جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۶۹

موزه آب یزد یکی از با ارزشمندترین موزه های آب جهان

موزه آب یزد,درمورد موزه آب یزد,دیدنی های موزه آب یزدموزه آب یزد در خانه تاریخی کلاهدوزها دایر شده است
جاذبه ای دیدنی در شهر بادگیرها موجود است که موزه آب یزد نامیده میشود و شما را به سفری جذاب در تاریخ می برد. این موزه، گنجینه ای در خانه کلاهدوزهاست که میتوانید در آن وسایل، ابزار و اسناد مربوط به آب را ببینید و تا حدی با روش استفاده گذشتگان از آب آشنا شوید.

شهر یزد

یکی از شهرهای تاریخی ایران که قدمت جاذبه های آن باعث شده جزء نخستین شهر تاریخی خشتی ایران و دومین شهر تاریخی جهان باشد، شهر یزد است. با توجه به جاذبه های این شهر و بناهای خشتی اش،  نام این شهر تاریخی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده و از آن بعنوان یک شهر بین المللی هم یاد می شود.

معماری موزه آب یزد,موزه آب یزد,مساحت موزه آب یزدموزه آب یزد از سال ۱۳۷۹ و همزمان با همایش بین المللی کاریز کار خود را آغاز کرده است

موزه آب یزد

خانه ی پنج طبقه کلاهدوز ها موزه آب یزد نام دارد که در آن لوازم مختلفی چون حفاری قنات، ابزار و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و خیلی از لوازم ارزشمند دیگر وجود دارد. خصوصیتی که این خانه را نسبت به خانه های مشابه خود در یزد متمایز کرده، وجود یک رشته قنات صد ساله است که از بین این خانه عبور می کند.

اشیای موجود در موزه آب یزد,عکسهای موزه آب یزد,موزه آب یزدموزه آب یزد در شمال میدان امیرچخماق قرار گرفته است

جالب است بدانید چاه خانه ای در پشت بام موزه آب یزد، قرار دارد که توسط چرخ چاه از آن آب می کشیدند و آب‌انبار خانه را که در طبقه همکف قرار داشت، پر می کردند. مساحت خانه کلاه دوز ۷۲۰ مترمربع  است که در سال ۱۲۶۶ خورشیدی به فرمان مرحوم حاج سید علی اکبر کلاه دوز از بازرگانان روزگار قاجاریه، در شمال میدان امیر چخماق ساخته شده است. دو قنات رحیم آباد و زارچ در گذشته از زیر این خانه عبور می کردند و هنوز هم قنات دو هزار ساله زارچ در زیر این خانه در جریان می باشد. در این عمارت و منزل هم جوار آن علاوه بر آقای كلاهدوز و همسرشان، دختر، دوپسر و عروسهایشان و نیز دو خانواده از خدمتكاران سیاه پوست سكونت داشته اند.

معماری خانه کلاهدوزها

به طور کلی معماری قدیم ایران و بالاخص شهر یزد بی نظیر بوده و بسیار چشمنواز بوده است. خانه کلاهدوزها هم یکی از مواردی است که به این ادعا صحه می گذارد. نقوش گچ کاری های موزه آب یزد به شکل گل و گیاه و جانوران است و همین مورد سبب شده تا چهره ی خاصی به بنا بخشیده شود. زمینه گچ کاری های طبقه چهارم خانه کلاهدوزها از کاهگل بسیار ظریف میباشد و زیبایی خاصی دارد. تالار آیینه یکی از دیگر نقاط بسیار زیبای خانه کلاهدوزها است که توسط خیلی از معماران و هنرمندان آن دوره مورد تحسین قرار گرفته است. از دیگر زیبایی های این خانه می توان به پنجره های اُرسی و شیشه های رنگین اشاره نمود که دنیای رنگارنگی را در آن ایجاد کرده اند.

موزه آب یزد,موزه آب یزد آدرس,مسیر دسترسی به موزه آب یزددر موزه آب یزد لوازم مختلفی برای حفر قنات مورد استفاده بوده است

اشیای موجود در موزه آب یزد

آثار مرتبط با آب را می توانید در موزه آب یزد ببینید. در این موزه بیش از ۲۰۰ شی تاریخی از وسایل کندن قنات گرفته تا اسناد و مدارک قنات‎های اصلی یزد نگهداری می شود.

۱. یادگاری قنات ها:

قنات یکی از سازه های مهم ایرانیان در زمینه آب است که نام آن امروزه در محافل جهانی هم مطرح می شود و در فهرست یونسکو نیز قنات ایرانی قرار دارد. مجسمه هایی از مردم که به کارهای مربوط به قنات مشغولند، را می بینید که به آنها مقنی میگویند و رنگ لباس آن ها نیز سفید است. مقنی ها بدین دلیل لباس سفید میپوشند که در داخل چاه های بزرگ یکدیگر را ببینند و همینطور به آن به چشم کفن نگاه می کردند به این دلیل که هر لحظه ممکن بود جان خویش را بر اثر ریزش از دست بدهند. یکی از اصلی­ ترین ابزار حفر کاریز( چرخ چاه) را در بخشی از موزه آب یزد می بینید که در جوار آن ماکتی از یک چاه ­کن قرار داده اند.

مسیر دسترسی به موزه آب یزد,موزه آب یزد,قدمت موزه آب یزدموزه آب یزد به دلیل جریان قنات در آن تا به امروز، برجسته‌ترین موزه آب کل کشور است

۲. اسناد و وسایل مربوط به تقسیم و وقف آب:

از دیگر موارد قابل رویت در موزه آب یزد،  اسناد و وسایل مربوط به تقسیم و وقف آب در آن هنگام بوده است. همینطور در این موزه اسناد توزیع آب وجود دارد که در آن زمان به چه تناسبی آب را بین کشاورزان تقسیم می کردند. چند سند ازدواج نیز در بین این اسناد توزیع آب به چشم می خورد به علت آنکه بعضی از مردم در آن زمان مهریه زن را آب تعیین می کردند؛ همان چیزی که حکم طلا را در کویر داشت. مدارک دیگری هم در موزه آب یزد وجود داشت که خیرین طبق آنها به زنان بیوه و یتیمان سهم آب می دادند.

۳. ظروف و وسایل موزه آب یزد:

لوله کشی های امروزی در گذشته وجود نداشت و مردم برای تهیه ی آب ناگزیر بودند آب را از منبع تا محل استفاده حمل کنند و البته مکانی هم برای نگهداری آب مایحتاج خود داشته باشند. همینطور در موزه آب یزد، ظروف نگهداری و حمل آب و خیلی از لوازم و اشیای مرتبط با آن من جمله انواع شیر‎های برداشت آب از آب انبار‎ها، ظرف‎های سفالی و شیشه‎ای ویژه حمل و نگهداری آب، یک رشته مشک سقایی و ... دیده میشود. از دیدنی های این موزه می توان به مشربه چند هزار ساله که از آن در کتاب‎های تاریخی کهن یاد شده است، اشاره کرد. در موزه آب یزد، ظرفی شیشه ‎ای وجود دارد که لوله‎ های جانبی دارد؛ صدها سال قبل ، آب را داخل این ظرف می ریختند و بالای آن برف می گذاشتند. این ظرف دو جداره بود و زمانیکه برف کم کم آب میشد، سبب می شد تا این آب خنک، تازه و بدون هر گونه آلودگی باشد و مانع از وارد شدن حشرات به درون آن میشد. 

تصاویر موزه آب یزد,موزه آب یزد کجاست,موزه آب یزدموزه آب یزد یکی از بی‌نظیرترین موزه‌های آب در دنیا است

۴. ماکت ویژه موزه آب یزد:

بعضی از دیدنی های موزه آب یزد شامل ماکت نحوه گردش آب قنات‎ها است که شما را با اسرار ساخت و معماری آن آشنا میکند.

مسیر دسترسی به موزه آب یزد

برای دسترسی به موزه آب یزد میتوانید از اتوبوس های خط پایانه دروازه قرآن پایانه شهدای محراب و یا خط چهارراه بعثت راه آهن استفاده کرده و در چهارراه شهدا پیاده شوید و با کمی پیاده روی به موزه برسید. همینطور روش دیگری برای رسیدن به موزه آب یزد وجود دارد. برای این منظور اتوبوس های خط چهارراه بعثت- راه آهن را سوار شوید و در چهارراه شهدا پیاده شوید و با کمی پیاده روی به این موزه میتوانید دسترسی داشته باشید.

موزه آب یزد,دیدنی های موزه آب یزد,تصاویر موزه آب یزدموزه آب یزد در یکی از خانه‌های قدیمی یزد برپاست

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه

انواع ضرب المثل درباره شتر در این مقاله از سرپوش به بررسی انواع ضرب المثل درباره شتر می‌پردازیم. ضرب المثل‌های مرتبط با شتر در فرهنگها به عنوان نمادهایی از صبر، قوت، و استقامت معنا یافته‌اند. این مقاله به تفسیر معانی و کاربردهای مختلف ضرب المثل‌هایی که درباره شتر به کار می‌روند، می‌پردازد.

...[ادامه]
ویژه سرپوش