چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۲۱:۱۲ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۷۰۴۳
جرم و جنایت

جزئیات تجاوز یک باند ٦ نفره به ٤١ زن و دختر ایرانشهری

آزار جنسی,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت

تجاوز به ٤١زن و دختر در ایرانشهر. خبری کوتاه و تکان‌دهنده. خبر این حادثه را نخستین‌بار مولوی محمدطیب ملازاده امام‌جمعه در نماز عید فطر اعلام کرد. خبری هولناک که ابتدا کام اهالی این منطقه در جنوب سیستان‌و‌بلوچستان را تلخ کرد. این تجاوزها از سوی یک گروه ٦ نفره رخ داده است.

 

باند مخوفی که زمان شروع فعالیت‌های سیاهشان مشخص نیست، ٦نفری که در ایرانشهر و مناطق اطراف زنان و دختران را قربانی نقشه‌های شومشان می‌کردند. پیش از عیدفطر بود که یک نفر از اعضای این گروه متجاوز دستگیر شد و در همان مراحل ابتدایی بازجویی به ٤١ مورد تجاوز اقرار کرد، با این وجود، اما تاکنون فقط سه شکایت در این پرونده ثبت شده است. هنوز جزییات زیادی درخصوص این پرونده تکان‌دهنده افشا نشده، اما براساس شنیده‌های خبرنگار «شهروند» به احتمال افزایش تعداد قربانیان این حادثه وجود دارد.

 

مولوی محمدطیب ملازاده، امام‌جمعه در خطبه‌های نماز عید فطر با اشاره به این حادثه خواستار برخورد قاطع با عاملان این حادثه هولناک شد. اما محمد طیب ملازاده در صحبت‌هایش اشاره‌ای به چگونگی برملا شدن این پرونده و زمان دستگیری نخستین متهم آن نکرد و تنها به جزییات کوتاهی درخصوص تعداد قربانیان و لزوم برخورد با اعضای این باند اشاره کرد. از سوی دیگر فرماندار ایرانشهر هم در گفت‌وگو با «شهروند» ضمن تایید خبر دستگیری یک نفر در ارتباط با این پرونده گفت: «تاکنون یک نفر از سوی پلیس دستگیر شده و همزمان پرونده هم در مراجع قضائی درحال رسیدگی است. ما به‌طور دقیق نمی‌توانیم بگوییم که ٤١نفر مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. این ادعایی است که تنها متهم دستگیرشده این پرونده داشته. احتمال می‌رود تعداد شکات بیش از این باشد.

 

این‌که دقیقا چه تعداد مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، مشخص نیست. انگیزه احتمالی این افراد هم برای ما مبهم است. باید صبر کرد تا مراحل بازجویی انجام شود، پس از آن می‌شود به‌طور دقیق درخصوص ابعاد این پرونده اطلاع‌رسانی کرد.» او از پاسخ به پرسش‌ها و توضیحات بیشتر درباره این خبر خودداری کرد.

 

 اما عبدالحمید یکی از ساکنان این منطقه درباره برخی جزییات این حادثه به «شهروند» گفت: «هنوز خیلی از موارد این حادثه مبهم است. اما آن‌طور که از افراد مطلع این منطقه شنیده می‌شود، یک باند ٦نفره مدتی بود که در این ایرانشهر و مناطق اطراف دست به چنین اقدامات غیرانسانی می‌زدند و تاکنون یک‌نفر از آنها از سوی مراجع انتظامی دستگیر شده و در بازجویی‌های اولیه هم به ٤١ مورد تجاوز به زنان و دختران اقرار کرده است.»

 

او درباره افشا شدن ماجرای این باند هم توضیح داد: «آن‌طور که امام جمعه در صحبت‌هایش گفت چند وقت پیش زنی در یکی از خیابان‌های ایرانشهر درحال تردد بوده که از سوی دو نفر مورد تعرض قرار می‌گیرد، یعنی آن دو نفر با توجه به خلوتی منطقه سعی داشتند آن زن را به زور سوار خودرو کنند و با خودشان ببرند. اما مقاومت و داد و فریادهای این زن باعث می‌شود همسایه‌ها و اهالی محل در جریان قرار بگیرند و برای کمک به او به خیابان بیایند. آن دو نفر هم بلافاصله از محل فرار می‌کنند. اقوام این زن موضوع را به مولوی محمدطیب ملازاده اطلاع می‌دهند. آن زن هم شرایط روحی بسیار بدی دارد. این مسأله بلافاصله از سوی مولوی پیگیری  و با ورود شورای تامین پرونده یکی از متهمان دستگیر می‌شود. درواقع خانواده این زن با مراجعه به مولوی این پرونده را افشا می‌کند.»

 

اما آن‌چه جای تعجب است، تعداد پایین شکایت‌های پرونده است. با وجود اقرار متهم به ٤١تجاوز در ایرانشهر تاکنون سه خانواده روی این پرونده شکایت مطرح کرده‌اند. ابوبکر یکی از فعالان حوزه اجتماعی و زنان در منطقه سیستان‌وبلوچستان در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «در این منطقه به دلیل شرایط سنتی و مذهبی این گونه موارد عمومی نمی‌شود.

 

خانواده بیشتر سعی می‌کند چنین حوادثی را درون خودشان حل‌وفصل کند، یعنی حتی موضوع به پلیس و مراجع قضائی هم اطلاع داده نمی‌شود. در بسیاری از موارد خود زنان از بیان این حوادث ابا دارند، چون علاوه بر سرشکستگی، این زنان حتی از سوی خانواده‌های خودشان هم در معرض آسیب و مورد تردد واقع شدن قرار دارند، حتی مواردی هم داشتیم که زنان و دختران قربانی این حوادث از سوی خانواده به قتل رسیدند تا مایه سرافکندگی نباشند.» او ادامه می‌دهد: «در مواردی هم موضوع فقط به امام جمعه اطلاع داده می‌شود و خانواده‌ها و طوایف خودشان اقدام می‌کنند، حتی اگر سال‌ها طول بکشد، یعنی خانواده قربانی خودش به دنبال ردی از متجاوز است و پس از شناسایی در یک فرصت مناسب با او یا همدستان احتمالی‌اش تسویه‌حساب می‌کند. حتی اگر این پروسه سال‌ها طول بکشد، به همین علت این‌گونه پرونده‌ها در این منطقه کمتر رسانه‌ای می‌شود، دلیل تعداد پایین شکایت‌های مطرح شده درخصوص این باند متجاوز هم همین است.»

 

 

shahrvand-newspaper.ir
  • 66
  • -1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۵
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
با توجه به اینکه چند ماه پیش این اتفاق رخ داده چرا تاکنون فقط یک نفر دستگیر شده پس بقیه چرا دستگیر نشده اند خواهشا زودتر این افراد جانی رادستگییر و به دست عدالت سپرده شوند.
بعنوان یک ایرانی‌ هموطن ازقوه قضایه تقاضادارم بااقتدارواردعمل شودوباجانیان متجاوزنوامیس مردم شدیدابرخوردنمایند ومتجاوزین را اشدمجازات برسانند
تقاضای اشدمجازات برای تک تک مجرمین ومتجاوزین نوامیس مردم حادثه هولناک ایرانشهر وهمچنین پیگیری ورسیدگی سریع ونهایی پرونده مجرمین ومتجاوزین تادستگیری ومجازات تک تک مجرم حادثه هولناک ادم ربایی وتجاوزبه عنف ایرانشهرراازمسولین امنیتی وانتظامی ودادستان عمومی وانقلاب استان سیستان وبلوچستان راداریم
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش