شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
۰۷:۴۶ - ۱۶ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۳۲۴۱
فستیوال ها و جشنواره های هنری

پشت پرده سینما/ داوران جشنواره مستند حقیقت، خودشان را انتخاب کردند!

جشنواره سینما حقیقت,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
هیات داوران جشنواره سینما حقیقت برای انتخاب آثار و حمایت مالی از آنها، فیلم‌های خودشان را انتخاب کرده‌اند! یعنی داوران جشنواره در کمال بیطرفی! به این نتیجه رسیده‌اند که آثار خودشانرا در بخش پیچینگ انتخاب کنند.

سیزدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت که ویژه فیلم‌های مستند است، به زودی برگزار خواهد شد. این جشنواره از سال ۱۳۸۶ برای حمایت از مستندسازان راه‌اندازی شده است. اتفاق جالبی که در دوره جدید جشنواره افتاده است که گویا قرار است از داوران آن حمایت کند نه فیلمسازانی که آثارشان به جشنواره ارسال می‌شود.

آنگونه که رویداد۲۴ کسب اطلاع کرده هیات انتخاب این جشنواره برای انتخاب آثار جدید و حمایت مالی از آنها، فیلم‌های خودشان را انتخاب کرده‌اند! یعنی هیات انتخاب جشنواره در کمال بیطرفی! به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است به جای کمک هزینه مالی برای ساخت فیلم، به خودشان کمک کنند چون طرح‌های خودشان از سایر طرح‌های رسیده به بخش پیچینگ جشنواره بهتر از دیگر آثار بوده است!

حسین روزانه مستندساز به رویداد۲۴ می‌گوید: چند روز قبل، سایت جشنواره سینما حقیقت را چک می‌کردیم تا لیست فیلم‌های کوتاه منتخب را بررسی کنیم. در بخش پیچینگ این جشنواره هیات داوران طرح‌های مناسب را انتخاب و بعد منابع مالی آن را تامین می‌کنند. نکته قابل تامل اینکه از میان طرح‌های انتخاب شده، دو طرح از طرح‌های اعضای هیأت انتخابی که فیلمهای مستند کوتاه را برای جشنواره انتخاب کرده بودند، انتخاب شده بود. به عبارتی دیگر داوران به طرح‌های خودشان یا دوستانشان در دیگر بخش‌های جشنواره به عنوان طرح منتخب رای داده‌اند که بتوانند هزینه مالی آن را هم تامین کنند.

روزانه ادامه داد: اینکه یک داور که رای او اثرگذار است و قرار است بیطرف باشد، طرح خود را انتخاب کند و منابع مالی را به این صورت برای فیلم خود اختصاص دهد، یک حرکت غیر اخلاقی است. البته ما به بخش جشنواره ایمیل زدیم تا این موضوعرا روشن کنند اما جوابی ندادند.

آنگونه که این مستندساز می‌گوید تاکنون نام دو نفر از اعضای هیات انتخاب به عنوان کسانی که بهترین طرح را ارائه داده‌اند و مشخص شده و اگر لیست فیلم‌های بعدی منتشر شود، احتمال دارد طرح های برخی از داوران دیگر هم در میان لیست منتخب باشد.

این مستندساز با بیان اینکه سینما حقیقت را همواره یک جایگاه مستقل می‌دانستم، گفت: من به این اعتبار همیشه فیلم‌هایم را به جشنواره ارسال می‌کردم، حتی همین امسال سه فیلم به جشنواره فرستادم. با این بی اخلاقی در جشنواره، دیگر اعتماد ندارم که بخواهم فیلم‌هایم را به جشنواره بفرستم. تاجایی که اطلاع دارم برای این پیچینگ ۱۱۰ طرح مستند ارسال شده است که فقط ۱۹ طرح برگزیده شد که از این ۱۹ طرح، ۲ تا از آن برای دو تن از داوران است.

روزانه می‌گوید: حتما این حرکت غیراخلاقی صنفی را پیگیری می‌کنم. زیرا این اتفاق به ما نشان می‌دهد که از این به بعد اگر قرار باشد اثری به این جشنواره ارسال کنیم، حتما باید یک رانت داشته باشیم.

مجید لشکری فیلمساز دیگری است که از این اتفاق رخ داده ابراز گله و نگرانی می‌کند. او که در این جشنواره چند اثر داشته، به رویداد۲۴ می‌گوید: اخیرا از سایت جشنواره سینما حقیقت متوجه شدم که دو نفر از اعضای هیات انتخاب فیلم کوتاه مستند، دو اثر پذیرفته شده از آثار داوران هستند.

این نویسنده و فیلمساز با بیان اینکه نفس اینکار خلاف و غیرقانونی است، تصریح کرد: داوران با اینکار حق سایر مستندسازان را نادیده گرفتند و آثار خودشان را با بی اخلاقی وارد لیست فیلم‌های منتخب کردند. فعلا خبر دیگری ندارم که صاحب آثار برتری که انتخاب شده‌اند آیا با هیات داوران نسبتی دارند یا نه اما همه این مسائل نشان دهنده داشتن روابط است و بعید می‌دانم چنین موضوعی در هیچ کجای دنیا مرسوم باشد.

لشکری ادامه داد: بسیار واضح است که چنین چیزی نه قانونی است نه اخلاقی! داوران یا باید به طور مستقل عمل کنند یا اینکه اگر آثاری دارند در هیات داوران حضور نداشته باشند. من تصمیم به شکایت و پیگیری این موضوع دارم، اما متاسفانه بعید می‌دانم شکایت و انتقاد ما راه به جایی ببرد، زیرا اگر قرار بود رسیدگی شود، اصلا همچین اتفاقی صورت نمی‌گرفت.

جشنواره سینما حقیقت,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره
جشنواره سینما حقیقت,اخبار هنرمندان,خبرهای هنرمندان,جشنواره

  • 13
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
امیر قلعه نویی,افتخارات امیر قلعه نویی,معرفی امیر قلعه نویی بیوگرافی امیر قلعه نویی و عکس هایش

نام مستعار: ژنرال

تاریخ تولد:۱ آذر ماه ۱۳۴۲

محل تولد: تهران، ایران

قد: ۱۶۵ سانتی متر

پست: مربی

ادامه
دیوید ریکاردو,تفاوت نظریه های پارسون مالتوس و دیوید ریکاردو,نظریه رشد اقتصادی دیوید ریکاردو بیوگرافی دیوید ریکاردو از تأثیرگذارترین اقتصاددانان سنتی(+ تصاویر)

زاده: ۱۸ آوریل ۱۷۷۲

محل تولد: لندن، انگلستان

حزب سیاسی: ویگ

تخصص: اهالی کسب و کار، اقتصاددان

مکتب فکری: اقتصاد کلاسیک

ادامه
ارسطو,عکس های ارسطو,شاگرد ارسطو زندگینامه ارسطو یکی دانشمندان یونان باستان (+ تصاویر)

لقب: معلم اول

زادروز: ۳۸۴ ق.م

زادگاه: استاگیرا، یونان

استادان: افلاطون

تاریخ مرگ: ۳۲۳ ق.م

محل مرگ: خالکیس، یونان

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش