پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۰۷:۵۳ - ۱۲ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۱۳۴۸
فناوری اطلاعات و ارتباطات

یک دانشمند علوم رایانه؛ متاورس به اندازه سلاح هسته‌ای خطرناک است

خطرناک بودن متاورس به اندازه سلاح هسته‌ای,متاورس چیست
یک دانشمند پیشگام در حوزه رایانه و اینترنت هشدار می‌دهد که "متاورس" پتانسیل تبدیل شدن به خطرناک‌ترین فناوری از زمان اختراع سلاح‌های هسته‌ای را در خود دارد و افرادی مانند "مارک زاکربرگ" مدیر عامل شرکت "متا" می‌توانند از آن برای شستشوی مغزی تمام جوامع استفاده کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، برایان شوستر(Brian Shuster) یکی از دانشمندان پیشگام علوم رایانه که ۱۷ سال تجربه‌ی کار با "متاورس" را در کارنامه دارد و همچنین دنیای دیجیتالی خود به نام "اوترورس"(Utherverse) را ایجاد کرده است، هشدار می‌دهد که متاورس اگر در دستان آدمِ اشتباهی قرار بگیرد، این پتانسیل را دارد که خطرناک‌ترین فناوری از زمان اختراع سلاح های هسته‌ای باشد و آن آدم احتمالا "مارک زاکربرگ" مدیر عامل "متا" است.

وی در مورد اینکه چگونه مردم می‌توانند از متاورس به نفع خود سوءاستفاده کنند، صحبت کرده است.

شوستر در یک مصاحبه تلفنی به دیلی‌میل گفت: این [متاورس] می‌تواند برای شستشوی مغزی کل جمعیت جهان استفاده شود و اساساً آنها را تحت کنترلِ یک عروسک‌گردان قرار دهد.

وی افزود: من فکر نمی‌کنم زاکربرگ یا فیسبوک هرگز به این نتیجه برسند که بتوانند پول را برای منافع و طول عمر بشریت قربانی کنند. پول زمانی به دست می‌آید که مردم خوشحال یا عصبانی هستند، بنابراین شما انتخاب می‌کنید کدام مسیر را می‌خواهید پیش بگیرید.

وی ادامه داد: ما مسیری را که فیسبوک انتخاب کرده است، دیده‌ایم و وقتی صحبت از متاورس به میان می‌آید، آنها همان مسیر را انتخاب خواهند کرد.

زاکربرگ زمانی متاورس را به عنوان "جانشین اینترنت موبایل" توصیف کرد. متاورس شامل مجموعه‌ای از فضاهای مجازی است که در آن می‌توانید بازی کنید، کار کنید و با افراد دیگری که در دسترس شما نیستند، ارتباط برقرار کنید.

ایده‌ی متاورس از اینجا آمده است که ما احتمالا در آینده نه چندان دور، زمان بیشتری را در دنیای مجازی می‌گذرانیم تا دنیای واقعی و زمانی که از خواب بیدار می‌شویم، هدست خود را می‌گذاریم و بیشتر از زمانی که هدست روی سر نداریم، در آنجا می‌مانیم و به تعامل، خرید، قرار ملاقات، کار و مدرسه رفتن در دنیای مجازی می‌پردازیم.

مارک زاکربرگ مدیر عامل شرکت "متا" همچنین ادعا کرده است که بشریت در نهایت به متاورس نقل مکان خواهد کرد و واقعیت خود را برای دنیای جدیدی که او کنترل می‌کند، رها می‌کند.

شوستر می‌گوید: هیچ چیز تصادفی نیست. همه چیز به صورت الگوریتمی توسط رایانه‌ها تولید می‌شود و ما دیدیم که فیسبوک با الگوریتم‌ها چه می‌کند. ممکن است فکر کنید که عشقِ زندگی خود را در متاورس ملاقات کرده‌اید، اما این زاکربرگ است که تصمیم می‌گیرد با چه کسی ملاقات و سازگاری داشته باشید. شما ممکن است با شنیدن یک نظر، متحول شوید، زیرا سیستم کامپیوتری تشخیص می‌دهد که بیشترین سود را از این موضوع خواهد برد.

وی افزود: نگرانی این است که قابلیت شستشوی مغزی کامل در متاورس وجود دارد.

شوستر همچنین خاطرنشان می‌کند که ما فقط نباید نگران زاکربرگ باشیم، بلکه باید نگران هر کسی باشیم که منفعت و سود خود را بر مردم ترجیح می‌دهد.

شوستر نه تنها از این می‌ترسد که متاورس، پتانسیل شستشوی مغزی افراد را دارد [البته اگر در دستان فرد اشتباه باشد]، بلکه خاطرنشان می‌کند که می‌تواند نسل‌هایی از افراد منزوی را ایجاد کند، درست مانند کاری که فیسبوک قبلاً انجام داده است.

ما در حال حاضر به خاطر زاکربرگ [اشاره به فیسبوک] بسیار کمتر در دنیای واقعی هستیم. شما می‌توانید شخصی که هستید را پشت نمایشگرتان پنهان کنید و همین موضوع به متاورس نیز منتقل خواهد شد.

شوستر می‌گوید: آواتارها در هورایزن(Horizon) فقط یک تنه، سر و پا و دست دارند. ما به عنوان انسان برای احساس حمایت عاطفی نیاز به برقراری تماس داریم. ما باید با مردم نشست و برخاست کنیم و عواطف‌مان را بروز دهیم. در دنیای دیجیتال، آواتارها نمی‌توانند بیش از حد به یکدیگر نزدیک شوند، بنابراین چگونه می‌توان کسی را در آغوش گرفت و ارتباطات واقعی ایجاد کرد؟

وی افزود: این موضوع، نسل‌هایی از افراد منزوی را ایجاد می‌کند که هرگز معنای واقعیِ نزدیک بودن به کسی - اهمیت دادن به مردم - را درک نمی‌کنند.

دنیای هورایزن متا در حال حاضر آزمایشی از متاورس بزرگی است که این شرکت می‌خواهد آن را توسعه دهد. هورایزن در حال حاضر یک برنامه شامل خریدهای درون برنامه‌ای برای سازندگان است تا آیتم‌ها و جلوه‌های مجازی را در دنیای دیجیتال خود بفروشند.

طبق گفته شوستر، آنچه زاکربرگ با هورایزن انجام داده است، در حال حاضر برای بشریت بسیار مضر است.

وی می‌گوید: ۱۹ سال پیش شروع به بررسی متاورس کردم. من این کار را انجام دادم، زیرا دیدم آینده‌ی آن، یک ماتریکس انسانی است. اما این یک ابرتوانایی برای کنترل بشریت است که اگر به حال خود رها شود، می‌تواند به فیسبوکی دیگر تبدیل شود.

اگرچه متاورسِ زاکربرگ هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما قبلاً نیز به عنوان یک مکان خطرناک خبرساز شده است. بر اساس گزارشی از یک سازمان غیرانتفاعی موسوم به "SumOfUs" که در زمینه مهار قدرت رو به رشد شرکت‌ها فعالیت می‌کند، یک زن در ماه مه عملاً توسط یک غریبه در هورایزن مورد تعرض جنسی قرار گرفت، در حالی که کاربر دیگری در حال نوشیدن بطری نوشیدنی این صحنه را تماشا می‌کرد و رد می‌شد.

"متا" در نتیجه‌ی این اتفاق گفت که ویژگی «مرز شخصی» را به برنامه می‌افزاید تا افراد غیردوست را چهار فوت از کاربران دور نگه دارد.

شوستر می‌گوید: راه‌های بسیار دیگری برای مقابله با چنین مسئله‌ای وجود دارد. روشی که "متا" برای مدیریت این اتفاق برگزید، اعمال محدودیت‌های اجباری است تا مردم نتوانند به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک شوند که در نهایت، مردم را بیشتر منزوی خواهد کرد.

وی افزود: در "اوترورس" چنین حوادثی از طریق یک عملیات اجتماعی مدیریت می‌شود. اگر کسی شما را آزار می‌دهد، می‌توانید او را در یک فهرستِ نادیده‌گرفتن قرار دهید و وی بلافاصله ناپدید می‌شود.

وی در پایان گفت: توسعه این نوع فناوری پیچیده است و باید درک روان‌شناسی داشت و جنبه‌های انسانیت را به خوبی در نظر گرفت که من هیچ دلیلی ندارم که باور کنم او [زاکربرگ] چنین نیتی دارد.

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش