جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۷۶

جاهای دیدنی استانبول، از محبوب ترین مقاصد گردشگری دنیا (+ تصاویر)

جاهای دیدنی استانبول,مکان های گردشگری استانبول,کاخ توپکاپی در استانبولآشنایی با جاهای دیدنی استانبول
جاهای دیدنی استانبول به تنهایی میتوانند یکی از علل اصلی سفر به این شهر پرجاذبه باشند و همیشه یکی از بزرگ­ترین و توریستی ­ترین شهرهای دنیا بوده است. همچنین فصل پاییز و اواخر فصل تابستان مناسب ترین زمان برای سفر به استانبول است.

استانبول

استانبول، شهری رویایی در میانه دو قاره آسیا و اروپا و یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر دنیاست. استانبول شهری است مملو از فرهنگ و تاریخ که از آن بعنوان قلب و روح ترکیه یاد می کنند. از قصر ها و مسجد های عثمانی تا کلیسا های رومی و از جنگل و جزیره و دریا تا حمام های تاریخی. محبوب ترین جاهای دیدنی استانبول برای مسافران، کاخ ها، مسجدها، کلیساها و قصرهایی است که قدمت آنها به امپراطوری رومی ها، بیزانس و دوره ی عثمانی ها می رسد. در ادامه به معرفی کامل جاذبه های گردشگری استانبول، می پردازیم.

مسجد سلیمانیه استانبول,جاهای دیدنی استانبول,تنگه بسفر استانبولمشهورترین جاهای دیدنی استانبول

جاهای دیدنی استانبول

مسجد ایاصوفیا

مسجد«ایاصوفیا» نخستین جایییست که در سفر به شهر استانبول باید دید. این مسجد در بخش اروپایی استانبول قرار دارد و به مدت هزار سال کلیسای امپراتوری روم شرقی بوده، ولی در قرن پانزدهم به وسیله معمار عثمانی، «سینان»، به مسجدی با شکوه در بین جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده است.

برای رفتن به موزه مسجد ایاصوفیه اصلا نگران نباشید به دلیل آن که تمام وسایل نقلیه عمومی در دسترس شما هستند، شبکه اتوبوس، مترو و تراموای استانبول همگی در محله سلطان احمد ایستگاه دارند و با یکی از آن ها به آسانی به مسجد ایاصوفیه یا مناطق تاریخی نزدیک به ایاصوفیه مانند: مسجد سلطان احمد، کاخ و موزه توپکاپی می رسید.

جاذبه های گردشگری استانبول,مسجد ایاصوفیا,جاهای دیدنی استانبولمسجد ایاصوفیا به مسجدی با شکوه در بین جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده است

مسجد سلطان احمد

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی استانبول و شهرت آبی شهر، مسجد آبی ۴۰۰ ساله ای است که خود ترک ها آن را مسجد سلطان احمد می نامند، ولی بین گردشگران به مسجد آبی مشهور است؛ هم به علت کاشی کاری های آبی اش و هم روایتی قدیمی از قایق رانان دریای مرمره که انعکاس آبی دریا روی دیوار های مسجد شگفت زده شان میکرده است. مسجد آبی، شاهکاری است از آقا محمدِ معمار که ساخت آن هفت سال طول کشیده و شش مناره باریک آن از بسیاری نقاط شهر پیداست.

جاهای دیدنی استانبول,تصاویر جاهای دیدنی استانبول,بهترین جاهای دیدنی استانبولیکی از مشهورترین دیدنی های استانبول، مسجد آبی است

تنگه بسفر استانبول

یکی از مکان های معروف و پربازدید استانبول ترکیه که به آسودگی نمی توان از آن چشم پوشید تنگه بسفر است، این تنگه که در شمال ترکیه واقع شده دارای زیبایی های بی نظیری میباشد که در هیچ نقطه جهان قابل تماشا نیست.  تنگه بسفر همان طور که می دانید، نقطه واصل بین دو قاره و از دیدنی های مورد علاقه توریستان و گردشگران استانبول محسوب می شود. این تنگه، طولی برابر ۳۰ کیلومتر و عرضی برابر ۷۰۰ متر دارد و دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می کند.  

علاوه بر دیدنی های این تنگه و غذا خوردن در کنار نما و منظره زیبای این مکان بسیار جذاب که از دیدنی های استانبول است، به راحتی میتوانید از جاذبه های اطراف آن هم دیدن کنید. این منطقه به علت اهمیت فراوانی که در زمان قدیم داشته، بناها، نمادها و دیدنی های منحصر به فردی را از تاریخ به رخ بازدید کنندگان می کشد.

دیدنی های استانبول,جاهای دیدنی استانبول,مسجد ایاصوفیاتنگه بسفر از جاهای دیدنی استانبول است که در شمال ترکیه واقع شده است

برج گالاتا

برج گالاتا یکی از جاهای دیدنی استانبول است. برج گالاتا در سال ۱۳۴۹ میلادی بدست جنو والی ها که در اطراف گالاتا دیوارهای بلند کشیده بودند بعنوان برج اصلی استانبول ساخته شد. داخل قلعه پلکان سنگی مارپیچی که تا محوطه بزرگی ادامه می یابد وجود دارد. این قلعه در سال ۱۹۶۷ بازسازی شد. احمد چلپی ملقب به هزارفن در قرن هفدهم با ایده گرفتن از لئوناردو داوینچی و بال هایی که او طراحی کرده بود با پرواز از فراز برج گالاتا و عبور از تنگه یابغاز در قسمت آسیایی استانبول بر زمین نشست.

جاهای دیدنی استانبول,کاخ توپکاپی در استانبول,مسجد سلیمانیه استانبولبرج گالاتا که در سال ۱۳۴۹ میلادی ساخته شد یکی از جاهای دیدنی استانبول است

برج گالاتا یکی از نمادها و جاذبه های گردشگری استانبول است که گردشگران متعددی علاقمند به بازدید از این مکان هستند. قدمت این برج به هفتصد سال قبل بر می گردد که در زمان امپراتوری روم ساخته شده است. در ابتدا نامش مسیح بوده و بعد گالاتا نام گرفت. برج گالاتا یک نماد برای شهر استانبول محسوب می­شود و در ارتفاع ۶۷ متری شهر را زیر پا دارد. بالا رفتن از برج گالاتا و تماشای شهر زیبای استانبول و جزیره­ فوق ­العاده دیدنی پاریم­آدا، لذتی بی ­نظیر و وصف ناشدنی را برای هر توریست و گردشگری در این شهر فراهم خواهد کرد.

مسجد سلیمانیه استانبول,جاذبه های گردشگری استانبول,جاهای دیدنی استانبولبرج گالاتا یکی از نمادها و جاذبه های گردشگری استانبول است

کاخ توپکاپی در استانبول

کاخ یا قصر توپکاپی یکی دیگر از مشهورترین جاهای دیدنی استانبول است و حتماً باید جزء برنامه سفر شما قرار بگیرد. این قصر باعظمت با معماری نفس گیری که دارد توسط ۵ کیلومتر دیوار سنگی با ۲۷ برج دیدبانی احاطه شده و روایت گر عظمت امپراتوری عثمانی است. این کاخ باشکوه و زیبا در قرن ۱۵ ساخته شده و مشرف به دریای مرمره، تنگه بسفر و شاخ طلایی استانبول است. البته حواستان باشد که کاخ توپکاپی بسیار بزرگ است و حاوی قسمت ها و بخش های مختلفی است، بدین ترتیب در صورتیکه میخواهید کل مجموعه را ببینید لااقل به ۳- ۴ ساعت زمان احتیاج دارید. این مجموعه هم در منطقه فاتح قرار دارد و در فاصله نزدیکی از دیگر جاذبه های گردشگری استانبول قرار گرفته است.

کاخ توپکاپی در استانبول,جاهای دیدنی استانبول,مسجد سلیمانیه استانبولقصر توپکاپی که از جاهای دیدنی استانبول است در در قرن ۱۵ ساخته شده است

 بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از جاهای دیدنی استانبول است که طرفداران بسیاری دارد و همیشه سرشار از مسافران و مردم محلی است و نمی توانید از آن بگذارید. این بازار در سال ۱۴۵۵ به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد و به مرور توسعه و گسترش پیدا کرد. بازار بزرگ که تمام راهروهای تو در توی آن سرپوشیده است یکی از برترین انتخاب ها برای آشنایی بیشتر با مردم این شهر است.

تنگه بسفر استانبول,جاهای دیدنی استانبول برج گالاتا,جاهای دیدنی استانبولبازار بزرگ استانبول یکی از جاهای دیدنی استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

شاهکاری از معمار سینان برای سلطان سلیمان که امروزه به یکی از اصلی ترین جاهای دیدنی استانبول تبدیل شده است؛ بزرگ ترين مسجد استانبول که در قرن ۱۶ ساخته شده و با چهار مناره بالای گلدن هورن قرار دارد. مقبره سلطان، همسرش خرم و معمار سینان هم در محوطه مسجد واقع شده. این سازه شاهانه با وجود تزئینات کم تر، هم چنان شباهت های متعددی به ایاصوفیه، اثر دیگر این معمار دارد.

جاهای دیدنی استانبول,دیدنی های استانبول,جاهای دیدنی استانبول برج گالاتامسجد سلیمانیه، بزرگ ترین مسجد استانبول از اصلی ترین جاهای دیدنی استانبول است

قلعه روملی حصار

قلعه روملی حصار و یا دژ اروپایی این مکان در سال ۱۴۵۲ پیش از تسخیر استانبول به وسیله محمد فاتح بنا نهاده شده است. علیرغم این که این بنا صرفا در طول ۴ ماه ساخته شده است، اما یکی از زیباترین کارهای معماری سبک نظامی و جاذبه های گردشگری شهر استانبول به شمار می آید. تنگه ی بسفر استانبول را به دو نیمه ی آسیایی و اروپایی تقسیم می کند و مسیر اتصال دریای سیاه به دریای مرمره هم هست. در این قلعه یک موزه روباز و یک آمفی تأتر وجود دارد که بعنوان محلی برای میزبانی برگزاری فستیوال موسیقی استانبول استفاده می گردد.

مسجد ایاصوفیا, جاهای دیدنی استانبول,بهترین جاهای دیدنی استانبولیکی از جاهای دیدنی استانبول، قلعه روملی حصار

آب انبار باسیلیکا سیسترن

آب انبار باسیلیکا سیسترن فضایی جادویی و هم برانگیز درست در قلب منطقه تاریخی استانبول و از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. تنها کافیست چند قدم از مسجد سلطان احمد دور شوید و از پله ها پایین بروید تا به سرزمینی از گذشته وارد بشوید. این آب انبار در قرن ۶ و به فرمان امپراتور ژوستین یکم برای تامین آب مایحتاج اهالی استانبول ساخته شده است. این آب انبار با ستون های مجلل و زیبایی که دارد از نظر معماری در نوع خود بی مانند است و نشانگر پیشرفت های معماری دوران بیزانس دارد. ۳۳۶ ستون در ۱۲ ردیف این آب انبار بی نظیر را تشکیل میدهند ولی یکی از مشهورترین قسمت های آب انبار، پایه های ستونی است که به نام سنگ های مدوسا شهرت پیدا کرده اند و شبیه به مدوسای افسانه ای تراشیده شده اند.

آب انبار باسیلیکا در ۱/۱ کیلومتری مسجد ایاصوفیه واقع شده است. وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به این آب انبار تماشایی پیوسته فراهم است و همه روزه این مکان جذاب برای استقبال از علاقه مندان آماده پذیرش گردشگران است.

کاخ توپکاپی در استانبول,مسجد سلیمانیه استانبول,جاهای دیدنی استانبولآب انبار باسیلیکا سیسترن، بهترین جاهای دیدنی استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول که در نزدیکی ساحل تنگه بسفر قرار گرفته الهام گر خیلی از معماران و هنرمندان میباشد، این کاخ که به وسیله سلطان عبدالمجید اول در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شده و در دوره آخرین سلاطین عثمانی محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی بوده یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول است. با بازدید از نما و معماری این کاخ زیبا میتوان تلفیقی از طراحی های عربی و اروپایی را مشاهده کرد. این مسجد دارای سه بخش گوناگون میباشد، the Selâmlık، حرم و Veliaht Dairesi درست در خارج از دروازه مسجد دولما باغچه مسجد Muallim Naci Caddesi ساخته شده است.

جاهای دیدنی استانبول,تصاویر جاهای دیدنی استانبول,بهترین جاهای دیدنی استانبولاز جذاب ترین جاهای دیدنی استانبول کاخ دولما باغچه استانبول است

جزایر دریای مرمره

جزایر دریای مرمره در آب های استانبول، در قسمت آسیایی و اروپایی و در خطوط ساحلی دریای مرمره قرار گرفته است. از هر طرف که به دریا نگاه کنید جزایر زیبای پرنسس به چشم می خورد. این چهار جزیره با نام های قینالی آدا، بورغاز آداسی، هئیبه لی آدا و بیوک آدا از زیباترین مناظر طبیعی و جاهای دیدنی استانبول برخوردار است. از محاسن دیگر این جزایر این است که در این جزیره ها اتومبیل وجود ندارد و تمام ساکنان از درشکه برای رفت و آمد استفاده می کنند که این حاوی توریست های تور ارزان استانبول هم می شود. هرسال از این جزایر هزاران توریست بازدید می کنند. یکی دیگر از دیدنی های استانبول، جزایر زیبای این شهر هستند.

جاهای دیدنی استانبول برج گالاتا,جاهای دیدنی استانبول,جاذبه های گردشگری استانبولیکی دیگر از دیدنی های استانبول، جزایر دریای مرمره است

حمام خرم سلطان

حمامی که در ۱۵۵۶ به وسیله معمار سینان و به فرمان سلطان سلیمان ساخته و به نام همسر محبوبش خرم سلطان نام گذاری شد. این حمام که روبروی موزه ایاصوفیه قرار دارد، لوکس ترین گرمابه سنتی در شهر و از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استانبول است؛ با حمام های مستقل برای خانم ها و آقایان، دالان های شاهانه و اطاق های چوبی. از معماری بی نظیر این حمام ۵۰۰ ساله گران قیمتِ تاریخ لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری استانبول,جاهای دیدنی استانبول,مسجد ایاصوفیاحمام خرم سلطان که روبروی موزه ایاصوفیه قرار دارد از جاهای دیدنی استانبول است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش