سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۰:۵۵ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۶۴۶
فناوری اطلاعات و ارتباطات

هم‌نشینی تهران و مشهد با پایتخت‌های جنگ‌زده / جزئیات نگران‌کننده از گزارش جهانی سرعت اینترنت / نمودار

جایگاه اینترنت همراه و ثابت کشور,هم‌نشینی تهران و مشهد با پایتخت‌های جنگ‌زده
  آخرین گزارش اسپیدتست روز گذشته منتشر شد، برآن اساس جایگاه اینترنت همراه و ثابت کشور، به ترتیب ۲و ۳ پله رشد داشته‌ است؛ بااین‌حال تهران در میان پایتخت‌های کشورهای سراسر دنیا جایگاه مطلوبی ندارد و در همسایگی پایتخت کشورهای جنگ‌زده منطقه ایستاده است.

براساس گزارش اسپیدتست، سرعت اینترنت ثابت در ایران به ۱۵٫۲۸ مگابیت بر ثانیه و سرعت اینترنت موبایل به ۳۷٫۳۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است؛ رتبه کشور در جایگاه اینترنت ثابت با ۲ پله رشد به ۱۵۴ و در اینترنت موبایل با ۳ پله رشد به ۷۳ رسیده است. بررسی شهر به شهر اما حاکی از آن است که پایتخت کشور در بحث اینترنت فاصله چندانی با شهرهای کشورهای جنگ‌زده ندارد.

تهران در بین شهرهای مورد بررسی، در حوزه اینترنت ثابت در جایگاه ۱۱۰ قرار دارد و پس از آن مشهد در جایگاه ۱۱۹ ایستاده است. در حوزه اینترنت همراه، جایگاه تهران ۱۷۲ و جایگاه مشهد ۱۷۷ است.

عمیق‌تر شدن شکاف دیجیتال در خاورمیانه

استقرار پوشش فیبر نوری در چندین کشور خاورمیانه از جمله بحرین، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی، منجر به افزایش سرعت‌ اینترنت ثابت و ارتقای قابل توجه جایگاه آن‌ها در رتبه‌بندی جهانی شده است؛ حمایت دولت در تسریع عرضه فیبر نوری برای همگام شدن با تقاضا در ارائه خدمات داده و تضمین دسترسی جهانی به اینترنت پرسرعت، اصلی‌ترین عامل رشد این کشورها بوده است.

با توجه به قرارگیری دو شهر جده و ریاض در رتبه‌بندی اسپیدتست، باید گفت که پوشش فیبر نوری در عربستان سعودی، در حال حاضر محدود به شهرهای بزرگ است. در امارات متحده عربی، علاوه بر تامین زیرساخت برای اینترنت فیبر نوری، با تخفیف‌هایی که روی بسته‌های اینترنتی فیبر نوری ارائه می‌شود، تقاضا برای آن تقویت شده است و جایگاه این کشور در بین کشورهای سراسر دنیا و خاورمیانه در حوزه اینترنت ثابت ارتقا پیدا کرده است.

در بحرین رگولاتور مخابرات، رساننده خدمات اینترنتی (isp) را موظف کرده است، تا سرعت بسته‌های فیبر نوری را ۲ برابر کنند و در عین حال قیمت‌ها را در سطح قبلی حفظ کنند. گفتنی است قطر اولین کشور در شورای همکاری خلیج فارس بود که بسته‌های پهن‌باند مصرفی ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را برای اینترنت ثابت ارائه کرد. این کشور در سال گذشته حداقل سرعت را به ۱ گیگابیت در ثانیه افزایش داد و در عین حال روی بسته‌های فیبر نوری گران‌تر تخفیف گذاشت؛ این ابتکارات منجر به یک تغییر پله‌ای در جایگاه این کشور در رتبه‌بندی سرعت اینترنت ثابت شد.

جایگاه اینترنت همراه و ثابت کشور,هم‌نشینی تهران و مشهد با پایتخت‌های جنگ‌زده

بنابر آنچه در نمودار بالا آورده شده، تهران و مشهد، تنها شهرهای ایران در بهترین وضعیت در حوزه اینترنت ثابت هستند؛‌با این‌حال تهران و مشهد با میانگین سرعت ۳۶ و ۳۳ مگابایت بر ثانیه در کنار شهرهای کشورهای جنگ‌زده‌ای مانند عراق، سوریه، یمن و افغانستان ایستاده‌اند.

وضعیت بد اینترنت موبایل در شهرهای پرسرعت کشور نیز مشهود است؛ تهران با سرعت ۱۵٫۹۳ مگابایت بر ثانیه و پس از آن مشهد با سرعت ۱۳٫۸۳ مگابایت بر ثانیه به ترتیب در جایگاه ۱۷۲ و ۱۷۷ در بین شهرهای مورد بررسی در سراسر جهان ایستاده‌اند.

جایگاه اینترنت همراه و ثابت کشور,هم‌نشینی تهران و مشهد با پایتخت‌های جنگ‌زده

همان‌طور که در نمودار زیر مشهود است، ایران از رقابت اینترنت در خاورمیانه هم جا مانده‌ است، آن‌هم در وضعیتی که برای مبارزه با فقر، توسعه آموزش، ارتباطات، تجارت جهانی و بهبود کسب‌وکار بیش از هر زمان دیگری به این ابزار نیاز دارد.

جایگاه اینترنت همراه و ثابت کشور,هم‌نشینی تهران و مشهد با پایتخت‌های جنگ‌زده

به دلیل سکوت مراجع آماری، گزارش‌ها از تعداد افرادی که در ایران در فقر مطلق به سر می‌برند، ضد و نقیض است. باید گفت که یکی از کاربردهای اینترنت رهایی افراد از فقر است و در این راستا تقویت سرعت و کیفیت آن از سوی دولتمردان امری ضروری است. افراد در کشورهای در حال توسعه با اینترنت به بخش‌های مدرن اقتصاد راه پیدا می‌کنند که در نتیجه آن می‌توانند با دست‌یابی به سبد متنوع فعالیت‌های اقتصادی، از روش‌های مختلفی کسب درآمد کنند.

معضل دیگری که کشور در این سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم کرده است، شکاف آموزشی است؛ با اتصال به اینترنت و فناوری‌های جدید، کشورهای جهان سوم قادرند شکاف آموزشی بین جمعیت شهری و روستایی را پر کنند. اینترنت بدون شک ارزان‌ترین و موثرترین ابزار اتصال است. با دسترسی به آن، افراد در کشورهای در حال توسعه می‌توانند به راحتی با یکدیگر و سایر جوامع ارتباط برقرار کنند. در نتیجه هرگونه محدودیت بر سر راه اینترنت مانعی بر سر راه توسعه و رشد اقتصادی کشور است.

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش