جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
۰۸:۵۹ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۱۲۹۷۲
مدیریت فرهنگی

اسماعیلی: فضای عفیفانه‌ای در جشنواره فیلم فجر حاکم بود

احضار وزیر ارشاد به مجلس به خاطر خواشی جشنواره فجر

محمدمهدی اسماعیلی,وزیر ارشاد
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از حضور وزیر ارشاد در جلسه کمیسیون متبوعش برای توضیح درباره حواشی جشنواره فجر خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم از حضور وزیر ارشاد در جلسه فردای کمیسیون متبوعش برای پاسخ به حواشی جشنواره فجر خبر داد.

وی گفت: متاسفانه خانم نویسیده اظهاراتی داشت که احکام الهی که مورد احترام تمام ادیان و مذاهب الهی است را زیر سوال برد.

آقاتهرانی با بیان اینکه «عقد» به عنوان لازمه ازدواج مورد تایید و احترام همه ادیان و مذاهب است، تصریح کرد که خانم معراجی اظهاراتی را مطرح کرد که هیچ تخصصی در آن ندارد و بر همین اساس اقای وزیر فرهنگ باید پاسخگو باشد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بنده همان روزی که این اظهارات حاشیه ساز مطرح شد به وزیر محترم نوشتم که نمی توانیم چنین توهینی را قبول کنیم و بر همین اساس فردا در جلسه عصر کمیسیون موضوع را بررسی خواهیم کرد.

وی درباره عذرخواهی خانم معراجی و همچنین تصریح ایشان بر تقطیع و برداشت نامناسب از اظهاراتشان، گفت: عذزخواهی ایشان خوب بود مخصوصا اینکه ایشان به اشتباه خود در طرح آن موضوع پی برده است.

***

وزیر ارشاد: فضای عفیفانه‌ای در جشنواره فیلم فجر حاکم بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو گفت: حضور هنرمندان تازه کار و کار اولی جزو افتخارات این دوره از جشنواره فیلم فجر بود که در فضای عفیفانه‌ای برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) مهمان گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما بود و از کم کیف برگزاری جشنواره فجر در سینما، تئاتر و موسیقی گفت.

وی در ابتدای این برنامه درباره تغییرات در سازمان سینمایی و سیاست‌های جدید در حوزه تولید فیلم گفت: فرآیند تولید فیلم از صدور مجوز و ساخت حدود یک سال طول می‌کشد. رئیس سازمان سینمایی، خزاعی یکی از تهیه کننده‌های انقلابی سینما است که در این عنوان شغلی گذاشتیم. داورهای این دوره جشنواره شناخته شده بودند و با شعارهای آگاهی و امید کار خود را آغاز کردند.

به گفته وزیر فرهنگ، در نهایت داوران ۲۲ فیلم را برای سودای سیمرغ انتخاب کردند که پنج فیلم در حوزه دفاع مقدسی داشتیم. بهترین فیلم در این دوره جشنواره فیلم اولی «موقعیت مهدی» بود. فیلم «ضد» هم درباره شهدای هفتم تیر بود.

اسماعیلی درباره حواشی به وجود آمده پیرامون جشنواره فیلم فجر توضیح داد: محاسن و ویژگی‌های مثبت جشنواره فجر به بزرگان‌ منتقل نشده است که این ایراد خود ماست. امسال فضای عفیفانه‌ای در جشنواره فیلم فجر حاکم بود و هرکسی از نزدیک این را شاهد بود از ما و عوامل برگزارکننده تشکر می‌کرد. برخی حرف‌های غلطی هم در جشنواره زده شد که از نظر ما محکوم بود.

وی تاکید کرد: هر برنده‌ای که روی سن در جشنواره صحبت کرد؛ این هدایا را به خانواده‌شان و اتفاقا یکی از هنرمندان جایزه‌اش را به هفده هزار شهید ترور اهدا کرد که این ارزشمند است.

ایجاد فناوری در حوزه معاونت سینمایی برای ردیابی سرقت‌های فیلم سینمایی

اسماعیلی، درباره سرقت فیلم‌های جشنواره فیلم فجر گفت: این موضوع اتفاق ناراحت کننده‌ای بود و در حوزه معاونت سینمایی فناوری‌ای را در اختیار خواهیم گرفت سرقت‌های فیلم سینمایی ردیابی شود. باید حق مجموعه فیلمسازی پایمال نشود.

فضای جدیدی در هنر در حال ریل‌گذاری است

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فضای جدیدی در هنر در حال ریل‌گذاری است. جشنواره موسیقی، هنرهای تجسمی و تئاتر فجر پر از رویش‌های جدید بود و فضا برای معرفی استعدادهای جدید فراهم شد. حضور هنرمندان تازه کار و کار اولی جزء افتخارات این دوره جشنواره، بود. فضای تغییر در جشنواره‌های امسال به روشنی قابل دیدن بود.

اسماعیلی از حضور رئیس جمهور در موزه هنرهای معاصر دیداری با هنرمندان حوزه تجسمی گفت. او نویسندگان و هنرمندان پیشکسوت را مهم‌ترین سرمایه در تراز انقلاب اسلامی دانست.

لطمه‌های زیادی به تئاتر در فضای کرونایی وارد شد

اسماعیلی می‌گوید: تئاتر یک اجرای زنده است و لطمه‌های زیادی در فضای کرونایی کشور خورده است. با همکاری بخش‌های مختلف از آذرماه فعالیت‌های هنری در سینما، تئاتر و کنسرت مجددا برقرار شد و حضور پررنگ مخاطب را در این حوزه‌ها دیدیم. از بهمن ماه این فضا به دلیل کرونا افت کرد و با حداقل ظرفیت‌ها پذیرای فعالیت‌های فرهنگی هستیم.

پرداخت بخشی از اعتبارات در نظر گرفته شده به هنرمندان در چند نوبت

در مجلس استدلال‌هایی کردند. تلاش می‌کنیم تا موضوع معافیت‌های مالیاتی هنرمندان لطمه‌ای به اقتصاد هنر وارد نکند. حدود ۸۶ هزار هنرمند عضو صندوق اعتباری هنر هستند که بخشی از پنج هزار میلیارد تومان که به هنرمندان اختصاص داده شده در چند نوبه به آنان پرداخت خواهد شد. از جمله این مناسبت‌ها می‌توان به شب عید، ماه رمضان و…. اشاره کرد.

تشکیل ستاد برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی

او از تشکیل ستاد بزرگداشت حکیم نظامی برای ۲۱ اسفند خبر داد تا بتواند حکیم نظامی را به مردم معرفی کند. همچنین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای همسایه در تهران همزمان با نوروز و آغاز قرن پانزدهم شمسی برگزار می‌شود.

آموزش هنر در ۷۲ شهر و یازده استان در ۵۱ رشته هنری را در مناطق محروم برای چهل هزار نفر آغاز شده است. همچنین پنج فیلم سینمایی جشنواره فیلم فجر را در مناطق محروم از طریق سینماسیار پخش کردیم. همه این‌ها برای از بین بردن تبعیض در حوزه فرهنگ و هنر و ایجاد زمینه دستیابی آسان و عدالت فرهنگی برای همه اجرا می‌شود.

در بخش اقتصاد فرهنگ و هنر دچار مشکلاتی هستیم

اسماعیلی درباره سهم هنر از بودجه ۱۴۰۱ گفت: در بودجه ۱۴۰۱، هیات دولت همراهی کردند و دو درصد از اعتبارات دستگاه‌های دولتی را طبق آیین نامه انجام می‌دهیم. بین شاخه‌های مختلف هنری تفاوتی نمی‌گذاریم. در حمایت از آثار فرهنگی هنری نگاهمان به ارزش‌های انقلاب اسلامی است و باید به سمت این ارزش‌ها با حضور هنرمندان اصیل در حفظ ارزش‌های دینی و احکام اسلامی گام به گام جلو برویم. همان طور که در بخش اقتصادی و سیاسی دچار مشکلاتی هستیم، در بخش فرهنگ و هنر هم مشکلاتی وجود دارد.

اضافه شدن بخش سرباز وطن به همه جشنواره‌های فجر امسال

به گفته اسماعیلی، در همه هنرهای جشنواره فجر امسال بخش سرباز وطن که درباره پاسداشت حاج قاسم سلیمانی است، وجود داشت. با اهالی سینما، تئاتر، موسیقی، تجسمی و… گفت و گو می‌کنیم و همه آنان شاهد هستند که برای نشان دادن ظرفیت هنر تمام تلاشمان را می‌کنیم. بحث دیپلماسی فرهنگی برای ما در این دولت بسیار مهم است و رایزن های فرهنگی جمهوری اسلامی باید در حوزه اقتصاد فرهنگ موفق باشند و به فروش آثار هنری و معرفی هنرمندان به ۸۰ کشوری که نماینده فرهنگی داریم، کمک کنند.

اسماعیلی در پایان طبق درخواست مجری برنامه به کیفیت اجرایی جشنواره نمره داد و گفت: در مجموع به جشنواره فیلم فجر نمره ۱۶ می دهم و به جشنواره تئاتر و موسیقی نمره ۱۷ و ۱۷/۵۰ می دهم و از همه دبیران حوزه موسیقی، تئاتر، سینما و ... بابت تلاش هایشان تشکر می کنم. بابت نواقصی که باعث دلخوری مردم شده است، عذرخواهی می کنم.

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش