پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
۰۹:۳۱ - ۲۸ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۸۶۱
اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی

مسوولان ما هم در تحریم‌ها و فیلترینگ دست طولایی دارند

تحریم در برابر تحریم؛ تقابل ایران و گوگل بالا گرفت

تحریم های گوگل پلی علیه ایران,تحریم های جدید علیه ایران

بررسی‌های اولیه این موضوع را نشان داد که ظاهرا حذف آنها به دست خود گوگل انجام شده و ایمیل دریافتی از سوی گوگل به صاحبان این کسب‌وکارها، این موضوع را تایید کرده است. گفتنی است طی هفته‌های گذشته یک پیام‌رسان ایرانی از سوی گوگل‌پلی حذف شده بود.

مدیر این پیام‌رسان داخلی در توضیح این مساله گفته بود از زمان شروع این مساله، سه بار به گوگل ایمیل ارسال شده که فقط یک بار پاسخ دادند و گفتند طی ۴۸ ساعت بررسی و اعلام می‌کنند، اما به نظر می‌رسد پاسخ‌های آنها از پیش تعریف‌شده بوده و در زمینه دریافت پاسخ با توجه به نامه‌نگاری‌های انجام‌شده امیدوار نیستند.

طبق این گزارش ایجاد محدودیت شرکت‌های خارجی و فروشگاه‌های آنلاین آمریکایی برای اپلیکیشن‌های ایرانی حدودا از سال ۱۳۹۶ آغاز شد؛ زمانی که «اپل» تنها چند ماه پس از گشودن درهای فروشگاه آنلاین خود به اپلیکیشن‌های ایرانی در سپتامبر ۲۰۱۶، با فرمان «دونالد ترامپ»، رئیس‌‌جمهوری آمریکا برای تحریم علیه ایران، برخی اپلیکیشن‌های ایرانی را از اپ‌استور حذف کرد.

موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور حل نشده بود که گوگل نیز به فاصله‌ دو هفته پس از اپل و در اقدامی مشابه، نرم‌افزارهای ایرانی را از گوگل‌پلی‌- فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندرویدی- با توجیه مشابه تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران حذف کرد.

درباره علت حذف این اپلیکیشن‌ها، موارد متعددی مطرح شد که یکی از این موارد تحریم‌ها بود و مدیران برخی از این اپلیکیشن‌ها، به ایمیل گوگل مبنی ‌بر نداشتن امکان استفاده از گوگل‌پلی به‌ دلیل بند ۵/۱۶ قوانین توسعه‌دهندگان اشاره کرده بودند؛ بندی که می‌گوید: «محصولاتی که روی گوگل‌پلی قرار می‌گیرند ممکن است مشمول قوانین صادرات، تحریم و مقررات ایالات متحده و دیگر حوزه‌های قضایی باشند.» ناگفته نماند پلتفرم «گوگل‌پلی» نزدیک به دو ماه است که فیلتر شده و هنوز هیچ توضیح رسمی و دقیقی درباره چرایی فیلترینگ این پلتفرم ارائه نشده است.

واکنش وزیر ارتباطات به اقدام «گوگل» برای حذف چند سکوی ایرانی

در همین خصوص عیسی زارع‌پور با انتشار پستی در یک پیام‌رسان داخلی درباره اقدامات اخیر گوگل‌پلی نسبت به حذف چند اپلیکیشن ایرانی، اظهار کرد: اخیرا چند سکوی ایرانی که خدماتی در حوزه پیام‌رسانی و حمل نقل ارائه می‌کنند از یک فروشگاه نرم‌افزاری خارجی حذف شده‌اند، از زمانی که در جریان این موضوع قرار گرفتم به معاونان مربوطه دستور دادم در تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان مالک این سکوها، ابعاد فنی و حقوقی این موضوع را برای اجرای اقدامات مقتضی بررسی کنند. صاحبان برخی پلتفرم‌های مطرح دنیا که خود را مالک انحصاری حوزه فناوری اطلاعات می‌دانند، در طول سالیان متمادی با اتخاذ سیاست‌های انحصارگرایانه و استاندارهای چندگانه، تلاش کرده‌اند مانع از رشد و توسعه فناوری در ایران عزیز شوند و این اولین‌باری نیست که به بهانه تحریم، مردم ما و حتی کاربران ایرانی سرتاسر دنیا را از نعمت استفاده از محصولاتی که ساخته جوانان متخصص همین مملکت است محروم می‌کنند.

اگرچه این موضوع با بهانه‌های مختلف به دفعات انجام شده است، اما تکرار آن در شرایط فعلی که سکوهای ایرانی در زمینه‌های مختلف توسعه خوبی پیدا کرده و مردم هم به استفاده از آنها رغبت نشان داده‌اند، شائبه سیاسی بودن چنین تصمیماتی را قوت می‌بخشد. از سوی دیگر آنها چشم دیدن ایرانی توسعه‌یافته را هم ندارند و تلاش می‌کنند از هر ابزاری برای وابستگی ایران و ایرانی استفاده کنند.

با این حال اگرچه با آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن و احتمال بازگشت آمریکا به برجام این امیدواری وجود داشت که شاید سرنوشت متفاوتی برای شرکت‌های فناوری در ایران رقم بخورد، اما حذف پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی نشان می‌دهد این مشکلات علیه شرکت‌های ایرانی همچنان ادامه دارد.

مسوولان ما هم در تحریم‌ها و فیلترینگ دست طولایی دارند

دکتر شهریار شفیعی رئیس هیات علمی آکادمی برند ایران در خصوص حذف اپلیکیشن‌های ایرانی توسط «گوگل‌پلی» به «جهان‌صنعت» گفت: این موضوع دارای سه وجه است. بحث فنی است که آیا واقعا اپلیکیشن‌هایی که توسط «گوگل‌پلی» تحریم و بلاک شده‌اند، از نظر فنی به آنچه که به آن اتهام می‌زنند، درست است یا خیر. گوگل‌پلی معتقد است که این اپلیکیشن‌ها نوعی بد‌افزار است. از نظر فنی به دلیل اینکه مبحث بسیار پیچیده است ما صلاحیت نظر دادن راجع ‌به این موضوع را نداریم. اما باید در نظر بگیریم که گوگل‌پلی نهادی نیست که از نظر فنی مطلبی را بی‌پایه مطرح کند.شفیعی در ادامه افزود: اما دو سویه دیگر می‌ماند.

سوی دیگر این است که آیا ما به‌عنوان کشوری که تولید‌کننده این اپلیکیشن‌ها است، حق داریم که در سکوهای بین‌المللی مانند گوگل‌پلی حضور داشته باشیم و ا‌پ‌های خودمان را ارائه دهیم؟ پاسخ بله است. شکی در آن نیست که باید در این سکو‌های بین‌المللی حضور داشته باشیم و حقوق ما تعریف شده باشد. هرگونه حرکتی غیر از این، چیزی جز در گوشه و کنج قرار دادن ما نیست.وی ادامه داد: سوی سوم این‌گونه است که آیا ما هم فعالیتی را انجام داده‌ایم که آنها را به این سمت بکشانیم؟ یعنی آیا سیاستگذاران کشور ما رفتار‌ی را انجام داده‌اند که در واکنش بخواهند چنین کاری انجام دهند. پاسخ صد‌در‌صد مثبت است. به دلیل اینکه ما تمام این بازارگاه را از جمله «اپل» که هر موضوعی که به «اپل» مطرح است را تحریم و «گوگل‌پلی» هم جداگانه تحریم کرده‌ایم.

همچنین تحریم شبکه‌های اجتماعی که سر آن بسیار دعوا است بماند، لیست این تحریم‌ها بسیار طولانی است. پس ما هم دست طولایی در این قضیه داشته‌ایم.شهریار شفیعی در ادامه بیان کرد: در خصوص این موضوع سه سویه وجود دارد. همانطور که گفتم از منظر فنی نظری ندارم و خود را در جایگاهی نمی‌بینم که نظری داشته باشم و نقل‌قول کردم که طرفین چه می‌گویند. ولی از منظر دیگر که آیا ما حق داریم در سکوهای بین‌المللی حضور داشته باشیم شکی در آن نیست. اما از منظر سوم، یک‌سری کنش‌ و واکنش‌هایی طی این چند دهه بین مراجع تصمیم‌گیرنده حوزه فناوری، اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ایران و جهان است. باید این‌گونه نگاه کرد که ما فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم و آنها پاسخ‌هایی را داده‌اند و این داستان به همین شکل ادامه دارد.

شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر تناقض دیگری هم در ادبیات مسوولان ذی‌ربط به ویژه وزارت ارتباطات وجود دارد. آن هم این است که از سویی خودمان را در جایی تعریف می‌کنیم که بسیار سرآمد فناوری هستیم و نیازی به غربی‌ها نداریم. اما از سوی دیگر خودمان را در جایی تعریف می‌کنیم که می‌گوییم چرا اپلیکیشن‌های ما را تحریم و حذف کرده‌اید.

  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X