سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۳۲

جاهای دیدنی لبنان؛ عروس خاورمیانه

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,دیدنی های لبنانجاهای دیدنی لبنان
لبنان در سراسر دنیا با نام کشوری در جنگ شناخته می شود اما این تصویر را باید کنار گذاشت، این کشور جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری به خود اختصاص می دهد به طوری که می تواند روزها گردشگران را سرگرم کند بدون اینکه خستگی را احساس کنند. 

لبنان:

لبنان یکی از کشورهای آسیایی است که در ضلع غربی این قاره واقع شده و از شمال و شرق با سوریه و از جنوب با فلسطین اشغالی همسایه می باشد. لبنان به عنوان عروس خاورمیانه شناخته می شود و بیروت پایتخت آن است که از لحاظ کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد. هزینه ها در بیروت بالا است اما به همان نسبت سطح درآمد نیز بالا است حتی بالاتر از میزان دستمزد در ترکیه. در میان کشورهای عربی لبنان بالاترین سطح درآمد سالانه غیرنفتی را دارد. 

بر اساس آمار به دست آمده ۵۹/۷ درصد مردم این کشور مسلمان شیعه یا سنی هستند و ۳۹ درصد باقی مانده مسیحی از قبیل؛ کاتولیک مارونی، ارتودوکس یونانی و ارتودوکس ارمنی می باشند. کلمه لبنان از واژه سامی لبن می آید که به قله‌های سفید کوهستان‌های لبنان اشاره دارد. 

لبنان دارای ۶ استان است که و در طی مدت های گذشته مردم بسیاری برای زندگی در شهر به آنها روی آورده اند؛ به خصوص شهر بیروت که بیشتر از نیمی از جمعیت لبنان را به خود اختصاص می دهد. از دیگر استان های لبنان می توان به؛ بقاع، استان نبطیه، استان الشمال، استان الجنوب و استان جیل لبنان اشاره کرد. 

آب و هوای لبنان:

لبنان کشوری دارای آب و هوای مدیترانه ای است، در زمستان ها هوای ساحل سرد و بارانی و درتابستان گرم و شرجی می باشد و مردم در مناطق بالاتر زمستان ها با بارش برف روبرو هستند و دمای هوا به زیر صفر می رسد، همچنین بخش های دیگر هوایی گرم و خشک دارند. 

در بیشتر مناطق لبنان در طول سال شاهد بارندگی با حجم زیاد هستیم، فقط در مناطق مرتفع که قله های بلندی دارد و مسیر عبور ابرها است، باران نمی بارد. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,مناطق دیدنی لبنانجاهای دیدنی لبنان زیبا

مناطق دیدنی لبنان:

آبشار باتارا:

آبشار باتارا که با نام باتارا جورج نیز شناخته می شود ارتفاعی برابر با ۲۵۵ متر دارد و آب آن داخل گودالی به نام باتارا می ریزد. از آنجایی که سه پل طبیعی سنگی در این آبشار وجود دارد؛ به گودال باتارا گودال سه غار نیز می گویند. تنها در هنگام بهار و آب شدن برف ها می توان این آبشار زیبا را دید. 

از فعالیت های دلنشینی که می توان در این محدوده انجام داد بالارفتن از تپه های اطراف و دیدن مناظر داخل غار است. برای ورود به غار باید محتاطانه رفتار کنید زیرا دیوارها کاملا خیس و لیز هستند.

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,آبشار باتاراجاهای دیدنی لبنان؛ آبشار باتارا

صخره های کبوتر:

صخره های کبوتر که با نام صخره های عشق و صخره‌های روشه هم شناخته می شود در غربی ترین منطقه بیروت واقع شده اند. این صخره ها اندازه های بسیار بزرگ دارند که گویی از شهر محافظت می کنند. بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه زمان غروب آفتاب است. 

به دلیل اینکه مردم بومی و گردشگران در این منطقه تجمع پیدا می کنند؛ پس باید زمان زودتری به آنجا بروید و بعد از گشت‌و‌گذار در ساحل، بهترین نقطه برای تماشای غروب خورشید را بر فراز صخره‌ها پیدا کنید. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,صخره های کبوترجاهای دیدنی لبنان؛ صخره های کبوتر

جنگل سدرهای خدا:

جنگل سدرهای خدا یا سروهای خدا از جمله آخرین بازماندگان جنگل های عظیم سدر لبنانی هستند که در روزگار قدیم رشته کوه لبنان را می پوشاندند. سدر سمبل لبانی ها است که نماد غرور می باشد و لبنانی ها از این جنگل با نام خدا یاد می کنند. چوب این درختان در طول سالیان دراز توسط فنیقی‌ها، قوم بنی‌اسرائیل، مردمان تمدن بابل، مصری‌ها، آشوری‌ها، فارس‌ها، رومی‌ها و ترک ها استفاده می شدند، اما طی دهه گذشته این منطقه را با درمان درخت های بیمار و باروری زمین به شدت حفاظت می کنند. 

بر اساس آنچه آمده است عمر برخی از این درختان به بیشتر از ۲ هزار سال نیز می رسد. در فصل زمستان پوششی از برف روی درختان سرو آزاد را می پوشاند که منظره ای بی نظیر ایجاد می کند. جنگل سدرهای خدا در سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,جنگل سدرهای خداجاهای دیدنی لبنان؛ جنگل سدرهای خدا

غار جیتا:

غار جیتا در ۲۰ کیلومتری بیروت و در دره نهر الکلب قرار دارد که از دو غار آهکی کارستی جداگانه تشکیل می شود که به همدیگر اتصال دارند. طول کل مجموعه برابر با ۹ کیلومتر می باشد و رودخانه زیرزمینی آن آب آشامیدنی بیش از یک میلیون لبنانی را تامین می‌کند.

بازدید از این مکان تنها با استفاده از قایق امکان پذیر است و به عنوان یکی از نمادهای ملی کشور لبنان شناخته می‌شود. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,غار جیتاجاهای دیدنی لبنان؛ غار جیتا

تلفریک حریصا:

تلفریک حریصا در سال ۱۹۶۵ افتتاح شد و در شهر جونیه و در فاصله ۱۶ کیلومتری از بیروت قرار گرفته است. این تله کابین تنها در ۹ دقیقه بازدیدکنندگان را از خلیج جونیه به دامنه کوه کاج‌پوش با ارتفاع ۶۵۰ متری می رساند. 

در مقصد امکان بازدید از کلیسای بانوی مقدس ما که به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری لبنان محسوب می شود، می توان بازدید کرد. یکی از فعالیت‌های محبوب در میان مردم محلی و گردشگران بدون شک تلفریک حریصا است. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,تلفریک حریصاجاهای دیدنی لبنان؛ تلفریک حریصا

منطقه ی Tal در تریپولی:

در صورتی که به سبک زندگی در قرن بیستم علاقه مند هستید هیچ چیز به اندازه قدم زدن در منطقه Tal تریپولی، زیبا نخواهد بود. ساختمان هایی که در امتداد خیابان قرار دارند شما را شگفت زده خواهند کرد، در ضمن شما می توانید در مسیر جاذبه های گردشگری دیگری را نیز بازدید کنید، نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید خرید از مغازه های محلی غذا است. به همین دلیل توصیه می شود در صورت سفر به لبنان حتما از این منطقه بازدید کنید. 

معبدهای تاریخی بعلبک:

درصورتی که به مناطق تاریخی و باستانی علاقه دارید می توانید از بلعبک دیدن کنید، بعد از بازدید از این معبد دل کندن برای شما سخت می شود زیرا این مجموعه معبد یکی از برجسته‌ترین آثار باستان‌شناسی خاورمیانه محسوب می شود. 

معابد ژوپیتر و باکوس ظاهری بسیار زیبا دارند و مانند نگینی در لبنان می درخشند، می توانید از موزه هایی که در تونل زیر مجموعه بعلبک قرار دارد هم دیدن کنید.

معبد ونوس نیز در این مجموعه قرار دارد که در مقال درب ورودی واقع شده است و از لحاظ وسعت مقدار کوچکتری به خود اختصاص می دهد. مجموعه تاریخی بلعبک در دره بکاع قرار دارد و هرساله میزبان تعداد زیادی توریست از سراسر دنیا است. 

گردشگرانی که از بعلبک دیدن می کنند این مجموعه تاریخی را جذاب و دیدنی معرفی می کنند و می گویند اگر فقط قصد بازدید از یک جاذبه گردشگری را در لبنان داشته باشند؛ بعلبک را انتخاب می کنند. 

این منطقه ارزش رانندگی دوساعته خارج از بیروت را دارد، این شهر کوچک شما را به دنیای متفاوتی می برد به همین دلیل به بازدیدکنندگان توصیه می شود صبح اول وقت به آنجا برسند تا زمان کافی برای دیدن معابد داشته باشند. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,معبد بعلبکجاهای دیدنی لبنان؛ معبد بعلبک

موزه میم:

یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری لبنان موزه میم است که از سال ۲۰۱۳ فعالیت خود را آغاز کرد. این موزه در طبقه پایین دانشگاه سنت ژوزف واقع شده و حدود ۲ هزار ماده معدنی را به صورتی جذاب نمایش می دهد.

این مواد معدنی از ۷۰ کشور مختلف جمع آوری شده اند و شامل ۴۵۰ گونه متفاوت هستند. خصوصیت جالب موزه میم بیروت این است که شما می توانید با ابزارهای موجود در موزه موادمعدنی را ببیند و صدای موسیقی را بشونید در نتیجه ارتباط عمیق تری میان شما و موزه برقرار می شود. 

یکی از بازدیدکنندگان این موزه آن را در حد موزه لوور پاریس می داند که در شاخه شاهکارهای طبیعی فعالیت دارد. تصور وجود تمامی این موارد به شکل طبیعی مقداری سخت است، هر سنگ و فسیلی با دیگر متفاوت است که زیبایی زیادی را به چشم می آورد. 

در این موزه انواع سنگ، موادمعدنی و فسیل ها براساس کشور مبدا دسته بندی می شوند پس شما بعد از بازدید از این موزه در باره تاریخچه این موارد اطلاعات بسیاری کسب کرده اید. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,موزه میمجاهای دیدنی لبنان؛ موزه میم

موزه ملی بیروت:

دسته ای گردشگران همواره به دنبال دیدن کردن از موزه های مقصد هستند. در صورتی که شما هم جزء این دسته هستید می توانید از سفر به بیروت لذت ببرید زیرا موزه ملی بیروت شما را از دنیا واقعی اطرافتان شما را جدا خواهد کرد. 

اشیای تماشایی بسیاری در این موزه هستند که مربوط به دوره های پیش از تاریخ و قرون وسطا هستند، تعداد آنها به ۱۰۰ هزار شیء قیمتی می رسد، اما از میان تمام این اجناس آنچه از همه معروف تر است و عکس آن همه جا دیده می شود؛ مجسمه‌ برنزی فینیقی ا‌ست که نزدیک معبد اوبلسیک در بیبلوس کشف شد، همچنین زیورآلات طلا و تابوت‌های سنگی پرنقش‌ونگار.

مانند بسیاری از موزه ها درصورتی که پاسپورت خود را به مسئول تحویل دهید به شما آی پد خواهد داد تا با اسکن کردن برچسب های هرکدام از اشیاء موزه اطلاعات بیشتری از آن کسب کنید. 

پیشنهاد می شود هدفون همراه خود ببرید تا بتوانید فیلم مستند ۱۲ دقیقه‌ای را که هر ساعت بین ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر به‌نمایش درمی‌آید را تماشا کنید. در این مستند اتفاقاتی که در طول جنگ داخلی لبنان افتاده و چگونگی محافظت از ساختمان موزه و اشیای درون آن را به نمایش می گذارد. 

افرادی که از این موزه دیدن کردند نظرات مثبتی درباره آن اظهار کرده اند؛ موزه ملی بیروت خیلی بزرگ نیست اما بسیار باشکوه است. تعداد اشیای این موزه نسبت به سایر موزه های بزرگ دنیا کمتر است اما هرچه مشاهده می شود نوعی شاهکار است. هزینه بازدید از این موزه مقرون به صرفه است و شما می توانید از فروشگاه های آنجا نیز سوغاتی خریداری کنید. 

میدان شهدا:

یکی از مکان های دیدنی لبنان میدان شهدا است که از نظر تاریخی بسیار اهمیت دارد، این میدان یادبود افرادی است که در دوره عثمانی اعدام شدند. این میدان از لحاظ جغرافیایی نیز اهمیت دارد به طوری که سنتی بین بیروت شرقی و غربی می باشد. میدان شهدا در سال ۱۹۳۱ ساخته شد. 

خیابان حمرا:

خیابان حمرا به عنوان قلب تپنده بیروت است که به شانزه لیزه بیروت نیز معروف می باشد. شما می توانید در این خیابان کافه‌های رنگارنگ، رستوران، تئاتر و فروشگاه تا دانشگاه را مشاهده کنید. دانشگاه آمریکایی بیروت هم در این خیابان قرار دارد. 

در فصل پاییز فستیوال خیابانی حمرا در این محله برگزار می شود شما می توانید ساعاتی را در این خیابان پیاده روی کنید و به کتاب فروشی ها سر بزنید در نهایت نیز از خودتان با یک قهوه عربی ناب پذیرایی کنید. 

گردشگران درباره خیابان حمرا می گویند این خیابان خواب ندارد و همواره پر از آدم است. خیابان حمرا فروشگاه سوغات فروشی، هتل، قنادی سنتی لبنانی، کافه و رستوران زیادی نیز دارد، پس هرآنچه می خواهید را با قیمتی کمی بالاتر می توانید در این محدوده پیدا کنید. 

بانوی مقدس لبنان:

زیارتگاه بانوی مقدس لبنان یا کلیسای حریصا؛ در ستایش حضرت مریم (ع) بنا شده است. مجسمه عظیم مریم مقدس روبروی دریا قرار گرفته است و منظره بسیار زیبایی را نمایش می دهد. محوطه زیارتگاه و کلیسا یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار لبنان به‌شمار می‌رود.

شما می توانید مجسمه را در حریصا پیدا کنید، دهکده ای کوهستانی در شمال بیروت. بلندی مجمسه مریم مقدس برابر با ۸/۵ متر است و در سال ۱۹۰۴ ساخته شد. برای رسیدن به این مجسمه باید سوار تله کابین شوید و مطمئن باشید که از آن بالا منظره چشم گیر است. 

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,بانوی مقدس لبنانجاهای دیدنی لبنان؛ بانوی مقدس لبنان

حمام‌های رومی:

حمام های رومی در میان جاهای دیدنی لبنان به چشم می خورد، این اثر گردشگری از زمان رومیان باستان به یادگار مانده اند. این مکان محل جمع شدن رومی ها در شهر بوده است اما اکنون سال ها است که دیگر نمی توان به عنوان حمام از آنها استفاده کرد. 

حمام های رومی بیروت به چهار بخش تقسیم شده اند که امروزه در یکی از این بخش های اجراهای هنری برگزار می شود.

جاهای دیدنی لبنان,مکان های دیدنی لبنان,حمام های رومیجاهای دیدنی لبنان؛ حمام های رومی

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش