چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۲:۰۰ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۲۰۱۰۸۸
اخبار بازار خودرو

تغییر لاین خودرو با آزادسازی قسطی

بازارخودرو, آزاد سازی قیمت محصولات کم تیراژ

به گزارش دنیای اقتصاد، آزاد سازی قیمت محصولات کم تیراژ در شرایطی سال آینده کلید خواهد خورد که منتقدان با تأکید بر قیمت گذاری تمامی خودروهای تولیدی در حاشیه بازار، معتقدند که آزادسازی قسطی نفعی برای تولید کننده و مصرف کننده نخواهد داشت. هر چند در بسته وزارت صمت، تنها تعیین قیمت محصولات کم تیراژ به خودروساز واگذار شده با این حال اجرای آن بنا به ملاحظات سیاست گذار خودرو از یکسو و فریاد مخالفان از سوی دیگر هر بار به تعویق افتاده است.

مخالفان بارها اذعان نموده اند که واگذاری قیمت منجر به مدیریت بازار توسط خودروساز و در کنار آن افزایش قیمت خودرو می شود. اعتراض منتقدان به آزادسازی در شرایطی است که خودروسازان زیان انباشته ۴۳ هزار میلیارد تومانی و همچنین زیان ۱۲ هزار میلیاردی در تولید را در ۹ ماه سال جاری رقم زدند که همین روند بر کمیت و کیفیت خودرو بسیار تاثیرگذار بوده است. با این حال سیاست گذار خودرو با واگذاری تعیین قیمت محصولات کم تیراژ به خودروساز بنا دارد که ضرب زیان و ضرر انباشته خودروساز را بگیرد به همین علت مسیر نصف و نیمه کاره آزادسازی را در پیش گرفته است. این مسیر اگر چه به طور حتم درصد کمی از زیان خودروساز را جبران می کند ولی تغییر جهت تولید در شرکت های خودروساز را نیز کلید می زند. این تغییر جهت میتواند شیفت تولید خودروسازان بر محصولاتی باشد که زیان کمتری در ازای تولید آنها به ثبت می رسد. آنچه مشخص است قرار است قیمت گذاری محصولات کم تیراژ در مسیری حرکت کند که زیان تولید پرتیراژها را نیز جبران کند. بنابراین تأکید بر تولید این محصولات( کم تیراژها) از سوی خودروساز برای جبران ضرر، امری طبیعی است. عملکردی که میتواند از طرف هر بنگاه اقتصادی و تولیدی برای کاهش ضرر صورت بگیرد. به این ترتیب روش اتخاذ شده که از آن بعنوان آزادسازی قسطی نام بردیم نه تنها جبران کننده تمام و کمال ضرر خودروساز نیست بلکه مصرف کننده را نیز از خرید برخی محصولات محروم خواهد کرد. همانطور که عنوان شد هدف اصلی که میتوان برای اصرارهای وزارت صمت در این ارتباط متصور بود کم کردن از سرعت ماشین زیان دهی خودروساران است. ولی این مسئله یک روی قضیه است و بدون تردید اجرای این سیاست تبعاتی را هم متوجه شرکت های خودروساز و هم متوجه مصرف کنندگان خواهد کرد.

از آنجا که اجرای این سیاست از سال آینده در دستور کار خودروسازان قرار خواهد گرفت به صورت مشخص جزئیات آن در دسترس نیست اما آنچه محتمل به نظر می رسد این سیاست جدید قیمت گذاری نمی تواند چندان از مصوبه آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ شورای رقابت که در اوایل دی ماه منتشر شد، دور باشد. در دی ماه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو) به نمایندگی از وزارت صمت توانست اعضای شورای رقابت را مجاب کند تا با توجه به ممنوعیت واردات و حضور محصولات شرکت های خودروساز خصوصی در بازار به خاطر ایجاد رقابت از یک طرف و همچنین جلوگیری از تولید همراه با زیان دو خودروساز بزرگ کشور با آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ خودروسازان موافقت کند. شورای رقابت بعد از توافق با مدیران ایدرو لیستی شامل بر ۱۸ محصول کم تیراژ دو خودروساز بزرگ کشور را منتشر کرد. قرار بود قیمت خودروهای حاضر در این لیست به شرط رشد تولید توسط مدیران ارشد خودروساز تعیین شود. بنظر میرسد این لیست کم و بیش همان لیست خودروهایی باشد که وزارت صمت در بسته تحول صنعت بر آنها تأکید دارد.

بررسی محصولات حاضر در لیستی که شورای رقابت پیش تر منتشر کرده بود و مشمول آزادسازی قیمت می شدند نشان می دهد بیشتر این محصولات، به تازگی به سبد تولیدی خودروسازان اضافه شده اند و اسامی آنها پسوند« پلاس» را یدک می کشد. چنانچه مصوبه آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ به خودروسازان ابلاغ شود چندی بعد شاهد خواهیم بود که کفه تولید محصولاتی که پسوند« پلاس» را در ادامه اسم خود دارند به طرز محسوسی به نسبت مدل های معمولی همان خودروها سنگین تر می شود. بنابراین آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ شاید این امکان را در اختیار خودروسازان قرار دهد تا از این طریق کم و بیش به جذب نقدینگی بپردازد، ولی این اتفاق روی دیگری نیز دارد و همان طور که پیش تر گفته شد، آن تغییر مسیر تولید خودروسازان و مدیریت عرضه توسط آنها خواهد بود.

بنابراین اگر چه نیت مدیران ارشد وزارت صمت این است تا به کمک آزادسازی قسطی قیمت خودرو این امکان را در اختیار مدیران شرکت های خودروساز قرار دهند تا جلوی زیان دهی بنگاه تحت مدیریت خود را بگیرند اما با توجه به اینکه بخش عمده زیان خودروسازان به علت قیمت گذاری محصولات پرتیراژ اتفاق می افتد عملا این نیت در سمت عرضه کارآیی ندارد، چرا که برای دستیابی به سودی جزئی مجبور به تغییر مسیر تولید و مدیریت عرضه خواهد شد. بی شک دود مدیریت عرضه به چشم طرف تقاضا نیز میرود و دست مصرف کنندگان از برخی محصولات کوتاه می ماند.

چگونگی مدیریت عرضه

آنچه معلوم است بسته ای که سیاست گذار خودرویی به ستاد اقتصادی دولت برده است تا به کمک آن مجوز آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ را بگیرد، نمی تواند به لحاظ محتوایی از بسته ای که چندی پیش ایدرو به نمایندگی از سیاست گذار خودرویی به شورای رقابت ارائه کرد، دور باشد.

در این بسته سیاست گذار خودرویی لیستی از محصولات کم تیراژ را تهیه کرده بود و از شورای رقابت خواسته بود تا این محصولات را از چرخه قیمت گذاری خود خارج کنند و اختیار قیمت گذاری آنها را به مدیران خودروساز تنفیذ کنند. ولی این لیست شامل کدام محصولات شرکت های خودروساز می شد؟ آن طور که رضا شیوا رئیس شورای رقابت اعلام کرد این لیست بیشتر محصولاتی را در برمی گیرد که خودروساز با ارتقا یا نصب برخی آپشن ها، خودرو مورد نظر را با قیمت بالاتری نسبت به نوع معمولی آن به فروش می رساند. به همین دلیل عنوان کردیم که با توجه به زیان تولید محصولات کم تیراژ، خودروساز ممکن است که تولید این محصولات را کم یا حذف کند و به جای آن نوع ارتقاء یافته محصولات را که مشمول لیست حذف قیمت گذاری دستوری می شود جایگزین کند. پژو پارس، پژو ۲۰۷ اتومات، پژو ۲۰۷ دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس TU ۵، دنا پلاس توربو شارژ، دنا پلاس توبوشارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا S، کوییک، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان در لیست حذف قیمت گذاری دستوری شورای رقابت قرار داشت.

اما نگاهی به لیست مورد اشاره این نکته را نیز بازگو می کند که برخی از این محصولات به تازگی به سبد محصولاتی خودروسازان اضافه شده و پسوند« پلاس» را یدک می کشند.

این محصولات که دارای پسوند« پلاس» هستند در واقع محصولاتی هستند که مدل معمولی آن ها نیز در سبد محصولاتی خودروسازان وجود دارد ، بدین ترتیب محصول جدید محسوب نمی شوند. همان طور که عنوان شد تفاوت محصولات معمولی و محصولات« پلاس» را باید در برخی تفاوت های ظاهری و همچنین اضافه شدن برخی آپشن ها جست و جو کرد.بنابراین مشخص است در شرایطی که خودروساز باید محصول معمولی را با قیمت دستوری به فروش برساند اما می تواند مدل« پلاس» آن را خود قیمت گذاری کند، بی شک هزینه تغییرات ظاهری و همچنین اضافه کردن آپشن ها را به جان می خرد تا محصول تولیدی را خود قیمت گذاری کند. بنابراین به تدریج به سمت کم کردن تیراژ مدل معمولی و افزایش تیراژ مدل« پلاس» حرکت می کند.

استارت این مسئله در حال حاضر نیز خورده است به طور مثال ایران خودرو در ۱۴ فروش فوق العاده ای که برگزار کرده است عرضه محصول رانا پلاس را در دستور کار داشته و این در شرایطی است که عرضه رانا معمولی جایی در فروش های فوق العاده این شرکت نداشته است. همین اتفاق برای فروش فوق العاده های سایپا نیز افتاده است و محصولاتی مانند کوییک R، ساینا S و تیبا پلاس جایی در فروش های فوق العاده این خودروسازی برای خود دست و پا کرده اند. این در حالیست که هنوز مصوبه آزادسازی قیمت کم تیراژها به مدیران خودروساز ابلاغ نشده و چنانچه این مصوبه ابلاغ شود شاهد خواهیم بود که محصولات پلاس بیش از گذشته در خطوط تولید خودروسازان دیده شوند.

پیشنهادی به سیاست گذار خودرویی

ایده سیاست گذار خودرویی برای آزادسازی قسطی قیمت خودرو چندان به مذاق کارشناسان خوش نمی آید. آنها تاکید می کنند این مسئله نه کمکی به خودروساز می کند نه کمکی به مصرف کننده.احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان به« دنیای اقتصاد» می گوید:در حال حاضر شرکت های خودروساز مشغول تولید با ضرر هستند و این مسئله حیات شرکت های خودروساز را تهدید می کند.نعمت بخش ادامه می دهد:علت اصلی این زیان دهی هم فروش محصولات تولیدی زیر قیمت تمام شده است.

دبیر انجمن خودروسازان می گوید:نگرانی مدیران ارشد وزارت صمت از خاموش شدن چراغ خودروسازی سبب شده تا آنها ایده آزادسازی قیمت محصولات کم تیراژ را در دستور کار قرار دهند تا بلکه بتوانند جلوی زیان دهی خودروسازان را بگیرند.نعمت بخش تاکید می کند:دلیل اصلی زیان دهی خودروسازان نه تولید محصولات کم تیراژ بلکه تولید با ضرر محصولات پرتیراژ است، بنابراین این ایده که از مسیر آزادسازی قیمت کم تیراژها این امکان فراهم شود که خودروسازان بتوانند سدی در مقابل زیان دهی خود بنا کنند، عملیاتی نیست. دبیر انجمن خودروسازان معتقد است مدیران ارشد وزارت صمت باید شهامت تصمیم گیری را داشته باشند و به جای آزادسازی نصفه و نیمه قیمت به صورت کلی قیمت گذاری را به خودروسازان واگذار کنند.به نظر نعمت بخش تنها مسیر پیش رو برای جلوگیری از ضرر شرکت های خودروساز خروج کامل دولت از پروسه قیمت گذاری است.به گفته دبیر انجمن خودروسازان تنها با اجرای کامل سیاست قیمت گذاری آزاد این امکان ایجاد می شود که علاوه بر بهبود وضعیت تولید خودروسازان به واسطه تزریق نقدینگی به آنها، دلالان راه خروج از بازار را در پیش بگیرند. حسن کریمی سنجری کارشناس خودرو نیز به خبرنگار ما می گوید:در حال حاضر آنچه بیش از پیش روی قیمت خودرو در بازار اثر گذاشته مولفه های کلان اقتصادی مانند نرخ تورم و نرخ ارز است.

این کارشناس ادامه می دهد:نابسامانی در اقتصاد کلان روی بازار خودرو نیز اثر منفی گذاشته و همین نابسامانی ها بازار خودرو را آشفته کرده است.کریمی سنجری معتقد است که در این شرایط سیاست قیمت گذاری دستوری این وضعیت نابسامان را تشدید کرده است و شاهد هستیم این مسئله علاوه بر اینکه موجب ضعف در طرف عرضه شده باعث ورود تقاضای کاذب به بازار نیز می شود.به اعتقاد این کارشناس، آزادسازی نصفه و نیمه قیمت خودرو، مدیران خودروساز را وسوسه می کند بازار را مدیریت کنند. کریمی سنجری تأکید می کند که اگر سیاست گذار خودرویی بخواهد جلوی این مدیریت عرضه را بگیرد باید بیش از پیش در کار خودروسازان دخالت کند و این به صلاح خودروسازی کشور نیست زیرا دخالت دولتی بیشترین ضربه را به خودروسازی وارد کرده است.این کارشناس پیشنهاد می کند بهتر است سیاست گذار خودرویی سیاست قیمت گذاری دستوری را حذف کند.

کریمی سنجری تأکید می کند:پس از آزادسازی قیمت سیاست گذار خودرویی باید صبر داشته باشد زیرا در کوتاه مدت این اتفاق، تب بازار را بالا خواهد برد اما در یک بازه ۶ ماهه تا یکساله میتوان اثرات این مسئله را در متعادل شدن بازار به خوبی مشاهده کرد.

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش