چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۰۸:۵۱ - ۲۴ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۳۲۳
اخبار بازار خودرو

روش های دلالان برای فروش خودرو؛از اگهی آنلاین خودرو تا پیشنهاد لغو قرارداد یا فروش زیر قیمت!

شیوه های دلالان برای فروش خودرو ا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

در این جا بعضی شیوه های دلالان برای فروش خودرو اشاره می شود تا بااطلاع از روش کار آن ها به راحتی در دام آنها گرفتار نشویم.

اگهی آنلاین خودرو

اگهی آنلاین اتومبیل روشی ازطریق های کلاهبرداران خوردو است که در این شیوه شخصی بعنوان مشتری با شما تماس می گیرد و ادعا می کند که خودرو شما را حتی قبل از اینکه خودرو را از نزدیک دیده باشد، به طور کامل پسندیده است و از اتفاق با همان قیمتی که منظور شماست مؤافق است به شکلی که اصلاً تقاضای تخفیف ندارد و با این کار شما را راغب به فروش بی دردسر خودرویتان می کند

از شما تقاضا می کنند برای عقد قرارداد و قولنامه به نمایشگاهی که می شناسند بروید. حتی در این مرحله هم نمایشگاهدار خودرو را به دقت بررسی نمی کند و ادعا می کند که توافق بین دو طرف معامله را قبول دارد. در هنگام نوشتن قولنامه معایب خودرو را با سهل انگاری وارد قرارداد می کنند و آنها را کمتر از آنچه که هست نشان می دهند. برای مثال اگر خودروی شما بیش از یک لکه رنگ شدگی دارد در قولنامه فقط یک لکه رنگ ذکر می شود و شما ممکن است خوشحال شوید یا بی اهمیت از کنار آن بگذرید.

همچنین خریدار ادعا می کند که پول نقد برای همان روز آماده نیست، و باید پول را آماده کند به همین دلیل مبلغی را به عنوان بیعانه به شما می دهند تحویل باقیمانده پول را همزمان با سند زدن به روز بعد موکول و خودرو را به پارکینگ دو قبضه منتقل می کنند اما وقتی برای تحویل گرفتن پول و عقد قرارداد به محضر می روید با یک برگه کارشناسی دقیق رو به رو می شوید که در آن ایرادات ریز و درشت خودرویتان ذکر شده است.

خریدار ادعا می کند شما کلاهبردارید و معایب خودرو را در قولنامه ذکر نکرده اید و اظهارات شما در مورد اینکه خریدار و نمایشگاهدار خودرو را بررسی کرده اند ، نمی تواند چیزی را عوض کند زیرا این کار از پیش برنامه ریزی شده است. همچنین به دلیل دو قبضه بودن پارکینگ، شما نمی توانید خودرو را از پارکینگ بگیرید.

پیشنهاد لغو قرارداد یا فروش زیر قیمت

از دیگر روش های کلاهبرداران خرید اتومبیل این است که پرداخت خسارت لغو قرارداد یا فروش خودرو زیر نرخ واقعی را پیشنهاد می‌دهند که هر دو این راه ها به سود آن ها است و به راحتی مبلغ چشمگیری بعنوان خسارت به دست می آورند یا اینکه خودرویتان را با مبلغ بسیار پایین تر از شما می خرند.

شگرد تازه

علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به شگرد تازه کلاهبرداران از فروشندگان خودرو خواسته است با کمی دقت مراقب شیوه آن ها باشند تا در دام افراد اخاذ و کلاهبردار قرار نگیرند.

وی ادامه داد:در ماه های اخیر کلاهبرداری با شگرد باجگیری از فروشندگان خودرو گزارش شده که در این شگرد تیمی دو یا سه نفره از کلاهبردان اول با مراجعه به فروشنده یا فروشندگان خودرو اظهار می کند که حاضر است خودروی فروشنده را با نرخ بالاتر به یکی از اقوام خود بفروشد و در ازای آن، مبلغ مازاد بر نظر فروشنده باید به وی تعلق گیرد.

ساوری به تشریح این نوع کلاهبرداری پرداخت و گفت:به عنوان نمونه اگر خودرو توسط فروشنده ۳۰۰ میلیون تومان ارزش گذاری شده، فرد خریدارنما ادعا می کند که حاضر است این خودرو را به قیمت ۳۱۰ میلیون تومان به فروش رسانده و در واقع مبلغ ۱۰ میلیون تومان باید به وی تعلق گیرد. بعد از تراضی صوری اولیه نفرات دیگر گروه بعنوان خریدار وارد این نمایش کلاهبرداری و اخاذی شده و مبادرت به تنظیم مبایعه نامه ما بین خود کرده و مبلغ ۱۰ میلیون تومان بعنوان پیش پرداخت در متن مبایعه نامه طرفین قید شده و مقرر می شود الباقی در هنگام تنظیم سند در دفترخانه اسناد رسمی به فروشنده پرداخت شود.

وی افزود:بعد از انعقاد مبایعه نامه، افراد با ترفندهای خاص فروشنده را متقاعد می کنند که خودروی مورد معامله در یک پارکینگ بی طرف و خارج از مراکز خرید و فروش خودرو متوقف و برای خودروی معامله شده قبض دو برگی پارکینگ صادر و سوئیچ نیز در اختیار نگهبان پارکینگ قرار داده شود و شرط خروج خودرو از پارکینگ مشروط به تحویل هر دو قبض می شود. پس از توقف خودرو در پارکینگ، نفر اول گروه با همراهی نفر دوم و سوم گروه مبلغ ۱۰ میلیون تومان اولیه پیش پرداخت را از فروشنده بعنوان شرط اولیه ما بین خود پس می گیرند.

ساوری اضافه کرد:در واقع فروشنده در قبال فروش خودروی خود عملا هیچ وجهی را دریافت نکرده و فقط خودروی وی در پارکینگ متوقف و شرط خروج خودرو منوط به همراه داشتن هر دو قبض پارکینگ می شود که یکی از قبض ها در اختیار خریدار و یک قبض در اختیار فروشنده بوده و سوئیچ خودرو نیز در اختیار نگهبان پارکینگ است.

وی افزود :از این مرحله به بعد عملیات اخاذی از فرد فروشنده شروع می شود و خریدار خودرو بنا به علل واهی از جمله اتومبیل رنگ دارد، تصادف کرده است یا موتور آن اشکال دارد از فروشنده می خواهد که علاوه بر عودت مبلغ پیش پرداخت مبایعه نامه مبالغی را نیز به عنوان خسارت به ایشان پرداخت کند.

مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت:در واقع در این وضعیت فروشنده مستاصل و در قبال خواسته افراد کلاهبردار مجبور به تسلیم بوده و همه اسناد و مدارک من جمله امضا، اثر انگشت مبنی بر دریافت بیعانه مبایعه نامه علیه وی می باشد همچنین خودرو ۳۰۰ میلیونی وی نیز در پارکینگ متوقف است. در چنین شرایطی چنانچه فرد بخواهد به مراجع قضایی مراجعه کند، امکان دارد چندین ماه در چرخه اداری طول بکشد تا بتواند ادعای خود را اثبات کرده و خودرو را از پارکینگ ترخیص کند.

ساوری ادامه داد:هر چند سوژه و طعمه مورد نظر با پرداخت مبالغ مورد اخاذی افراد گروه از این مخمصه آزاد می شود ولی فشار روحی و روانی بر ایشان و خانواده بسیار آزار دهنده بوده و موجب بسیاری از آسیب های بعدی به خانواده می شود.

وی ضمن هشدار به افرادی که تصمیم دارند از این شیوه کلاهبرداری، باجگیری کنند، گفت:این شیوه و شگرد برای جامعه امنیتی، انتظامی و قضایی شناخته شده است و با موارد احتمالی برخورد قاطع قانونی خواهد شد.

توصیه های پلیس

سرهنگ جلیل موقوفه ای سرپرست پلیس پیشگیری تهران بزرگ در توصیه به شروندان در مورد خرید و فروش خودرو گفت:با بالا رفتن قیمت خودرو، هزینه انتقال سند و به دنبال آن هزینه فسخ قولنامه نیز افزایش یافته و این موضوع برای افراد سودجو که قصد سوءاستفاده و اخاذی دارند به یک شگرد تبدیل شده است.

وی ادامه داد :خرید و فروش خودرو قانون و قواعد مشخصی دارد اما بعضا به دلیل ناآگاهی افراد دچار مشکلاتی می شوند که حل آن بسیار زمان بر و پرهزینه است.

سرهنگ موقوفه ای افزود:در عرف خرید و فروش خودرو کاملا عادی است که خریدار زمانی را برای کارشناسی یا تست خودرو از فروشنده درخواست کند و البته قانون هم با این مساله مشکلی ندارد اما نکته اینجاست که در این میان خلاءهای قانونی وجود دارد که در صورت ناآگاهی می تواند باعث ایجاد گرفتاری برای طرفین شود.

سرپرست پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت:زمانی که می خواهید خودرو خود را به فروش برسانید معمولا عرف بر این است که پیش از انتقال سند برای اینکه مطمئن شوید فرد خریدار واقعا متقاضی خودرو شما هست، بعد از نوشتن قولنامه کتبی، مبلغی را به عنوان بیعانه از وی دریافت می کنید و قرار می گذارید تا بعد از دریافت بقیه مبلغ، خودرو را تحویل دهید.

سرهنگ موقوفه ای تاکید کرد:در قولنامه دستی تنظیم شده بین طرفین علاوه بر مشخصات شناسایی و هویتی، وضعیت تصادف و رنگ خوردگی و کارکرد و امثالهم نیز ذکر می شود. در این بازه زمانی تا انتقال سند، طرفین به اتفاق خودرو را تحویل پارکینگ می دهند و هر نفر یک قبض دریافت می کند.

به گفته وی این کار در فرآیند خرید و فروش اصطلاحا به دو قبضه کردن ماشین معروف است. بعد از انجام نقل و انتقالات سند، هر دو طرف معامله با قبض های خود به همان پارکینگ مراجعه می کنند و خودرو را تحویل می گیرند. در این میان هیچ یک از طرفین معامله نمی توانند به تنهایی خودرو را از پارکینگ خارج کنند.

سرهنگ موقوفه ای اضافه کرد:تا این مرحله کاملا عادی و قانونی است اما به تازگی بعضی افراد سودجو شیوه جدیدی برای اخاذی پیدا کرده اند که البته بخشی از آن به خلاءهای قانونی بر می گردد اما با بالا بردن سطح آگاهی می توان از این اتفاقات جلوگیری کرد.

وی گفت:شگرد جدید کلاهبرداری این است که فرد سودجو در قولنامه اولیه که بین خریدار و فروشنده منعقد شده ذکر می کند که پیش از تسویه حساب نهایی، خودرو باید مورد کارشناسی قرار بگیرد و اگر اظهارات کارشناس با ادعای فروشنده برابر نباشد، فرد خاطی باید مبلغی که از قبل تعیین می شود را به عنوان خسارت فسخ قرارداد پرداخت کند. تا این مرحله نیز هیچ مشکل قانونی و عرفی وجود ندارد.

موقوفه ای افزود:شروع تخلف از جایی است که فرد سودجو با همکاری کارشناس قلابی یا نگهبان پارکینگ، ایراد جدیدی را به خودرو وارد می کند. در بعضی موارد دیده شده است که از تکنیک ریختن نفت در داخل باک برای تولید دود یا ایجاد خسارت ناشی از تصادف به صورت ساختگی استفاده می شود.

وی ادامه داد :بعد از وارد کردن ایراد عمدی به خودرو، از آنجا که بر اساس قانون و بر پایه قولنامه نوشته شده ، اگر خودرو ایرادی فراتر از آنچه در قولنامه ذکر شده داشته باشد، فسخ کننده قرارداد موظف به پرداخت خسارت است و همچنین هیچ یک از طرفین نمی توانند بدون رضایت طرف مقابل خودرو را از پارکینگ خارج کنند، فرد سودجو با دریافت مبلغ ذکر شده در قولنامه به عنوان خسارت، قرارداد را فسخ می کند و اجازه بیرون بردن خودرو را می دهد.

موقوفه ای به خلاء قانونی در این زمینه اشاره کرد و گفت:خلاء قانونی اینجاست که فرد خسارت دیده اگر شکایت هم بکند به دلیل تعهدی که در قولنامه داده، محکوم به پرداخت خسارت می شود و برای اثبات بی گناهی باید مدت زمان زیادی را برای پیدا کردن فیلم دوربین های مدار بسته و جمع کردن عدله صرف کند. بنابریان توصیه می شود به جای درمان به فکر پیشگیری باشید.

وی خاطرنشان کرد:ساده ترین راه برای جلوگیری از بروز اتفاقات این چنینی این است که قبل از نوشتن قولنامه و واگذار کردن اتومبیل به پارکینگ، حتماً از خریدار بخواهید اتومبیل را توسط فرد یا شرکتی که معتمد طرفین است کارشناسی کند و قولنامه را طبق گفته های کارشناس بنویسید بعلاوه در قولنامه ذکر کنید که خودرو دقیقا به همان صورتی که به رویت خریدار رسیده تحویل داده می شود بعد از این کار خودرو را تحویل پارکینگ دهید و با خیال اسوده به سراغ انتقال سند بروید، با رعایت این مساله ساده می توانید از نیت پلید یک فرصت طلب جلوگیری کنید.

  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه
ویژه سرپوش