یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
۱۰:۱۵ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۰۷۰۰
فناوری اطلاعات و ارتباطات

اعتراض کاربران به کاهش کیفیت خدمات اینترنتی؛ فیلتر نت ملی در دولت رئیسی

محدودیت های اینترنت در ایران,طرح صیانت و کاهش سرعت اینترنت

سال‌های سال است که پایین بودن سرعت اینترنت در ایران روح و روان کاربران اینترنت را خراش می‌دهد؛ معضلی که در برهه‌های خاص سیاسی و اجتماعی آنقدر شدت پیدا می‌کند که گاهی کار را به قطعی کامل اینترنت می‌کشاند.

در دورانی که سایه شوم بیکاری زندگی را در همه شهرها تیره و تار کرده و همین مشاغل نیم‌بند نیز از برکت اینترنت و فضای مجازی سر پا هستند، نگرانی کاهش سرعت، فیلتر و یا قطعی، چهارستون بدن مردم را می‌لرزاند. مدتی است کاربران، از کندی اینترنت یا قطعی آن رنج می‌برند. از سوی دیگر کسب‌و‌کارها با چالش مواجه شده‌اند و بارها اعلام کرده‌اند قطعی اینترنت باعث کاهش خرید و درآمدهای آنها می‌شود. همچنین دفاتری که پایه فعالیت آنها بر بستر اینترنت است نیز از این موضوع شکایت دارند، به این دلیل که نوسان در نحوه فعالیت آنها، افراد را نسبت به حضور در این فضا بی‌اعتماد می‌کند.

از طرفی محمد مهاجری فعال سیاسی جبهه اصولگرا در رشته توئیتی خطاب به وزیر ارتباطات گفت: «آفرین بر شما که قهرمانانه سرعت واتساپ و اینستاگرام و… را به حداقل ممکن رساندید و سرعت آنها را به اندازه لاک‌پشت تقلیل دادید. مردمی که از مدیریت شما عصبانی‌ هستند به این نتیجه رسیده‌اند که «فرقی میکنه کی وزیر باشه» خودتان چی؟ به همین نتیجه رسیده‌اید؟»

همچنین وزیر ارتباطات در گذشته نسبت به وضعیت سرعت اینترنت اظهار کرده که سرعت فعلی اینترنت در شأن مردم ایران نیست و باید افزایش جدی داشته باشد. با این حال کاربران در این روزها نه تنها شاهد افزایش کیفیت و سرعت اینترنت نیستند بلکه هر روز نسبت به این وضعیت اعتراض دارند.

اعتراض دسته‌جمعی نسبت به عملکردهای وزارت ارتباطات

کیوان نقره‌کار مشاور اسبق پروژه شبکه ملی اطلاعات در خصوص وضعیت کیفیت اینترنت به «جهان‌صنعت» گفت: با توجه به صحبت‌هایی که در فضای مجازی از طرف احزاب مختلف جامعه در مقابله با عملکرد وزارت ارتباطات به شکل مستقیم و دوسویه انجام می‌شود، یک اعتراض و سردرگمی دسته‌جمعی نسبت به عملکرهای وزارت ارتباطات را نشان می‌دهد. این فعال فضای مجازی در ادامه گفت: باید منتظر باشیم که وزارت ارتباطات با توجه به وعده‌هایی که وزیر محترم داده‌اند چه برنامه‌هایی دارد. اگر در این مسیر موفق بوده باید اعلام کنند و اگر زمانی هم که موفق نشدند کار را پیش ببرند باید اعلام کنند. هیچ مساله‌ای ندارد که هر دستگاهی عملکرد خودش را چه مثبت و چه منفی به مردم اعلام کند، به خصوص وزارتخانه‌هایی همانند وزارت ارتباطات که مستقیما با مردم در ارتباط هستند و خدمات زیرساختی را ارائه می‌کنند.

با مردم باید قاطعانه و فنی اما به زبان ساده صحبت شود

نقره‌کار در ادامه افزود: همچنین بهتر است مسوولان وزارت ارتباطات اگر موضوعی در فضای مجازی وجود دارد را اعلام کنند تا سوءتفاهمی پیش نیاید. همیشه تاکید کردیم که باید با مردم قاطعانه و فنی اما به زبان ساده صحبت شود. به هرحال موضوع فضای مجازی موضوعی است که این روزها مردم به آن حساس هستند، به این دلیل که بخش بزرگی از زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نقره‌کار در پایان گفت: وزارت ارتباطات باید در خصوص این مشکلات منفعل نباشد تا نگرانی به بخش غیرکارشناسی و رسانه‌های دیگر کشیده نشود.

برخی تصمیم‌ها متضاد با اهداف جامعه است

همچنین دکتر داوود صفایی استاد ارتباطات به «جهان‌صنعت» گفت: امروزه بخشی از کیفیت اینترنت به سرعت آن و حجم انتقال داده‌ها بستگی دارد. اینترنت در حال حاضر مورد نیاز بخش کسب‌و‌کار است. امروز بخش اقتصادی کشور به اینترنت نیاز دارد. بنابراین کاهش کیفیت اینترنت به سرعت اثر خود را در کسب‌و‌کارها به جا می‌گذارد. همچنین وضعیت اقتصادی در کشور به شدت آسیب‌پذیر شده و در چنین شرایطی برخی تصمیم‌ها متضاد با اهداف اصلی جامعه است.وی ادامه داد: ارتباطات امروزه یکی از شاخص‌های مهم و تاثیرگذار در جامعه است. همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا بخشی از اوقات فراغت مردم در اینترنت سپری می‌شود. حالا ما عاملی که به این میزان در جامعه اثرگذار است را با یک تصمیمی که فقط یک بعد مساله را مدنظر دارد، با محدودیت و کاهش کیفیت مواجه کرده‌ایم.

نمایندگان مجلس در صورت لزوم باید وزیر را استیضاح کنند

صفایی افزود: به هرحال ما یک جامعه دینی داریم و یکی از نکات اخلاقی و دینی ما، وفای به عهد است. با این حال نه تنها مسوولان ما وفای به عهد را انجام نمی‌دهند بلکه عهدشکنی هم می‌کنند و باعث آسیب به پایه‌های اخلاقی و دینی مردم می‌شوند.

بنابراین فکر می‌کنم نمایندگانی که خودشان را منتصب مردم می‌دانند، باید صدای مردم باشند و در صورت لزوم باید وزیر را استیضاح کنند. مجموعه هیات دولت هم باید بداند که اثرات عهدشکنی تنها به یک وزیر مربوط نمی‌شود بلکه دامنه دولت را دربرمی‌گیرد. بنابراین اگر قصد انجام چنین کارهایی را نداشتند، نباید وعده می‌دادند. زمانی که قول انجام وعده‌ای را می‌دهند و عکس آن را عمل می‌کنند، به باورها و اعتقادات مردم بسیار آسیب می‌زنند.

علی حسینی

jahanesanat.ir
  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش