شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
۱۲:۲۲ - ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۷۴۰
جرم و جنایت

می‌خواهم زنده بمانم؛ مراسمی برای نجات ۲ زندگی

تهیه مبلغ دیه,بخشش با پرداخت دیه
در مراسمی که با حضور تعدادی از خیران، بازیگران و خوانندگان در پایتخت برگزار شد، ۲ جوان کرمانشاهی که در جریان ۲ پرونده جداگانه به قصاص محکوم شده بودند با تهیه مبلغ دیه فرصت زندگی دوباره یافتند.

به گزارش همشهری، نخستین پرونده ۱۱سال قبل در اداره پلیس یکی از شهرهای استان کرمانشاه تشکیل شد. نوزدهم آذر سال ۹۰گزارش یک درگیری خونین به پلیس اعلام شد که تحقیقات در این پرونده، نشان داد مردی با ضربات چاقو و چوب زخمی شده و در بیمارستان تحت درمان است. آنطور که بررسی‌ها نشان می‌داد درگیری خانوادگی و به‌خاطر بحث‌های فامیلی رخ داده بود و ضارب حدوداً ۲۱ساله و مهندس مکانیک بود. متهم که از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار و مسلط به زبان انگلیسی هم بود در درگیری پدرشوهر خواهرش را زخمی کرده و گریخته بود. همچنان که تحقیقات در این پرونده ادامه داشت از بیمارستان خبر رسید که مرد میانسال به‌دلیل شدت صدمات جانش را از دست داده است و به این ترتیب پرونده جنایتی در این‌باره تشکیل شد اما متهم به قتل فراری شده و سعی کرده بود ردی از خودش به جا نگذارد.

فرار متهم به قتل و زندگی مخفیانه او ۳سال طول کشید تا اینکه مأموران در سال ۹۳موفق شدند وی را دستگیر کنند.

پسر جوان در بازجویی‌ها به قتل پدر شوهر خواهرش اقرار کرد و گفت: خواهرم و شوهرش مدت‌ها بود که با یکدیگر دچار اختلافاتی شده بودند و همین مسئله موجب شده بود تا پای خانواده‌ها به اختلاف آنها کشیده شود. از سوی دیگر صحبت‌هایی مطرح می‌شد و زمینه دلخوری میان خانواده‌ها را فراهم می‌کرد تا جایی که روز حادثه درحالی‌که به‌شدت عصبانی بودم به همراه چند نفر از آشنایان به مقابل خانه پدرشوهر خواهرم رفتم تا با آنها صحبت کنم اما کار به درگیری کشیده شد تا جایی که تعدادمان افزایش یافت و هرکس وسیله‌ای برای دفاع از خودش در دست داشت. از چوب و چماق گرفته تا شمشیر و چاقو. در جریان این درگیری خودروی چند نفر تخریب شد و دعوای دسته جمعی ما ناخواسته به قتل پدرشوهرخواهرم منجر شد.

وی ادامه داد: من قصد قتل نداشتم و روزحادثه به حدی عصبانی بودم که قبل از دعوا، قرص آرام بخش مصرف کرده بودم. به همین دلیل اصلا حال خوبی نداشتم و نمی‌دانم چه شد که ضربات چوب و چاقو به مقتول وارد و باعث مرگ وی شد.

وی گفت: پس از این درگیری، می‌دانستم پلیس در تعقیب من است به همین دلیل از ترس دستگیری و زندانی شدن فرار کردم درحالی‌که از مرگ مقتول به‌شدت ناراحت و متاثر بودم. امیدوارم اولیای دم مرا ببخشند چون من هرگز قصد گرفتن جان کسی را نداشتم.

متهم به قتل به دستور بازپرس پرونده راهی زندان شد و زمان زیادی طول نکشید که پرونده به صدور کیفرخواست منجر و متهم پس از محاکمه به قصاص محکوم شد. حکم به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید و مرد محکوم به قصاص در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت. در این شرایط بود که تلاش‌ها برای جلب رضایت از اولیای دم شروع شد تا اینکه اولیای دم دلشان به رحم آمد و مرد اعدامی را به شرط دریافت دیه بخشیدند.

اگرچه خانواده مرد اعدامی تلاش کردند مبلغ دیه را فراهم کنند اما هنوز بخش زیادی از پول مانده بود و تا زمانی که مبلغ دیه کامل پرداخت نمی‌شد، مرد زندانی نمی‌توانست آزاد شود.

با گذشت ۱۱سال از جنایت و ۸سال از زندانی بودن جوان قاتل، هنوز وی در زندان بود و به هر دری زده بود تا پول دیه را فراهم کند موفق نشده بود. او دیگر ناامید و از زندگی پشت میله‌های زندان خسته شده بود تا جایی‌که چند وقت قبل در زندان دست به‌خودکشی زد اما با اقدام بموقع زندانیان و زندانبان از دنیای مردگان به زندگی بازگشت.

همزمان جمعی از خیرین پایتخت‌نشین و تیم صلح و سازشی که برخی از اعضای این تیم در دادسرای جنایی تهران مستقر هستند در جریان این پرونده قرار گرفته و چند روز قبل مراسم گلریزان در تهران برگزار کردند تا با کمک خیرین مبلغ دیه را فراهم کنند و جوان زندانی که از زندگی در زندان خسته شده بود بتواند طعم آزادی را بچشد.

مراسم در سالنی در یکی از محله‌های پایتخت برگزار شد و در آن جمعی از بازیگران، خواننده‌ها و خیرین نیز حضور داشتند. پس از آنکه مجری، جزئیات پرونده زندانی را خواند، هر کس به نوبه‌خودش مبلغی برای کمک به مرد زندانی پرداخت کرد و به این ترتیب مبلغ دیه در این پرونده جنایی به‌صورت کامل تهیه شد. این خبر به گوش مرد زندانی که از زندگی ناامید شده بود رسید و در زندان اشک شوق ریخت که در اوج ناامیدی، خدا از طریق خیرین زندگی را به او بخشیده است. قرار است پول دیه به‌حساب اولیای دم واریز و مرد زندانی به‌زودی از زندان آزاد شود.

می‌خواهم زنده بمانم

دومین زندانی که به او زندگی بخشیده شد جوانی بود که ۲۷آبان سال ۹۷، با شلیک گلوله جان هم خدمتی خود را در پادگان گرفت. عامل شلیک مرگبار، جوانی ۲۰ساله بود که در آن زمان در یکی از شهرهای استان کرمانشاه به خدمت سربازی مشغول بود. آن روز وقتی صدای تیراندازی در پادگان پیچید، فرمانده پادگان برای سرکشی به اتاقی رفت که در آنجا سربازی غرق در خون روی زمین افتاده بود. گلوله به پای او شلیک شده و فردی که اقدام به تیراندازی کرده بود سربازی جوان بود که خودش را به فرمانده پادگان معرفی کرد. او که از این اتفاق وحشت زده بود می‌گفت در حال تمیز کردن اسلحه بوده که ناگهان گلوله به‌صورت تصادفی از اسلحه او شلیک شده است. او درحالی‌که گریه می‌کرد به فرمانده پادگان گفت که هیچ دشمنی و دعوایی با مقتول نداشته است. در این شرایط گزارش این تیراندازی به پلیس اعلام و سرباز تیرانداز بازداشت شد. از سوی دیگرسربازی که از ناحیه پا گلوله خورده بود به بیمارستان انتقال یافت اما به‌رغم تلاش پزشکان به‌دلیل خونریزی شدید جانش را از دست داد.

عامل تیراندازی که به‌شدت از مرگ هم خدمتی خود ناراحت بود در بازجویی‌ها گفت: آن روز مشغول صحبت با هم خدمتی خود بودم که می‌گفتیم اگر صدمه‌ای به ما وارد شود شاید از ادامه خدمت معاف شویم. همچنان که در حال صحبت بودیم، من هم در حال تمیز کردن اسلحه خود بودم که ناگهان و به‌صورت تصادفی گلوله از اسلحه شلیک شده و به پای سرباز جوان اصابت کرد اما من قصد گرفتن جان او را نداشتم. پرونده این متهم در دادگاه رسیدگی و قضات، قتل را شبه عمد شناختند. اما این تشخیص با اعتراض اولیای دم پرونده مواجه شد که در شعبه دیگری در دادگاه رسیدگی از سر گرفته شده و این‌بار قضات برای سرباز تیرانداز، حکم قصاص درنظر گرفتند. پس از آنکه حکم قصاص به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید، پرونده به اجرای احکام ارجاع و شمارش معکوس برای قصاص جوان تیرانداز شروع شد.

چهارشنبه نهم شهریور امسال تاریخی بود که برای اجرای حکم قصاص جوان اعدامی درنظر گرفته شده بود. وی پای چوبه دار رفت و وقتی در جایگاه اجرای حکم قرار گرفت، دادستان نظامی کرمانشاه، رئیس اجرای احکام دادسرای نظامی و تعدادی از فرماندهان نظامی، معتمدین و ریش سفیدان با پادرمیانی از اولیای دم خواستند تا حکم مرگ را اجرا نکنند.

از سوی دیگر مرد اعدامی با گریه و التماس از اولیای دم می‌خواست تا به او فرصت زندگی دوباره بدهند چرا که دلش می‌خواست زنده بماند و می‌گفت همه‌‌چیز تصادفی رخ داده و هرگز قصد گرفتن جان هم خدمتی خود را نداشته است. تلاش‌ها نتیجه خوشی داشت و اولیای‌دم در واپسین لحظات دلشان به رحم آمد و تا ۳۱شهریور به سرباز محکوم به قصاص فرصت دادند تا مبلغ دیه را فراهم کند. نام این سرباز نیز در مراسمی که در تهران برگزار شده بود قرار گرفت و جزئیات پرونده‌اش در جمع خیرین بازگو شد. او هم از افرادی بود که لطف خدا شامل حالش شد و با پادرمیانی خیرین و کمک آنها، مبلغ دیه در پرونده فراهم شده و جوانی که تا چند روز قبل در یک قدمی مرگ قرار گرفته بود به زندگی بازگشت تا به‌زودی از زندان آزاد شود.

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش