مهمترین عناوین خبری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲
۰۰:۵۶ - ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۰۹۵
کشتی - وزنه برداری

چرا دبیر، حسن یزدانی را از لیست برترین‌های سال کشتی حذف کرد؟ | اختلافات سیاسی یا فنی؟

حسن یزدانی,اختلافات علیرضا دبیر و حسن یزدانی

روزنامه هم میهن نوشت: پیش از شروع مسابقات جهانی اسلو نروژ، فیلمی منتشر شد که علیرضا دبیر در یکی از اتاق‌های فدراسیون کشتی در حال مرور نکات فنی به حسن یزدانی است تا او بتواند سرانجام از سد حریف سرسخت آمریکایی‌اش عبور کند. در این جلسه فنی، پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی و حمید سوریان نیز حضور داشتند، یزدانی به نکات مطرح‌شده توجه می‌کرد و سرانجامش، پیروزی مقابل تیلور و قهرمانی در این مسابقات شد. همه چیز در ظاهر خوب پیش می‌رفت تا کمتر از یک سال بعد و در شهریور ۱۴۰۱ حسن یزدانی در مسابقات جهانی اسلو با نتیجه هفت بر یک شکست سنگینی را مقابل تیلور متحمل شد تا سرآغاز جنجال عجیبی در کشتی ایران باشد. از آن روز به بعد فاصله بین یزدانی و دبیر بیشتر و بیشتر شد تا جایی که نام مدال‌آور المپیک و مسابقات جهانی در لیست برترین‌های کشتی قرار نگرفت و فدراسیون کشتی نام یزدانی را حذف کرد.

اختلاف از کجا کلید خورد؟

حسن یزدانی که سرانجام توانسته بود در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ، از سد دیوید تیلور آمریکایی عبور کند انتظارات را طوری بالا برده بود که توقع می‌رفت در مسابقه فینال ۲۰۲۲ در صربستان نیز، کشتی‌گیر ایران پیروز این میدان جذاب باشد. در عین ناباوری اما حسن یزدانی با یک رویکرد سراسر اشتباه، با نتیجه سنگین هفت بر یک مقابل تیلور شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد. در بازگشت کشتی‌گیران کشورمان به ایران، در فرودگاه امام خمینی، پدر حسن یزدانی به شکل ناباورانه‌ای به علیرضا دبیر تاخت و رویکرد اشتباه دبیر را عامل اصلی شکست پسرش قلمداد کرد:«پسرم دنبال رکورد نیست. فقط برای شادی مردم کشتی می‌گیرد. پسرم دنبال رئیس فدراسیون نیست. دنبال شورای شهر و نماینده مجلس نیست. سوال من اینجاست آقای دبیر نیم ساعت قبل از کشتی فینال چرا به پسرم گفت با مربی ۱۱۰ کیلویی تمرین کند تا ضربان قلبش به ۲۵۰ برسد؟ باید پاسخ بدهد چرا این کار را کرد؟ چرا در فدراسیون و خانه کشتی با سبک حسن یزدانی زیر کتف کار می‌کند، اینجا در مصاحبه می‌گوید کشتی فقط زیر کتف نیست!؟ حسن یزدانی زیر می‌گیرد. زیر کتف می‌زند. سروته یکی می‌کند. همه جای کشتی، کشتی می‌گیرد. حسن را اینها نساختند.»

دبیر که پیشتر به انتقاد فنی از کشتی یزدانی مقابل تیلور پرداخته بوده، این بار اما در پاسخ به انتقاد جدی پدر حسن یزدانی، در جمع خبرنگاران اینطور پاسخ داد و سعی کرد به حواشی دامن نزند:«حرفی که از دهان خارج می‌شود باید آن دنیا بابتش پاسخگو باشیم. نقدهای پدر حسن یزدانی را باید از خود حسن بپرسید. من همیشه طوری رفتار می‌کنم که خدا از من راضی باشد، در این صورت مردم نیز از عملکرد من احساس رضایت خواهند کرد.» مصطفی میرعمادیان، مربی کشتی نیز در گفت‌وگو با ایسنا صحبت‌های پدر حسن یزدانی را رد کرده بود:«خود حسن یزدانی از ما به صورت مکتوب درخواست کرده بود در روز مسابقه حریف تمرینی او از خودش سنگین‌تر باشد. این درخواست خود او بود که ما اجابت کردیم تا کشتی‌گیر خواسته‌اش انجام شود».

اختلافات سیاسی یا فنی؟

درست در روزهایی که شکست حسن یزدانی مقابل تیلور آمریکایی حاشیه عجیبی را برای کشتی ایران به وجود آورده بود، ماجرای درگذشت مهسا امینی نیز باعث شد تا کاربران شبکه‌های اجتماعی از ورزشکاران بخواهند نسبت به مسائل کشور، واکنش نشان دهند و بی‌تفاوت نباشند. حسن یزدانی نیز با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرامش درگذشت مهسا امینی را تسلیت گفت؛ موضوعی که طبعا نباید برداشت سیاسی از آن شود، اما بسیاری اینطور تحلیل می‌کنند که اتفاقات پیاپی این‌چنینی باعث شد تا فاصله بین دبیر و یزدانی بیش از پیش شود.

روز گذشته رئیس فدراسیون کشتی در جلسه‌ای با کشتی‌گیران تیم ملی ایران تاکید کرد کشتی‌گیر نباید نسبت به مسائل سیاسی اظهارنظر کند چراکه تمرکز ورزشکار به هم می‌ریزد. علیرضا دبیر در ادامه افزود:«وظیفه ما فراهم کردن امکانات برای شما است و شما نیز باید فقط روی کشتی گرفتن تمرکز کنید، نه مسائل سیاسی.»

محمدطلایی، سرمربی سابق تیم ملی کشتی در گفت‌وگو با «هم‌میهن» پیرامون چنین نقطه‌نظری از علیرضا دبیر گفت: «کشتی‌گیر در جامعه زندگی می‌کند و حق دارد نظر بدهد. کشتی‌گیر، پیش از آنکه یک ورزشکار حرفه‌ای باشد، یک انسان و شهروند جامعه محسوب می‌شود. اگر مشکلی به لحاظ معیشتی یا اقتصادی وجود دارد و ورزشکار احساس می‌کند که می‌تواند صدای مردم باشد، باید اظهارنظر کند و از تریبونی که به واسطه شهرتش به دست آمده، اتفاقا می‌تواند به‌خوبی بهره ببرد تا مسئولین نقدها را بشنوند.» طلایی در ادامه گفت: «شخص علیرضا دبیر حتی در زمان ریاست فدراسیون کشتی، هم اظهارنظر سیاسی کرد و نقطه‌نظرش را مطرح کرد. در روزهایی که او کشتی‌گیر بود و قصد داشت در رشته خاصی در دانشگاه تحصیل کند درخواست دیدار با رئیس‌جمهور را کرد. چطور آن زمان چنین مسائلی ممنوع نبود؟ او بعدها به شورای شهر رفت و نشان داد که تفکرات سیاسی دارد.»

نمی‌توانند یزدانی را حذف کنند

فدراسیون کشتی اما نسبت به حذف نام حسن یزدانی از لیست برترین‌های ۱۴۰۱ موضع خاصی نگرفت، اما بسیاری عقیده دارند مولفه فدراسیون کشتی برای لیست برترین‌های سال این است که کشتی‌گیر در آن سال به مدال طلا رسیده باشد؛ موضوعی که با بررسی لیست نهایی، رد می‌شود چراکه مولفه کسب مدال طلا نمی‌تواند دلیل قطعی حذف نام یزدانی باشد زیرا در لیست منتشره از سوی فدراسیون نام امین میرزازاده دیده می‌شود که در مسابقات کشتی فرنگی بلگراد به مدال نقره جهانی رسید. سرمربی سابق تیم ملی کشتی ایران درخصوص افت احتمالی یزدانی به دلیل حواشی ایجادشده گفت: «امیدوارم که حسن یزدانی در مسیر درستی قرار بگیرد چراکه قهرمان کشورمان برای سومین مدال المپیک مبارزه می‌کند و هدفش هم همین مسئله است اما برخی تمایل ندارند این اتفاق رخ دهد. عقیده من این است که حسن یزدانی حتی می‌تواند چهار مدال المپیک را به ارمغان بیاورد اگر برخی حسادت‌ها و سنگ‌اندازی‌ها اجازه بدهد. متاسفانه گاهی می‌بینیم کسی که در حال پیشرفت است، به جای کمک کردن، سنگ‌اندازی می‌کنند تا او به زمین بخورد».

باتوجه به اینکه حسن یزدانی به مسابقات جهانی آمریکا اعزام نشد و نام او در لیست برترین‌های سال نیز توسط فدراسیون کشتی حذف شده، شاید این اتفاق باعث شود تا یزدانی از فرم مطلوب خودش که برای قهرمانی و شکست تیلور مبارزه می‌کند، دور شود؛ موضوعی که به‌طور کامل از سوی محمد طلایی رد نمی‌شود. دارنده مدال طلای مسابقات جهانی کشتی در سال ۱۹۹۷ همچنین درخصوص اینکه چنین رویکردی که از سوی فدراسیون کشتی علیه حسن یزدانی شکل گرفته، آیا در پایان باعث برهم خوردن تمرکز او نمی‌شود، گفت:«حسن یزدانی را از دوران نوجوانی می‌شناسم. وقتی به مقام قهرمانی جهان رسید نیز مربی‌اش من بودم. او انسان اخلاق‌مداری است. هیچوقت به بزرگتر یا کوچکتر بی‌احترامی نکرده، چهارچوب اخلاقی برای خودش تعریف کرده و از آن دایره خارج نمی‌شود. اگر هم نام او توسط فدراسیون کشتی خط می‌خورد مهم این است که یزدانی نزد مردم انسان محبوبی است و خدا اسم او را خط نمی‌زند.»

محمد طلایی در پایان نقدی را نسبت به صحبت‌های علیرضا دبیر مطرح کرد و گفت، همین یک ضرب‌المثل برای رویکرد دوگانه رئیس فدراسیون کشتی کافی است:«رطب خورده، منع رطب کی کند».

سپهر خرمی

 • 15
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۲ فروردين
  لیگ ستارگان قطر
  السیلیه - الدحیل
  ۲۲:۱۵
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - هلاس ورونا
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  الچه - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الخلیج
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ فروردين
  اردیویسه هلند
  اسپارتا روتردام - فاینورد
  ۱۶:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  کلن - مونشن گلادباخ
  ۱۷:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - وایادولید
  ۱۷:۴۵
 • لیگ یک فرانسه
  موناکو - استراسبورگ
  ۱۸:۳۵
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - منچستریونایتد
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  آاس رم - سمپدوریا
  ۱۹:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  ویارئال - رئال سوسیداد
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  النصر دبی - الاتحاد کلبا
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - آث میلان
  ۲۲:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - لیون
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - رئال بتیس
  ۲۲:۳۰
 • لیگ برتر پرتغال
  پورتو - پورتیموننز
  ۲۳:۰۰
 • دوشنبه ۱۴ فروردين
  سری آ ایتالیا
  امپولی - لچه
  ۲۰:۰۰
 • لیگ ستارگان قطر
  العربی - ام صلال
  ۲۲:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  اورتون - تاتنهام
  ۲۲:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  والنسیا - رایو وایه کانو
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش