۰۸:۳۶ - ۱۹ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۵۴۷۷
ورزش بانوان

جام جهانی، تبلیغ فوق‌العاده برای فوتبال زنان

جامـی که هنـوز به پایان نرسیـده

پیروزی آمریکا مقابل هلند,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,ورزش بانوان
در بالاترین سطح از ورزش، جام جهانی، قله فوتبال زنان است. در حال حاضر سطح بازی به طور چشمگیری بهبود یافته است، توجه رسانه‌ها افزایش یافته و بازی محبوبیت یافته است. تنها باید به موفقیت عظیمی از جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ نگاهی بیندازیم تا نشان دهد که این ورزش چگونه محبوب و قدرتمند در سراسر جهان است، چرا‌که این رویداد تقریبا یک میلیارد دلار فعالیت اقتصادی را برای کشور میزبان ایجاد کرد.

روز یکشنبه ورزشگاه سرشار از تماشاچیان پرشور شاهد فینال جام جهانی فوتبال زنان بین دو تیم آمریکا و هلند بود. فینالی که با گل مگان راپینو از روی نقطه پنالتی با نتیجه دو بر صفر به نفع آمریکا به پایان رسید تا این تیم تنها تیمی باشد که توانسته است چهار بار عنوان قهرمانی این جام را در تاریخ ۲۸ ساله خود تا‌کنون به دست آورد. پنالتی که به لطف سیستم VAR بعد از بازبینی ویدئو توسط داور فرانسوی بعد از اعلام ضربه کرنر به این تیم هدیه داده شد تا هلند از پیروزی در مقابل تیم قدرتمند آمریکا مایوس شود.

بازی‌ها تمام شد و تکلیف قهرمان هم مشخص شد ولی این جام هنوز به سر منزل مقصود نرسیده است.

جامی که از زمان شروع فروش بلیت‌ها با کابوس تهیه کردن این بلیت‌ها برای طرفداران فوتبال آغاز شد و با پیشرفت بازی‌ها و حساس شدن مراحل این مشکل افزایش پیدا کرد و به روایت خبرگزاری‌های رسمی به مرز دیوانگی رسید.

جامی که با وجود مشکلاتی که سیستم بلیت فروشی فیفا برای هواداران ایجاد کرده بود ولی بیش از ۵/۱ میلیون نفر از نزدیک به تماشای این دوره از بازی‌ها نشستند و در حدود یک میلیارد نفر از طریق تلویزیون بازی‌ها را تماشا کردند.

این در حالی است که در دور قبلی بازی‌ها در سال ۲۰۱۵ به میزبانی کانادا بیش از ۷۵۰ میلیون هوادار در سراسر جهان برای تماشا پای تلویزیون نشستند و ۱/۳۵ میلیون تماشاچی برای تماشای آن در استادیوم‌ها بلیت خریداری کرده بودند.

این جام در ورزشگاه پارک المپیک لیون به پایان رسید ولی میراث ماندگاری برای فوتبال زنان در سراسر جهان باقی گذاشت و نقطه آغازی برای این رشته برای موفقیت‌های بیشتر در سراسر جهان شد.

جامی که با شعار « جرأت درخشش» آغاز شد و توانست با اتفاقات بزرگی که رقم زد جرأت درخشش را به زنان در سراسر جهان بدهد. این شعار هنوز بعد از ۲۸ سال برای بزرگترین رویداد فوتبال زنان انتخاب می‌شود چرا‌که هنوز ماموریت به سرانجام نرسیده است.

جامی که با چالش مبلغ رقم پاداش قهرمان جام جهانی آغاز شد و این امید را به همگان داد که در دور بعدی این مبلغ افزایش چشمگیری داشته باشد. در فرانسه قهرمان ۴ میلیون دلار جایزه می‌گیرد؛ دو برابر جایزه‌ای که در تورنمنت قبلی در سال ۲۰۱۵ پرداخت شد. جایزه‌ای که به سایر تیم‌ها تعلق می‌گیرد بستگی به میزان پیشرفت‌شان در تورنمنت دارد. کمترین جایزه (۷۵۰ هزار دلار) برای حضور در دور گروهی است. کل جایزه‌ای که فیفا به تیم‌های حاضر در جام جهانی زنان می‌دهد ۳۰ میلیون دلار است. این در حالی است که کل جایزه‌ای که پارسال فیفا به تیم‌های حاضر در جام جهانی مردان داد ۴۰۰ میلیون دلار بود؛ بیش از ده برابر.

جامی که با برنامه‌ریزی‌های مختلف نه تنها در حوزه فنی بلکه در سایر حوزه‌ها از جمله محیط زیست، اجتماعی و اقتصادی سعی داشت اتفاقات بزرگی را رقم بزند که به عقیده خیلی از کارشناسان بسیار موفق هم بوده است.

برای مثال به نقل از فاکس نیوز ویدئو مربوط به «جام‌جهانی زنان‌» برای مرحله یک چهارم نهایی بازی آمریکا - فرانسه که توسط این شبکه به اشتراک گذاشته شده بود، تنها در توییتر ۱/۵ میلیون بازدید کننده داشته است که این تعداد دو برابر تعدادی است که برای جام جهانی مردان در روسیه در سال ۲۰۱۸ وجود داشته است.

درخشش اخبار جام جهانی زنان وقتی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم در سراسر جهان اتفاقات بزرگی در دنیای ورزش همچون فینال کوپا آمه‌ریکا و گلد‌کاپ و مسابقات تنیس ویمبلدون در حال برگزاری در همان روز بوده است.

در سراسر جهان، دختران و زنان با شور و شوق زیادی فوتبال بازی می‌کنند. در استادیوم‌ها و زمین‌های شهرها و روستاها، با تجهیزاتی در کلاس جهانی و یا دست‌ساز؛ با مهارتی کامل همچون بازیکنان حرفه‌ای یا با شور و شوق یک مبتدی. فوتبال بازی جهانی برای زنان و دختران است، فوتبال وسیله‌ای برای برش همه مرز‌ها از نظر جامعه و نژاد و مذهب تا قومیت و محدودیت‌های اجتماعی - اقتصادی است.

در بالاترین سطح از ورزش، جام جهانی، قله فوتبال زنان است. در حال حاضر سطح بازی به طور چشمگیری بهبود یافته است، توجه رسانه‌ها افزایش یافته و بازی محبوبیت یافته است. تنها باید به موفقیت عظیمی از جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۹ نگاهی بیندازیم تا نشان دهد که این ورزش چگونه محبوب و قدرتمند در سراسر جهان است، چرا‌که این رویداد تقریبا یک میلیارد دلار فعالیت اقتصادی را برای کشور میزبان ایجاد کرد. فینال ایالات متحده در مقابل هلند، جزو رکوردداران بیشترین تماشای بازی‌های فوتبال در تاریخ ایالات متحده بوده است. با این حال فوتبال زنان مسیری سخت برای جهانی شدن را طی کرده است. گرچه فیفا و کمیته برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه اذعان داشتند این دوره از جام جهانی با رشد بی‌سابقه‌ای از حیث توجه عام مردم برخوردار بوده لیکن فوتبال زنان در بعضی از کشورها کماکان مورد توجه مردم قرار نمی‌گیرد.

در آخرین نظرسنجی انجام گرفته از سوی فیفا مشخص شد تنها ۷‌% از مردم هند علاقه‌مند به فوتبال زنان هستند و این مقدار در ایتالیا تنها   ۹‌% بوده است. در اکثر کشورهایی که دارای تیم فوتبال مردان قدرتمندی هستند این عدد مابین ۱۰% تا ۲۰‌% بوده است، تنها در آلمان و برزیل فوتبال زنان مورد توجه بیشتر است و آمار نمایانگر علاقه ۳۳‌% و ۳۹‌% در این دو کشور می‌باشد.

هنوز نگاه تبعیض‌آمیز در این خصوص وجود دارد و نمود اصلی آن در فضای مجازی دیده می‌شود. بازیکنان زن بارها گفته‌اند با فضای ترسناکی در شبکه‌های اجتماعی مواجه هستند و این معضلی است که فوتبال، این بازی مدرن امروزه با آن روبه‌رو است.

فوتبال زنان گرچه در این اواخر شاهد رشد بسزایی بوده اما کماکان با سختی‌های گوناگونی مواجه است که در این بین فقدان توجه عموم و عدم داشتن اسپانسرهای مناسب و حمایت‌های لازم از شاخص‌ترین آنهاست. حتی در بعضی از کشورها این مشکلات ریشه‌های عمیق‌تری دارد که موجب نادیده گرفتن حقانیت این ورزش شده است.

به هر حال این جام هنوز به مقصد خود نرسیده است و باید مسیر طولانی موفقیت را طی کند.

امیر صدیقی

newspaper.iran​-varzeshi.‎​com
 • 19
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۲۶ مرداد
  فینال فوتسال جام باشگاه‌های آسیا
  مس سونگون - ناگویا ژاپن
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  ساوتهمپتون - لیورپول
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - تاتنهام
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یکشنبه ۲۷ مرداد
  هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  چلسی - لسترسیتی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته دوم لیگ یک فرانسه
  رن - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • دوشنبه ۲۸ مرداد
  هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید