دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۷۸

جاهای دیدنی اصفهان, محبوب ترین شهر توریستی ایران (+ تصاویر)

جاهای دیدنی اصفهان,مکان های گردشگری اصفهان،جاذبه های گردشگری اصفهاناصفهان، یکی از مقاصد گردشگری مهم ایران به شمار می آید
جاهای دیدنی اصفهان، محبوبیت زیادی در بین مکانهای گردشگری ایران دارد. اصفهان در بین پرجمعیت ترین شهرهای ایران رتبه ی سوم را دارد. از نظر گردشگری بعد از مشهد و از جنبه ی اقتصادی بعد از تهران رتبه ی دوم را داراست. این شهر در دوره صفویه که دوران طلایی و اقتدار ایران به شمار میرود، پایتخت و مرکز ایران بوده است.

جاهای دیدنی اصفهان

آب و هوای شهر اصفهان نیمه خشك و معتدل است، به طوری كه میانگین درجه حرارت سالیانه این شهر حدود ۱۶ درجه سانتی گراد و متوسط بارندگی سالانه این شهر در حدود ۱۳ میلیمتر می باشد. بطور کلی، اصفهان شهر کم آبی است ولی به واسطه وجود رودخانه زاینده رود، کشاورزی در این استان توان رشد پیدا کرده است. اصفهان به لحاظ واقع ‏شدن در مركز جغرافیایی ایران و با داشتن آب و هوایی معتدل و خاكی حاصل خیز و آب ‏كافی زاینده ‏رود (زنده رود)، از دیرباز به‏ عنوان مكانی برای سكونت، مورد توجه بوده است. اصفهان شهری در مرکز ایران، جنوب تهران و پایتخت استان اصفهان است که به علت زیبایی ها و جاذبه های فراوان آنرا «نصف جهان» می نامند. اصفهان بعد از تهران و مشهد سومین شهر پرجمعیت، دومین شهر توریستی و دومین شهر صنعتی ایران به شمار میرود که در زمان صفویان، پایتخت ایران بود.

آثار تاریخی اصفهان

اصفهان، آثار باستانی زیادی در خود دارد که یکی از مقاصد گردشگری مهم ایران به شمار می آید که خیلی از آن ها ثبت ملی و جهانی (یونسکو) شده اند.

اصفهان در خود قوم های مختلفی اعم از فارس، لر، کرد، ترک، گرجی و … را جای داده است. از دوره پهلوی به بعد توسعه ی صنعتی و بازسازی آثار تاریخی اصفهان مورد توجه قرار گرفت و آغاز شد.

نام آثار تاریخی اصفهان

>> چهل ستون: کاخی بسیار زیبا که شاه عباس اول صفوی آن را در شهر اصفهان بنا نهاد. کاخ چهل ستون نیز از شاهکارهای به یادگار مانده از عصر صفوی و یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است که بنا به کتیبه معرف تاریخ آن، عنوان مبارک‌ترین بنای دنیا را دارد. این کاخ در شرق خیابان چهار باغ پایین، جنوب خیابان سپه و غرب میدان نقش ‌جهان قرار گرفته است. معماری این کاخ ترکیبی از هنر معماری چینی، ایرانی و فرنگی است و یک ایوان اصلی دارد که رو به شرق ساخته شده است. این ايوان مرکب از دو بخش است: يک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفيع استوار است و چهارستون وسط که روی ۴ شير سنگی قرار گرفته و حجاری آن‌ها به‌گونه‌ای است که دو شير به یک سر انسان نشان داده می‌شود.

چهل ستون,جاهای دیدنی اصفهان,بهترین جاهای دیدنی اصفهانکاخ چهل ستون از شاهکارهای عصر صفوی و نیز از جاهای دیدنی اصفهان است

>> آتشگاه اصفهان: کوه آتشگاه اصفهان تپه‌ای تاریخی از سنگ ‌های رسوبی است که بنای آتشکده‌ای از دوره ساسانیان را در خود جای داده است و قدمت بالایی دارد. نام اصلی و کهن این بنای تاریخی مِهربین دژ یا آتشکده مهربین یا دژ مهربین بوده‌ است و امروزه در بین جاهای دیدنی اصفهان آن را با نام آتشگاه یا کوه آتشگاه می‌شناسند. ساختمان این آتشکده از لایه‌های خشت و نی ساخته شده است و حدود ۱۰۰ متر بالاتر از دشت‌ های اطراف خود واقع شده است. پایه ‌‌های بزرگ و خشتی، باقیمانده از راه پله‌‌های کنده شده در دل سنگ، ساختمانی گرد و یک اتاق هشت گوشه تمام آن چیزی است که از این ساختمان پر ابهت قدیمی باقیمانده است. گفته می‌شود که موبدان زرتشت، در این اتاق از آتش مقدس نگهداری می‌کردند. این سازه که در سال ۱۳۳۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد در مسیر اصفهان به نجف آباد قرار دارد.

آتشگاه اصفهان,سی و سه پل,جاهای دیدنی اصفهانکوه آتشگاه از جاذبه های گردشگری اصفهان

>> سی و سه پل: پل الله وردی خان یا همان سی و سه پل یکی از جاهای دیدنی اصفهان و  یکی از بی نظیرترین شاهکارهای دوره ی صفوی می باشد که نمادی از آناهیتا بوده، سی و سه پل از مشهورترین پل های ایران است که در انتهای جنوبی چهار باغ شهر اصفهان قرار دارد. سی و سه پل بر روی رودخانه زاینده رود به دستور الله وردی خان سردار صفوی ساخته شده و محلی برای برگزاری جشن آب پاشان یا آب ریزان بوده است، در این جشن در روز ۱۳ تیرماه هر سال با ریختن گلاب و آب روی یکدیگر جشن میگرفتند.

جاهای دیدنی اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان کوه صفه,چهل ستونسی و سه پل از مشهورترین پل های ایران و بهترین جاهای دیدنی ایران است

>> باغ پرندگان: باغ پرندگان یکی از زیباترین مکان های گردشگری اصفهان و از پرطرفدارترین اماکن دیدنی در اصفهان است که نه تنها در فصل گرم سال، بلکه در دیگر فصل‌های سال از دیدنی های محبوب به‌شمار می‌ رود. خوشبختانه مسئولان این مکان دیدنی، با تدابیر و راهکارهای قابل توجه و موثری که برای اداره و نگهداری آن انجام داده‌اند، توانسته‌اند گام بزرگی در جذب گردشگران و مسافران در تمام فصول سال، به ویژه فصل زمستان بردارند و این مکان دیدنی را به یکی از جاهای دیدنی اصفهان در زمستان هم، تبدیل کنند.

باغ پرندگان اصفهان زیستگاه حدود ۴ هزار قطعه پرنده در گونه های متنوع است که سقفی از تور به مساحت ۴۰ هزار متر مربع روی آن قرار دارد. این سقف روی ستون هایی که ارتفاع آنها از ۲۲ متر تا ۲۵ متر برآورد شده، ساخته شده است.

آتشگاه اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,مهمانسرای عباسیباغ پرندگان از پرطرفدارترین اماکن دیدنی در اصفهان است

>> مسجد شیخ لطف الله اصفهان: از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که جزئیاتی شگفت‌انگیز دارد. این مسجد می‌تواند تا مدت‌ها شما را شگفت ‌زده نگه‌دارد. مسجدی که بدون مناره و صحن برای درباریان بنا شده بود در طی ساعات روز رنگ‌های متفاوتی من جمله خاکی، صورتی و خاکستری بر تن خود می‌بیند. مسجد شیخ لطف الله در ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن تمبر مشترکی با نقش این بنا از چین منتشر شده است تا شهرت این اثر را جهانی‌تر کند. گنبد این مسجد را مدورترین گنبد در میان مساجد جهان می‌دانند. تزئینات داخلی، طرح و رنگ کاشی‌ها اوج زیبایی معماری ایرانی _ اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

آتشگاه اصفهان,سی و سه پل,جاهای دیدنی اصفهاناز معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان، مسجد شیخ لطف الله

>> عمارت هشت بهشت: از جاهای دیدنی اصفهان، هشت بهشت است. هشت بهشت، عمارتی است بسیار دلنشین و زیبا، که در میان باغی از باغ های نقش جهان ساخته شده است، امروزه این باغ به پارک زیبایی تبدیل شده وعمارتی که روزگاری زیباترین کاخ عالم نام داشت، همچنان در میان این پارک جلوه گری می کند. عمارت هشت بهشت طرحی هشت پهلو دارد، نماد عدد هشت در تعداد اتاق ها، آجرهای کف وحوض مرکز بنا دیده می شود، این کاخ دو طبقه دارد و دیوارهای آن پوشیده از گچ بری ها و نقاشی ها و گل های رنگارنگ است، سقف آن پوشیده از مقرنس های گچی خوش آب و رنگ است، ایوان، رواق ها، اتاق ها و پنجره های این عمارت همه در نهایت زیبایی و هماهنگی طراحی و ساخته شده اند. دیدن این بنای روح بخش قلب و روح انسان را مملو از آرامش و لذت می کند و هنر و معماری بی نظیر ایرانی را برای گردشگران مشتاق متجلی می کند.

جاهای دیدنی اصفهان,کوه صفه,مکان های گردشگری اصفهانطراحی عمارت هشت بهشت، باغی از باغ های نقش جهان

>> مهمانسرای عباسی: يكي از كاروانسراهاي قرن ۱۱ هجري كه در مركز اصفهان قرار داشت به يك مهمانسراي بسيار مجلل و زيبا تبديل شده است. طی مرمت كاروانسرا با همان بافت اصلي و سنتي بخشهاي جديدي هم به اين كاروانسرا اضافه شده است. براي تزئين قسمتهاي مختلف اين كاروانسرا از بسياري از هنرهاي تزئيني كه طي قرون گذشته در بناهاي تاريخي اصفهان به كار گرفته شده بودند الهام گرفته شده است و با ياري صدها استاد و هنرمند ايراني كه در زمينه هنرهاي تزيئني داراي دانش و تجربه كافي بودند اين مهمانسرا به يك موزه تبديل گرديده است. قسمتهاي مختلف اين مهمانسرا به شكل زيبا و بي نظيري تزئين شده و اين مكان که از مكان های دیدنی اصفهان است تنها يك مهمانسرا نيست بلكه گنجينه اي از هنرهاي تزيئني دوران معاصر است. ديدار از اين مجموعه زيبا را به گردشگران عزيز توصيه مي كنيم.

آتشگاه اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان,مکان های گردشگری اصفهانمهمانسرای عباسی، از جاذبه های توریستی اصفهان

>> میدان نقش جهان (میدان امام) اصفهان: این میدان که از جاهای دیدنی اصفهان است مقصد گردشگران بی شماری از داخل و خارج است و دارای چهار اثر تاریخی دیگر نیز هست که شامل عمارت عالی ‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌ اله و سر درب بازار قیصریه، در وسط میدان اصلی، زمین و دو دروازه سنگی چوگان است. امروزه این میدان به عنوان یکی از مراکز خرید صنایع دستی اصفهان به شمار می آید و مراسم‌های ملی و مذهبی در این مکان اجرا می شود.

منارجنبان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهانمیدان نقش جهان، یکی از مراکز خرید صنایع دستی اصفهان به شمار می آید

>> موزه هنرهای تزئینی: این موزه اخیرا بازسازی شده و ساختمانی را تصرف نموده که زمانی اصطبل و انبار پادشاهان صفوی بود. مجموعه زیبایی از آثار دوره صفوی و قاجار شامل مینیاتورها، ظروف شیشه ای، قرآن های قدیمی خطاطی ها، سرامیک ها و … را میتوانید در این موزه که از جاهای دیدنی اصفهان است، ببینید. 

جاهای دیدنی اصفهان,تصاویر جاهای دیدنی اصفهان,بهترین جاهای دیدنی اصفهانموزه هنرهای تزئینی در اصفهان

>> پل شهرستان (پل جی): این قدیمی ترین پل اصفهان است که می گویند ساخت آن به سال ۵۷۸ شمسی باز می گردد، گرچه ستون هایش متعلق به دوره ساسانیان می باشند. از مکان های دیدنی اصفهان، قدیمی ترین پل رودخانه زاینده رود، پل شهرستان است.

مهمانسرای عباسی,جاهای دیدنی اصفهان,مکان های گردشگری اصفهانپل شهرستان، قدیمی ترین پل اصفهان

>> منـارجـنـبــان اصفهان: منارجنبان يكي از آثار تاريخي مشهور ايران و از جاهای دیدنی اصهان است كه در ۵ كيلومتري غرب اصفهان در جاده اصفهان به نجف آباد قراردارد. ساختمان داراي يك ايوان و دو مناره است. قبر عبداله اين محمد ابن محمود يكي ازچهره هاي شاخص قرن ۸ هجري در اين بنا قراردارد. احداث اين بنا همزمان با دوران حكومت ايلخانيان مغول مي باشد. اين بنا از نقطه نظر معماري، داراي ارزش فراواني است. يكي از ويژگيهاي اين بنا اين است كه اگر يكي از مناره ها تكان داده شود، مناره دوم و تمام ساختمان تكان و حركت بسيار محسوس دارد. ارتفاع ايوان از سطح زمين ۱۰ متر و ارتفاع مناره ها ۵/۱۷ متر مي باشد. مسئله بسيار مهم اين است كه اين بنا را براي تكان دادن نساخته اند و تكان دادن زياد آن موجب ويراني بنا مي گردد.

جاذبه های گردشگری اصفهان,چهل ستون,جاهای دیدنی اصفهانمنارجنبان يكی از آثار دیدنی مشهور ايران است

>> کوه صفه: قله کوه صفه را بام اصفهان می‌دانند. از قله این کوه، منظره‌ای چشم‌نواز از اصفهان زیبا و اطرافش پیش رویتان خواهد بود. در این منطقه پارک وحشی هم با انواع حیوانات زیبا و دیدنی وجود دارد. دیدن از چشمه‌ها و غارهای کوه هم لذتی فوق‌العاده خواهد داشت. دیدن شاهدژ هم یکی دیگر از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های بازدیدتان از این کوه خواهد بود. اگر هم اهل پیاده‌روی، کوهنوردی و صخره‌نوردی هستید بهترین گزینه در اصفهان، رفتن به کوه صفه است. یک شهربازی هیجان‌انگیز برای کودکان و بزرگسالان، زیپ‌لاین و پل معلق، دو خط تله‌کابین با منظره‌ای دیدنی، سالن بولینگ، سینما ۵ بعدی و رستوران‌های خوب، کوه صفه را به یکی از پرنشاط‌ترین جاهای دیدنی اصفهان تبدیل می‌کند.

جاهای دیدنی اصفهان,آتشگاه اصفهان,سی و سه پلکوه صفه، یکی از پرنشاط‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است

>> آکواریوم ناروژان اصفهان: از جاهای دیدنی اصفهان،تونل آکواریوم ناژوان است که به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین تونل آکواریوم کشور به صورت مشارکتی با سرمایه گذار خارجی ارتفاع منهای ۶ متر زیرزمین احداث شده است. این تونل ناژوان شامل ۳۳ آکواریوم است. گونه‌های مختلف آبزیان، ماهیان آب‌های شور و شیرین، ستاره‌های دریایی از پنج اقیانوس دنیا در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. این مجموعه شامل ۳۳ آکواریوم پنج تا ده متری است و به صورت دنیای ۳۵ متری زیرآب، حجم ۱۰۸۰ مترمکعب آب را در خود جای می‌دهد و شهروندان می‌توانند در کنار و بالای سر خود زیباترین و کمیابترین گونه‌های دریایی را ببینند و بودن در فضای اقیانوس را تجربه کنند.

کوه صفه,جاهای دیدنی اصفهان,مکان های گردشگری اصفهاناز مکان های گردشگری اصفهان،تونل آکواریوم ناژوان است

>> کلیسای وانک: این کلیسا بین سال های ۱۲۸۴ و ۱۲۹۱ شمسی تحت حمایت حاکمان صفوی ساخته شد.

کلیسای وانک نقطه کانونی تاریخی کلیسای ارمنیان در ایران است.

نمای بیرونی آن جذاب نیست ولی نمای داخلی آن به زیبایی تزئین شده و بیانگر آمیزه ای از سبک های اسلامی و مسیحی است که از جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

منارجنبان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهانکلیسای وانک اصفهان، نقطه کانونی تاریخی کلیسای ارمنیان در ایران است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 20
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه
ویژه سرپوش