۱۵:۱۱ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۷۶۱۱
جرم و جنایت

تمساح خلیج‌فارس چطور به اعدام محکوم شد

تمساح خلیج‌فارس,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت
جزئیات تازه از پرونده یکی از مخوف‌ترین قاچاقچیان مواد‌مخدر کشور با گردش مالی ۲هزار میلیارد تومانی.

«سرباز فراری است و فقط ۵کلاس درس خوانده. وقتی دستگیر شد ۳۱سال داشت اما بررسی حساب‌های بانکی‌اش نشان می‌داد در ۲سال، ۲هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است.»

 

این، ماجرای تمساح خلیج‌فارس، سرکرده یکی از بزرگ‌ترین باندهای قاچاق مواد‌مخدر است که علاوه‌بر ایران در چندین کشور دیگر نیز فعالیت داشت. حالا ۴سال پس از دستگیری‌اش رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از صدور حکم اعدام برای او خبر داده؛ اما تمساح خلیج‌فارس چه‌کسی است و چطور توانست در طول ۲سال، ۲هزار میلیارد تومان به جیب بزند؟

 

به گزارش همشهری، سال‌ها بود که باندهای بزرگ قاچاق مواد‌مخدر محموله‌های کلان را از مرزهای شرقی کشور وارد و به اروپا ترانزیت می‌کردند. مافیای بزرگ مواد‌مخدر برای عملی‌کردن نقشه‌شان دست به هر کاری می‌زدند اما از چندسال قبل با ایجاد دیوار و موانع و افزایش پاسگاه‌ها در مرزهای شرقی به‌تدریج کار قاچاقچیان هم سخت‌تر شد و آنها را به فکر استفاده از راه‌های دیگری انداخت. از اوایل سال۹۰ بود که مأموران مبارزه با مواد‌مخدر به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد با وجود مسدودکردن مرزهای شرقی، همچنان محموله‌های قابل توجه مواد‌مخدر وارد کشور می‌شود. هنوز معلوم نبود این محموله‌ها از چه راهی و توسط چه باندهایی وارد کشور می‌شوند، با این حال تحقیقات در این‌باره ادامه داشت تا اینکه سرانجام معلوم شد در پشت پرده بخش عظیمی از مواد‌مخدری که وارد کشورمان می‌شود پسر جوانی قرار دارد که به تمساح خلیج‌فارس معروف است. اما این جوان چه‌کسی است؟

 

تمساح خلیج‌فارس چه‌کسی است؟

هرچند ابتدا مأموران فقط یک اسم از این سرکرده باند ترانزیت مواد‌مخدر در اختیار داشتند اما هرچه تحقیقات ادامه پیدا می‌کرد اطلاعات تازه‌تری از او به‌دست می‌آمد. شواهد به‌دست آمده حاکی از آن بود که این جوان که اهل جنوب کشور است عیسی نام دارد و متولد سال ۱۳۶۲است. او که فقط ۵کلاس درس خوانده و سرباز فراری است از مدتی قبل وارد کار قاچاق مواد‌مخدر شده بود و در ۳کشور ایران، پاکستان و افغانستان به شکل گسترده‌ای در زمینه قاچاق مواد‌مخدر فعالیت می‌کرد و صدها نفر برای او کار می‌کردند. با وجود این هنوز مشخص نبود با وجود مسدودشدن مرزها او چطور و با چه ترفند محموله‌های بزرگ مواد‌مخدر را وارد کشور می‌کند.

 

راه تازه برای قاچاق

این قاچاقچی مرموز سعی می‌کرد هیچ ردپایی از خود به جا نگذارد و با چراغ خاموش به قاچاق محموله‌های بزرگ مواد‌مخدر ادامه دهد؛ اما سرانجام مأموران پلیس مبارزه با مواد‌مخدر که با همکاری نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سایه به سایه در تعقیب او بودند سرانجام توانستند به اسرار پشت پرده فعالیت‌هایش دست پیدا کنند. شواهد به‌دست آمده نشان می‌داد بعد از مسدودشدن مرزهای شرقی، تمساح خلیج‌فارس راهی دور اما مطمئن‌تر را برای ترانزیت مواد‌مخدر انتخاب کرده است. او محموله‌های بزرگ مواد‌مخدر را این بار نه از مرزهای شرقی بلکه با استفاده از قایق‌های تندرو و لنج از مرزهای آبی جنوبی وارد کشور می‌کرد. او برای این کار شبکه گسترده‌ای از قاچاقچیان مخوف را به‌کار گرفته بود که هر کدام در ایران و کشورهای مختلف وظیفه مشخصی داشتند.

 

گروهی در افغانستان محموله را تحویل گرفته و به پاکستان منتقل می‌کردند. در آنجا گروه دیگری بودند که محموله را به مرزهای آبی این کشور می‌بردند و در نهایت به لنج و قایق‌هایی که از قبل برای انتقال محموله از دریا درنظر گرفته شده بود منتقل می‌کردند. از اینجا به بعد قاچاقچیان ایرانی وارد عمل می‌شدند و پس از تحویل گرفتن محموله‌ها در استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان از طریق شبکه‌ای که داشتند مواد‌مخدر را به استان فارس و تهران منتقل و توزیع می‌کردند. از این گذشته بخشی از محموله مواد‌مخدر هم به استان آذربایجان غربی منتقل و از آنجا به اروپا قاچاق می‌شد. با روشن‌شدن ابعاد پشت پرده فعالیت‌های باند مخوف تمساح خلیج‌فارس تلاش‌ها برای دستگیری او آغاز شد.

 

وقتی تمساح به دام افتاد

سرکرده این باند قاچاق مواد‌مخدر تلاش می‌کرد از راه دور اعضای باند را هدایت کند و خودش کمتر آفتابی می‌شد. از سویی او مدام در حال جا به جایی در مخفیگاه‌های مختلفش در افغانستان، پاکستان و چند کشور حوزه خلیج‌فارس بود. او معمولا چندین رابط داشت که وقتی شرایط برایش مهیا می‌شد برای چند روز به کشور وارد می‌شد. اواخر شهریورماه سال۹۳ مأموران به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می‌داد تمساح خلیج‌فارس که آن زمان ۳۱سال داشت از دوبی وارد استان هرمزگان شده است. او قصد داشت برای واردکردن محموله ۱۰۰تنی مواد‌مخدر به کشور برنامه‌ریزی کند. او این بار از زمانی که وارد کشور شد در تور اطلاعاتی گرفتار شده بود اما گمان می‌کرد مثل گذشته به راحتی می‌تواند شبکه قاچاق را هدایت کند و باز هم بگریزد. سرانجام در عملیات مشترکی که بین نیروی انتظامی و سربازان گمنام وزارت اطلاعات انجام شد این قاچاقچی در مخفیگاهش محاصره شد و پس از سال‌ها تلاش به شکل غافلگیرکننده‌ای به دام افتاد.

 

اموال تمساح چقدر بود؟

وقتی عیسی، ملقب به تمساح خلیج‌فارس دستگیر شد تحت بازجویی‌های تخصصی قرار گرفت. با وجود اینکه مأموران اطلاعات زیادی از او در اختیار داشتند اما اعترافات وی می‌توانست پاسخ سؤال‌های بی‌جواب زیادی باشد. عیسی که در زمان دستگیری ۲و نیم میلیارد تومان پول نقد از مخفیگاهش کشف شد اعتراف کرد که در مدت ۲سال با تغییر مسیر ترانزیت مواد‌مخدر از مرزهای زمینی به مرزهای آبی توانسته بیش از ۴۰۰تن مواد‌مخدر وارد کشور کند. او همچنین برای انتقال پول از حساب بانکی افراد فوت شده یا افرادی سالمند استفاده می‌کرد که کشف و بررسی این حساب‌ها نشان می‌داد که او در ۲سال بالغ بر ۲هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است، اما این، همه دارایی تمساح خلیج‌فارس نبود؛ چرا که در ادامه معلوم شد او در پوشش بنگاهدار معاملات ملکی، پول‌های به‌دست آمده از راه قاچاق مواد‌مخدر را در شهرهای مختلف کشور به ملک تبدیل کرده که در زمان دستگیری‌اش ارزش این املاک بالغ بر ۵۰۰میلیارد تومان بود.

 

دستگیری دستیار تمساح

هرچند با دستگیری تمساح خلیج‌فارس از حجم واردات مواد‌مخدر به کشور کاسته شد اما شواهد به‌دست آمده نشان می‌داد همچنان اعضای باند او فعال هستند. بازجویی‌های فنی از سرکرده باند به شناسایی و دستگیری ده‌ها نفر از اعضای این شبکه مخوف منجر شده بود، اما تحقیقات نشان می‌داد که جانشین تمساح همچنان مشغول به‌کار است. به این ترتیب تلاش‌ها به دستگیری نفر دوم این باند معطوف شد تا اینکه تیرماه سال ۹۷وی نیز در عملیاتی ضربتی دستگیر شد. در این عملیات ۱۰نفر دیگر از افراد مرتبط با این باند نیز به دام افتادند تا پرونده باند تمساح خلیج‌فارس بسته شود.

 

تمساح، در یک قدمی چوبه دار

درحالی‌که اموال و دارایی‌های اعضای این باند که از راه قاچاق مواد‌مخدر به‌دست آمده شناسایی شده روز گذشته رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان از صدور حکم اعدام برای تمساح خلیج‌فارس و جانشینش و محکومیت ۱۷نفر دیگر از اعضای این باند در دادگاه انقلاب استان هرمزگان خبر داد. حجت‌الاسلام محمدصادق اکبری در این‌باره به همشهری گفت: این باند در طول ۲سال فعالیت خود موفق شده بود بیش از ۴۰۰تن مواد‌مخدر به کشور وارد کند که خوشبختانه در پی هوشیاری دستگاه‌های نظارتی و امنیتی، بسیاری از این محموله‌ها کشف و ضبط شد. دامنه فعالیت این باند سازمان یافته مواد‌مخدر فراتر از ایران بود و اقدامات مجرمانه آنها از کشور‌های پاکستان و افغانستان آغاز و با عبور از پهنه زمینی و دریایی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به عمق سرزمینی ایران به‌ویژه استان‌های فارس، تهران و آذربایجان غربی کشیده می‌شد.

 

وی در ادامه گفت: اعضای این باند با استفاده از راهکار‌های پولشویی، بسیاری از پول‌های به‌دست آمده را در اقصی نقاط کشو به املاک و مستغلات تبدیل کرده‌اند که این اموال به نفع دولت ضبط شده است. ازجمله دارایی‌های آنها تعداد زیادی املاک زراعی، بیش از ۶۰منزل مسکونی، چندین فروند شناور صیادی مثل لنج و قایق، ۱۶دستگاه انواع خودرو، ۶قبضه اسلحه شکاری و بالغ بر ۲و نیم میلیارد تومان پول نقد است.

 

رئیس‌کل دادگستری استان هرمزگان درباره رأی دادگاه نیز گفت: «ع.ز» معروف به تمساح خلیج‌فارس و دیگر همدست وی به نام «م.ح» از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شدند. همچنین ۱۶نفر از متهمان دیگر این پرونده نیز در مجموع به تحمل ۴۷۲سال حبس و ۲۳میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند که پرونده آنها درصورت تجدید نظرخواهی به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

 

  • 30
  • 10
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید