شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹
۰۸:۱۹ - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۰۸۶۳
فناوری اطلاعات و ارتباطات

جدیدترین اخبار از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس‌ایکس

اینترنت ماهواره ای,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات
آخرین دسته از ماهواره های استارلینک پرتاب شدند تا شرکت اسپیس ایکس با این خبر به تیتر بسياري از رسانه های دنیا راه پیدا کند. اسپیس ایکس همزمان جزئیات جدید ای در رابطه امکانات و قابلیت های این ماهواره ها انتشار کرده و ادعا کرده است که ماهواره های استارلینک با نرخ تأخیر بسیار پائین و سرعت دانلودی بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، اینترنت را در اختیار مشترکانشان قرار می دهند.

هر چند این سرعت با ادعای نخست اسپیس ایکس در این باره فاصله دارد و کمتر است، اما اندکی بیش از چیزی است که در آزمایش های اولیه حاصل شده بود. استارلینک در حقیقت برنامه بلندپروازانه اسپیس ایکس برای پرتاب ۱۲ هزار ماهواره به نزدیک ترین مدار زمین است تا به این ترتیب پوشش اینترنت پرسرعت را برای ساکنان زمین فراهم بیاورد. به این ترتیب کاربران این سیستم می توانند با استفاده از آنتن های شخصی خودشان روی زمین، به این سرویس دسترسی داشته باشند؛ چیزی که« ایلان ماسک» مدیرعامل اسپیس ایکس آن را به« بشقاب پرنده ای روی نوک چوب» تعبیر می کند. حالا حتی عکس های اولیه از این دستگاه روی وب سایت استارلینک هم منتشر شده است. با پرتاب این گروه ماهواره ها، اسپیس ایکس بیش از ۷۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد.

این درحالی است که به گفته ماسک برای ارائه توانایی عملیاتی اولیه آنها به بیش از ۴۰۰ ماهواره در مدار نیاز داشتند و البته برای ارائه کامل این قابلیت ها دست کم به ۸۰۰ ماهواره نیاز است. در فصل تابستان سال جاری اسپیس ایکس آزمایش اولیه این سیستم را آغاز کرد و در همین راستا کارمندان استارلینک اینترنت پرسرعت ارائه شده توسط این ماهواره ها را در حالت های مختلف آزمایش کردند. در این مرحله اسپیس ایکس ۶۰ ماهواره اینترنتی استارلینک را همراه یک موشک فالکون ۹ به مدار زمین فرستاد. این ماهواره ها از مقر فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شدند تا دوازدهمین عملیات پرتاب ماهواره های استارلینک به فضا باشد. با احتساب این عملیات، حالا ۷۱۳ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار گرفته اند.

« کیت تایس» معاون سنجش اطمینان پذیری اسپیس ایکس در این مورد گفت:« تیم استارلینک آمار و ارقام مربوط به میزان تاخیر را جمع آوری کرده و تست های سرعت استانداردی را روی عملکرد این سیستم انجام داده است. این به معنای آن است که ما در حال بررسی و کنترل سرعت جابه جایی داده ها از ماهواه ها به کاربران مان و برگشت آن هستیم. جالب است بدانید که نتایج اولیه خوب و قابل قبول بوده است.»

تایید سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیتی

او اعلام کرد که سرعت دانلود با این سیستم به بیش از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه می رسد و حساب توییتر شرکت اسپیس ایکس هم ادعای او را تایید و تکرار کرد. اما گویا این ادعا کمی چاشنی اغراق داشت، چون حساب توییتر اسپیس ایکس چند دقیقه بعد توییت خودش را پاک کرد تا در آخر در توییتی جدید و دقیق تر اعلام کند که سرعت دانلود این سیستم در واقع برابر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است. کیت تایس همچنین گفت که نرخ تاخیر این سیستم آن قدر پایین است که بتواند سریع ترین بازی ویدئویی آنلاین را اجرا کند و سرعت دانلود آن آن قدر بالاست که بتواند چند فیلم با کیفیت HD را به صورت همزمان پخش کند و در عین حال همچنان پهنای باند اضافی هم وجود داشته باشد.

چنین چیزی بسیار شگفت انگیز و تاثیرگذار خواهد بود، اما همچنان از سرعت گیگابایتی که اسپیس ایکس قول آن را داده و اسنادش را به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه کرده بود، فاصله دارد.

اینترنت ماهواره ای,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات

اسپیس ایکس در این اسناد اعلام کرده بود که برای توسعه و استفاده از تمام ظرفیت های این سیستم و رسیدن سریع گیگابایتی باید بیش از ۴۴۰۰ ماهواره در مدار زمین قرار بگیرد. احتمالا به همین دلیل هم بود که کیت تایس تأکید کرد هنوز کارهای زیادی باقی مانده است که در این پروژه باید انجام بشود. او گفت:« البته که شبکه ما هنوز کارهای زیادی در فرآیند کامل شدن دارد و در طول زمان ما همچنان قابلیت ها و امکانات بیشتری را به این سیستم اضافه می کنیم تا کاربران بتوانند از تمام ظرفیت های این شبکه بهره مند بشوند.»

با این همه سرعت ۱۰۰ مگابایتی بیش از نتایج آزمایش هایی است که سرویس تست سرعت دانلود و آپلود speedtest.net به دست آورده بود. در نیمه ماه آگوست امسال کاربران Reddit نتایجی از تست سرعت سیستم اولیه استارلینک را منتشر کردند که نشان می داد متوسط سرعت دانلود آن بین ۱۱ تا ۶۰ مگابیت است. این سرعت در مقایسه با سرویس های قدیمی اینترنت پرسرعت، بالاتر بوده و حتی احتمالا از سرعت اینترنت بسیاری از مناطق روستایی آمریکا هم بالاتر است. اسپیس ایکس امیدوار است که سرویس استارلینک را در مناطق روستایی و دورافتاده که حتی همین سرعت نه چندان بالا هم برای آنها پیشرفت محسوب می شود ، ارائه کند.

رقابت برای پیروزی در مزایده ۱۶ میلیارد دلاری

با این اوصاف رسیدن به سرعت بالاتر دغدغه مهمی برای اسپیس ایکس به حساب می آید؛ به خصوص برای جذب سرمایه و پیروزی در مناقصه کمیسیون ارتباطات فدرال که اکتبر امسال برگزار می شود. کمیسیون ارتباطات فدرال پیشنهاد ۱۶ میلیارد دلاری برای شرکت هایی دارد که بتوانند سرویس های اینترنت پرسرعت را به بیش از شش میلیون خانه و کسب وکار در مناطق نه چندان برخوردار ارائه کنند.

جالب است بدانید که کمیسیون ارتباطات فدرال برای این کار به دنبال سرعت دانلود دست کم ۲۵ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود حداقل ۳ مگابیتی است.

اسپیس ایکس مدعی است که با ماهواره های استارلینک و سرویس های آنها، به پیشرفت بزرگی دست یافته است. در طول وب کست اسپیس ایکس کیت تایس، معاون سنجش اطمینان پذیری این شرکت به این موضوع اشاره کرد که اسپیس ایکس دو ماهواره خودش در مدار و همچنین رابطه بین ماهواره ای و لیزرهای فضایی که امکان جابه جایی صدها گیگابایت داده میان دو فضاپیما را فراهم می آورند، به طور موفقیت آمیزی آزمایش کرده بود. این شرکت پیش از پرتاب اولین ماهواره اش اعلام کرد که تمام ماهواره هایش از امکان ارتباط میان ماهواره ای بهره می برند. تایس در این مورد گفت:« زمانی که لیزرهای فضایی به طور کامل به کار گرفته شوند، استارلینک یکی از سریع ترین گزینه های در دسترس برای انتقال داده و اطلاعات در سراسر جهان خواهد بود.» از طرفی به صورت همزمان اسپیس ایکس امکان آزمایش عمومی سرویس خودش را هم فراهم کرده است.

به این ترتیب کاربران علاقمند میتوانند در وب سایت استارلینک ثبت نام کرده و نشانی خانه و ایمیل خودشان را ارائه کنند تا کیفیت اینترنت دردسترس آنها مورد سنجش و بررسی بیشتر قرار بگیرد. اسپیس ایکس همچنین اعلام کرده است که در ابتدا آزمایش هایش را روی مناطق روستایی اطراف واشنگتن متمرکز خواهد کرد و بعد آن را به شمال آمریکا و کانادا گسترش خواهد داد. آزمایش های عمومی طبیعتا نتایج واقعی تر و قابل اعتمادتری را ارائه می کنند که البته منوط به ارائه اطلاعات دقیق از سوی کاربران است. درست به همین خاطر هم هست که در وب سایت استارلینک از کاربران علاقه مند به شرکت در این تست ها خواسته شده است تا موافقت نامه ای برای ارائه اطلاعات درست را امضا کنند.

همینطور نمونه اولیه موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس هم آزمایش شد و برای بار دوم یک پرش ۵۰۰ فوتی انجام داد. این نمونه اولیه که SN۶ نام دارد، در مقر بوکاچیکا آزمایش شد. این دومین باری است که نمونه اولیه استارشیپ به فضا پرتاب می شود. این عملیات قرار بود روز یکشنبه هفته گذشته انجام شود، اما به دلیل آب و هوای بد لغو شد. در اوایل ماه جاری اولین عملیات پرش ۵۰۰ فوتی نمونه اولیه استارشیپ انجام شده است. ایلان ماسک تصمیم دارد با توسعه موشک های استارشیپ فضانوردان را به سیاره مریخ ببرد.

donya-e-eqtesad.com
  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش