شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۴۶ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۶۳۰
فناوری اطلاعات و ارتباطات

مستندات نشان می‌دهد که سیستم فیلترینگ ایران دارد همانند سیتسم فیلترینگ چین عمل می‌کند

اختلالات در اینستاگرام عمدی است؛ ربطی به سرعت اینترنت ندارد / در واتس اپ هم اختلال عمدی ایجاد کرده اند

اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
آرین اقبال کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری درباره مشکل دسترسی به اینستاگرام در ایران، می‌گوید که  این موضوع را نمی‌توان به کاهش سرعت اینترنت ارتباط داد. چرا که اگر کاهش سرعت در نظر گیریم، کل پهنای باند پایین می‌آید در صورتی که الان این مشکل را تنها روی اینستاگرام و یک سری سرویس‌هایی مثل گیت‌هاب می‌بینیم. این امر نشان می‌دهد که یک اختلال عمدی در کار است. همه این موارد نشان از سیستم پیچیده‌ای است که این سیستم رفتاری شبیه سیستم فیلترینگ چین است.

یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و شبکه‌های کامپیوتری درباره مشکل دسترسی به اینستاگرام در ایران، می‌گوید که که این موضوع را نمی‌توان به کاهش سرعت اینترنت ارتباط داد. چرا که اگر کاهش سرعت در نظر گیریم، کل پهنای باند پایین می‌آید در صورتی که الان این مشکل را تنها روی اینستاگرام و یک سری سرویس‌هایی مثل گیت‌هاب می‌بینیم. این امر نشان می‌دهد که یک اختلال عمدی در کار است. همه این موارد نشان از سیستم پیچیده‌ای است که این سیستم رفتاری شبیه سیستم فیلترینگ چین است. مستندات داخلی وجود دارد که حاکی از آن است که سیستم ما دارد مثل فیلترینگ چین عمل می‌کند.

آرین اقبال در گفتگو با «انتخاب» درخصوص مشکل دسترسی کاربران ایران به اینستاگرام، گفت: «نکته‌ای که در ابتدا باید در نظر گرفت این است که این موضوع را نمی‌توان به کاهش سرعت اینترنت ارتباط داد. چرا که اگر کاهش سرعت در نظر گیریم، کل پهنای باند پایین می‌آید و آن را می‌توان از طریق گوگل و دانلود‌های روزمره متوجه شد. در صورتی که الان این مشکل را تنها روی اینستاگرام و یک سری سرویس‌هایی مثل گیت‌هاب می‌بینیم. این امر نشان می‌دهد که یک اختلال عمدی در کار است.»

این کارشناس فناوری اطلاعات، افزود: «در واقع اگر ادعا کنند که فلان سرویس یا سرویس‌دهنده یا پهنای باند بین‌الملل مشکل داشته است، می‌توان گفت که این ادعا دروغ است، چون یک سرویس یا فلان سرویس‌دهنده یا پهنای باند بین‌المللی، نمی‌تواند فقط روی اینستاگرام تاثیر بگذارد بلکه روی کل کشور تاثیر می‌گذارد. وقتی تاثیر را روی یک سرویس خاص می‌بینیم، قطعا مسئله پهنای باند نیست.»

اقبال افزود: «نکته بعدی این است که بر اساس تست‌های فنی توسط یک سری از نرم افزار‌های قابل استفاده در دنیا، می‌بینم که ارتباط برقرار می‌شود و DNS را هم می‌گیریم و حتی می‌توانیم به اینستاگرام هم وصل شویم، ولی اتصالات آن به صورت رندوم، هر چند تا یکی قطع می‌شود. به عنوان مثال از پنج باری که به آدرس خاصی از اینستاگرام وصل می‌شویم، سه بار را جواب نمی‌گیرم و Time out و فقط دو بار موفق می‌شویم. در صورتی که اگر ارتباط در کل مشکل داشته باشد، من اصلا نباید جواب بگیرم؛ بنابراین وقتی چنین موردی را تجربه می‌کنیم، یعنی اختلال عمدی است و یک نفر دارد اختلالاتی را ایجاد می‌کند.»

اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت

وی ادامه داد: «اگر یک سری تست‌های پیشرفته‌تر انجام دهیم، مشاهده می‌کنیم که گاهی اوقات که ارتباط برقرار و وسط ارتباط، دیتا‌هایی ارسال می‌شود که مربوط به خود اینستاگرام نیست. این مهم که اثر انگشت سرویس فیلترینگ چین را هم دارد، حاکی از آن است که ما با اختلال عمدی مواجه هستیم.»

این پژوهشگر اینترنت خاطرنشان کرد: «روز گذشته و دو روز قبل، شرکت زیرساخت به افرادی که در کار‌های فنی هستند، پیامکی فرستاد مبنی بر اینکه ما قرار است تغییراتی داشته باشیم و این تغییرات باعث اختلال در اینترنت می‌شود و ممکن است قطعی داشته باشیم. این یک مسئله قابل قبول و عادی است، ولی ما دیدیم که در اثر این تغییرات، فقط اینستاگرام و گیتاب مشکل پیدا کردند، در صورتی که تغییرات روی همه چیز تاثیر می‌گذارد. چنین اتفاقی به معنای تغییرات روی سیستم فیلترینگ است و سوال اصلی اینجاست که چرا تغییرات سیستم فیلترینگ باید روی چیزی که فیلتر نیست، تاثیر بگذارد؟ این امر نشان می‌دهد که احتمالا چیزی که الان فیلتر نیست، در حال اختلال پیدا کردن است.»

اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت
اختلالات در اینستاگرام ,اینترنت

اقبال ضمن اشاره به این نکته که اینستاگرام برای اتصال یک آدرس ندارد و حدود ۱۴ آدرس دارد که هر کدام برای یکی از بخش‌های اینستاگرام، همچون دایرکت، استوری و ... است، تصریح کرد: «از این ۱۴ آدرس، به عنوان مثال ده تا از آن‌ها مشکل دارد و قابلیت اتصال ندارد، ولی باقی آن‌ها کار می‌کند. در حالی که این آدرس‌ها همه در یک سرور هستند و به قول وزارت ارتباطات که عنوان کرده است که ما در لینک‌های شمال کشور مشکل داشتیم، اگر قرار باشد لینک بین‌المللی مشکل داشته باشد، کل ارتباط اینستاگرام از یک لینک رد می‌شود، چون همه مال یک شرکت است و در یک جای دنیا هستند، بنابراین چرا باید مثلا هفت تا از آن‌ها مشکل داشته و باقی آن نداشته باشد. این مهم ما را به این نتیجه می‌رساند که هفت لینک مشکل‌دار، انتخاب شده و روی آن‌ها دارند اختلال ایجاد می‌کنند. همین باعث می‌شود که وقتی شما اینستاگرام را باز می‌کنید، چون لینک دایرکت مشکل دارد، لود نمی‌شود. این موارد نشان می‌دهد که ما قطعا با یک اختلال عمدی مواجه هستیم.»

این کارشناس شبکه‌های کامپیوتری همچنین درباره اختلال در سرویس گیت‌هاب، گفت: «گیت‌هاب یک سرویسی است که برنامه‌نویسان برای گذاشتن فایل‌ها و کد‌های خود استفاده می‌کنند. برخی از زیردامنه‌های گیت‌هاب همین مشکل اینستاگرام را دارد. گاهی اوقات کامل قطع، گاهی کند و گاهی هم فیلتر است. حدود سه ماه است که این مشکل ایجاد شده است. چند سال پیش هم این اتفاق افتاده بود، ولی از فیلتر خارجش کردند. اما الان حدود سه ماه است که این اختلالات دوباره اتفاق افتاده است. دو ماه پیش به صورت کامل فیلتر شد و آی پی ۱۰ صفحه پیوند‌ها را برمی‌گرداند.»

او همچنین دربار اختلال در واتس‌اپ، اظهار کرد: «دیروز و روز قبل‌تر از آن دیدیم که بعضی آدرس‌های واتس‌اپ، مثل web.whatsapp، آدرس صفحه پیوند‌ها را بر می‌گرداند. واتس‌اپ و اینستاگرام متعلق به شرکت متا و فیسبوک است. وقتی چنین اتفاقی را روی واتس‌اپ مشاهده کردیم، آن هم در کنار اختلالاتی که در تماس واتس‌اپ وجود دارد، کاملا نشان می‌دهد که این اختلالات همه از یک دسته هستند و ما با اختلال عمدی، روی سرویس متعلق به شرکت فیسبوک، مواجه هستیم. البته در مورد روز گذشته شاید بتوان گفت یک درصد این اتفاق افتاده و در داده‌ها نشان می‌دهد که برخی از کابران، زمانی که می‌خواستند صفحه واتس‌اپ وب را باز کنند، صفحه پیوند‌ها برمی‌گشت. این اختلال در سطح DNS است.»

اقبال درمورد لایه‌های فیلترینگ در کشور، بیان کرد: «فیلترینگ در کشور چند لایه دارد؛ لایه اول DNS است که زمانی که آی پی سرور را می‌گیرد، صفحه پیوند‌ها را برمی‌گرداند. این لایه برای سرویس‌های عادی بسیار راحت است. لایه دوم برای سرویس‌هایی است که فیلترینگ‌شان سخت‌تر است و در لایه آی پی، آن‌ها را فیلتر می‌کنند. بدین معنا که شما نمی‌توانید به سرور متصل شوید و به اصطلاح به سیاه چاله می‌روید. ولی الان، چون در مدل جدید اینترنت، خیلی از سروریس‌ها پشت یک آی‌پی قرار می‌گیرند، این لایه برای همه سرویس‌ها قابل استفاده نیست.»

این کارشناس فناوری اطلاعات درباره لایه سوم فیلترینگ، عنوان کرد: «لایه سوم را آنالیز پکت می‌گوییم. به بیانی ساده، پکت را باز و داخل آن تا لایه آخر نگاه می‌کنند و با توجه به اینکه برای چه سرویسی است، دراپش می‌کنند. نتیجه این لایه این می‌شود که پیچیدگی سنگینی داریم.»

اقبال در پایان خاطرنشان کرد: «صفحه پیوند‌ها را ما در لایه اول و در لایه‌های بعدی فقط اختلال می‌بینم. یعنی اگر چیزی به صورت آی پی فیلتر شده باشد، مثل تلگرام یا چیزی مثل اینستاگرام درلایه آنالیز پکت فیلتر شده باشد، فقط اختلال می‌بینیم و صفحه پیوند‌ها را مشاهده نمی‌کنیم. همه این موارد نشان از سیستم پیچیده‌ای است که این سیستم رفتاری شبیه سیستم فیلترینگ چین است. مستندات داخلی وجود دارد که حاکی از آن است که سیستم ما دارد مثل فیلترینگ چین عمل می‌کند.»

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش