۱۷:۲۲ - ۰۱ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۰۲۳۰
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم شاهکار وسترن که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ از «شین» تا «روزی روزگاری در غرب»

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

روزگاری فیلم های وسترن بر سینمای هالیوود حکمفرما بودند و به همین دلیل در برهه ای از تاریخ سینما صد ها و صدها فیلم وسترن ساخته شد. با این وجود از هر کسی بپرسید که ۵ فیلم برتر این ژانر را نام ببرد به احتمال فراوان عنوان های مشابهی را خواهید شنید که فیلم هایی مانند «خوب، بد، زشت»، «جانگوی آزاد شده»، «نابخشوده» و «با گرگ ها می رقصد» از آن جمله خواهند بود. اگر چه این فیلم ها هر کدام به نحوی و به دلیلی بی نقص و جذاب هستند اما وسترن های بیشمار دیگری نیز وجود دارند که آن توجهی که باید را دریافت نکرده اند.

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

چه به دنبال یک فیلم برداری خیره کننده در فضاهایی وسیع باشید و چه از تیراندازی های هیجان انگیز و موسیقی متن های به یاد ماندنی خوشتان بیاید، یک فیلم وسترن خوب در مقیاس یک شاهکار همه این عناصر را در خود دارد.

کلیشه ها و پیام های تکراری فیلم های وسترن به مانند گذشته برای مخاطبان امروزی نیز جذابیت دارند و به همین دلیل است که داستان های مشابهی در قالب ژانرهای مختلف بیان می شود. بدین بهانه در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ شاهکار وسترن آشنا کنیم که علیرغم زیبایی هایشان نادیده گرفته شده و شاید شما نیز آن ها را ندیده باشید.

۱۰- کشور بزرگ (۱۹۵۸)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

تا جایی که به فیلم های ژانر وسترن مربوط می شود کمتر فیلمی می تواند از لحاظ بزرگی و وسعت به پای فیلم «کشور بزرگ» (The Big Country) به کارگردانی ویلیام وایلر برسد.

داستان این فیلم در تگزاس رخ می دهد و در آن یک جنوبی با بازی گرگوری پک به غرب وحشی می آید تا در مزرعه بزرگ پدرش با زن مورد علاقه خود ازدواج کند. بدون اینکه او خبر داشته باشد، خانواده اش بر سر منابع آبی برای سیراب کردن گله گاوهایشان با یک گروه رقیب درگیری دارند. در ادامه ماجرا او هر بار مجبور می شود که با مفهوم مردانگی در غرب وحشی روبرو شود. او از خشونت بیزار است و نیازی نمی بیند که از طریق مبارزه با سرکارگر (چارلتون هیوستون) یا رام کردن یک اسب وحشی خود را ثابت کند. اما وقتی که زن مورد علاقه اش ربوده می شود، او نشان می دهد که سرسخت ترین گاوچران غرب وحشی است و ارتشی از یاغیان را برای بازپس گرفتن نامزدش رهبری می کند.

۹- فراموش شده (۲۰۱۵)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

علیرغم بهره بردن از ستاره های مشهوری مانند کیفر ساترلند، دونالد ساترلند، دمی مور، برایان کاکس و مایکل وینکات، فیلم وسترن «فراموش شده» یا «متروکه» (Forsaken) که در سال ۲۰۱۵ ساخته نشده از رادار علاقمندان به فیلم های وسترن دور ماند. این اولین بار بود که ساترلندها (پدر و پسر) در کنار هم در یک فیلم بازی می کردند و کیفر نقش یک کهنه سرباز جنگ داخلی را بر عهده داشت که به خانه باز می گشت تا زندگی آرامی بدور از خشونت داشته باشد.

دونالد نیز نقش پدر کشیش او را بازی می کند که به گذشته پر از خشونت او دیدگاه مناسبی ندارد. با این وجود گذشته پسرش بار دیگر به سراغ او امده و اگر چه پسر فکر می کند که دوران آدمکشی برای او به پایان رسیده اما ظاهراً هنوز کار مرگ با او تمام نشده است. خیلی زود خبر می رسد که یک هفت تیرکش معروف به شهر آمده و مرد جوان ماجرا مجبور می شود به سبک زندگی گذشته اش که به خیال خودش دیگر کنار گذاشته بود باز می گردد. بازی های فوق العاده و درام موجود در «فراموش شده» باعث شده که نام آن در این فهرست قرار گرفته و به زودی به یکی از فیلم های کلاسیک ژانر وسترن تبدیل شود.

۸- جویندگان (۱۹۵۶)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

جان وین دوران کاری طلایی و موفقیتش در سینمای هالیوود را مرهون فیلم های وسترن بوده و برخی از مشهورترین نقش هایش در فیلم های وسترنی بود که توسط جان فورد ساخته شده است. وسترن کلاسیک «جویندگان» (The Searchers) تاثیری مداوم و پایدار بر روی فیلم های وسترن پس از خود و حتی کل سینما در کل داشته به نحوی که اشاراتی به آن را می توان در فیلم های امروزی نیز دید. این فیلم بر ماجراجویی های یک مرد در اعماق مناطق تحت تسلط قبیله کومانچی تمرکز دارد که می خواهد برادرزاده ربوده شده اش که تنها بازمانده یک حمله مرگبار به خانواده برادرش است را به خانه بازگرداند. این فیلم که داستان آن در فضای درگیری بین مردمان تگزاس و سرخپوستان رخ می دهد، جان وین را در بهترین نقش آفرینی خود نشان می دهد، جایی که او نقش یک کهنه سرباز جنگ های داخلی را بازی کرده که نشان می دهد هنوز هم آنقدر توانایی دارد که به خود و دیگران کمک کند.

۷- هفت دلاور (۱۹۶۰)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اگر چه فیلم «هفت دلاور» (Magnificent Seven) اخیراً بازسازی شد اما نسخه کلاسیک آن را باید از هر لحاظ یک شاهکار سینمایی دانست که بسیار قوی تر و جذاب تر از نسخه بازسازی شده آن است. از فیلم برداری فوق العاده تا شخصیت های متفاوت و موسیقی متن هیجان انگیز، این فیلم همچنان یکی از معیارهای سینمای وسترن به شمار می آید. داستان این فیلم از این قرار است که مردمان یک روستای کوچک که همگی کشاورز هستند تمام دارایی خود را صرف اجیر کردن ۷ هفت تیرکش می کنند که هر یک به دلیلی مشهور است. آن ها با خود عهد می بندند که از روستای مذکور و ساکنان آن در مقابل گروهی از سارقان خشن محافظت نمایند که به یکی از به یاد ماندنی ترین و جذاب ترین رویارویی های مسلحانه در تاریخ سینما منتهی می شود.

۶- چگونه غرب تسخیر شد (۱۹۶۳)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

می توان فیلم «چگونه غرب تسخیر شد» (How The West Was Won) را «انتقام جویان: نبرد ابدیت» ژانر وسترن نامید. با نقش آفرینی ۲۴ نفر از شناخته شده ترین چهره های هالیوود آن دوران، این فیلم تمام شخصیت های مهم سینمای وسترن را در خود داشت؛ از جان وین و جیمز استوارت و گرگوری پک گرفته تا چارلتون هیوستون، هنری فوندا، رابرت پرستون و بسیاری دیگر. داستان این فیلم بزرگ در طی ۵۰ سال رخ می دهد که از سال ۱۹۳۹ آغاز شده و پس از پرداختن به جنگ داخلی و درگیری های مرزی به رشد شهر سانفرانسیسکو در طول دوران تب طلا می رسد. این فیلم در واقع سرگذشت ۴ نسل از خانواده پرسکات را دنبال می کند که از نیویورک تا شمال غربی کشور به ماجراجویی می پردازند.

۵- روزی روزگاری در غرب (۱۹۶۸)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

به عنوان یکی از بهترین فیلم های وسترن تمام دوران سینما، «روزی روزگاری در غرب» (Once Upon a Time in the West)، پر از لوکیشن های وسیع، موسیقی متن بی نظیر از انیو موریکونه بزرگ و بازی های بسیار قوی بازیگران است. وقتی که مالک حریص خط راه آهن از یک مزرعه دار سمج می خواهد که زمینش را به او بفروشد با مقاومت او مواجه می شد به همین دلیل دارودسته اش را برای ترساندن او اعزام می کند. اما در این رویارویی مزرعه دار کشته می شود و مرگش را به گردن یک سارق محلی می اندازند. همسر جدید مزرعه دار و یک هفت تیرکش مرموز برای انتقام از مالک راه آهن دست به کار می شوند. بازی هنری فوندا در این فیلم در نقش فرانک به عنوان یک شخصیت منفی فراموش نشدنی است.

۴- گروه خشن (۱۹۶۹)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم های مدرنی مانند «آرماگدون» و «بی مصرف ها» محبوبیت و شهرت خود را مرهون فیلم هایی مانند «گروه خشن» (The Wild Bunch) هستند که در آن گروهی از یاغیان پا به سن گذاشته برای آخرین سرقتشان قبل از بازنشستگی دور هم جمع می شوند. این گروه در ادامه ماجرا مجبور می شوند که عقب نشینی کرده و در مکزیک مخفی شوند اما این کار آن ها نیز به یک کشتار بزرگ منتهی می شود. این گروه با شخصیت های متفاوتشان به رهبری ویلیام هولدن یکی از به یاد ماندنی ترین سکانس های تاریخ سینمای وسترن را ترتیب می دهند. داستان این فیلم بسیار سرراست، محدود و البته پر از جزییات است که همواره جزو اصول کاری سام پکینپا به عنوان کارگردان بوده است. اخیراً خبر رسیده که مل گیبسون قصد بازسازی این وسترن کلاسیک را دارد.

۳- شین (۱۹۵۳)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

وقتی که یک هفت تیرکش خسته سعی می کند هفت تیر خود را آویزان کرده و به عنوان یک کارگر مزرعه زندگی آرامی را در پیش بگیرد، هرگز فکر نمی کند که به زودی در درگیری بین خانواده ای که برای آن کار می کند و یک مزرعه دار ثروتمند و بیرحم گرفتار می شود. او بار دیگر تفنگش را برداشته و سوار اسب می شود و برای دفاع از خانواده ای که بعد از مدت ها به او آرامش و عشق داده بودند بار دیگر دست به اسلحه می برد. فیلم «شین» (Shane) یکی از فیلم هایی است که تعریف گر ژانر وسترن است و بر بسیاری از فیلم های وسترن پس از خود تاثیرگذار بود.

۲- پیشنهاد (۲۰۰۵)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

داستان فیلم «پیشنهاد» (The Proposition) در استرالیای دهه ۱۸۸۰ رخ می دهد که بیشتر شبیه یک نمایشنامه پر از خشونت و درس اخلاقی است. در این ماجرا، پسر میانی خانواده انتخاب سختی را پیش روی خود می بیند؛ یا برادر بزرگ ترش که به خاطر تجاوز و قتل تحت تعقیب است را یافته و به دست قانون بسپارد یا اینکه شاهد اعدام شدن برادر کوچکترش باشد. گای پیرس نقش اول این داستان را بازی می کند، پسر میانی خانواده که با یک انتخاب اخلاقی بسیار چالش برانگیز روبرو شده و نقش آفرینی تاثیرگذار او در کنار بازی ری وینستون در نقش کلانتر بداخلاق و دنی هیوستون در نقش برادر کاریزماتیک اش از عوامل اصلی جذابیت و ماندگاری فیلم «پیشنهاد» در ژانر وسترن بوده است. این فیلم پر از خشونت، خونریزی و بیرحمی است و فرصت دیدن غرب وحشی در کشوری غیر از ایالات متحده را برای شما ممکن می سازد.

۱- مردی که لیبرتی والانس را کشت (۱۹۶۲)

فیلم های ژانر وسترن,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

مرگ یک یاغی بدنام که شهری کوچک را در ترس و وحشت فرو برده بود به سرعت گرفتن موفقیت یک سناتور در عرصه سیاسی منتهی می شود اما وقتی که این سناتور برای شرکت در مراسم تدفین یک هفت تیرکش پیر و مشهور به شهر باز می گردد، واقعیت در مورد مردی که لیبرتی والانس را کشت عیان می شود.

فیلم «مردی که لیبرتی والانس را کشت» (The Man Who Shot Liberty Valance) که داستان آن عمدتاً از طریق فلش بک بیان می شود هم یک فیلم وسترن است و هم یک نوآر خاص با روایت های متفاوت و دیدگاه هایی که در نهایت به یک ایده مشترک می رسند. چیزی که در ابتدا بسیار واضح و مشخص به نظر می رسد، با پیشرفت داستان تاریک تر و رازآلودتر می شود و در ادامه این ابهام به یکباره مثل روز روشن می شود. برای دیدن بازی خارق العاده و متفاوت جان وین، جیمز استوارت و لی ماروین، تماشای این فیلم را به شما توصیه می کنیم.

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
دیالوگ های فیلم سینمایی,بررسی بهترین دیالوگ ها,دیالوگ های باارزش

سخنوری یکی از ارکان ادبیات ایران و جهان است و نغزگویی و جمله‌های تاثیرگذار دو بن مایه اصیل در زبان محاوره تمامی ملل هستند. با توجه به همین اصل یکی از پایه‌های ماندگاری فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی را باید در دیالوگ‌هایی جستجو کرد که در حافظه تاریخی مخاطبانشان نقش بسته‌اند. با توجه به استقبال و درخواست شما عزیزان تصمیم گرفتیم دیالوگ‌های ماندگار سینمای جهان و ایران و همچنین سریال‌های تلویزیونی را بازنشر کنیم. از این که همراه ما هستید و نظرات خود را با ما در میان می‌گذارید، سپاسگزاریم.

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید