جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۱۳

بهترین جاهای دیدنی یزد با عکس

جاهای دیدنی یزد,اسامی جاهای دیدنی یزد,اماکن دیدنی یزدجاهای دیدنی یزد نسبت به دیگر نقاط گردشگری ایران، بیشتر است
شهر یزد مثل عروسی در قلب کویر است که معماری ایرانی را در نهایت ظرافت و زیبایی به تن کرده است. جاهای دیدنی یزد آن قدر متنوع و زیبا هستند که چشمان مخاطب خود را سیراب کنند. 

جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد نسبت به دیگر نقاط گردشگری ایران، بیشتر است. شهر یزد به واسطه شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن سبب شده مملو از بادگیرهای مرتفع، آب انبار های باشکوه و کاریزهای عظیم تاریخی باشد. همه این جاذبه های گردشگری فوق العاده، در کنار هنر صنایع دستی یزد و آداب و رسوم مردم این شهر، یزد را تبدیل به یکی از بهترین قطب های گردشگری ایران کرده است.

* مجموعه خان یزد:

مجموعه خان شهر یزد، از برترین و اماکن گردشگری و جاهای دیدنی یزد می باشد. قسمتی از این مجموعه بی نظیر، همانند قسمت هایی از بازار خان، در دوره افشاریه بنا شده است. سایر بخش ها از دوران قاجار به جای مانده اند. اکثر بخش های مجموعه خان یزد، با همت محمد تقی خان بافقی و نوادگان او شکل گرفته است. مجموعه خان یزد، شامل میدان، حمام و بازار خان می باشد. میدان خان یزد، علاوه بر ساختار زیبا و باشکوه، در چهار سوی آن مغازه های کوچک و بزرگی وجود دارد که بازدید از  آنها جالب خواهد بود. همینطور برای بازدید از حمام و بازار لازم است خود را به میدان خان برسانید. بازار خان یزد، از بازار های قدیمی شهر بادگیرها محسوب می شود. این بازار، با ۲۷۴ متر طول، لقب طولانی ترین بازار یزد را نیز دارد.

مناطق دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد,روستای خرانق یزدمجموعه خان شهر یزد، از برترین و اماکن گردشگری و جاهای دیدنی یزد می باشد

از دیدنی ترین قسمت های بازار خان میتوان به بازار زرگری، بازار قیصریه (که کریم خان زند تحت‌تأثیر این بازار، بازار وکیل شیراز را بنا کرد) و بازار کاشیگری اشاره کرد. معماری باشکوه و طاق های بی نظیر و هندسی بازار خان یزد، شهرت جهانی دارند. حمام خان یزد، که از جاهای دیدنی یزد محسوب میشود، مخصوص بزرگان شهر بوده است و سرشار از المان های معماری دوره ناصرالدین شاه است. این حمام در سال ۱۱۷۰، بنا می شود که ۳۰ سال بعد، حدود سال های ۱۲۰۰ مورد بازسازی قرار می گیرد. این حمام، هم اینک به عنوان رستوران سنتی نیز استفاده می شود که میتوانید بعنوان پیشنهاد، ناهار را در این رستوران که یکی از بهترین رستوران های سنتی یزد است، صرف کنید.

* کافه های پشت بام، همنشینی با آسمان و بادگیرها:

برخلاف آنچه متداول است، در شهر تاریخی یزد شما میتوانید سراغ کافه ها را از پشت بام ها بگیرید. یکی از مهمترین جاهای دیدنی یزد همین کافه ها هستند. در کافه های بافت تاریخی، آسمان آبی تا چند قدمی شما پایین می آید و تا چشم کار می کند، خانه خشتی و بادگیر است. این جا میتوانید خودتان را مهمان یک فنجان چایی کنید که معمولاً با نبات و باقلوا یزدی سرو می شود. یکی از زیباترین قاب هایی که میتوانید از یزد در ذهن تان ببندید همینجاست. یک آبی بی نهایت بر بالای سر و خانه های خشتی و بادگیرهای دور و نزدیک جلوی چشمانتان.

بهترین جاهای دیدنی یزد,باغ عمارت کلاه فرنگی,جاهای دیدنی یزدیکی از مهمترین جاهای دیدنی یزد، کافه های بافت تاریخی هستند

* بقعه دوزاده امام یزد، از آتشکده تا مقبره:

بقعه دوازده امامی که در چند قدمی زندان اسکندر است، یکی از جاهای دیدنی یزد و دومین گنبد شناسنامه دار ایران است. این بقعه یادگاری از قرن ۵ هجری و دوران سلجوقی است. این بنا در محل یک آتشکده ساسانی بنا شده است. بقعه را از بیرون به شکل یک چهار ضلعی می بینید که به ۸ ضلعی تبدیل شده و در هر ۴ ضلع آن گوشواره وجود دارد. در داخل بنا گچ بری های اسلیمی دیده می شود که گفته می شود به گچ بری های دوره ایلخانی شباهت دارند. بخاطر محراب مرمری که در این بنا هست، باستان شناسان می گویند که این بنا مسجدی مربوط به قرن دوم و سوم است که روی آتشکده ساسانی بنا شده است. روی بنا کتیبه هایی هستند که آیات قران به خط کوفی روی آنها نوشته شده اشت.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه های گردشگری یزد,جاهای دیدنی یزد در شبیکی از جاهای دیدنی یزد و دومین گنبد شناسنامه دار ایران، بقعه دوازده امامی است

* خانه لاری های یزد:

خانه لاری ها و بادگیر آن یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد می باشد که قدمت آن به زمان قاجار باز می گردد. این خانه به وسیله حاج محمد ابراهیم لاری در سال ۱۲۸۶ ساخته شده است. مساحت زمین آن ۱۷۰۰ متر و زیربنای آن ۱۲۰۰ متر مربع می باشد. فرزندان او تا چند نسل در این خانه زندگی می کردند. در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی، سازمان میراث فرهنگی این بنا را از مالکانش خریداری کرد. خانه لاری ها شامل شش باب خانه می باشد که معماری خانه های کویری را دارند. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک، با تعدادی ایوان، تالار، اتاق و یک سر در و هشتی می باشد.

حیاط اصلی خانه لاری، که از جاهای دیدنی یزد است،  بزرگ و مفصل بوده و ایوان ها، تالارها و اتاق ها در اطراف آن قرار گرفته اند. این حیاط به شکل مستطیل است، جهت آن از شمال شرقی به جنوب غربی است و در وسط آن، ایوانی بلند قرار دارد. مهم ترین و بزرگترین قسمت خانه در این حیاط قرار دارد. در قسمت جنوب شرقی نیز در کنار حیاط و رو به آن اتاق هایی قرار دارند. در پشت این اتاق ها، اتاق های دیگری که مختص به کارهای خدماتی میباشد قرار گرفته است.

عکسهای جاهای دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد,تصاویر جاهای دیدنی یزدقدمت خانه لاری ها که یکی از جاهای دیدنی یزد می باشد به زمان قاجار باز می گردد

* قنات زاچ:

قدمت قنات زاچ که از جاهای دیدنی یزد و طولانی ترین قنات ایران و جهان است به سال ۱۳۰۰ میلادی می رسد. این قنات دارای سه شاخه مجزا است و برآورد می شود که حدود هزار حلقه چاه در این سه شاخه حفر شده اند. یکی از شاخه ها که به شاخه شور معروف است دارای آبی شور بوده که نام شاخه نیز به همین علت انتخاب شده است. متأسفانه دو شاخه دیگر خشک شده اند و تنها همین شاخه هنوز قابلیت آبدهی دارد. طول این شاخه ۷۲ کیلومتر است. یکی از خصوصیت هایی که این چاه را در بین دیگر همتایانش ممتاز می سازد، مربع بودن مقطع آن است. این قنات در سال ۸۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

میدان امیر چخماق یزد,زندان اسکندر یزد,جاهای دیدنی یزدقنات زاچ یکی از جاهای دیدنی یزد و طولانی ترین قنات ایران و جهان است

* میدان امیر چخماق یزد:

میدان امیر چخماق یزد و مجموعه تاریخی امیر چخماق در قرن نهم هجری ساخته شده است. از شاخص ترین مجموعه بناهای تاریخی این شهر می باشد؛ طوری که همه تورها از این میدان بعنوان یکی از جاهای دیدنی یزد، برنامه بازدید دارند. امیر جلال الدین چخماق از سرداران شاهرخ تیموری بود که به فرمان او حاكم یزد گردید. او با همكاری همسر خود فاطمه خاتون مجموعه ای شامل تكیه، میدان، حمام، تعدادی كاروانسرا، عبادتگاه، قنادخانه، چاه آب و مسجد را بنا کرده است. مهمترین بنای این مجموعه مسجدی است که به مسجد امیر چخماق یزد یا مسجد جامع نو شهرت دارد. در شمال مسجد نیز میدانی بنا کرده که میدان امیر چخماق نامگذاری شده است. این میدان هنوز پابرجاست و به نوعی مرکز شهر یزد است.

جاهای دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد با عکس,اسامی جاهای دیدنی یزدمیدان امیر چخماق از بزرگ‌ترین حسینیه‌های کشور و از جاهای دیدنی یزد است

* موزه آب:

آب در شهر های کویری ارزشی معادل طلا دارد. قنات ها و کاریزهای شهر کویری یزد از شهرت بالایی برخوردارند. موزه آب یزد که از دیگر جاهای دیدنی این شهر است، در خانه باستانی کلاهدوزها واقع شده و دنیای پنهان کاریزها و آبراه های این شهر را به نمایش می گذارد. موزه در پنج طبقه مجزا طراحی شده است. طبقه اول دو کاریز قدیمی را با ۷۵ کیلومتر طول و ۲۰۰۰ سال قدمت نشان می د هد که هنوز نیز فعال است. طبقه دوم انبار مواد غذایی بوده که به شیوه ای خاص نگهداری می شدند. دمای این بخش که پایاب نام دارد در تمام طول سال ثابت و معادل ۱۴ درجه است.

طبقه سوم اقامتگاهی ییلاقی برای روزهای گرم تابستان به شمار میرفته است. طبقه چهارم، محل زندگی ساکنان خانه کلاهدوزها بوده که در عصر قاجار توسط  یکی از تجار مشهور به نام سید علی اکبر کلاهدوز ساخته شده و اینک در تصرف سازمان آب یزد است. طبقه پنجم پشت بام است که چاهی روی آن بوده و آب آشامیدنی اهل خانه از آن تامین می شده است. یکی از شگفتی های این خانه، لوله کشی آب است که مربوط به ۱۵۰ سال قبل می باشد. بعضی اشیاء قدیمی متعلق به دوره های گوناگون تاریخی در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته اند، از جمله وسایل مخصوص حفر قنات، تقسیم آب و بعضی اسناد ازدواج که در آن ها از آب بعنوان مهریه یاد شده است.

اماکن دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد,مناطق دیدنی یزدموزه آب که از دیگر جاهای دیدنی یزد است، در خانه باستانی کلاهدوزها واقع شده

* باغ عمارت کلاه فرنگی:

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد، باغ عمارت کلاه فرنگی است. این عمارت قاجاری، با الگو از ساختمان کلاه فرنگی رشت یا تبریز، توسط رشتی ها در محله رحمت آباد یزد بنا شده است. به گفته حسن دشتی، مالک کنونی آن، عمارت در زمان جنگ جهانی دوم توسط زرتشتیان خریداری شده و سالها از آن آن ها بوده است و پیش از انقلاب دشتی آنرا از زرتشتیان خریده است. این عمارت دو طبقه بوده و زیرزمین ندارد و حوضی در وسط آن قرار داشته که آب قنات رحمت آباد که از زیر این عمارت می گذشته به درون حوض می ریخته است. در طبقه دوم، اتاق های زیادی داشته و در تالار قسمت پایین، مکانی برای پذیرایی از میهمانان تعبیه شده بوده است.

این عمارت زیبا که از جاهای دیدنی یزد محسوب میشود به دلیل کم توجهی و بارش شدید باران در سال های بعد از انقلاب، ویران شده و تنها دیوار باغ، حوضی در وسط تالار و چند اتاق از آن بر جای مانده است. بعلاوه، باغ عمارت کلاه فرنگی نیز درختان انجیر، انار، توت و خرمالو داشته، که الان فقط درختان انار مانده اند. اینک عمارت زیبای آجری در کنار باغ عمارت کلاه فرنگی ساخته شده است.

بهترین جاهای دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد با عکس,جاهای دیدنی یزدباغ عمارت کلاه فرنگی که از جاهای دیدنی یزد است با الگو از ساختمان کلاه فرنگی رشت بنا شده

* مسجد جامع:

این مسجد که ایوانی در دل کویر است، در خیابان امام و خیابان مسجد جامع واقع است. مسجد جامع، یکی از جاهای دیدنی یزد و از زیباترین مساجد دوره تیموریان بوده است و سردر بلند، کتیبه ها، مناره ها و کاشی کاری هایش، به او لقب زیباترین شاهکارهای معماری قرن نهم هجری قمری را داده اند. با این حال، این مسجد تنها متعلق به دوره تیموریان نبوده، بلکه در یک بازه ۱۰۰ ساله و شامل سه دوره گوناگون بنا گردیده است. پایه های اصلی مسجد جامع به دوره ساسانیان بر می گردد و از نظر معماری مربوط به دو دوره با نام آذری است. گنبد مسجد جامع در دوره ایلخانان بنانهاده شده است و سردر بلند آن به شاهرخ در دوره تیموری می رسد.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه های گردشگری یزد,میدان امیر چخماق یزدمسجد جامع، یکی از جاهای دیدنی یزد و از زیباترین مساجد دوره تیموریان بوده است

* مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر:

بنایی در شهر یزد با دو نام متفاوت وجود دارد که نشانگر کاربرد دوگانه ی این بنای ارزشمند تاریخی می باشد. برخی بر این عقیده هستند که این بنا در قرن هشتم در سال ۶۳۱ هجری بنا شده و در سال ۷۰۵ هجری نیز ساخت آن تکمیل شده است. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال قبل محلی برای تدریس بوده و میزبان مجالسی نظیر بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته است. گفته می شود نام زندان اسکندر در نتیجه ی آمدن گروهی از تبعیدیان اسکندر مقدونی به یزد بوجود آمد و البته عوامل دیگری مانند ویژگی های اقلیمی، دور افتادگی یزد از مراکز بزرگ و پر رفت و آمد در گذشته بر شهرت بیشتر این نام افزوده اند. این بنای تاریخی ارزشمند که از جاهای دیدنی یزد است، در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

زندان اسکندر یزد,جاهای دیدنی یزد,اسامی جاهای دیدنی یزدزندان اسکندر که از جاهای دیدنی یزد است، در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده

* ساباط و بادگیر:

همه ی آنچه در یزد می بینید به بناهای تاریخی آن ختم نمی شود. آنچه که این شهر را نسبت به خیلی از شهرهای ایران متمایز کرده، بافت سنتی آن است که هر کسی را به قدم زدن و تماشای گوشه گوشه ی آن وا می دارد. از دیگر جاهای دیدنی یزد میتوان به بادگیرها اشاره کرد. در این شهر کافیست تا در زیر بادگیری قرار گیرید تا نسیم خنکی را در گرمای طاقت فرسای تابستان لمس کنید. نسیمی که بدون استفاده از هیچگونه انرژی و تنها در اثر هوش و هنر معماران در خانه هایی در بین اقلیم کویری جریان پیدا می کند. تعداد بادگیرهای یزد آنقدر زیاد است که نامش را شهر بادگیرها گذاشته اند. از بادگیرها که بگذریم به کوچه هایی می رسیم که سقفی بر فراز خود دارند تا ساکنان و میهمانان شهر را از گزند بارقه های سوزان خورشید کویر در امان دارند. گاه در گوشه و کنار این ساباط ها سکوهایی برای استراحت وجود دارد تا رهگذران برای لحظه ای بر روی آن بنشینند و خستگی را از تن به در کنند.

عکسهای جاهای دیدنی یزد,تصاویر جاهای دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد از دیگر جاهای دیدنی یزد میتوان به ساباط و بادگیر اشاره کرد

* روستای خرانق یزد:

روستاها همیشه یکی از جذاب ترین اماکن برای گردش و کسب تجربه های جدید هستند. روستای خرانق، از جاهای دیدنی یزد به شمار میرود که هم زیبایی فوق العاده ای دارد و هم از نظر معادن بسیار غنی است. این روستا در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر یزد قرار گرفته و آب و هوای آن بسیار خنک تر از یزد است. روستای تاریخی خرانق، در اروپا شهرت زیادی دارد و هر ساله جمع زیادی از گردشگران خارجی به آن جا می روند.

جاهای دیدنی یزد,جاهای دیدنی یزد در شب,باغ عمارت کلاه فرنگیروستای خرانق که از جاهای دیدنی یزد به شمار میرود از نظر معادن بسیار غنی است

مکان های دیدنی روستای خرانق، شامل تعداد قابل توجهی از بناها و دیدنی ها همچون قلعه خرانق، کاروانسرای خرانق، بقعه مشهدک، پل خرانق، مزار بابا خادم و … است. معدن های با ارزشی مانند معدن سنگ آهن چادرملو، اورانیم ساغند، باریت، روی و گرانیت نیز در این روستا وجود دارند. منطقه زیبا و محافظت شده دره انجیر نیز جزء جذابیت های این روستا و جاهای دیدنی یزد محسوب می شود و محل زندگی حیواناتی مانند کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه گوش، یوزپلنگ و هوبره است.

* خانه تهرانی ها:

از دیگر جاهای دیدنی یزد، خانه تهرانی ها است که مربوط به یکی از تجار ایرانی می باشد. خانواده ای تهرانی حدود ۲۵۰ سال قبل در این خانه زندگی می کردند و از تجار فرش در یزد بوده اند. زیبایی این خانه به اندازه ای است که تا مدتها بعنوان کنسول گری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گرفته است. ساختمان این هتل دارای حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب زیبا و فعال، هشتی و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است. این خانه امروزه بعنوان نخستین هتل موزه ایران در یزد جزء جاذبه های شهر یزد به شمار می رود.

باغ عمارت کلاه فرنگی,جاهای دیدنی یزد,روستای خرانق یزداز دیگر جاهای دیدنی یزد، خانه تهرانی هاست که مربوط به یکی از تجار ایرانی می باشد

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش