یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
۱۴:۱۴ - ۱۰ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۹۲۶
جرم و جنایت

عجیب‌ترین بخشش قاتل در تاریخ جنایی ایران

عجیب‌ترین بخشش قاتل در تاریخ جنایی ایران,بخشش عامل یک قتل در دزفول
جوانمردانه‌ترین بخشش عامل یک قتل در دزفول کلید خورد و آن خانواده نه‌تنها قاتل پدرشان را بخشیدند بلکه برای خانواده‌اش خانه خریدند.

به گزارش ایران، «وقتی مادرم را از دست دادیم، همه امید و مونس و همدم ما پدرمان شد. به خاطر همین هم بود که بعد از مرگ پدرم بخشیدن متهم به قتل او برای ما کار راحتی نبود و تا همین چند وقت قبل یعنی سالروز تولد امام رضا(ع) خواهرانم می‌گفتند که حاضر به بخشش نیستند.»

داغ سنگین پدر

داغ پدر برایشان سخت و جانسوز بود. حتی حاضر نبودند به بخشیدن عامل قتل پدرشان فکر هم بکنند. هر چند دادگاه، قتل را شبه‌عمد تشخیص داد و متهم به قتل زیر ۱۸ سال بود و حکم قصاص در این پرونده منتفی شد اما رسیدن متهم به همان مجازاتی که دادگاه برایش در نظر گرفته بود، برای آنها حکم تسکین و التیام بر سوگ از دست دادن پدرشان را داشت.

با سپری شدن روزهای سوگواری یکی پس از دیگری، ورق در این داستان طوری برگشت که اعضای شورای حل اختلاف دزفول هم باورشان نمی‌شد در یکی از پرونده‌های صلح و سازش، تلاششان برای جلب رضایت اولیای‌دم منجر به چنین بخشش بزرگی شود. شاید برای اولین بار بود که به چشم می‌دیدند نه‌تنها اولیای‌دم، متهم پرونده را بخشیدند بلکه با پول دیه برای خانواده متهم خانه‌ای تهیه کردند!

محسن خواجه دستگردی پدرش را از دست داده است. ساعتی پای درددل او می‌نشینیم و قصه‌ای را می‌شنویم که درد و غم و بزرگمردی یکجا در این قصه جای می‌گیرد.

روز حادثه

محسن ۲۷ ساله ابتدای صحبتش را با یادآوری روز حادثه شروع می‌کند. انگار با گذشت یک سال از این اتفاق، هنوز هم داغ از دست دادن پدر در قلبش تازه است: «سال گذشته بود که پدرمان را از دست دادیم. روز حادثه پدرم مثل همیشه در حال رفتن به محل کارش بود. او یک کارگر زحمتکش بود و هر روز با موتور به محل کارش می‌رفت. هنوز زیاد از خانه‌مان دور نشده بود که با ما تماس گرفتند و گفتند که او تصادف کرده است. سراسیمه و نگران خودمان را به محل تصادف رساندیم. یک موتورسوار دیگر که راکب آن ۱۶ سال بیشتر نداشت با موتور پدرم شاخ‌به‌شاخ شده بود.سرعت به حدی زیاد و ضربه به حدی سهمگین بود که پدرم در همان صحنه تصادف جانش را از دست داده بود.»

راکب ۱۶ ساله بعد از این تصادف دستگیر شد و رسیدگی به پرونده در جریان قضایی قرار گرفت. این در حالی بود که مشخص شد راکب موتورسیکلت گواهینامه هم نداشته است. کارشناسان راهنمایی و رانندگی نوجوان ۱۶ ساله افغان را مقصر صددرصد دانستند چرا که از لاین حرکت خود خارج شده و مسبب این برخورد مرگبار شده بود.

تقاضای اشد مجازات

بدین ترتیب متهم راهی کانون اصلاح و تربیت شد و شمارش معکوس برای محاکمه او آغاز شد.

روز دادگاه محسن به همراه ۲ خواهر و ۲ برادرش به عنوان اولیای‌دم در دادگاه حاضر شدند. متهم در جایگاه دفاع قرار گرفت و در برابر اتهام قتل از خود دفاع کرد و گفت که پشیمان است و تقاضای تخفیف در مجازات دارد.

اما اولیای‌دم چنان داغدار و ماتم‌زده بودند که حتی نمی‌توانستند لحظه‌ای هم به بخشش متهم فکر کنند. آنها در دادگاه تقاضای اشد مجازات برای متهم را اعلام کردند.

قضات دادگاه بعد از بررسی محتویات پرونده و با در نظر گرفتن نظریه کارشناسان راهنمایی و رانندگی، مطابق درخواست اولیای‌دم، متهم را به اتهام قتل شبه‌عمد به ۵ سال حبس و پرداخت دیه محکوم کردند. حکم صادر شده در دیوان عالی کشور مهر تأیید خورد و شمارش معکوس برای اجرای آن آغاز شد.

مادرمان هم آسمانی شده بود

بعد از اینکه حکم صادرشده به مرحله اجرا درآمد، خانواده متهم برای ‌طلب بخشش پاشنه در خانه مقتول پرونده را از جا درآورده بودند!

محسن در ادامه می‌گوید: «خانواده متهم چند بار به خانه ما مراجعه کرده و تقاضای بخشش می‌کردند اما بعد از اینکه پدرمان را از دست دادیم، انگار دیگر هیچ پشت و پناهی نداشتیم. برای همین هم بود که خواهران من اصلاً نمی‌توانستند به بخشش فکر کنند. وضع مالی هیچ کدام از ما خوب نیست اما دستمان به دهانمان می‌رسد و خدا را شکر می‌کنیم که روی پای خودمان هستیم. با این حال قصد داشتیم دیه پدرمان را بگیریم و صرف امور خیریه کنیم.»

تلاش‌ها برای جلب رضایت خانواده آغاز شده بود و واحد صلح و سازش شورای حل اختلاف دزفول هم پادرمیانی و برگزاری جلسات صلح و سازش را آغاز کرد: «در رفت و آمدهایی که خانواده مقتول به خانه ما داشتند، متوجه شدیم که وضع مالی خیلی ضعیفی دارند. دزفول هم شهر زیاد بزرگی نیست و از گوشه و کنار، همشهریان به گوش ما رسانده بودند که این خانواده افغان بوده و ۴ نفری در یک اتاق ۱۲ متری زندگی می‌کنند که آن اتاق را هم یکی از همشهریان در راه رضای خدا در اختیار آنها قرار داده بود.»

محسن در ادامه می‌گوید: «متهم ۱۶ سال دارد و یک برادر دارد که از او یک سال کوچکتر است. متهم کارگر شهرک صنعتی بود و ظاهراً موتور را هم از کسی قرض کرده بود تا آن روز با آن به سر کارش برود. او به همراه پدر و مادر و برادرش در دزفول زندگی و کار می‌کرد و در واقع او کمک خرج خانواده‌اش بود.»

مرگ مشابه مادر در دو سال قبل

اولیای‌دم خیلی خوب می‌دانستند که این خانواده توانایی پرداخت دیه را ندارند اما چیزی این وسط وجود داشت که باعث می‌شد آنها داغ جگرسوز خود را فراموش نکنند: «چیزی که باعث می‌شد داغ ما بیشتر شود، این بود که ما دو سال قبل از فوت پدرمان، مادرمان را هم در یک تصادف از دست داده بودیم. مادرم به همراه پدر و برادرم به شیراز رفته بودند تا به خواهرم که بعد از ازدواجش ساکن آنجا شده بود، سر بزنند. موقع برگشت در مسیر جاده تصادف کردند که در آن تصادف هر دو پای پدرم شکست و صورت برادرم آسیب شدیدی دید. مادرم هم به کما رفت و یک ماه بعد در حالی که پدر و برادرم بهبودی پیدا کرده بودند، مادرم در بیمارستان شیراز از دستمان رفت و فوت کرد. مادرم در همه این مدت در آی‌سی‌یو بود و ما هر کاری از دستمان برمی آمد، انجام دادیم تا شاید حالش بهتر شود و به زندگی برگردد اما عمرش به دنیا نبود. از آن به بعد وابستگی ما به پدرم خیلی بیشتر از قبل شد و برای همین هم بود که نمی‌توانستیم متهم پرونده را ببخشیم.»

خرید خانه برای خانواده قاتل با پول دیه

خانواده متهم از بخشش اولیای‌دم ناامید شده بودند. برای همین دست به دامن خیرین شهر و صلح یاران واحد صلح و سازش شورای حل اختلاف دزفول شدند تا دیه را تأمین کنند.

در همه این مدت اولیای‌دم نیت داشتند که دیه پدرشان را صرف امور خیریه کنند: «در ایام دهه کرامت بود که دیه پدرم توسط خیرین تأمین شد. همان وقت بود که در فضای مجازی، پویش « به خاطر امام رئوف »

 را دیدم که در این پویش خیرین کمک‌های مردمی را برای آزادسازی زندانیان جمع‌آوری می‌کردند. به دلم افتاده بود که به خاطر امام رضا(ع) و به خاطر خدا متهم را ببخشیم. صحبت‌های صلح یاران سبب شده بود که به بخشش فکر کنیم و به این فکر افتادیم که این دیه را به خانواده متهم تقدیم کنیم چون آنها خودشان بشدت نیازمند بودند. برای همین با برادرها و خواهرهایم صحبت کردم و آنها قبول کردند که متهم را ببخشیم به شرط اینکه خیرین با دیه جمع‌آوری شده برای آنها خانه‌ای تهیه کنند.»

بدین ترتیب دیه مقتول صرف خرید خانه برای خانواده متهم شد و آنها با تصمیم بزرگوارانه اولیای‌دم خانه‌دار شدند.

محسن در آخر می‌گوید: «قبل از فوت پدرم با همسرم عقد کردیم و قرار بود بزودی سر خانه و زندگی‌مان برویم. وام ازدواج گرفته بودیم و در حال تهیه تدارکات عروسی‌مان بودیم اما فوت ناگهانی پدرم سبب شد که وام ازدواج هم خرج مراسم تدفین او شود و هنوز هم نتوانسته‌ایم زندگی مشترکمان را آغاز کنیم. با این حال نگران آینده نیستم. مکانیک هستم و مطمئنم با کار و تلاش می‌توانیم زندگی‌مان را بسازیم.»

مقتول، خانواده شهید بود

به گذشته زندگی پدر محسن برمی‌گردیم. او ‌زاده شهر ازنا در استان لرستان بوده است. در جریان جنگ تحمیلی برادرش به عنوان نیروی داوطلب در جبهه‌های نبرد به شهادت رسید. چند سالی بعد پدر محسن برای زندگی راهی دزفول شد و ازدواج کرد و صاحب ۵ فرزند شد اما تا آخر عمر به وجود برادر شهیدش افتخار می‌کرد. شاید حالا روح او هم مفتخر است به بزرگواری فرزندانش و تصمیم زیبای آنها!

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
ویژه سرپوش