پنجشنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۰
۰۸:۳۰ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۰۰۷۳
جرم و جنایت

خاطرات وکیل/ فیلمبرداری شوهر طماع از رابطه همسرش با مرد غریبه

ایمان به اتفاق همسرش در کانال تلگرامی فروش آنلاین لباس های بچه گانه فعالیت داشتند،به مرور زمان و با فیلتر شدن تلگرام سعی کرده بودند از طرق مختلف این فعالیت مجازی را ادامه داده،مشتریان کانال را در گروه های متعدد واتساپی عضو کنند و به همان شیوه ی سابق به معرفی لباس و جذب مشتری بپردازند.

 سر در گریبان،برخلاف آبی آسمانی  رنگ پیراهن پلیس آگاهی، آسمان زندگی اش تیره و تاربود.گوشه ی راهرو دادسرا در حالیکه با غل و زنجیر به نرده های راه پله گره اش زده بودند، لادن متصل به مامور بدرقه از راه رسید و با داد و فریادهایش تکانی اساسی به جسم بی جان ایمان داد.

از همان طبقه ی همکف تا جلوی درِ اتاق بازپرس همه تحت تاثیر حضور لادن قرار گرفتند،هر آنچه در دائره المعارف فحاشی و ناسزا وجود داشت  به زبان جاری می کرد و به سمت ایمان می آمد، همین که مامور انتظامات خواست با وی برخورد کند زنگ اخبار شعبه صور اسرافیلی شد برای ایمان در رهایی از آن وضعیت وحشتناک.

آن لادنی که صدایش دادسرا را پر کرده بود اگر با ایمان روبه رو می شد یقینا متهم به قتل شوهرش می شد.آنقدر عصبانی و از خود بیخود شده بود که برای ورود به اتاق بازپرس پرتاب سرباز نحیف ایستاده جلوی اتاق ابزاری شد برای گشایش مسیر.

مامور بدرقه آگاهی در نقش محافظ ایمان وی را به جایگاه متهم هدایت کرد که اگر چنین محافظی نبود حتما لادن خِرخِره ایمان را جویده بود.

خشم درونش در سرخی گونه هایش آنقدر مشهود بود که برای لحظه ای تصور می کردی لادن شب گذشته به عوض حضور در بازداشتگاه نسوان، عروس بزک شده ی مراسم حنابندان بوده!

یک ریز حرف می زد و لاینقطع غر.آنی که سکوت کرد چهره ی بازپرس که دست چپش ستون چانه اش شده بود و دست راستش علامت اشاره ای به ماموران که حتما توقع تذکری داشت از سوی او،دیدنی بود.

همان هیبت بازپرس و نگاه خیره اش به لادن دستوری شد بر سکوت و رسمیت جلسه! 

تلگرام که فیلتر شد چند ماهی با همان مشتری های سابق از طریق تماس تلفنی و...سفارش می گرفتیم و اوضاع بد نبود اما به مرور یکی یکی مشتریان کم شدند،همین موضوع موجب شد تا به  یکی دو تا از دوستان بسپارم، پیگیر شغل و کاری پاره وقت باشند که قرار شد تا مهیا شدن اوضاع همراه آنها به مرغداری بروم و به عنوان کارگر شیفتی آنجا مشغول شوم.طبق برنامه سه شب در هفته شیفت شب بودم و از ده شب تا ۶صبح باید بیدار می بودم و مراقب بارزدن مرغ ها،خالی کردن دانه و...لادن هم با ایجاد گروه های واتسپی کم کم علاوه بر مشتری های قدیمی،تعدادی مشتری عمده پیدا کرده بود و اوضاع مالی رو به سامان بود.

اوایل که مجبور بودم  هفته ای سه شب  خانه نباشم لادن هر دقیقه ویدئوکال می کرد و مدام غر می زد که کاش شیفت شب نداشتی و...تا اینکه سفارش مشتری های واتسپی به قدری شد که نیازی به کار کردن در مرغداری یا لااقل شب کاری نبود.

پیرو غر و لندهای لادن در مخالفت با شب کاری،خوب شدن اوضاع را دلیلی دانستم برای ترک مرغداری که برخلاف مخالفت های مدام لادن با کار در مرغداری و شب کاری ،هر زمان که حرف از تصفیه حساب با مرغداری می زدم ته دلم را خالی می کرد که" ایمان حیفه . تو حالا انجا جا افتاده ای و این فضای مجازی هم حساب کتاب نداره .اومدیم و فردا دوباره اتفاقی افتاد لااقل این مرغداری اب باریکی هست و لازم نیست استرس فیلتر شدن و... داشته باشیم"

بی خیالی لادن در مواجهه با شب کاری های من وحرف زدن های وقت و بی وقت در واتسپ باعث شک به او شد. حتی ازترس این حسِ شک و بددلی چند ساعت وقت مشاوره گرفتم و با مشاور خانواده صحبت کردم،توصیه های خانمِ مشاور درست بود اما چیزی از آشوب  من کم نکرد و بیشتر از قبل به رفتارهای لادن حساس شدم.برای راحتی خیالم به فکر شنود مکالمات لادن افتادم که تیر خلاصی بود بر زندگی ام...

ایمان که از طریق شنود و دوربین مداربسته داخل منزل از روابط نامشروع لادن با مردان غریبه مطمئن می شود، برای مقابله و مجازات ایشان روشی عجیب و غیرقابل باور پیش می گیرد.

زمانی که متوجه رابطه لادن با یکی از مشتریان شدم،تعداد دوربین ها ی داخل اتاق خواب را به حدی که از اتفاقات اتاق خواب فیلم و تصویر واضح ثبت و ضبط کند اضافه کردم.چند هفته ای طول کشید تا از رابطه ی لادن به قدر کافی فیلم و تصویر تهیه کنم،از طریق مکالمات ضبط شده و حافظه ی گوشی لادن اطلاعات لازم از نشانی محل کار و زندگی آن مرد غریبه به دست آورده سپس همراه با یادداشتی

"حالا که پاکت رو باز کردی و از محتویات آن مطلع شدی یک میلیون تومان اسکناس ده هزار تومانی را داخل پاکت گذاشته تحویل همین پیک می دهی،حتما خودت بهتر می دونی تماس با آن کثافتی که داخل عکس کنارت خوابیده یا هر کار دیگری جز دادن پول چه دردسرهایی برات درست می کنه پس، بدون هیچ نقشه ای،خیلی ساده و سریع کاری که گفتم رو انجام بده،پیک موتوری بیرون منتظر هست،نیم ساعت وقت داری پول رو جور کنی ،اگر پیک موتوری یک دقیقه بیشتر معطل بشه عکس و فیلم ها داخل فضای مجازی منتشر میشه"

 شروع به ارسال عکس ها کردم. به پیک ضمن تذکرات لازم،تاکید کرده بودم تا پس گرفتن پاکت در همان محل بماند و اگر پس دادن پاکت بیش از نیم ساعت طول کشید،محل را ترک کند.چند هفته ای که از ارسال تصاویر و گرفتن پول گذشت متوجه علاقه و رابطه ی خاص لادن و آن آقا شدم و به وی پیغام دادم باید کاری کنی تا لادن مهریه اش را به من ببخشد و بعد طلاقش می دهم که تا آخر عمر کثیفتان کنار هم باشید...نقشه ام به درستی داشت پیش می رفت که ...

یک شب داخل مرغداری که با کارگران مشغول بارزدن سبدهای مرغ بودم ، متوجه شدم گوشی موبایلم پیشم نیست. چند دقیقه ای بدون اینکه بچه ها متوجه بشوند پی گوشی ام گشتم که پیدا نکردم،گذاشتم تا زمانی که کامیون ها رفتند و درست و حسابی همه جا را تا طلوع صبح گشتم،هر جایی که به فکرم می رسید چرخیدم و پیداش نکردم،آنقدر خسته و کلافه بودم که متوجه نشدم کی خوابم برده بود،تیغه ی آفتاب که به چشمم خورد از خواب بیدار شدم و دیدم گوشی ام کنار دستم هست...

اینکه چه شخصی و چطور از گوشی ایمان فیلم های لادن و مردغریبه را در فضای مجازی منتشر کرده بود سوالی بود که ایمان باید جوابش را می داد،هر چند که بنا به قانون جرایم رایانه ای*مسئولیت این اقدام با وی بود و شناسایی آن شخص چیزی از اتهام ایمان کم نمی کرد.

چند ساعت پس از انتشار فیلم ها، پلیس فتا با حکم دادستان اقدام به جلب و بازداشت ایمان و لادن می کند،از ایمان نشانی مرد غریبه گرفته می شود که عدم حضور چنین شخصی در نشانی مذکور،سبب کلید خوردن مرحله ی دوم تحقیقات و استعلام از مخابرات و لکه زنی خط موبایل طرف می شود که پاسخ مخابرات:

"با احترام مالک خط تماس اعلامی در لیست اموات ثبت احوال ثبت شده است!!"

 این موضوع را تایید می کند  که طرف با فکر و نقشه ی از قبل طراحی شده وارد رابطه با لادن شده است.

تحقیقات پلیس برای شناسایی فرد مورد نظر از طریق چهره ی وی در جریان است، اتهام  ایمان با توجه به قانون مجازات اسلامی در بحث اخاذی وقانون جرایم رایانه ای*مشخص بود اما  چالش اساسی پرونده  فیلم های تهیه شده از رابطه لادن با مرد غریبه با وجود شرایط احصان *بود و این سوال اصلی که امکان استناد به تصاویری که تحقق زنا در آن واضح و روشن است وجود دارد؟؟

اگر چه ماده۳۰۲قانون آیین دادرسی کیفری*تکلیف صلاحیت رسیدگی به جرایمی که مجازات آن سلب حیات است را مشخص کرده و بنا بر ماده ۲۲۵قانون مجازات،کیفر مقرر برای جرم زنای محصنه منجر به سلب حیات می شود ولذا پرونده ی لادن باید در دادگاه کیفری۱رسیدگی می شد اما همان مسئله دلیل اثبات وقوع زنا با توجه به ادله اثبات زنا در ماده۱۷۲و۱۹۹و۲۱۱موجب این اختلاف و چالش شده بود که کدام مرجع کیفری صالح به رسیدگی است و اینکه علم قاضی ناشی از رویت فیلم  و عکس جهت اثبات زنا کفایت می کند؟!

فارغ از اینکه حضورم درپرونده ی لادن و ایمان بنا بر تکلیف وکالت تسخیری بود اما عملکرد و رفتارهای این زن و شوهر به حدی چِندش آور و حال به هم زن بود که اگر تکلیف حرفه ای و الزام قانونی وجود نداشت هرگز تلاشی در حل چالش نمی کردم چه رسد به طرح قواعد و تعاریف فقهی در وقوع زنا به معنای واقعی کلمه.لذا علیرغم میل باطنی در جهت تعیین تکلیف اتهام انتسابی به لادن با مقام قضایی وارد بحثی مفصل مستند به موازین فقهی شدم بلکه در وقوع زنا تردید ایجاد تا بنا بر قاعده درء*وماده۱۲۰و۱۲۱قانون مجازات این اتهام لادن به اتهام رابطه نامشروع غیر از زنا تبدیل شود*.

مستند به ماده۷۴۲قانون جرایم رایانه ای *ایمان محکوم به دو سال حبس شد و در مورد جرم اخاذی نیز مستند به ماده۶۶۹حداکثر مجازات یعنی دوسال برای وی در نظر گرفتند*اما  بحث و جدل های من و مقام قضایی در باب چگونگی تحقق شرایط زنا و ادله اثبات آن کماکان ادامه دارد و پلیس فتا نیز در جستجوی فردی است که با لادن در ارتباط بوده...

وکیل دادگستری

*در سال۱۳۸۸قانون جرایم رایانه ای تصویب شد که تعاریف و اشکال وقوع این جرایم در ماده۷۲۹تا۷۸۳قانون مجازات ذکر شده.

*احصان=منظور از احصان همان اصطلاح متاهل بودن است که با تعریف در فقه امامیه به زن و مردی که دارای همسر و رابطه ی زناشویی مناسب هستند محصن می گویند

*در قانون آیین دادرسی کیفری مرجع رسیدگی به جرایم بنا به نوع جرم تعریف شده است:دادسرا مسئول تحقیقات مقدماتی،سپس دادگاه کیفری۲مرجع رسیدگی به کیفرخواست است اما برخی جرایم که مجازات آنها سلب حیات و...است مسقیما در دادگاه کیفری۱که به سه قاضی اداره می شود ارجاع می شود.

*تدورالحدود بالشبهات(قاعده درء)بنا بر این قاعده  که در ماده۱۲۰و۱۲۱قانون مجازات اسلامی نیز آمده چنانچه در وقوع جرم، شک و تردیدی حادث شود حد(مجازات) ساقط می شود.

*ماده۷۴۲مقرر می کند هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده محتویات مستهجن را منتشر توزیع یا معامله یا ذخیره یا نگهداری کند به حبس از۹۱روزتادوسال حبس محکوم می شود.

*هرگونه رابطه ی نامشروع بین زن و مردی که بر هم حرام هستند چنانچه منجر به زنا به معنای دقیق آن در فقه نشود(کمثله کالمیلی فی المکحله)  رابطه نامشروع غیر از زنا می گویند.

*ماده۶۶۹مقرر می کند هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی ویا به افشائ سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا ...کمد به شلاق و زندان از۲ماه تا۲سال محکوم می شود

*محمد هادی جعفرپور

khabaronline.ir
  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
عکس های شخصی جواد نکونام,جواد نکونام و همسرش,فرزند جواد نکونام بیوگرافی جواد نکونام مربی معروف فوتبال کشور (+ تصاویر)

محل تولد:شهر ری

تاریخ تولد:۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۹

پست:هافبک

فعالیت فعلی:سرمربی نساجی مازندران

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش