پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۱۹:۴۹ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۱۰۲۷۵۶
فناوری اطلاعات و ارتباطات

امروز کجای فضای مجازی ایستاده‌ایم؟/ شبکه ملی اطلاعات در نیمه راه

اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات,سید مهدی خاموشی
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی گفت: یکی از کارهای مهمی که باید انجام بدهیم ایجاد شبکه ملی اطلاعات است که در نیمه راه آن هستیم.

به گزارش مهر، مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی عصر امروز دوشنبه ۲۵ بهمن با حضور حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در بوستان گفتگو برگزار شد.

 

در این برنامه محمدمهدی قمی دبیر اجرایی این نمایشگاه گزارشی از روند آماده‌سازی آن ارائه کرده و گفت: ثبت‌نام شرکت کنندگان از ۵ دی تا ۱۵ بهمن انجام شد و بالای ۴۰۰ موسسه و شرکت برای حضور در نمایشگاه ثبت‌نام کردند اما با توجه به ظرفیتی که داشتیم حدود ۳۰۰ غرفه را به سایت‌ها و موسسات دادیم.

 

وی افزود: با تغییراتی نسبت به سال گذشته، نمایشگاه دیجیتال امسال در ۵ بخش اصلی سایت‌های اینترنتی، فناوری‌های نوین اطلاعاتی، نشر دیجیتال و تلفن همراه، بازی و پویانمایی و بخش بین‌الملل برگزار می‌شود. امسال یک بخش جانبی هم در نمایشگاه فعال است که کلینیک سلامت ذهن است.

 

در ادامه این برنامه حجت الاسلام خاموشی با اشاره به سخنانی که درباره «تکفیری بودن سلمان رشدی» در این مراسم بیان شد، گفت: سلمان رشدی تکفیری نیست او کافر مطلق است چون تکفیری‌ها در جنگ تاویل روبروی ما قرار دارند و معتقدند برداشت صحیحی از قرآن دارند. ما امروز دچار کج فهمی از قرآن و اسلام هستیم که به وسیله دشمن دست پرورده نظام سلطه به ما فشار می‌آورد و باید بساط شان را جمع کنیم که البته با شهادت شهدای مدافع حرم بساط شان در حال جمع شدن است.

 

وی در ادامه سخنانش با اشاره به نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی گفت: در سال‌های دفاع مقدس در جبهه دشمن برای تبلیغات علیه ما پشت خطوط خود از بلندگوهایی استفاده می‌کرد تا حرف‌هایی را به ما برساند. صدایی که از این بلندگوها را پخش می‌شد یا ما را تهدید به مرگ می‌کرد، یاد بد زبانی می‌کرد، یا اخبار نادرست می‌داد و یا تطمیع. به یاد دارم در منطقه کوشک این صداها مرتب از بلندگوها پخش می‌شد و رزمندگان ما هم مرتبا در جواب از بلندگوهایمان اذان پخش می‌کردند. آن زمان هر چه بود جنگ تبلیغاتی مربوط به رادیو می‌شد و گفته می‌شد انسانی که در خط مقدم مشغول جنگیدن است دارای انگیزه است پس یا او را بترسانیم یا تطمیعش کنیم.

 

حجت‌الاسلام خاموشی در ادامه افزود: در حال حاضر در جهان معاصر برای رسانه‌های فعلی مرزی وجود ندارد یعنی الزامات خودش را دارد. چند سال قبل تکفیری‌ها ابتدا اعلام جنگ می‌کردند و از صحنه سر بریدن نیز فیلم می‌گرفتند تا ارعاب کنند. داعش با اتکا به چنین رسانه‌ای جلو می‌آمد و مشاهده کردید که برای چنین کاری چقدر برنامه‌ریزی کرده بودند اما داعش یعنی چه؟ یعنی کمپانی فساد و قرارگاه سرسپردگی استکبار. این کار داعش در خیلی مواقع تاثیر داشت اما دشمنان می‌خواهند قبل از اینکه مقابلشان صف بکشیم ستون‌مان نابود شود. به همین دلیل از بحران‌های اخلاقی و نابود کردن بنیاد خانواده استفاده می‌کنند یعنی دقیقا مشغول کار در جبهه فساد هستند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری در جایی می‌گفتند که به من می‌گویند چرا مرتب از لفظ جبهه استفاده  می‌کنید؟ چه کنم وقتی که دشمن با این آرایش به میدان آمده است. حالا ما باید توجه کنیم که بازی در این زمینه و این جنگ قواعدی دارد و به نظرم این قواعد از جانب ما تا حدودی رعایت نمی‌شود. مثلا یکی از این قواعد این است که اقتصاد این عرصه در جهان چند میلیارد دلار است اما در ایران چند تومان است؟ پیشنهاد می‌کنم دست اندرکاران این نمایشگاه برای سال آینده آن را بدون کمک و حمایت برپا کنند. من هم در سازمان تبلیغات به نهادهایی که برای حمایت می‌آیند می گویم باشد من کمک می کنم اما ۵ سال دیگر شما در کجا ایستاده اید.

 

وی افزود: در جلسات شورای عالی مجازی مشغول پرداختن به عرصه‌های زیرساخت، امنیت شبکه، تولید محتوا، شبکه های پیام رسان و... هستیم و در این جلسات حرف‌های زیادی و بحث‌هایی به پا می‌شود. یکی از کارهای مهمی که باید در این زمینه انجام بدهیم شبکه ملی اطلاعات است که در نیمه راهش هستیم و به دوستان پیشنهاد می‌کنم که با تعیین به دنبال آن نروید بلکه با رویکرد تعیُنی آن را دنبال کنید. هر شرکت دست اندرکار بگوید من این توانمندی‌های را دارم و به همان اندازه توانمندی‌ها سهم بگیرد. خوشبختانه در فضای مجازی جمیع فرصت‌ها و تهدیدها قابل بررسی هستند.

 

حجت الاسلام خاموشی در بخش دیگری از سخنانش گفت: آیا بشر آینده می‌تواند سئوال بی‌پاسخ پیدا کند. ۹۰ درصد همه اطلاعات جهانی امروز در دو سال اخیر تولید شده است و افرادی که این آمار را ارائه کرده‌اند می‌گویند در سال آینده این میزان اطلاعات در دو ماه تولید می‌شود. این ۹۰ درصد داده‌های ساختار نیافته‌اند و بیگ دیتا نام دارند حالا ما در این فضای ابری کجا هستیم؟ آموزش ما حتما تاثیر خواهد گرفت. مطالعات ما هم حتما تاثیر خواهد گرفت. سرعت بشر در چند سال آینده حتما بالا می‌رود و کیفیت هم بیشتر خواهد شد.

 

رئیس سازمان تبلیغات تصریح کرد: بزرگترین دغدغه‌ای که ذهن من را به‌عنوان یک مسئول فرهنگی مشغول کرده زندگی دوم یا همان زندگی جدید است. این دغدغه را چه کسی باید حل بکند؛ همه ما. یک تذکر و درخواست هم دارم و آن هم این است که در برخی پروژه‌های فناورانه متوقف نشویم چون تاریخ مصرفشان گذشته است. بنابراین سعی کنیم پیشتر از این فناوری‌ها، مطالعاتمان را جلو ببریم.

 

در ادامه این مراسم محمدحسن انتظاری دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی گفت: مهمترین دغدغه کشور در حال حاضر مدیریت فضای مجازی است. این مدیریت در دست ما نیست و سرش یک دعوای بین‌المللی برپا است یعنی این طور نیست که فقط ما درگیر آن باشیم.

 

وی افزود: متاسفانه ما فرهنگ فضای مجازی را نداریم و آموزش در فضای مجازی را هم نداریم. این شرایط را در کنار هم بگذارید و ببینید در چه موقعیتی هستیم.

 

انتظاری در پایان سخنانش گفت: مسئله بسیار خطیر است. بیایید حداقل در اندازه این نمایشگاه مدیریت محتوای فضای مجازی را در دستور کار قرار بدهیم. سعی کنیم خودمان باشیم نه چیزی که به ما تحمیل می‌شود.

 

سردار حسین یکتا نیز به عنوان سخنران پایانی این مراسم گفت: در حوزه فضای مجازی ما نمی توانیم در این جبهه مستقیما با دشمن بجنگیم و باید نیروهایمان را پشت قلب دخترها و پسرهایمان را پیاده کنیم. در زمان جنگ آیه وجعلنا می خواندیم تا عراقی‌ها ما را نبینند امروز بازید یک وجعلنای دیگر بخواهیم تا شیاطین جن ما را نبینند چون حمله همه جانبه است و از تلگرام، واتس آپ، جی‌میل و... مورد هجوم واقع می شویم.

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس در پایان سخنانش گفت: این را بدانید که یهود کارش تمام است و طبق وعده الهی و سخنان مقام معظم رهبری، اسرائیل به زودی نابود خواهد شد. به همین دلیل هم است که به دست و پا افتاده‌اند.

 

 

 

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش