چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۲۶

آموزش مرحله به مرحله ی پاک کردن کش مرورگر (+ تصاویر)

پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر موزیلا,آموزش عکس به عکس پاک کردن کش مرورگرکاربرد پاک کردن کش مرورگر
رایج ترین راه در زمان برخورد با خطاهای وبگردی( بارگذاری ناقص سایت) و یا در زمان ایجاد تغییر در سایت( برای مشاهده تغییرات اعمال شده) پاک کردن کش مرورگر می باشد. با توجه به اینکه نیازی به خالی کردن کش مرورگر برای استفاده روزانه از اینترنت ندارید به همین دلیل اکثر افراد با این پروسه آشنایی ندارند.

پاک کردن کش مرورگر

کَش های مرورگر، فایل های موقتی هستند که کپی هایی از فایل های مرور شده قبلی مثل تصاویر می باشند و به کاربر در مرور سریعتر اینترنت کمک فراوانی می کنند. به طور مثال ، زمان مرور یک صفحه در کامپیوتر، کش های تصاویر به صورت محلی ذخیره میشوند و زمانی که کاربر می خواهد همان صفحه با همان تصاویر( یا یک صفحه دیگر با همان تصویر) را مرور کند، مرورگر با استفاده از الگوریتم های مقایساتی، فایل کش مربوط به آن تصویر را پیدا می کند و به کاربر نشان می دهد. تصویری که بار قبل مشاهده شده است، در این حالت،  برای بار دوم بارگیری( Download) نمیشود و بدین ترتیب سرعت مرور صفحات وب بسیار زیاد میشود.

 اگر برای یک برنامه خاص، فایل های زیاد کش ایجاد شود مشکلات زیادی نظیر کندی و اختلال در عملکرد آن به وجود می آید. برای این که در مرورگر کروم در زمینه وب گردی تجربه بهتری داشته باشید، فایل های کش زیادی ذخیره شده که این فایل ها بعد از چند وقت، مشکلات متعددی را برای شما بوجود می آورند. چنانچه از کروم در کامپیوتر بعنوان مرورگر پیش فرض خود استفاده می کنید، توصیه میکنیم که هر از چند گاهی کش مرورگرتان را پاک کنید. پاک کردن کش مرورگر تنها مختص مرورگر کروم نیست و سایر مرورگرهای اینترنتی نیز کش مرورگر دارند که از طریق میتوانید اطلاعات ذخیره شده در آنرا حذف کنید.

برخی از تنظیمات، پس از پاک کردن کش مرورگر در سایت ها حذف می شوند. به طورمثال چناچه قبلا به سیستمی وارد شده اید، باید مجدداً وارد آن شوید؛ یا همچنین عملکرد بعضی از سایت ها درمقایسه با قبل کند تر است به علت این که محتوا، مثل تصاویر، باید مجددا بارگیری شوند.

علت پاک کردن کش مرورگر

کش ها در افزایش سرعت مرور وب مؤثر هستند ولی در بسیاری از موارد، ممکن است فایل های اصلی که توسط مرورگر کش شده اند، به هر علتی از طرف سرور، سازندگان و طراحان تغییر داده شوند. در این حالت امکان دارد مرورگر به کاربر، همان فایل کش شده را نشان دهد ولی این فایل کش شده متفاوت از فایل اصلی است. مثلا گاهی وقت ها در یک سایتی به روز رسانی انجام شده، ولی شما قابلیت مشاهده ی این تغییرات را ندارید به علت این که مرورگرتان هم چنان نسخه ی ذخیره شده ی سایت را ارائه می دهد؛ یا کش مرورگر به هر طریقی در بارگذاری یک وب سایت سبب ایجاد تداخل شود. به همین علت زمان مشاهده ی آن سایت( سایت خودتان یا هر سایت دیگری) با خطا مواجه میشوید، بدین ترتیب نخستین قدم برای رفع این مشکل، پاک کردن کش مرورگر است. مشکل همیشه رفع نمیشود ولی اولین راهکار آن پاک کردن کش مرورگر است که آن را برطرف میکند.

گاهی اوقات یک تصویر با استفاده از مرورگر کش میشود. در اینصورت حتی اگر آن تصایر تغییر داده شود، مرورگر دوباره، همان تصویر قدیمی کش شده را به شما نشان دهد. علاوه‌براین ، گاهی اوقات حافظه پنهان میتواند شامل فرم ها باشد. گاهی اوقات در حین پر کردن یک فرم با مشکل مواجه میشوید، که راهکار آن پاک کردن کش مرورگر است. علاوه‌براین ، زمان ارتقاء دادن وب سایت سخت افزارتان یا تغيير امنیت، امکان دارد داده های ذخیره شده به شما مجوز ورود به سیستم یا ویژگی های موجود را ندهند. به همین منظور نمی توانید رسانه ها را ببینید یا خرید کنید. در زمان بروزاین اتفاق، انواع مشكلات تشخیصی بوجود می آید. اگر متوجه شدید که با لبه مشکل دارید، نمیتوانید با قطعیت بگویید که پاک کردن حافظه پنهان ممکن است کمک کند.

آموزش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر کرومافزایش سرعت مرورگر با پاک کردن کش مرورگر 

زمان پاک کردن کش مرورگر

اغلب مرورگرهای محبوب این قابلیت را دارند که در رابطه با تشخیص نوع محتوای قابل ذخیره هوشمند شوند. با این که گاهی اوقات آنها نمی توانند تغییرات وب سایت هایی که مشاهده می کنید، را تشخیص دهند. مرورگرها در چنین شرایطی هم چنان از حافظه محلی، نسخه کش شده از سایت را می خوانند. برطبق این امر، کاربران  نمی توانند نسخه به روز صفحه وب را مشاهده کنند یا ممکن است که سایت در شرایط پیشین خود کماکان به درستی کار نکند. بدین ترتیب درصورت اعمال تغییرات در سایت خود، امکان دارد نتوانید این تغییرات را ببینید. در چنین شرایطی باید اقدام به پاک کردن کش مرورگر کنید.

روش های پاک کردن کش مرورگر

> نحوه ی پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم در کامپیوتر:

گاهی اوقات ناگزیر به پاک کردن کش مرورگر خود هستید. به عنوان مثال یک طراح وب هستید و تمایل دارید آخرین استایل های اعمال شده به صفحه وب را ببینید، در اینصورت باید کش مرورگر خود را پاک کنید.

>> نحوه پاک کردن Cache در مرورگر گوگل کروم:

روش های مختلفی برای پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم یا سایر مرورگرهای مشابه وجود دارد. به این منظور، بعد از اجرای مرورگر گوگل کروم، از گوشه بالا- سمت راست،  منوی گوگل کروم را باز کنید. روش دیگر باز کردن منو مرورگر کروم، استفاده از کلیدهای ترکیبی E+  Alt است. Settings( تنظیمات) را در پنجره باز شده انتخاب کنید.

پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس,پاک کردن کش مرورگر گوشی,پاک کردن کش مرورگرانتخاب setting برای پاک کردن کش مرورگر

در این مرحله از پاک کردن کش مرورگر، به پائین صفحه بروید وadvanced  را انتخاب کنید. سپس در قسمت Privacy( حریم خصوصی) بر روی Clear browsing data( حذف داده های مرور) کلیک کنید. در پنجره ی باز شده( Clear browsing data) در قسمت Time range  بازه زمانی ای که در آن زمان ، کش ها ذخیره شده اند را انتخاب کنید. گزینه the beginning of time را برای پاک کردن تمامی کش ها انتخاب کنید. حال گزینه Cached images and files به معنای" فایل ها و تصاویر کش شده" را انتخاب کرده و در آخر بر روی Clear data کلیک کنید. پنجره مربوطه بعد از اتمام فرآیند پاک سازی ، بسته خواهد شد.

پاک کردن کش مرورگر,روش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر گوگل کرومانتخاب گزینه ی آخر برای پاک کردن کش مرورگر

>> نحوه ی پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم در موبایل:

زمانیکه با استفاده از مرورگر گوشی وارد وب سایت های مختلف شوید، مرورگر در پشت صحنه، میزانی از حافظه گوشی شما را پر می کند به علت اینکه در گوشی شما وب سایت های باز شده در قالب حافظه کش ذخیره میشوند و به همین روش می توانید از قابلیت جستجو آفلاین استفاده کنید. با این وجود احتمالا به ۱۰ درصد از سایت های باز شده بعدا نیاز داریم ولی بقیه ی آن ها حافظه گوشی را اشغال می کنند. به همین خاطر بهتر است نسبت به پاک کردن کش مرورگر گوشی خود اقدام کنید تا دچار اختلال نشود. مرورگر گوگل کروم در بین رقبای خود محبوب ترین مرورگر میباشد که کار با آن نیز ساده است. همچنین این مرورگر در دسترس ترین گزینه برای وب گردی در گوشی است. از همین رو به اموزش پاک کردن کش مرورگر کروم در اندروید میپردازیم.

برای پاک کردن کش مرورگر کروم در گوشی، ابتدا برنامه ی کروم خود را آپدیت کنید. آن گاه برنامه Chrome  را در گوشی اجرا کنید و سپس از قسمت بالا سمت راست گزینه ۳ نقطه عمودی را انتخاب کنید.

گزینه setting را به منظور پاک کردن کش مرورگر از منوی باز شده انتخاب کنید.

پاک کردن کش مرورگر firefox,پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر موزیلاآموزش پاک کردن کش مرورگر گوشی

بر روی گزینه Privacy در قسمت Advanced این صفحه کلیک کنید.

ترفند پاک کردن کش مرورگر,روش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس,پاک کردن کش مرورگرآموزش مرحله به مرحله پاک کردن کش مرورگر

در این قسمت، از بالای صفحه گزینه Clear browsing data یا پاک کردن کش مرورگر را انتخاب نمائید.در این بخش می توانید کش مرورگر کروم خود را به صورت کامل حذف کنید.

پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس,پاک کردن کش مرورگر گوگل کرومانتخاب privacy به منظور پاک کردن کش مرورگر

برای پاک کردن کش مرورگر به صورت کامل باید در بخش Time range  گزینه All time  را انتخاب کنید. گزینه های انتخابی بخش زیر، گزینه هاییند که شما باید انتخاب کنید. برای مثال گزینه اول تاریخچه جستجوهای شما، گزینه دوم کش سایت های باز شده، گزینه سوم تصویرها و فایل های کش شده، گزینه چهارم پسوردهای ذخیره شده و... هستند و توصیه ی ما به شما اینست که گزینه سوم را انتخاب کنید و بقیه ی گزینه ها بسته به شرایط مختلف، متفاوت هستند. سپس از قسمت پایین گزینه Clear data  را انتخاب کنید تا کش مرورگر گوشی حذف شود. در این موقع پاک کردن کش مرورگر گوشی شروع میشود و در طی چند ثانیه پایان می یابد. پیغامی پس از اتمام این فرایند، برایتان ظاهر میشود که یعنی تمام گزینه های انتخابی شما حذف شده اند. گزینه OK, got it  را برای تأیید انتخاب نمائید. تمامی فایل های کش ایجاد شده در گوگل کروم، با طی این مراحل، حذف می شوند و میتوانید با سرعت بالا ، مجددا از مرورگر خود استفاده کنید.

آموزش پاک کردن کش مرورگر موزیلا,پاک کردن کش مرورگر,ترفند پاک کردن کش مرورگرنحوه پاک کردن کش مرورگر

> پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس:

>> پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس به صورت دستی:

برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس بر روی menuicon کلیک کنید.( این دکمه در گوشه سمت راست پنجره مرورگر فایرفاکس قرار دارد) در منوی باز شده دکمه ی options را انتخاب کنید.

پاک کردن کش مرورگر کروم,روش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس,پاک کردن کش مرورگرآموزش مرحله به مرحله پاک کردن کش مرورگر

در این مرحله از پاک کردن کش مرورگر، را از بین ۸ پنل موجود در سمت چپ انتخاب کنید، تا یک پنجره جدید برایتان نمایش داده شود.

پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر کرومروش نمایش پنل advanced برای پاک کردن کش مرورگر

سپس در بالای پنل advanced به تب network بروید. بخش نتورک شامل بخش های مختلفی نظیرConnection، Cached Web Content و Offline Web Content and User Data می باشد. در قسمت Cached Web Content بر روی گزینه Clear  کلیک کنید. وقتی برروی گزینه Clear  کلیک کردید شروع به پاک کردن کش مرورگر میکند. در انتها دکمه Ok را بزنید تا تنظیماتش ذخیره شود.

روش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر گوشیچگونگی پاک کردن کش مرورگر

>> پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک:

مثل حالت قبل به تنظیمات فایرفاکس بروید، سپس پنل privacy را انتخاب نمایید. یک پنل جدا با کلیک بر روی privacy، باز می شود که سه بخش دارد و شامل Tracking، History و Location Bar می باشد.

اموزش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر firefox,پاک کردن کش مرورگرنحوه ی حذف و پاک کردن کش مرورگر firefox

برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس به صورت اتوماتیک باید history فایرفاکس خود را برای تنظیمات این بخش دستکاری کنید. یک منوی بازشو در مقابل گزینه Firefox will قرار دارد که در آن سه گزینه زیر را می بینید:

Remember history:ذخیره تاریخچه جستجو

Never Remember history:عدم ذخیره تاریخچه جستجو

Use costume setting for history:تنظیمات دستی تاریخچه جستجو

گزینه سوم را برای تنظیمات دستی انتخاب نمایید. تیک Clear history when Firefox closes را در انتهای همین بخش کلیک کنید تا کل تاریخچه جستجو با هر بار بسته شدن پنجره فایرفاکس، پاک شود. اگر این دکمه را انتخاب کنید، گزینه setting روبروی آن فعال می شود، که با کلیک بر روی setting، پنجره دیگری باز میشود. در این پنجره از شما می پرسد که با بسته شدن فایر فاکس میخواهید چه داده هایی از شما پاک شوند. تیک تمام گزینه ها به جز cache را بردارید و سپس Ok کنید تا عملیات پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس شروع شود.

پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر موزیلا,آموزش عکس به عکس پاک کردن کش مرورگرپاک کردن کش مرورگر firefox با بستن این مرورگر

 >> آموزش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس در اندروید:

مراحل پاک کردن کش مرورگر موزیلا فایرفاکس شبیه گوگل کروم می باشد که در ادامه شرح می دهیم:

برای پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس ابتدا برنامه را اجرا کنید و گزینه ۳ نقطه را انتخاب کنید( در بعضی از موبایل ها ممکن است پائین یا بالای صفحه قرار داشته باشد). سپس گزینه تنظیمات را از منوی باز شده انتخاب کنید.

پاک کردن کش مرورگر موزیلا,پاک کردن کش مرورگر,آموزش عکس به عکس پاک کردن کش مرورگرآموزش تصویری پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس

در این پروسه از پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس، دکمه Privacy را در منوی جدید انتخاب کنید.

پاک کردن کش مرورگر گوگل کروم,اموزش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگرروش پاک کردن کش مرورگر 

سپس گزینه Clear Now را انتخاب کنید. بعد از آنکه مشاهده کردید که تیک Cache انتخاب شده ، اینک گزینه Clear Data  را کلیک کنید تا اقدام به پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس نماید.

پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر گوشی,پاک کردن کش مرورگر firefoxانتخاب بخشهای موردنظر برای پاک کردن کش مرورگر

> نحوه پاک کردن کش مرورگر Microsoft Edge:

به منظور پاک کردن کش مرورگر ، این برنامه را اجرا کنید. سپس بر روی سه نقطه بالا سمت راست کلیک کنید و گزینه ی Settings را انتخاب کنید تا به تنظیمات مرورگر بروید.

آموزش پاک کردن کش مرورگر,پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر کرومروش پاک کردن کش مرورگر مایکروسافت Edge

در صفحه ی باز شده از بخش پاک کردن کش مرورگر( clear browser data) بر روی دکمه choose what to clear  کلیک کنید.

روش پاک کردن کش مرورگر,آموزش پاک کردن کش مرورگر موزیلا,پاک کردن کش مرورگرآموزش تصویری پاک کردن کش مرورگر

حال گزینه cached data and files را تیک دار کنید و بر روی دکمه clear کلیک کنید تا فرآیند پاک کردن کش مرورگر آغاز شود.

پاک کردن کش مرورگر موزیلا,ترفند پاک کردن کش مرورگر,روش پاک کردن کش مرورگر فایرفاکسانتخاب داده ها و فایلها برای پاک کردن کش مرورگر

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی آرمان درویش کارگردان و بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد:ملایر

حوزه فعالیت:کارگردانی و بازیگری

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
گابریل پین,گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی,بیوگرافی گابریل پین زندگینامه گابریل پین مربی فوتبال ایتالیایی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژانویه ۱۹۶۲

زادگاه:ویتوریو ونتو، ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱.۷۴ m

پست:هافبک

ادامه
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
ویژه سرپوش