چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۳۷

آموزش رمزگذاری روی پوشه در انواع ویندوزها

رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه ها,رمزگذاری روی پوشه در ویندوز 10با رمزگذاری روی پوشه، داده هایتان برای احزاب غیرمجاز غیرقابل خواندن میشود
برای رمزگذاری روی پوشه در کامپیوتر، نرم افزارهای مختلفی وجود دارد. قفل كردن فولدر در ویندوز قابلیتی جذابی است تا دسترسی اشخاص ناخواسته از اطلاعات محدود شود. افرادی که فایل های مهمی روی کامپیوتر خود دارند می توانند اطلاعات موردنظر را رمزنگاری کنند. 

رمزگذاری روی پوشه

کاربران استفاده کننده از کامپیوتر، معمولاً پوشه هایی را در فضای ذخیره سازی سیستم خود دارند که مایل اند از آنها به دلایل شخصی محافظت و مراقبت کنند. برخی از کاربران به پنهان کردن این پوشه ها رضایت می دهند. در صورتی که پنهان کردن پوشه به تنهایی روش قابل اطمینان و اعتمادی به منظور جلوگیری از دسترسی به پوشه ی مورد نظر نمی تواند باشد. بهترین روش برای مراقبت و ایجاد امکان عدم دسترسی به پوشه های شخصی، رمزگذاری روی پوشه است. بسته به نسخه ویندوز کامپیوتر، چند روش برای نحوه رمزگذاری روی فولدر وجود دارد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم تا همراه شما عزیزان روش های قفل گذاری پوشه ها را در سیستم عامل ویندوز مرور کنیم.

انواع رمزگذاری روی پوشه 

برای رمزگذاری روی پوشه در ویندوز، میتوانید از دو قابلیت رمزگذاری داخلی استفاده کنید.

۱. BitLocker روش ترجیحی و ایمن ترین روش رمزگذاری روی پوشه است، ولی به شما امکان نمی دهد پرونده ها و پوشه ها را جداگانه انتخاب و رمزگذاری کنید) میتوانید این کار را با ایجاد یک ظرف پرونده رمزگذاری شده با استفاده از VHD انجام دهید.)

۲. رمزگذاری فایل سیستم (EFS) روش دیگر رمزگذاری روی پوشه است برای داده های فوق العاده حساس توصیه نمی شود.

نکته ای قبل از شروع رمزگذاری روی پوشه

همیشه در صورت گم شدن گذرواژه ها، از فایلهای خود نسخه پشتیبان تهیه نکنید. آن ها را در مکان ایمن و ترجیحاً آفلاین ذخیره کنید. چنانچه یک فایل رمزگذاری شده EFS داشته باشید رمزگذاری خود را از دست می دهد اگر آنرا به درایو Fat 32 یا exFAT منتقل کنید، یا آنرا از طریق شبکه یا ایمیل ارسال کنید، همینطور از حذف پرونده ها محافظت نمی کند مگر این که از مجوزهای Windows برای محافظت از آن استفاده کرده باشید. شما نمی توانید یک پرونده یا پوشه فشرده شده را با EFS رمزگذاری کنید. اول باید محتویات را استخراج کنید.

معرفی روش های رمزگذاری روی پوشه 

برای رمزگذاری روی پوشه در ویندوز چند روش ارائه شده که در ادامه با آنها آشنا می شوید:

۱- رمزگذاری روی پوشه از طریق ZIP کردن

اگر تمایل دارید پوشه ای را در ویندوز سیستم تان رمز گذاری کنید، باید آن را ZIP یا فشرده کنید. برای این منظور نرم افزار ۷zip را نصب کنید. سپس برای رمزگذاری روی پوشه، کافیست بر روی فولدر مورد نظر راست کلید کنید. در این مرحله از منویی که باز می شود قسمت ۷- zip را انتخاب کرده و گزینه Add to Archive را فعال کنید.

برنامه رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه با ایکس پیبرای رمزگذاری روی پوشه میتوانید از نرم افزار ۷zip استفاده کنید

در مرحله ی بعدی رمزگذاری روی پوشه، برای گذاشتن پسورد به قسمت Encryption که در قسمت راست پنجره قرار دارد توجه کنید. پسورد دلخواه خود را در فیلد بالا و پایین وارد کرده و گزینه OK را برای آغاز فرآیند فشرده سازی انتخاب کنید. فایل فشرده ای در کنار محل فولدر موردنظر با پسوند ۷z.* ایجاد می شود. میتوانید فولدر اصلی را با خیال راحت پاک کنید تا دیگر در دسترس نباشد.

نرم افزار رمزگذاری روی پوشه ها,رمزگذاری روی پوشه در ویندوز7,رمزگذاری روی پوشهبرای رمزگذاری روی پوشه، در این قسمت پسورد دلخواه را وارد میکنید

۲- رمزگذاری روی پوشه در Windows XP:

برای رمزگذاری روی پوشه در ویندوز xp روی فایل یا پوشه راست کلیک کرده و بر روی Properties کلیک کنید. روی تب Sharing کلیک کنید. " Encrypt contents to secure data" را علامت بزنید این پوشه را خصوصی کنید. روی Apply کلیک کنید و بعد OK را بزنید.

اگر گزینه Encrypt contents to secure data غیرفعال باشد: برای کار با این گزینه در نسخه خانگی Microsoft Windows XP، باید شرایط زیر را رعایت کنید.

- هارد دیسک باید در فرمت NTFS شود و نه سیستم FAT32 File.

- پوشه ای که می خواهید رمزگذاری کنید، پوشه شخصی شما است. مثلا، اگر نام شما باب است، باید پوشه زیر یا یک پوشه را داخل آن رمزگذاری کنید.                     C:\Documents and Settings\Bob\

- چنانچه میخواهید پوشه های خارج از این پوشه را رمزگذاری کنید نمی توانید پوشه هایی را در خارج از این پوشه رمزگذاری کنید.

۳- رمزگذاری روی پوشه در ویندوز ۷:

برای رمزگذاری روی پوشه در ویندوز ۷، در Windows Explorer، به پوشه موردنظر برای محافظت بروید. بر روی پوشه راست کلیک کنید. سپس Properties را از فهرست انتخاب کنید. در کادر ظاهر شده، بر روی General کلیک کنید.

در این مرحله از رمزگذاری روی پوشه، بر روی دکمه Advanced کلیک کرده و بعد از آن Encrypt content to secure data را انتخاب کنید. OK را کلیک کنید نام کاربری و رمزعبور Windows شما استفاده خواهد شد.

رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه در Windows XP,رمزگذاری روی فولدربرای رمزگذاری روی پوشه در ویندوز ۷، باید به سربرگ General در Properties بروید

۴- رمزگذاری روی پوشه در ویندوز ۸.۱ و ۱۰ با استفاده از EFS

سیستم عامل ویندوز به صورت اتوماتیک راهی برای قفل گذاری پوشه ها ارائه نمی دهد ولی کاربران قادر خواهند بود با استفاده از خصوصیت Encrypt در این سیستم عامل دسترسی دیگران را به پوشه های مدنظر خود محدود کنند. برای رمزگذاری روی پوشه میتوانید مراحل زیر را به ترتیب گفته شده انجام دهید:

برای رمزگذاری روی پوشه، ابتدا روی هر فایل یا پوشه ای که میخواهید در سیستم عامل ویندوز خود رمزگذاری کنید، کلیک راست کنید. اینک روی properties  کلیک کنید، کادر گفتگو ظاهر می شود.

رمزگذاری روی فولدر, رمزگذاری روی پوشه,روش های رمزگذاری روی پوشهبرای رمزگذاری روی پوشه، ابتدا روی هر فایل راست کلیک کرده و گزینه ی Properties را میزنیم

پس از انتخاب گزینه ی Properties، برای رمزگذاری روی پوشه به انتهای همان زبانه ی اول (General) بروید و روی دکمه ی Advanced کلیک کنید.

روش های رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه ها,رمزگذاری روی پوشهدر این مرحله از رمزگذاری روی پوشه به سربرگ General بروید

اینک برای رمزگذاری روی پوشه در کادر نمایش داده شده باید گزینه "Encrypt contents to secure data" را انتخاب و بعد بر روی دکمه ok کلیک کنید.

رمزگذاری روی پوشه,رمزگذاری روی پوشه در Windows XP,برنامه رمزگذاری روی پوشهبرای رمزگذاری روی پوشه باید گزینه Encrypt contents to secure data را انتخاب کنید

در این مرحله از رمزگذاری روی پوشه، با یک سؤال روبرو می شوید. ویندوز از شما می پرسد که آیا مایلید این رمزگذاری صرفا برای این پوشه ذخیره شود (با انتخاب گزینه ی اول) یا برای این پوشه و تمام زیرپوشه ها و فایل های آن (با انتخاب گزینه ی دوم). پس از انتخاب یکی از گزینه ها OK کنید.

رمزگذاری روی پوشه با ایکس پی,رمزگذاری روی پوشه,نرم افزار رمزگذاری روی پوشه هادر این مرحله از رمزگذاری روی پوشه در ویندوز ۱۰، با انتخاب یکی از گزینه ها OK کنید

توجه داشته باشید در این روش رمزگذاری روی پوشه، تنها دسترسی دیگر کاربران ویندوز به فایل های شما محدود می شود. چنانچه از اکانت خود با شخص دیگری به صورت مشترک استفاده می کنید یا درصورت این که شخص دیگری به هر طریقی وارد اکانت شما شود، بدون نیاز به واردکردن پسورد میتواند هم چنان به تمام اطلاعات شما دسترسی کامل داشته باشد.

نرم افزار های رمزگذاری روی پوشه برای کامپیوتر

برنامه هایی وجود دارند که به وسیله آن ها میتوان رمزگذاری روی پوشه را انجام داد که کار شما را ساده تر می کنند. از جمله آنها میتوان به برنامه های رمزنگاری زیر اشاره نمود:

۱. نرم افزار وراکریپت (VeraCrypt)

۲. نرم افزار Folderlock

۳. نرم افزار SysTools Folder Key

۴. سیکرت فولدر (SecretFolder)

هر کدام از برنامه های بالا شیوه خاص خود را برای رمزگذاری روی پوشه دارند و کار کردن با آنها بسیار راحت است.

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 18
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش