شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
۱۲:۴۶ - ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۱۶۹۸
جرم و جنایت

اکبر خرمدین چگونه از قصاص گریخت؟ / دروغ عجیب دوست و مادر آرزو

اکبر خرمدین,قتل
« ما از قصاص دایی ام گذشتیم اما درخواست کردیم که به حبس محکوم شود و هرگز روی آزادی را نبیند.» اینها را خواهر فرامرز( داماد خانواده خرمدین) می گوید. او به همراه دو برادرش مدتی پیش به دادسرای جنایی تهران رفتند و اعلام کردند که از قصاص دایی شان می گذرند.

به گزارش همشهری، پرونده جنجالی خرمدین ها که شاید یکی از پیچیده ترین پرونده های جنایی سال های اخیر به شمار می رود ، حالا و با گذشت خانواده داماد او از قصاص، وارد مرحله ای تازه شده است. این پرونده از ۲۶اردیبهشت امسال و با پیداشدن تکه های بدن یک مرد در سطل زباله ای در فاز۳ شهرک اکباتان به جریان افتاد. تنها چند ساعت بعد از پیداشدن این جسد مثله شده، معلوم شد که مقتول کارگردان ۴۷ساله سینما به نام بابک خرمدین است و عاملان این جنایت پدر و مادر او هستند که خیلی زود توسط پلیس دستگیر شدند.

آنها علاوه بر قتل بابک، به ارتکاب دو قتل دیگر نیز اعتراف کردند؛ آرزو( دختر خانواده) و فرامرز( شوهر سابق آرزو). اکبر خرمدین( پدر بابک) در تحقیقات گفت که فرامرز را در سال۹۰ و آرزو را در سال۹۷ به قتل رسانده و پس از مثله کردن اجساد، آنها را در نقاط مختلف تهران رها کرده و در همه این قتل ها همسرش همدستش بود، اما نقشی در ارتکاب قتل ها نداشت.

دروغ عجیب دوست و مادر آرزو

اعتراف هولناک این زن و شوهر به قتل دو فرزند و دامادشان و انتشار تصویری از اکبر خرمدین و حرف های او که از ارتکاب قتل ها ابراز خشنودی می کرد و مقتولان را مستحق مرگ می دانست، برای مدتی فضای رسانه ای کشور را تسخیر کرد. او رفتار بد و ناشایست قربانیان را دلیل کشتن آنها عنوان کرده بود، حال آنکه تحقیقات خبرنگاران همشهری و گفت وگو با دوستان، آشنایان و اقوام قربانیان نشان می داد که این ادعاها صحت ندارند و اکبر خرمدین احتمالا با طرح آنها قصد دارد افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داده و خود را تبرئه کند.

اما آنچه به جنجال ها درباره این پرونده افزود، دو ادعای دروغین درباره تجاوز اکبر خرمدین به دخترش آرزو بود. نخستین ادعا را یکی از دوستان آرزو( دختر اکبر خرمدین) مطرح کرد. او مدعی شد که اکبر از کودکی به دخترش آرزو تجاوز می کرده و احتمالا انگیزه اش از کشتن دختر، پسر و دامادش، فاش شدن این راز بوده است. اما تحقیقات بازپرس پرونده و تیم جنایی نشان داد که این ادعا دروغ است و از طرفی دوست آرزو هرگز حاضر نشد با مراجعه به دادسرا این ادعا را طرح کند. خواهر آرزو و حتی خانواده داماد آنها( فرامرز) نیز این ادعا را تکذیب کردند و گفتند که بی شک اگر این ماجرا صحت داشت، آنها متوجه می شدند و حتما آرزو درباره این اتفاق با آنها حرف می زد.

دومین ادعای تجاوز را همسر اکبر خرمدین مطرح کرد. او که پس از دستگیری در زندان زنان به سر می برد، مدتی قبل و در یک فایل صوتی مدعی شد که شوهرش به دخترشان آرزو تجاوز می کرده و رفتار بدی با اعضای خانواده داشته و حتی او را در خانه شکنجه و زندانی می کرده است. این زن اما وقتی برای توضیح درباره این فایل صوتی تحت تحقیق قرار گرفت، همه ادعاهایش در فایل صوتی را تکذیب کرد و گفت که یکی از زندانیان او را فریب داده و به وی گفته که اگر چنین ادعایی را مطرح کند می تواند خودش را در دادگاه تبرئه کرده و از مجازات فرار کند.

گذشت از قصاص

در چنین شرایطی رسیدگی به پرونده در دادسرای جنایی ادامه داشت و هنوز کیفرخواست صادر نشده بود که مدتی پیش خانواده فرامرز( داماد خرمدین ها) به دادسرای جنایی تهران رفتند و از قصاص گذشتند.

خواهر فرامرز در گفت وگو با همشهری می گوید:برادرم از ۱۴اسفند۹۰ که برای گفت وگو با دایی ام اکبر خرمدین به خانه آنها رفت، گم شد. او با همسرش آرزو اختلافات شدیدی داشت و آرزو مدتی می شد که قهر کرده و به خانه پدرش رفته بود. از آن شب که فرامرز گم شد، پدر و برادرم مدام به اداره آگاهی می رفتند و پیگیر پرونده اش بودند. ما به خانواده دایی ام مشکوک بودیم اما چون فامیل بودیم نمی توانستیم شکایت کنیم. سال۹۵ پدرم فوت شد. آن روز پدرم برای پیگیری پرونده گم شدن برادرم به دادگاه رفته بود اما ظهر که برگشت، حسابی عرق کرده بود و حتی نتوانست بگوید که چه جوابی به او داده اند و ناگهان سکته کرد و بعد هم فوت شد. تا اینکه دایی ام به جرم قتل پسرش دستگیر شد و اعتراف کرد که سال ها قبل برادرم فرامرز را به قتل رسانده است.

او ادامه داد :با مرگ پدرم، مادرم ولی دم به شمار می رود ، اما خیلی وقت است که حالش خوب نیست. از طرفی مدتی قبل دختردایی ام پیام داد و به من گفت که پدرش در زندان حالش خوب نیست و خواست که او را حلال کنیم. اکبر خرمدین سرطان پیشرفته دارد و مدتی قبل در زندان کرونا گرفت و در بیمارستان هم بستری شد اما زنده ماند. همین حال بد دایی ام بود که باعث شد مدتی قبل من و دو برادرم به دادسرا برویم و اعلام کنیم که از قصاص دایی مان می گذریم اما درخواست کردیم که او آنقدر در زندان بماند که هرگز روی آزادی را نبیند. از طرفی قرار است پزشکی قانونی هم گزارشش را اعلام و مشخص کند که آیا مادرم با توجه به حال بدی که دارد می تواند به عنوان ولی دم درخواستش را اعلام کند یا نه. در صورتی که مادرم هم از قصاص گذشت کند، دایی ام قصاص نخواهد شد.

پاسخ به ابهامات

خواهر فرامرز در ادامه، درباره انگیزه دایی و زن دایی اش از این جنایت ها نیز می گوید:برادرم با همسرش آرزو اختلاف و درگیری داشت. می خواست از او جدا شود و حدس می زنم شبی که به خانه دایی ام رفته بود، می خواسته سرنوشت زندگی اش را یکسره کند، با آنها درگیر شده و در نهایت توسط دایی ام و آرزو به قتل رسیده است. پس از این جنایت، بیماری آرزو بیشتر شد. او از کودکی بیمار بود و سال های آخر، بیماری اش چنان پیشرفت کرده بود که مدام در بیمارستان بستری بود. از طرفی آرزو سیگار می کشید و دایی ام که به خاطر نظامی بودن و سختگیری هایش کسی جرأت نمی کرد نزد او سیگار بکشد، در کمال تعجب ما کارش به جایی رسیده بود که خودش برای آرزو سیگار می خرید و به نظرم به خاطر آتویی که دست آرزو داشت( قتل فرامرز) دیگر نمی توانست به دخترش سخت بگیرد و از کارهای او در عذاب بود. به همین دلیل بود که در نهایت نقشه قتل آرزو را کشید و او را با همدستی همسرش به قتل رساند و جسدش را مثله و ناپدید کرد.

خواهر فرامرز ادامه می دهد:آرزو در سال۹۷ به قتل رسید و پس از آن دایی ام مدعی بود که او به خارج از کشور رفته، ازدواج مجدد کرده و زندگی خودش را دارد. تا اینکه پسرش بابک به این ماجرا مشکوک شد. بابک سال ها در خارج از کشور بود و مدتی پس از اینکه به ایران برگشت، به ماجرای ناپدیدشدن عجیب فرامرز و آرزو مشکوک شد. او حدس می زد که پدرش بلایی سر آنها آورده و برای همین شروع به جست وجو کرد و حتی فیلم های دوربین های مداربسته را بررسی کرد. احتمالا فهمیده بود که فرامرز و آرزو به قتل رسیده اند؛ چراکه اخیرا رابطه او و پدر و مادرش به شدت بد شده بود. حتی یک بار با آنها درگیر شده بود و این درگیری آنقدر شدید بود که بابک قهر کرد و برای چند ماه به خانه دایی بزرگم رفت و در آنجا زندگی می کرد. او متوجه ماجرای قتل ها شده و پدر و مادرش را تحت فشار قرار داده بود، به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند بابک را هم مثل فرامرز و آرزو به قتل برسانند.

براساس این گزارش، پرونده این جنایات در دادسرای جنایی همچنان تحت رسیدگی است و باید منتظر ماند که پزشکی قانونی درباره شرایط جسمانی و روحی مادر فرامرز نظر دهد. در صورتی که مطابق نظریه پزشکی قانونی، این زن قادر باشد که نسبت به سرنوشت قاتل پسرش تصمیم گیری کند و رضایت او ثبت شود، اکبر خرمدین از قصاص خواهد گریخت و در غیر این صورت تصمیم گیری درباره سرنوشت او مطابق ماده۳۵۶ قانون مجازات اسلامی( اگر مقتول یا مجنی علیه یا ولی دمی که صغیر یا مجنون است ولی نداشته باشد و یا ولی او شناخته نشود و یا به او دسترسی نباشد، ولی او، مقام رهبری است و رئیس قوه قضاییه با استیذان از مقام رهبری و در صورت موافقت ایشان، اختیار آن را به دادستان های مربوط تفویض می کند) با رئیس قوه قضاییه خواهد بود.

  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
به نظر میرسه به زودی آقای اکبر خرمدین به زودی از زندان میاد بیرون و بقیه خانواده شو پاکسازی میکنه.به خصوص اونهایی رو که خیلی راحت روی مرگ فجیع و قیمه قیمه شدن اقوامشون رو فراموش کرده و گذشت کردن.
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش