یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۷۳

معروف ترین جاهای دیدنی تهران کجاست؟

جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران در شب,عکس جاهای دیدنی تهرانتصاویر جاهای دیدنی تهران
تهران، پایتخت کشور ایران و پرجمعیت ترین شهر کشور به حساب می آید که در شمال جغرافیایی و جنوب دامنهٔ رشته کوه البرز قرار دارد. در صد سال قبل، اغلب وقایع مهم تاریخی ایران، در تهران شکل گرفته است و بناهای یادبود، موزه ها، پارک ها و... زیادی دارد. در این مقاله با معروف ترین جاهای دیدنی تهران آشنا خواهید شد.

جاهای دیدنی تهران 

در زمان سلسله زندیه، تهران شهر کوچکی بود که اهمیت استراتژیک داشت. اولین پادشاه قاجار، آقا محمد خان، در سال ۱۷۷۸ تهران را بعنوان پایتخت ایران نام گذاری کرد و بيش ترین رشد آن در دوران حکومت پادشاه بعدی قاجار، فتحعلی شاه، شروع شد. قصری که آقا محمد خان بنا کرد، شامل ساختمان های سلطنتی شکوهمند بود. هم زمان با پایتخت شدن تهران، جمعیت آن دو برابر شد.

با توجه به اهمیت فزاینده شهر، دروازه ها، میدان ها و مساجد فراوانی در آن ساخته شد و در زمان ناصرالدین شاه بود که طرح اصلی شهر بنا شد و خیابان های مدرن ساخته شد. بعدها، میدان های بزرگ مرکزی مانند میدان توپخانه (در حال حاضر امام خمینی) و چند ساختمان نظامی دیگر در تهران تأسیس شد. اگرچه سلطنت قاجار رو به افول گذاشت ولی، تهران به سرعت شکل یک شهر مدرن را بخود گرفت. در ادامه با جاهای دیدنی تهران آشنا خواهید شد.

۱. پارک ملت:

طبیعت خیابان ولیعصر و لذت بردن از آن تنها در قدم زدن در پیاده روی خیابان ولیعصر با درختان بلند قامتش خلاصه نمی شود. پارک های این خیابان آن قدر محبوب و مهم هستند که بدون هیچ تردیدی باید از آنها دیدن کنید. پارک ملت را میتوان بزرگترین پارکی دانست که در مسیر خیابان ولیعصر قرار گرفته است. این پارک قدیمی از مهم ترین جاهای دیدنی تهران است که در تقاطع اتوبان نیایش و ولیعصر قرار دارد. شگفتی های پارک از همان اول پیش روی شماست. در ورودی با المان های شهری و مجسمه های مختلف تزئین شده است. فضای پارک مناسب عکاسی است و به خصوص در فصل پاییز و در اوج برگریزان برترین لوکیشن برای عکس های شما است. پردیس گالری ملت، دریاچه مصنوعی، مجسمه های مفاخر ایران زمین، باغ وحش کوچک، زمین بازی کودکان، سینما چهار بعدی و…  بخش هایی از این پارک قدیمی به شمار می رود.

عکس از جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران عکسپارک ملت یکی از مهمترین اماکن دیدنی تهران

۲. پارک ژوراسیک:

پارک ژوراسیک تهران (دایناسورها) یک پارک تفریحی است که در ضلع شمال فاز دوم بوستان پرواز یا پردیس کوهستانی احداث شده است. برای اولین بار در ایران، پارک ژوراسیک تهران (پارک دایناسورهای متحرک) محیطی مفرح و هیجان انگیز برای خانواده ها علی الخصوص کودکان و نوجوانان فراهم آورده است. در این پارک زندگینامه و روش زندگی و خوراک دایناسورها به نمایش گذاشته شده و ابعاد دایناسورها به صورت حقیقی طراحی شده است. این پارک یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران است.

بهترین جاهای دیدنی تهران,زیباترین جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهرانیکی از جاهای دیدنی تهران پارک ژوراسیک است

۳. برج آزادی:

برج زیبا و قدیمی تهران که از روزگار گذشته تا به امروز، آبستن حوادث تلخ و شیرین تاریخ و همراه همیشگی مردم است. این بنای باشکوه در سال ۱۳۴۹ ساخته شد و از آن روز تا الان بعنوان نماد تهران به شمار می رود. برج باشکوه آزادی، آمیزه ای از سنت و مدرنیته است و معماری بی نظیر و هوشمندانه آن، چشم بینندگان را به خودش خیره می کند. معماری این بنا ترکیبی از هنر باستانی و اسلامی ایران است که نقش و طرح و رنگ را به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش می گذارد. برج آزادی که یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران است چهار طبقه دارد و ارتفاع آن در حدود ۴۵ متر است. در هر یک از این چهار طبقه، میتوانید قسمت های بی نظیری مانند گذرگاه پیشینیان، تالار کهن، سالن ایران شناسی، سالن ایران نما، سالن تشریفات، تالار آینه، سالن انتظار، تالار دانستنی ها، سالن نمایش، کتابخانه و نگارخانه را ببینید و از گشت و گذار در آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی تهران,عکس جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران عکسبرج آزادی که از جاهای دیدنی تهران است چهار طبقه دارد و ارتفاع آن در حدود ۴۵ متر است

۴. دربند:

دربند یکی از جاهای دیدنی تهران و مکانی عالی برای کوهنوردی، دورهمی و قرارهای دوستانه، تماشای مناظر زیبا و همینطور خوردن خوراکی های خوش طعمی  که قدم به قدم فروخته میشوند، است. این منطقه تفریحی با ارتفاعی ۱۷۰۰ متری از سطح دریا، اصلی ترین مسیر برای صعود به بلندی های کوهستان البرز مرکزی است و هر ساله افراد متعددی با گذر از این راه زیبا و دیدنی، خود را به قله توچال و دیگر قلل مرتفع می رسانند. 

عکس از جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران در شبیکی از بهترین جاهای دیدنی تهران برای کوهنوردی، دربند است

۵. موزه هنر های معاصر:

موزه هنرهای معاصر تهران، از مشهورترین جاهای دیدنی تهران و موزه های هنری ایران است که بزرگترین گنجینه های هنر مدرن خارج از اروپا و آمریکای شمالی را در دل خود جا داده است. این موزه مالک یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعه ی مهم هنر نوگرا در دنیاست و ۹ گالری دارد: ۳ نمایشگاه شامل بیش از ۴ هزار اثر از نقاشان و هنرمندان ایران و جهان در گنجینه ی دائمی موزه و ۶ گالری که به نمایشگاه های موقتی و فصلی اختصاص دارد. موزه ی هنرهای معاصر یکی از آن اماکن دیدنی تهران است که دوست داران هنر گهگاه برای عوض شدن حال شان باید راهی اش شوند. فقط یادتان باشد این موزه روزهای تعطیل باز نیست و حتماً پیش از عازم شدن از باز بودنش مطمئن شوید.

زیباترین جاهای دیدنی تهران,بهترین جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهرانموزه هنرهای معاصر تهران، از مشهورترین جاهای دیدنی تهران است

۶. برج طغرل:

برج طغرل در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری واقع شده است و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی تهران است. این برج از آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می باشد. در بعضی متون این محل، برج خلیفه یزید نامگذاری شده است.

جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران در شب,زیباترین جاهای دیدنی تهراندر برج خلیفه یزید که یکی از جاهای دیدنی تهران است، آثار به جا مانده از دورهٔ سلجوقیان می باشد

۷. پارک آبی اپارک تهران (اوپارک):

تمامی سرسره ها و وسیله های بازی در مجموعه اپارک تهران طراحی و ساخت آن برعهده یک شرکت کانادایی به نام white water بوده که دارای امنیت بالا و سطح استاندارد بالا است بعد از بابت استفاده از وسایل بازی این مجموعه خیالتان راحت باشد بدانید که هیچ مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. جالب است بدانید که پارک آبی اپارک که یکی از مهیج ترین جاهای دیدنی تهران است ظرفیت پذیرایی ۳۰۰ نفر را بطور هم زمان دارد.

عکس جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران,بهترین جاهای دیدنی تهرانیکی از لوکس ترین جاهای دیدنی تهران، پارک آبی اپارک است

۸. کاخ نیاوران:

این کاخ زیبا که در منطقه کوهستانی و خوش آب و هوای نیاوران قرار گرفته، قدمتی به اندازه قاجار دارد و روزگاری نیز میزبان پهلوی ها بوده و از جاهای دیدنی تهران است. مجموعه نیاوران، قسمت های مختلفی دارد که هریک از آنها، در طول زمان ایجاد شده و یا تغییر کرده اند. کاخ صاحبقرانیه در این مجموعه، به فرمان ناصرالدین شاه ساخته شد که یکی از تماشایی ترین اماکن دیدنی تهران به شمار میرود و دلیل نام گذاری آن به علت ساخت این کاخ در سی امین سالگرد ناصرالدین شاه بود. به دلیل آن که در آن هنگام هر ۳۰ سال یک قرن به حساب می آمد و به همین مناسبت، شاه خودش را صاحبقران نامید. کاخ اصلی نیاوران، در زمان سلطنت محمدرضا شاه و برای اقامت او ساخته شد و در این هنگام او از کوشک احمدشاهی به عنوان دفتر کار خود استفاده می کرد. معماری کاخ های مجموعه نیاوران، وجود اسباب و وسایل قدیمی و ارزشمند، هدایای دیگر کشورها به ایران و … از زیبایی ها و جذابیت های شگفت انگیز کاخ به شمار می روند. 

جاهای دیدنی تهران عکس,جاهای دیدنی تهران,عکس از جاهای دیدنی تهرانکاخ نیاوران، یکی از تماشایی ترین جاهای دیدنی تهران به شمار میرود

۹. تله کابین توچال:

مجموعه ورزشی- تفریحی تله کابین توچال از انتهای خیابان ولنجک شروع شده و بعد از عبور از جاده آسفالته به ایستگاه اول تله کابین توچال متصل می شود. تله کابین توچال که از معروف ترین جاهای دیدنی تهران است سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله اسکی دارد. سرجمع طول سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر میباشد که در بین تله کابین های نصب شده در جهان، یکی از طولانی ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می رود.

عکس از جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران در شب,جاهای دیدنی تهرانتله کابین توچال، از مشهورترین و مهیج ترین جاهای دیدنی تهران

۱۰. پل طبیعت:

این پل دو طبقه که یکی از جاهای دیدنی تهران است، تنها محل عبور عابرین پیاده در منطقه عباس آباد تهران واقع شده و یکی از نمادهای شهری است که از روی بزرگراه مدرس می گذرد و پارک طالقانی را به پارک آب و آتش متصل می کند.

جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران عکس,زیباترین جاهای دیدنی تهرانپل طبیعت که از جاهای دیدنی تهران است در منطقه عباس آباد تهران واقع شده

۱۱. پارک نهج البلاغه:

نهج البلاغه در واقع یک دهکده گردشگری است که رودخانه ای از میان آن میگذرد و سبب شده پارک به دو قسمت تقسیم شود. پارک زییای نهج البلاغه، به علت موقعیت قرارگیری خود، معماری و طراحی جالبی دارد که سبب شده توجه تعداد بیشماری از افراد را به خودش جلب کند. وسعت فضا، دلیلی بر ساخته شدن بخش های مختلف پارک در چند فاز متفاوت ساخته شود و اینک فاز چهار آن در دست احداث است. در پارک نهج البلاغه که از جمله محبوب ترین جاهای دیدنی تهران است، امکانات رفاهی، گردشگری و تفریحی فراوانی من جمله یادمان شهدای گمنام، شهربازی، زمین بازی کودکان، سینمای روباز، مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری، پل معلق آسمان، سرزمین  شگفت انگیز ، سینما گیم هفت بعدی و… بخش هایی از این پارک دوست داشتنی و تفریحات جذاب هستند.

جاهای دیدنی تهران در شب,جاهای دیدنی تهران عکس,جاهای دیدنی تهرانپارک نهج البلاغه یک دهکده گردشگری است که از جاهای دیدنی تهران محسوب میشود

۱۲. کاخ موزه سعدآباد:

یکی از جاهای دیدنی تهران که میتواند یک روز تعطیل را به یک روز به یاد ماندنی تبدیل کند، «کاخ موزه سعدآباد»است. مجموعه ی فرهنگی و تاریخی سعدآباد، مجموعه ی عمارت ها و کاخ های خاندان «پهلوی» است که در «دربند»، یکی از خوش آب و هواترین منطقه های تهران ساخته شده است. این مجموعه حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه سار، قنات، باغستان، گلخانه و… دارد و چهار دوره ی تاریخی قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و بعد از انقلاب اسلامی را به چشم دیده است. پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، این مجموعه به شکل موزه درآمد. کاخ فعلی «ریاست جمهوری» در جوار این مجموعه قرار دارد و از کاخ «ملکه ی مادر» نیز برای پذیرایی از مهمانان خارجی دولت استفاده می شود.

جاهای دیدنی تهران,جاذبه های گردشگری تهران,جاهای دیدنی تهران عکسمجموعه سعدآباد از جاهای دیدنی تهران، که چهار دوره تاریخی قاجاریه را سپری کرده است

۱۳. برج میلاد تهران:

برج میلاد، بلندترین آسمان خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند در جهان و از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران است. این برج مخابراتی و چندمنظوره، در مجموعه مرکز ارتباطات بین المللی تهران، در شمال غربی شهر تهران، میان تپه ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب شهرک قدس و شمال کوی نصر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد. سازه برج میلاد که بخاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است، یکی از نمادهای پایتخت و از برترین اماکن دیدنی تهران به شمار می آید و حومه است که از اغلب جاهای تهران قابل مشاهده است.

عکس از جاهای دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران,مناطق دیدنی تهرانبرج میلاد، بلندترین آسمان خراش ایران و  یکی از جاهای دیدنی تهران

۱۴. بام تهران:

این مکان، که جزو جاهای دیدنی تهران است علاوه بر آب و هوای خوب، زیبایی و جذابیت، امکانات رفاهی و تفریحی زیادی هم برای شهروندان و گردشگران دارد. رستوران های متنوع و محبوب، زیپ لاین، سورتمه و میدی باس های برقی، چیزهایی هستند که در بام دیدنی تهران می بینید. بام تهران ابتدای توچال است و میتوانید از آن جا به این نقطه جذاب بروید و تله کابین سواری را تجربه کنید.

جاهای دیدنی تهران عکس,جاذبه های گردشگری تهران,جاهای دیدنی تهرانیکی از محبوب ترین جاهای دیدنی تهران، بام تهران

۱۵. دریاچه چیتگر:

از دیگر جاهای دیدنی تهران میتوان به دریاچه چیتگر اشاره کرد. سابقه طرح ساخت دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس (دریاچه چیتگر) به اولین طرح جامع تهران که قبل از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۴۷ تدوین شد، بازمی گردد. در این مکان، انواع کافه و رستوران ها، مغازه های بستنی و آبمیوه فروشی و … فعالیت می کنند که تنوع زیادی دارند. چنانچه طرفدار قایق سواری هستید، میتوانید با کرایه کردن آنها، تجربه ای جالب از قایق سواری در پایتخت داشته باشید. زیپ لاین، ماهیگیری، پیست پرش از آسمان، سینمای شش بعدی، سافاری وحشت، فوتبال دستی انسانی و … از دیگر فعالیت های جذاب و متفاوت در دریاچه است. شب های دریاچه نیز حال و هوای دیگری دارد و نسیم خنک در کنار آب روحتان را تازه می کند.

 جاهای دیدنی تهران,اماکن دیدنی تهران,بهترین جاهای دیدنی تهراناز دیگر جاهای دیدنی تهران که قبل از انقلاب اسلامی تدوین شد دریاچه چیتگر است

۱۶. امامزاده داود تهران:

امام زاده داوود یکی از جاهای دیدنی تهران است که در کوهستان های شمال غربی تهران واقع شده است. این بنا در ۱۵ کیلومتری فرحزاد قرار داشته و از نظر جغرافیایی منطقه ای سردسیر است. بیشتر شهرت امام زاده داوود بخاطر مسیر منتهی به امام زاده است که از میان دره های زیبا و سرسبز می گذرد و در تمام فصول، بالاخص در ایام خنک سال مسافران و گردشگران بسیاری از این مناظر دیدن می کنند. این امامزاده یکی از معروف ترین امام زاده های اطراف تهران است.

مناطق دیدنی تهران,جاهای دیدنی تهران,زیباترین جاهای دیدنی تهرانامامزاده داوود یکی از معروف ترین امام زاده ها و جاهای دیدنی تهران است

برترین راه های سفر به تهران

به لطف پایتخت بودن تهران، از هر مکانی که برای دیدن این شهر حرکت کنید، تنوع گسترده ای از وسایل حمل و نقل پیش روی شما خواهد بود.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 25
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش