جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۶۳

هرآنچه که باید درمورد ویزای تحصیلی بدانید!

ویزای تحصیلی,مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی,هزینه ویزای تحصیلیویزای تحصیلی، نوعی اقامت موقت است
ویزای تحصیلی، پرطرفدارترین ویزا در بین ویزاها و راه ورود به دیگر کشورها می باشد. دانشجویان ایرانی که تصمیم دارند در خارج از کشور به تحصیل بپردازند، این ویزا یکی از منطقی ترین راههای خروج از کشور است.

ویزای تحصیلی

یکی از ویزاهای بلند مدت، ویزای تحصیلی نام دارد که افراد متقاضی ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور از آن استفاده میکنند. دانشجویان با کم ترین هزینه با استفاده از این ویزا می توانند از کشور خارج شده و در کشوری دیگر پایه های اقامت خود را محکم کنند و از طرفی چون برای تحصیل مهاجرت می کنند احتمال گرفتن ویزا برای این افراد بسیار بالاست.

دانشجو برای اقامت در کشور مقصد با اخذ ویزای تحصیلی به مدارک دیگری جهت تائید شهروندی یا مهاجرت به کشور مقصد نیاز ندارد. در ابتدا برای گرفتن ویزای تحصیلی باید  از دانشگاه مورد تحصیل و در رشته مورد نظر پذیرش تحصیلی  بگیرید، پس باید بدانید که به کدام دانشگاه میخواهید بروید و در چه رشته ای  قصد تحصیل دارید. ویزای تحصیلی، همانطور که از اسمش پیداست، پیگیری آموزش و پرورش در کشور مقصد است. پذیرش از دانشگاه کشور مقصد برای اخذ ویزای تحصیلی بسیار مهم است. هر کشوری هزینه های مختلفی را برای اخذ ویزای تحصیلی با توجه به قانون مهاجرت خود، درخواست می کند.

درمورد ویزای تحصیلی,ویزای تحصیلی,معایب ویزای تحصیلیحداقل سن برای گرفتن ویزای تحصیلی، ۴ سالگی است

مدارک ویزای تحصیلی

گاهی برخی از دانشجویان به دلیل کیفیت و امکانات دانشگاه های خارجی و اروپایی تصمیم دارند در آن دانشگاه ها به ادامه تحصیل بپردازند در این زمان است که شرایط ورود به آن دانشگاه فکر این افراد را مشغول می کند و متقاضی نمی داند که چه مراحلی را برای پذیرش دانشگاه باید سپری کند. مدارک مورد نیاز برای متقاضیان ویزای تحصیلی بسته به نوع کشورها متفاوت است ولی به شکل کلی برای اخذ ویزای تحصیلی میتوان به مدارک زیر اشاره نمود :

۱. پاسپورت:

مسلما نخستین شرط برای خروج از کشور، داشتن گذرنامه میباشد که برای اخذ گذرنامه داشتن کارت پایان خدمت الزامی است. البته به خاطر داشته باشید که باید برای ورود به کشور های گوناگون پاسپورت شما اعتبار داشته باشد زیرا امکان دارد این پاسپورت برای ورود به کشور معتبر نباشد .همچنین لااقل باید دو صفحه از پاسپورت شما خالی باشد تا فضای کافی برای مهر زدن مخصوص ویزای تحصیلی خود داشته باشید.

۲. مدارک اثبات کننده دانشجو بودن فرد:

شما برای اخذ ویزای تحصیلی، باید اثبات کنید که دانشجو هستید. تائیدیه دانشجو بودن در ایران، معمولاً با ارائه گواهی تائیدیه از محل تحلیل شما صورت گیرد.

۳. پذیرش تحصیلی:

از دانشگاهی که درخواست ادامه تحصیل در آنرا داشته اید، یک نامه تائیدیه باید ضمیمه مدارکتان گرد. تا بتوانید ویزای تحصیلی بگیرید.

۴. گواهی پشتیبانی مالی:

برای ویزای تحصیلی، گواهی پشتیبانی مالی به دو صورت، به سفارت کشور مقصد ارائه می شود که از جمله ی آن می توان به این دو روش اشاره نمود :روش اول ارائه گواهی تمکن مالی به ارزش اعلام شده توسط سفارت کشور مقصد. روش دوم ارائه گواهی ضمانت و پشتیبانی به وسیله یکی از بستگان متقاضی در کشور مقصد که در کل مدت زمان تحصیل توانایی پشتیبانی شما را داشته باشد. برای افراد بالای ۱۸ سال، حضور پشتیبان مالی الزامی می باشد. پشتیبان مالی باید توانایی تامین هزینه های تحصیل و مخارج زندگی شخص را داشته باشد تا بتواند ویزای تحصیلی را اخذ کند.

درباره ویزای تحصیلی,روش دریافت ویزای تحصیلی,ویزای تحصیلیبرای گرفتن ویزای تحصیلی، ابتدا باید پذیرش تحصیلی بگیرید

۵. انگیزه نامه:

انگیزه نامه که برای اخذ ویزای تحصیلی بسیار مهم است، درواقع انگیزه و هدف شما برای تحصیل در کشور مورد نظر را شرح می دهد. همچنین این نامه میتواند هدف های پس از فارغ التحصیلی را نیز توصیف کند.

۶. داشتن گواهی نامه پایان دوره متوسطه:

شما حتماً جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور داشتن مدرک دیپلم لازم است. البته جزئی از مدارک شما اینست که باید مدرکتان ترجمه شود. پیش از هر چیز باید اطلاع داشته باشید که کشور مد نظر شما به چه زبانی مدرک تحصیلی شما را ترجمه شده می خواهد که هم مدرک و هم ترجمه ی آن جزء مدارک ویزای تحصیلی میباشد .

۷. مدرک زبان:

مدارک آموزش های زبان شما ازمدارک دیگریست که در اخذ ویزای تحصیلی بسیار مهم است. بطور کلی شما باید به سفارت کشور مورد نظر خود با این مدارک اثبات کنید که میتوانید به آسانی در این کشور با دیگران رابطه برقرار کرده، تحصیل کنید و کارهای روزمره خویش را بدون دردسر انجام دهید. در اینصورت برای اخذ ویزای تحصیلی تمامی مدارک شما باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شوند. بطور معمول زبانهایی مانند TOFEL، IELTS  و PHD در اخذ ویزای تحصیلی تأثير بسزایی خواهد داشت.

شرایط ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی یک نوع ویزای بلندمدت، میباشد که برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، صادر میشود. به عبارت دیگر ویزای تحصیلی، یک راهی مطمئن و بصرفه برای مهاجرت است که طرفدارن خاص خود را دارد و اخذ آن، شرایط ویژه ­ای دارد.

* داشتن امتیازهای خاص نظیر داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته ای که در آن پذیرش تحصیلی گرفته اید در افزایش سطح سواد و تجربه شما تأثير دارد زیرا نشان میدهد که شخص عملاً از علم خود استفاده کرده است. از این جهت شرایط اخذ ویزای تحصیلی را راحت تر می کند.

ویزای تحصیلی,مدت‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی,مزایای ویزای تحصیلیقبل از گرفتن ویزای تحصیلی مشخص کنید که در کدام رشته و دانشگاه، قصد تحصیل دارید

* کسب حداقل نمره معدل و همینطور تمکن مالی شخص از دیگر شرایط اخذ ویزای تحصیلی به حساب می آید. دانشگاه های کشور مقصد هر کدام بسته به شرایط خود، شرط پذیرفتن معدل را تعیین میکنند .

* حداقل سن مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سن ۴ سالگی میباشد و افراد از این سن میتوانند ، برای تحصیل در دیگر کشورها مبادرت کنند. اکثر دانشگاه ها برای پذیرش افراد در مقاطع لیسانس به بالا محدودیت سنی قائل نمی شوند ولی یکی از شروط بعضی از دانشگاه ها نبود فاصله سنی زیاد بین فارغ التحصیلی و اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه می باشد.

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار

امروزه یکی از گرفتاری های افراد تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار میباشد ، که چنانچه بر اساس شرایط بطور دقیق دنبال شود، به سادگی میتواند صورت پذیرد. اگر در زمان تحصیل به کاری مشغول باشید و کارفرما از شما راضی باشد و خواستار ادامه کار با شما باشد، میتواند برای اخذ ویزای کار شما به سفارت کشور مورد نظر مبادرت کند و برایتان ویزای کاری دریافت کند. همچنین وقتی که شما ویزای کار را دریافت کنید، قابلیت اخذ اقامت دائم کشور مورد نظرتان را دارید.

مدارک ویزای تحصیلی,ویزای تحصیلی,شرایط ویزای تحصیلیافرادی که قصد اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی دارند اغلب می‌توانند در داخل کشور خود اقدام نماید

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی

یکی از ویزاهای کوتاه مدت، ویزاهای دانشجویی نام دارد که مدت اعتبار آنها امکان دارد به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله باشد. البته ویزای دانشجو با توجه به وضعیت تحصیلی و مدت زمان باقی مانده از دوره تحصیلی او، با ارائه مدارک و اسنادی حاکی از اشتغال وی به تحصیل در کشور قصد مجدداً تمدید می شود. ویزای دانشجویی و ویزای تحصیلی بعنوان ویزاهای اقامتی محسوب نمی شوند و در آخر منتهی به اخذ اقامت دائم کشور مقصد نخواهد شد.

هزینه ویزای تحصیلی 

دانشجویان یا دانش آموزانی که قصد تحصیل در یک دوره آموزشی دارند، باید برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند. این ویزاها انواع مختلفی دارند و دانشجویان و دانش آموزان باتوجه به نوع و مدت دوره های درسی خود باید برای دریافت ویزای مربوطه درخواست دهند. البته، بسته به نوع ویزای دانشجویی درخواستی شما و شرایط خاص پرونده شما هزینه ویزای تحصیلی متغیر است.

اخذ ویزای تحصیلی,تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار,ویزای تحصیلیداوطلبان می‌توانند از طریق روش آنلاین اقدام به اخذ ویزای تحصیلی دانشجویی خود کنند

مزایای ویزای تحصیلی

> دارندگان ویزای تحصیلی می توانند در یکی از برترین کشورهای دنیا، زندگی کنند و در یکی از معتبرترین دانشگاه­های دنیا، به تحصیل بپردازند.

> دارندگان ویزای تحصیلی این قابلیت را دارند که در دوران تحصیل برای ملاقات با خانواده به کشور محل اقامت خویش رفته و برگردند.

معایب ویزای تحصیلی

* محدودیت در کار و کسب درآمد یکی از مهمترین معایب ویزای تحصیلی است که برای فراوانی از متقاضیان ویزای تحصیلی به امری مهم تبدیل شده است.

* از دیگر معایب ویزای تحصیلی می توان به اقامت متقاضی اشاره کد که اصلاً مشخص نیست پس از فارغ التحصل شدن امکان اخذ اقامت دارد یا خیر. از طرفی افرادی که قصد ارسال دعوتنامه برای خانواده هایشان را دارند قادر به ارسال دعوتنامه از طریق ویزای تحصیلی نیستند.

* افرادی که ویزای تحصیلی دارند قابلیت کار کردن به صورت تمام وقت را ندارند و نهایتا مجوز بیست ساعت کار در هفته را دارند. در همه ی کشورها، ویزای تحصیلی به متقاضیان اجازه بردن همراه را نمیدهد و افرادی که این ویزا را در خیلی از کشورهای اروپایی اخذ می نمایند نمی توانند حداقل برای مدتی با خود همراه ببرند و همراهان باید پس از ورود شخص اصلی برای گرفتن ویزا مبادرت نمایند.

* دانش آموزان در خیلی از کشورها ملزم به اخذ ویزای تحصیلی در تابستان، ترم یا سال هستند. منبع اطلاعاتی ویزای تحصیلی در هر کشور، سفارت یا کنسولگری آن میباشد که البته اخذ ویزای تحصیلی باتوجه به سخت تر شدن روز به روز فرآیند برای افرادی که تصمیم دارند ویزای تحصیلی دریافت نمایند باید به وکیل مهاجرت و موسسات اعزام دانشجو مراجعه کنند که به صورت تضمینی پروسه اخذ ویزای تحصیلی آن ها انجام گیرد.

ویزای تحصیلی,تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار,ویزای تحصیلی چیستویزای تحصیلی فقط برای درس خواندن است

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش