دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
۲۱:۵۰ - ۱۸ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۱۷۲۴
فناوری اطلاعات و ارتباطات

اینترنت در دولت «رئیسی» فیلتر و کند و بی‌خاصیت؛ کاربران هم در فاز «لعن و نفرین»

شرایط اینترنت در کشور,وضعیت اینترنت در ایران

روزنامه همدلی نوشت: نزدیک به چهارماه است که وضعیت اینترنت و دسترسی به فضاهای ارتباطی مجازی در ایران به دشوارترین شکل خود درآمده است؛ اگرچه اینترنت کاملا قطع نیست، اما وضعیت اتصال آن به‌گونه‌ای است که پیامدهای منفی روانی بیشتری برای کاربران دارد، که طبیعتا قطع بودن آن این پیامدها را به دنبال ندارد.

کاربرانی که در یک دهه اخیر بخش مهم و بزرگی از زندگی، معیشت و ارتباطات‌شان به اینترنت گره خورده و آن را به مانند نیازهای اولیه خود می‌دیدند همزمان با آغاز اعتراضات در اواخر تابستان ۱۴۰۱ این دسترسی را ازدست دادند و معیشت و فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، علمی و اقتصادی‌شان به شکل بی‌سابقه‌ای متوقف شد.

درماه‌های گذشته برخورد کاربران فضای مجازی با این وضعیت متفاوت بود. ابتدا سخنان صریح رئیس جمهور پیش از انتخابات درباره غیرممکن بودن انسداد شبکه‌های مجازی در دولت او، را به دولتمردان یادآوری می‌کردند وآنان را به شعارها و وعده‌های رئیس جمهور حواله می‌دادند و خواستار توضیح  از آنان می‌شدند.

کمی بعد شروع کردند به یادآوری وضعیت اقتصادی بسیاری از ایرانیانی که نان‌شان با شبکه‌های مجازی به ویژه اینستاگرام اجر شده بود.موضعی که البته با بی اعتنایی دولتمردان روبه رو شد.

 در میانه اعتراضات و از کار افتادن فیلترشکن‌های رایگان، کاربران فضای مجازی که به دنبال فیلترشکن‌های داخلی می‌گشتند به ناگهان با افزایش قیمت سرسام‌آور آن‌ها مواجه شدند وبخشی از انرزی و درآمدشان را این گونه از دست می‌دادند. اما با شدت یافتن اعتراضات این فیلترشکن‌ها نیز دچار اختلال‌های گسترده‌ای شدند و مردم مجبور بودند که شبانه‌روز فیلترشکن‌های مختلف را آزمایش کنند و در این میان با خرید فیلترشکن‌هایی که هم گران‌تر شده بود و هم دسترسی به فضای مجازی موردنظرشان را ممکن نمی‌کرد، وارد فضای روانی وعصبی تازه‌ای شدند. موضوعی که بدون تردید در حضور تعداد بیشتری از جوانان در اعتراضات خیابانی تاثیر داشت.

با همه این موارد نه مسئولان در این باره وعده‌ای دادند و نه چیزی عوض شد. هر روز دسترسی به فضای مجازی فیلتر شده سخت‌تر شده است. موضوعی که البته در برابر کندی سرعت اینترنت برای دسترسی به سایت‌های داخلی طبیعی به نظر می‌رسد. در روزهای گذشته واکنش‌های کاربران اینترنت در فضای مجازی نسبت به مسئولان کنونی وضعیت اینترنت بسیار خشم‌آلود بوده است و در موارد متعددی کاربران در همین مقدار فضای مجازی که امکان دسترسی به آن را پیدا کرده‌اند شروه به لعن و نفرین مسئولان فیلترینگ کرده‌اند. در این میان وزیر ارتباطات در سیبل این حملات قرار دارد. 

نگاهی به واکنش‌های برخی از این افراد به خوبی گویای این وضعیت است. کاربری در این باره نوشت:« شب خودم رو با لعنت به وزیر ارتباطات و دار و دسته‌اش به پایان می‌رسونم با این وضع اینترنت که درست کردی...»

کس دیگری که به نظر می رسد هوادار دولت نیز باشد نوشت:« آقای مخبر شما دشمن نیاز ندارید همین وزیر قطع ارتباطات برای جمع کردن لعن نفرین به دولت کافیست. خدا ازت نگذره وزیر قطع ارتباطات.»‎‎

عباس عبدی؛ روزنامه‌نگار وتحلیلگر سیاسی نیز نوشت:« ‏آقایان اطمینان قطعی دارند که دعا یا نفرین هیچ اثری ندارد. چون می‌دانند مردم ایران هر لحظه هنگام استفاده از اینترنت میلیاردها نفرین را نثار آنان می‌کنند، و اگر اثری داشت تا حالا دود شده بودند.»

عبدی ادامه داد:«این بی‌اعتقادی دیر یا زود به مردم هم منتقل، و متوسل به شیوه‌های دیگر می‌شوند.»

کاربر دیگری با اشاره به محدودیت‌های مختلف در چند دهه اخیر نوشت:« ‏دنیا دیگر منتظر نمی‌ماند تا ویدیو و ماهواره، عادی‌سازی شود، پراکسی می‌سازد. استارلینک می‌فرستد. بهتر است به‌جای دیوار کشیدن، با واقعیت‌های دنیای جدید آشنا شویم.این را از مثل منی بپذیرید که در دهه شصت بخاطر جوراب سفید پوشیدن و در دهه هفتاد بخاطر شلوار کبریتی نکوهش شد.»

برخی کاربران نیز با یادآوری دوران وزیر دولت سابق محمدجواد آذری جهرمی وضعیت را مقایسه می کردند. کاربری نوشت:« ‏آهای محمدجواد کجایی که ببینی زندگی مردم ایران با فیلترشکن‌ها و سرعت افتضاح اینترنت سیاه شده و روزی هزار بار میگن خدا پدر همون آذری‌جهرمی رو بیامرزه! یادت بخیر واقعا!»

محمدعلی ابطحی؛ فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز نوشت:«‏اینترنت روشن ترین مصداق حق الناس است.کار، زندگی، ارتباطات، همه چیز در این فضا است. حاکمیت حق تجاوز به حق‌الناس را ندارد.»

کاربر عصبانی دیگری نوشت:« ‏یعنی نمی‌خواید یه‌کم وضع اینترنت رو بهتر کنید؟ والا ADSL هامونو باید بندازیم جلو سگ سگ بخوره دیگه!»

‎کسی دیگر نیز با اشاره به اینترنت اپراتورهای همراه نوشت:« ‏اینترنت همراه اول رو به سختی می‌شه اینترنت نامید ... نهایتاً شبکه ملی اطلاعات + مشاهده چند تا سایت خارجی. ‏‎اینترنت همراه اول فقط پاسخگوی اسنپ هست وسلام.»

کسی نیز با اشاره به اختلال در ارتباطات فردی نوشت:« آن‌قدر وصل نمی‌شم که وقتی وصل می‌شم دیگه کاری ندارم باهاتون.»

کاربری نیز درباره وزیر ارتباطات نوشت:« ‏زین پس به جای واژه نامأنوس «وزیر ارتباطات» که «سلطان فیلترینگ» در ایران است بگویید: «وزیر انسداد.»

‎دیگری واکنش تندتری داشت:« ‏کاش ‎وزیر ارتباطات بمیره با این ‎اینترنت شوخمی.»

کاربری دیگر نیز اگرچع عصبانی است اما خودش را کنترل می‌کند:« ‏آقای وزیر ارتباطات حیف که در شان من نیست بهت چیزی که لایقشی رو بگم.»

‎برخی نیز به طنز متوسل شده‌اند:«‏یه پیشنهاد برای دولت محترم دارم: اگه جای ‎وزیراقتصاد رو با ‎وزیرارتباطات عوض کنید خیییییلی خوب می‌شه ...هم سرعت اینترنت میره بالا، هم سرعت رشد دلار میاد پایین»

دیگری با همین موضع خطاب به رئیسی نوشت: «‏رئیس کل بانک مرکزی رو که عوض کردی امیدوارم تأثیری بر بازار ‎دلار داشته باشه، بیا و مردونگی کن ‎وزیر ارتباطات و رئیس کل مخابرات و مدیرعامل ‎همراهاول رو هم ‌با لگد عزل کن،تا این وضع افتضاح ‎اینترنت درست بشه.»

  • 13
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام با این قطع کردن ها بهتر نمیشه هیچ بدتر میشه هیچ کس نباید رو اعصاب مردم راه برسه به خدا مردم گناه دارن ‌
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش