ما چه امضا می کردیم چه نمی کردیم آن قرارداد بر اساس اساسنامه به قوت خود باقی می ماند. این قرارداد بدون مجوز و امضای ما هم دارای اعتبار می ماند. طبق اساسنامه امضای رئیس و خزانه دار کافی است.

شاید این صحبت شما به این مسئله تعبیر شود که دارید پشت مهدی تاج را خالی می کنید!

خیر، اینگونه نیست. ما می گوییم به آقای تاج تفویض اختیار کردیم که با مارک ویلموتس قرارداد ببندد، ما وی را قبول داشتیم و گفتیم این کار را انجام دهد. منظور من این است که قرارداد با امضای رئیس و خزانه دار قانونی است و تاج هم بر همین اساس قرارداد بست که پول ویلموتس را تمام و کمال پرداخت کند. نمی خواستیم این اتفاقات بیفتد بلکه این تحریم ها و اتفاقاتی که بوجود آمد سبب گردید نتوانیم این پول را پرداخت کنیم. مگر ما از فیفا پول نمی خواستیم؟ در صورتیکه می گرفتیم همان زمان هم می توانستیم از همین روش پول را پرداخت کنیم.

اکنون هم که ساختمان فدراسیون فوتبال مصادره شده و این موضوع مسئله ساز شده است.

در این مورد مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال صحبت کرد و شفاف سازی انجام شده است. سرانجام شرکت سرمايه گذاری تأمين اجتماعی در رابطه با قرارداد ویلموتس به فدراسیون فوتبال پول قرض داده و چکی را گرفته و حالا آن چک را اجرا گذاشته، حالا باید یک راه قانونی پیدا شود تا مشکلی پیش نیاید.

به نظر شما مشکل حل می شود یا ساختمان به فروش خواهد رفت.

سرانجام موضوع زمان می برد و ان شاءالله حل می شود، بالاخره اگر فدراسیون مطالبات خود را از فیفا و جاهای دیگر زنده کند میتواند قرض خود را پرداخت کند. بااین حال فوتبال دنیا روی حق پخش می چرخد ولی در فوتبال ایران هیچ حق پخشی وجود ندارد. هنگامی که فیفا می گوید فدراسیون فوتبال باید استقلال داشته و غیردولتی باشد، باید حق پخش بگیرد یا اصلاً میتواند برای خود شبکه تلویزیونی به وجود آورد و به درآمدزایی بپردازد ولی اینجا از این موارد خبری نیست.

الان هم بحث محکومیت و ممنوعیت اعضای هیأت رئیسه در بخش های مختلف به گوش میرسد یا به عنوان مثال گفته می شود در انتخابات بعدی فدراسیون فوتبال حق ثبت نام ندارید.

اصلاً چنین چیزی نیست چه کسی این حرف ها را می زند؟ علتی ندارد وقتی ۴ رسانه این حرف ها را می زنند این مباحث درست باشد. آیا واقعا برای ما حکم آمده است یا نامه ای آمده یا دادگستری ما را خواسته است؟ کجا ما را خواستند که این حرف ها را می زنند؟ ما یک بار فقط به مجلس رفتیم و چنین حرف هایی صحت ندارد. آیا ما را از جایی محروم یا ممنوع المعامله نموده اند یا ممنوع السفر شده ایم که این حرف ها را می زنند؟

کمی سر داستان های علیرضا فغانی که از لیست داوران بین المللی ایران بیرون ماند، مشکلاتی ایجاد شد.

چه کسی بیان کرد کمیته داوران اسم فغانی را از لیست درآورده است؟ شما خودتان دیدید که این اتفاق افتاد؟ این خبر را چه کسی بیرون داد و چه کسی تائید کرد؟ آیا یکی از مسوولان داوری یا فدراسیون فوتبال این خبر را داد یا تائید کرد؟ این اخبار من درآوردی را از خودشان درمی آورند و هرکسی یک چیزی می گوید.

یعنی اسم او از اول در فهرست داوران بین المللی بود؟ خود داوران هم در این باره صحبت می کردند.

مگر داوران مسوولیت دارند؟

چرا خودتان در این خصوص شفاف سازی نکردید؟

چون نیاز نبود ما این کار را انجام بدهیم. وقتی لیست را فرستادیم اسم فغانی در لیست بود و چرا باید شفاف سازی می کردیم. برایم سؤال است که چه کسی این خبر را تائید کرد که موارد بعدی بوجود آمد. آیا کمیته داوران، هیأت رئیسه یا رییس فدراسیون این خبر را گفتند یا تائید کردند؟

الان هم که فغانی در جام باشگاه های جهان هم قضاوت نمی کند.

بالاخره او را دعوت نکردند و اتفاقی است که افتاده.

می خواهند بگویند که اتفاقات حاشیه ای اخیر تاثیرگذار بوده؟

اینها چه ربطی به هم دارد. مگر او برای لیگ قهرمانان آسیا دعوت نشده بود؟ فغانی به همراه بنیادی فر و دو کمک داور در قطر حضور داشتند و حالا شاید نیاز نبود از فغانی استفاده کنند و می خواستند از داوران جدید بهره ببرند، ما که نمی دانیم.

برای انتخابات فدراسیون فوتبال برنامه خاصی دارید؟

باید ببینیم چه می شود. یک ارزیابی باید انجام دهیم تا ببینیم در آینده چه پیش می آید.

فریدون اصفهانیان,عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال

صحبت از حضور فوتبالی هایی مثل دایی و کریمی در انتخابات شد و کریمی اعلام حضور کرد. در این باره چه صحبتی دارید؟

عیبی ندارد آنها هم بیایند. باید فوتبالی ها و همه آنهایی که لیاقت و شایستگی دارند به صحنه بیایند ولی طوری می گویند فوتبالی ها انگار ما از پشت کوه آمده ایم! مگر ما که الان در هیأت رئیسه هستیم، فوتبالی نیستیم؟ آیا خود من بازیکن یا مربی و داور بین المللی نبودم؟ بازیکن تیم ملی نبودم؟ در تمام رده های سنی بازی کردم و کاپیتان تیم منتخب استان بودم و پس از آن داور شدم و درنهایت داور بین المللی. مگر در همین عرصه کم قضاوت کردم؟ از مقدماتی جام جهانی و جام ملت ها گرفته تا مقدماتی المپیک و نیمه نهایی جام باشگاه های آسیا همه را سوت زدم. پس ما هم فوتبالی هستیم و چرا می گویند فوتبالی ها بیایند؟ ما هم دوست داریم فوتبالی ها بیایند. مگر خدای نکرده می گوییم نیایند؟ وقتی فیفا می گوید باید فوتبالی ها باشند ما هم از خدای مان است این اتفاق بیفتد ولی همین هایی هم که هستند فوتبالی و ورزشی هستند.

علی دایی گفته برای حضور در انتخابات برنامه ندارد برای اینکه به درد ریاست فدراسیون فوتبال نمی خورد.

با توجه به شناختی که از آقای دایی دارم، او سرمایه فوتبال ما و پرچمدار فوتبال ایران به شمار می رود. امثال دایی باید در فدراسیون فوتبال و فوتبال تصمیم گیر و تصمیم ساز باشند و بالاخره باید از وجود این عزیزان استفاده کرد و ما هم نمی گوییم این اتفاق نیفتد اما خودش باید تصمیم بگیرد که در این زمینه ورود کند یا خیر. ما ضمن احترامی که به علی دایی داریم، خیلی هم او را دوست داریم.

داور دربی چه کسی خواهد شد؟

در این خصوص در کمیته داوران جلسه گذاشته و تصمیم گیری خواهیم کرد. هنوز داور دربی معلوم نیست و باید بنشینیم و اهم و فی الاهم کنیم تا بهترین مورد برای تیم داوری را انتخاب کنیم.

آیا واقعا داور دربی را کمیته داوران انتخاب می کند؟ در بازی قبلی که این اتفاق نیفتاد و کرمانشاهی را وتو کردند.

خیر، کمیته داوران داور را انتخاب می کند. درخصوص دربی جام حذفی هم من نمی دانم چه اتفاقی افتاده، چون آن زمان من در کمیته داوران نبودم.

اضافه شدن داوران بازی ها و تعدد داوران گمنام در رقابت های لیگ برتر میتواند ارتباطی با انتخابات فدراسیون فوتبال داشته باشد؟

از اتفاق این داوران گمنام نیستند و چندین سال است که در لیگ دسته اول سوت زده و یا در لیگ برتر بعنوان داور چهارم حضور داشتند. الان هم که قضاوت های خوبی را از آنها شاهد هستیم و این موضوع مشکل ما نیست، اما اینکه می گویند این موضوع ارتباط به رأی هیأت ها و انتخابات فدراسیون فوتبال دارد ضمن احترام به همه روسای هیأت های استان ها آیا آنها که آدم های متشخصی هستند بخاطر یک داور رأی می دهند؟ آنها با این همه قدمت و ظرفیتی که دارند بخاطر یک داور می خواهند رأی بدهند؟ من خودم رئیس هیأت فوتبال هستم و اگر داور من را بگذارند، من بخاطر آن داور به کسی که خدایی نکرده صلاحیتش را ندارد و یا ظرفیت حضور در فدراسیون فوتبال را ندارد، می آیم به او رای بدهم؟ اصلا چنین چیزی ممکن نیست.

ماجرای چکی که از یک داور گرفتید هم جنجالی شد. قصه چه بود؟

در این مورد هم فدراسیون فوتبال و حقوقی آن بررسی های لازم را کردند. من سه سال پیش می خواستم یک زمین در شمال کشور بخرم و از اتفاق با خانواده رفتیم و زمین را دیدیم و قرار شد بعد از نهایی کردن قیمت آنرا بخریم. بعد از اینکه به زنجان برگشتیم گفتند قیمت زمین حدود ۱۰۰ میلیون تومان شده و قرار شد ۱۰۰ میلیون به حساب مومنی بریزم تا او این زمین را بخرد که البته من به او گفتم اگر ۱۰۰ میلیون به حساب شما بریزم و فردا روزی برای تو اتفاقی بیفتد، من این پول را از چه کسی باید بگیرم و یا چطور به تو اطمینان کنم؟ قرار شد او یک چک صد میلیون تومانی و روی حساب ضمانت مبلغی که واریز می شود، تحویل بدهد که حتی آن چک را خودم هم نگرفتم و قرار شد دست آقای ایرج احمدی در فدراسیون فوتبال باشد که درنهایت بتوانیم معامله را انجام دهیم. در ادامه این اتفاقات افتاد و پس از اینکه چک صادر شد من هم پول را به حساب مومنی ریختم و زمین را خریدم و بعد از اینکه زمین به نام من خورد، آن چک را پس دادیم. واقعا نمی دانم به چه دلیل این موضوع رسانه ای شد و روی چه هدفی این کار را کردند. حالا هم این موضوع را بهانه کرده و می گویند اصفهانیان چک صد میلیونی گرفته. من سه سال پیش از کجا می دانستم یک روزی مومنی معروف شده و داور بین المللی خواهد شد.

 • 15
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱ بهمن
  هفته ۱۲ لیگ برتر ایران
  شهر خودرو - نساجی
  ساعت: ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  پیکان تهران - شهداب یزد
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • معوقه هفته اول لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - استون ویلا
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • سوپرکاپ ایتالیا
  یوونتوس - ناپولی
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • هفته ۱۸ لیگ برتر انگلیس
  فولام - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۴۵
 • پنجشنبه ۲ بهمن
  لیگ برتر بسکتبال
  ذوب آهن - شهرداری بندرعباس
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • جمعه ۳ بهمن
  لیگ برتر بسکتبال
  شورا و شهرداری قزوین - مس رفسنجان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • هفته ۱۸ بوندسلیگا
  مونشن گلادباخ - دورتموند
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش