۱۳:۴۷ - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۶۵۰۵
ورزش بانوان

ورزش زنان همچنان در خواب؛

خانمِ«سرپرست»چشم فدراسیون را هم کور کرد/چند شغله‌ به احیا نمی‌رسد

الهه عرب عامری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان
سرپرست فدراسیون بین‎المللی ورزش زنان درحالی از سوی وزارت ورزش با هدف احیا این فدراسیون انتخاب و معرفی شد که به دلیل چند شغله بودن نه تنها ابرویش را درست نکرد بلکه چشمش را هم کور کرد!

احیای «فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان» با وجودی که سه دهه پیش فعالیت‌هایش در ایران ملغی اعلام شد و امروزه هم خاستگاه مشخصی در ورزش جهان ندارد، جزو برنامه‌های به ظاهر اولویت دار مدیران ورزش کشور در سال گذشته قرار گرفت.

 

اگرچه تا به امروز که ماه‌ها از طرح ابتدایی آن می‌گذرد، جز انتخاب سرپرست هیچ گام دیگری برای آن برداشته نشده است. از خانم سرپرست و اقداماتی که موظف به انجام دادن آنها در کمترین زمان ممکن بود نیز هیچ خبر و اثری نیست.

 

بعد از اینکه فعالیت‌های فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان به دلایل نامشخص تعطیل شد، بارها مدیران ورزش نسبت به آغاز به کار دوباره آن تاکید کردند تا اینکه ۲۰ مردادماه سال گذشته و در نشست مشترک رضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر احیای دوباره این فدراسیون تصویب و تاکید شد که اقدامات لازم در این زمینه به سرعت انجام شود.

 

با این حال پنج ماه زمان برد تا وزیر ورزش تکلیف مدیریت این فدراسیون را مشخص کند. در حکمی که سلطانی فر برای الهه عرب عامری به عنوان سرپرست فدراسیون بین المللیورزش زنان مسلمان صادر کرد، تاکید شد به اینکه در اسرع وقت نسبت به برگزاری مجمع انتخاباتی ریاست این فدراسیون اقدام شود اما تا به امروز نه خبری از اقدامات انجام شده، بوده و نه آثاری از آنها دیده شده است.

 

الهه عرب عامری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان

سرپرستِ پُرمشغله یا کم کار؟!

الهه عرب عامری بعد از اینکه به عنوان سرپرست فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان انتخاب شد در گفتگو با مهر به انتقادات مطرح نسبت به راه اندازی دوباره این فدراسیون واکنش نشان داد و حتی بر ضرورت احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان تاکید کرد. وی حتی مدعی شد که «دغدغه اش فراهم کردن شرایط برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون است و تلاش می‌کند هرچه زودتر این موضوع را به سرانجام برساند».

 

حالا بعد از چهار ماه از آغاز به کار عرب عامری در فدراسیون بین المللی ورزش زنان این سوال مطرح است که «پیگیری فعالیت‌ها در رابطه با این فدراسیون و راه‌اندازی دوباره آن به کجا رسیده است؟»، برای اطلاع از پاسخ این پرسش خبرنگار مهر طی روزهای گذشته بارها با الهه عرب عامری تماس داشت اما وی با وجود اطلاع از دلیل تماس و محور گفتگو، به هیچ یک از آنها پاسخ نداد.

 

قدر مسلم اینکه اگر تا به امروز برای فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان و از سرگیری فعالیت‌هایش اقدام خاص و قابل توجهی صورت گرفته بود و نتیجه‌ای به دست آمده بود، به اندازه کافی در بوق و کَرنا می‌شد طوری که اصلاً نیازی به پیگیری برای اطلاع رسانی نداشت اما به نظر می‌رسد برخی مشغله‌های ورزشی و غیرورزشی سرپرست منتخب مانع از رسیدگی صد درصد به پرونده شده و باعث شده به نوعی کم کاری صورت بگیرد.

 

به هر حال الهه عرب عامری به جز سرپرستی فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان به خاطر حضور در فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی به عنوان رئیس انجمن تیراندازی و همچنین تدریس دانشگاهی با مشغله‌های دیگری هم مواجه است و شاید به همین دلیل طی چهار ماه گذشته که سرپرستی فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان را پذیرفته، جز صحبت و اظهار نظر در مورد اهمیت این فدراسیون و لزوم توجه مدیران وزارت و کمیته به آن نتوانسته اقدام نتیجه بخشی داشته باشد.

 

الهه عرب عامری,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان

سری که درد نمی‌کرد را دستمال بستند

به گزارش مهر، فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان که ۳۰ سال پیش از حمایت تمام قد رئیس وقت کمیته بین المللی المپیک، رئیس وقت شورای المپیک آسیا و رئیس جمهوری وقت ایران برخوردار بود، با وجود تصمیمی که برای «احیا» دوباره آن گرفته شده همچنان در «کما» به سر می‌برد و با این روندی که در حال طی شدن است اصلاً مشخص نیست چه زمانی از این وضعیت خارج خواهد شد.

 

البته تأخیر در سر و سامان گرفتن فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان هیچ تأثیری در وضعیت ورزش بانوان ایران و حتی جهان نخواهد داشت همانطور که طی هشت سال گذشته که فعالیت‌های این فدراسیون تعطیل شده بود، چنین تأثیری حس نشد کما اینکه طی این مدت بانوان ورزشکار ایران در اولین حضور و اولین مدال‌آوری در خیلی از میادین و از جمله المپیک را هم رقم زدند.

 

اصلاً به همین دلیل بود که بعد از مصوب شدن احیای فدراسیون بین المللی ورزش زنان و انتخاب سرپرست برای آن، انتقاداتی مطرح شد مبنی بر اینکه «فدراسیون بین المللی ورزش زنان کدام بار را از دوش ورزش بر می‌دارد؟»

 

به هر حال این فدراسیون سال ۱۳۶۹ در شرایطی تأسیس و آغاز به کار کرد که الگوهای رایج پوشش ورزشکاران زن در سطح جهان با مذهب و اعتقادات زنان مسلمان مغایرت داشت و به همین دلیل محدودیت‌هایی برای این دسته از ورزشکاران جهت حضور در مسابقات بینالمللی و بعضاً ملی ایجاد شده بود. اصلاً به همین دلیل بود که «بازی های اسلامی بانوان» به عنوان مهمترین برنامه این فدراسیون تازه تأسیس در دستور کار قرار گرفت تا اینگونه خلأ ناشی از محدودیت‌های حضور بانوان در میادین بین المللی و با حجاب اسلامی کامل پُر شود اما واقعاً در این مقطع زمانی که چنین کمبودهایی در ورزش بانوان حس نمی‌شود، چرا باید تصمیم به احیای دوباره یک فدراسیون فراموش شده گرفته شود تا چنین انتقاداتی در رابطه با آن ایجاد شود.

 

جدا از همه اینها، این موضوع در ورزش ایران به یک عادت تبدیل شده که موضوعی مصوب شود و برای آن حکمی صادر شود اما آنگونه که باید مورد پیگیری و نتیجه‌گیری قرار نگیرد. فدراسیون بین المللی ورزش زنان مسلمان و تصمیم برای راه اندازی دوباره آن هم از این دسته تصمیمات و مصوبات هستند در حالیکه برای این فدراسیون نه مکانی مشخص شده، نه بودجه‌ای تعریف شده و نه اصلاً مدعیِ پیگیری وجود دارد.

 

 

 • 9
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.0 stars from 15 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۲۹ شهریور
  هفته چهارم لیگ برتر ایران
  تراکتور - گل گهر
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • هفته چهارم لیگ برتر ایران
  شهر خودرو - فولاد
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • هفته چهارم لیگ برتر ایران
  سپاهان - نفت‌ مسجدسلیمان
  ساعت: ۱۹:۳۰
 • یکشنبه ۳۱ شهریور
  هفته چهارم لیگ برتر ایران
  استقلال - پرسپولیس
  ساعت: ۱۶:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید