پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۱۹

تاریخچه و معماری منارجنبان اصفهان

منارجنبان,درباره منارجنبان,اطلاعات درباره ی منارجنبان اصفهانمنارجنبان یکی از مشهور ترین آثار تاریخی ایران
منارجنبان در دوره ایلخانی و در اواخر پادشاهی «اولجایتو» طرح ریزی شد. معماری زیبا و شگفت انگیز این مکان، که از مکان ها و جاهای دیدنی اصفهان است، آنرا به یکی از معروف ترین مناره های سرتاسر دنیا تبدیل ساخته است.

چکیده ای از منارجنبان اصفهان

نام: منارجنبان

کشور: ایران

شهرستان: اصفهان

نام های دیگر آرامگاه: شیخ امیر عبدالله

شمارهٔ ثبت: ۳۴۹

تاریخ ثبت ملی: ۲۰ خردادماه ۱۳۲۱

منارجنبان اصفهان

منارجنبان یکی از آثار باستانی اصفهان و در حقیقت بقعه ‏ای است که بر مزار شیخی زاهد و عابد به نام عمو عبدالله که در ذی حجه سال ۷۱۶ هجری قمری وفات یافته، ساخته شده است و بعدها دو مناره معروف منارجنبان را به ساختمان آن افزوده ‏اند. بدین ترتیب بی گمان ساختمان ایوان و مناره‏ ها بعد از سال ۷۱۶ هجری قمری آغاز شده و به انجام رسیده است. 

منارجنبان به شماره ۳۴۹ در سال ۱۳۲۱ هجری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تاریخچه منارجنبان

طبق مدارک موجود، منارجنبان در دوران فرمانروایی فردی بنام محمد خدابنده اولجایتو، در شهر اصفهان ساخته شده که قبر عمو عبدالله بن محمود صقلابی، یکی از عارفان خداپرست و مشهور آن زمان، در این اثر تاریخی وجود دارد. نام دیگر این آرامگاه، شیخ امیر عبدالله است.

منارجنبان شیخ بهایی,منارجنبان,جاذبه گردشگری منارجنبان اصفهان منار‌جنبان در دوران فرمانروایی فردی بنام محمد خدابنده اولجایتو ساخته شده است

از زندگی او اطلاعی در دست نیست. بعضی از ساکنان اصفهان اعتقاد دارند لرزش بنای منارجنبان به علت عظمت و شکوه عمو عبدالله بوده و او شخصی بسیار عالی قدر بوده است. این عقیده ریشه ای کهن دارد و حتی در لغت نامه های گوناگون هم در مقابل نام عمو عبدالله کارلادانی این عقیده ذکر شده است. عددی که روی سنگ مقبره عمو عبدالله حک شده، ۷۱۶ است که بر اساس کاوش معماران و باستان شناسان و طبق مدارک به جای مانده، این عدد نشان دهنده ی سال ساخت آرامگاه اوست.

معماری منارجنبان

منارجنبان با مساحتی حدود ۱۴۶ متر مربع و مناره هایی به ارتفاع هفت و نیم متر از سطح بام، یکی از آثار معماری دوره ایلخانیان به شمار می رود.

سقف بنای منارجنبان با کاشی کاری های لاجوردی و فیروزه ای پوشانده شده و چشم هر بیننده ای را بخود خیره می کند. بر فراز منار جنبان که از شاهکارهای معماری ایران است، دو مناره ی زیبا قرار گرفته که ارتفاع هرکدام از سطح زمین ۱۷.۵ متر و پهنایشان هم ۹ متر می باشد.

تزئینات کاشی کاری به شیوه مغولی در ساختمان این بنای تاریخی قابل رویت است. زینت دیگر منارجنبان که میتوان به آن اشاره نمود ایوان دوره مغول است که با خط های ظریف و نقش های ستاره ای و کاشی های لاجوردی آراسته شده است.

ایوان منارجنبان در واقع مقبره عمو عبدالله از عارفان دوران ایلخانی است که در گذشته از یک سنگ بزرگ مرمری و یک پارچه روی قبر تشکیل شده بود. ایوان را با آجر ساخته بودند و دور تا دور سنگ قبر هم به خط ثلث و برجسته سوره مبارکه یاسین حجاری شده بود. در واقع زائران برای زیارت قبر عمو عبدالله به این ایوان آجری می آمدند. راه صعود به بام و مناره ها هم به وسیله درگاه کوچکی است؛ که با پلکانی مارپیچ به بام مربوط می شود. ولی چیزی که این بنای کوچک را مشهور کرده، تکان خوردن آن است. یعنی با تکان دادن یکی از مناره ها مناره دیگر و کل ساختمان نیز تکان می خورد. ایوان منارجنبان به سبک مغول ساخته شده؛ ولی شکل مناره ها نشان می دهد که آن ها را اواخر دوره صفویه به ایوان اضافه کرده اند.

دلایل تکان خوردن منارجنبان,معماری منارجنبان اصفهان,منارجنبانایوان منارجنبان در واقع مقبره عمو عبدالله از عارفان دوران ایلخانی است

در بنای منارجنبان دو اتاق کوچک وجود دارد که چله خانه بوده اند. چله خانه به اماکنی گفته می شود که زاهدان و عارفان به بازه زمانی ۴۰ روز به آن جا میرفتند و ریاضت می کشیدند و به مدت ۴۰ روز با پروردگارشان خلوت می کردند.

راز معماری اسرار آمیز منارجنبان اصفهان

به کاربردن آجرهایی با ویژگی های خاص که ضریب ارتجاعی بالاتری نسبت به آجرهای بکار رفته در قسمت های دیگر دارد و کاربرد قوانین فیزیکی در منارجنبان نه تنها راز جنبیدن معروف ترین مناره جنبان جهان را آشکار می کند بلکه تبیین گر دانش فنی عمیق سازندگان آن در هفت قرن پیش بوده است، سازندگانی که نامی از آن ها بطور مشخص در دست نیست.

با گذر زمان و افزایش چشمگیر علوم گوناگون، من جمله علم فیزیک، برخی از محققان تکان خوردن مناره های منارجنان اصفهان را پدیده ای ناشی از تغییرات فیزیکی و یا همان پدیده ی زئونانس اعلام نمودند. پدیده ای که با اعمال نیرویی کوچک منجر به تکان خوردن و جنب و جوش می شود. اگر چه این ها میتواند دلایلی علمی و تا حدودی منطقی باشند، ولی لازم است بدانید که تمامی این ها فرضیه می باشند و هنوز هم معماری اعجاب انگیز منارجنبان  و حل معمای آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و علت تکان خوردن منارجنبان اصفهان با قطعیت به اثبات نرسیده است.

منارجنبان,خرابی منارجنبان,منار جنبانبا حرکت دادن یک مناره از منارجنبان نه تنها مناره دیگر، بلکه کل بنا مرتعش می شود

دلیل خراب شدن منارجنبان اصفهان

پژوهشگران معتقد هستند منارجنبان برعکس سایر منارجنبان های دیگر به خاطر لرزش مناره ها و ساختمان احداث نشده است. در واقع اول ایوان که مقبره عموعبدالله است ساخته شده و بعد از چند قرن، مناره ها به آن اضافه شده است. بدین ترتیب حرکت بنایی که ماهیت آن لرزیدن نیست، امکان تخریب و آسیب دیدن آنرا افزایش می دهد. از این جهت، با نظارت سازمان میراث فرهنگی اصفهان، تکان دادن مناره ها کنترل شده است و صرفا توسط کارشناس میراث فرهنگی در دفعات محدود و مشخص شده ای این کار انجام می شود.

منارجنبان اصفهان کجاست؟

در گذشته منارجنبان از شهر جدا و در دهکده ای به نام “کارلادان” قرار داشت. ولی امروزه این بنا جزء اصفهان است.

فاصله منارجنبان تا اصفهان را می توان گفت در ۶ کیلومتری اصفهان به طرف نجف آباد، در مسافت کمی از محله نصرآباد در خیابان آتشگاه قرار گرفته است.

گردشگری و منارجنبان,منارجنبان,اصفهان منارجنباناز داخل ایوان منارجنبان، باید به وسیله پلکان مارپیچی بالا رفت تا به پشت بام رسید

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش 

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
ویژه سرپوش