پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۲ - ۳۰ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۹۲۵
کامپیوتر و لپ تاپ

معرفی نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در جهان

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل
کمپاني سویچ ساینس – Switch- Science از نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در دنیا رونمایی کرد. این محصولات در سه مدل مختلف روانه بازار شدند.

سوییچ ساینس روز گذشته از سه محصول جدید در حوزه پردازش کوانتومی رونمایی کرد. به ادعای این کمپانی، محصولات جدید رونمایی شده، نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در دنیا به شمار می روند. این دستگاه ها با بهره بردن از تکنولوژی SpinQ (یک کمپانی چینی پردازش کوانتومی واقع در شنزن) برای اهداف آموزشی طراحی و ساخته شده اند.

هدف از توسعه این دستگاه ها، گسترش تکنولوژی های کوانتومی برای حل مسائل سنگین علمی خواهد بود. با این وجود، این سه مدل کوانتاپ (ترکیب کوانتوم و لپ تاپ) تنها جنبه دست گرمی برای فناوری های کوانتومی را دارند و توان پردازشی آنها در مقایسه با قدرت واقعی رایانه های قدرتمند کوانتومی چندان قابل ملاحظه نیست!

حداکثر توان پردازشی این دستگاه های جدید سه کیوبیت (qubit) است که گویای ماهیت آموزشی آن هاست. برای مقایسه بد نیست به کامپیوتر سیکامور گوگل (Google) با ۵۱۲ کارت گرافیک یا پردازشگر کوانتومی ۴۳۳ کیوبیتی Osprey کمپانی IBM توجه داشته باشید! توان سه کیوبیتی این دستگاه ها طبیعتا برای اجرای هیچ پردازش کوانتومی معقولی قابل استفاده نیست. با این وجود، کاربران همچنان میتوانند مدارهای کوانتومی را برنامه ریزی و اجرا کنند و یا الگوریتم هایی سفارشی را تعریف نمایند.

مشخصات فنی اولین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل جهان

سه محصول جدید معرفی شده توسط سوییچ ساینس به ترتیب Gemini Mini و Gemini و Triangulum نام دارند و سطوح مختلف پیچیدگی و طراحی را ارائه می کنند. با این وجود هر سه آنها از سیستم پرداش کوانتومی یکپارچه بهره می برند که قادر است در دمای محیط کار کند.

SpinQ برای چرخاندن کیوبیت ها از رزنانس مغناطیسی هسته ای (NMR) استفاده می کند که اولین بار در سال ۱۹۹۷ رونمایی شد. به همین جهت لپ تاپ های کوانتومی تازه وارد قادر به عملکرد در دمای محیط هستند. البته رزناتورهای مغناطیسی هسته ای قابلیت اسکیلینگ پایینی داشته و توانایی های کوانتومی آنها نیز چندان قابل توجه نیست.

مدل گمینی مینی

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

اولین مدل از کامپیوترهای کوانتومی جدید و قابل حمل سوییچ ساینس، مدل Gemini Mini است که ابعادی ۲۰۰ در ۳۵۰ در ۲۶۰ میلیمتری داشته و محصول پایه این کمپانی به شمار می رود. این لپ تاپ دو کیوبیتی ۱۴ کیلیوگرم وزن داشته و زمان همدوسی آن بالاتر از بیست میلی ثانیه است.

به گفته کمپاني سازنده، گیمینی مینی قادر است بر روی هر کیوبیت عملیات هایی حداکثر سی دروازه ای را انجام دهد. همچنین در صورتی که از مدارهای دو کیوبیتی استفاده شود، تعداد دروازه های مجاز این عملیات ها به بیش از ده تا می رسد.

این دستگاه از یک نمایشگر هم بهره برده و ۱۸ الگوریتم دمو را نیز شامل می شود که دربرگیرنده اسناد تمرینی متعدد نیز خواهد بود. گمینی مینی قیمتی ۸۱۰۴ دلاری داشته و توان مصرفی آن ۶۰ وات است.

مدل گمینی

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

مدل Gemini از لپ تاپ های کوانتومی سوییچ ساینس پسوند مینی را حذف کرده؛ اما تعداد کیوبیت ها را افزایش نمی دهد. در عوض پیچیدگی بیشتر طراحی این دستگاه امکان پردازش عملیات های با تعداد بیشتری دروازه را فراهم می کند؛ به طوریکه عملیات های یک کیوبیتی در آن قادر به ثبت ۲۰۰ سطح عمق بوده و عملیات های دو کیوبیتی قادر به پیشروی بیست سطح عمق هستند. در عین حال زمان همدوسی آن همچنان بالای ۲۰ میلی ثانیه باقی خواهند ماند.

این دستگاه پیچیده دربرگیرنده شش الگوریتم دمو بوده و برای کاربران حرفه ای تر طراحی و ساخته شده است. به همین جهت قیمت آن نیز در مقایسه با گمینی مینی بسیار بیشتر بوده و به حدود ۴۱۵۱۰ دلار می رسد. کیس این دستگاه بسیار شبیه کیس های جدید و جذاب Alienware طراحی شده و ابعادی در ۲۸۰ در ۵۳۰ میلیمتری دارد.

این دستگاه همچنین فاقد نمایشگر بوده و توانی صد واتی دارد.وزن Gemini برابر با ۴۴ کیلوگرم است.

مدل Triangulum

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

مدل Triangulum قدرتمندترین و پیشرفته ترین نمونه از کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل جدید سوییچ ساینس است. این دستگاه با وزن ۴۰ کیلوگرم و ابعاد ۶۱۰ در ۳۳۰ در ۵۶۰ میلیمتر، قیمتی برابر با ۵۷۴۰۰ دلار دارد.

این محصول سه کیوبیتی بوده و زمان همدوسی آن دو برابر مدل های دیگر یعنی بیش از چهل میلی ثانیه است. در حقیقت SpinQ مدل Triangulum را برای دستیابی به زمان های همدوسی بالاتر طراحی کرده است. به این ترتیب میتوان پیش از ناهمدوسی وضعیت کیوبیت ها و از دست رفتن همه داده ها، تعداد عملیات های بیشتری را به انجام رساند.

این اتفاق در دستگاه های کوانتومی مبتنی بر NMR به معنای کاهش عمق گیت عملیات ها در مقایسه با مدل Gemini است؛ به طوری که بر روی یک کیوبیت واحد شاهد اجرای عملیات های حداکثر چهل گیتی هستیم و اگر مدارهای دو یا سه کیوبیتی را فعال کنیم، عمق عملیات ها به هشت دروازه می رسد. توان مصرفی مدل Triangulum از این کیوتاپ ها برابر با ۳۳۰ وات است.

احتمال این که کامپیوترها SpinQ آینده دنیای پردازش کوانتومی باشند بسیار کم است و تکنولوژی ای که چینی ها طراحی محصولاتشان را بر اساس آن بنا نهاده اند، احتمالا جایی در سیستم های پرداز کوانتومی آینده نخواهد داشت. همین امر پافشاری این کمپانی بر روی استفاده از این سیستم پردازشی کوانتومی را به امری عجیب تبدیل می کند؛ چرا‌که کمپانی های دیگری نظیر IBM، انویدیا، AWS و حتی خود SpinQ به استفاده از شبیه سازی های کامپیوترهای کوانتومی مبتنی بر فضای ابری رو آورده اند.

استفاده از این سیستم جدید امکان استفاده از انواع مختلف کیوبیت را فراهم کرده و قابلیت های پرداز کوانتومی متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

بر اساس آن چه گفته شد، با وجود این که محصولات جدید سوییچ ساینس نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل دنیا به شمار میروند، ولی بیشتر با هدف ایجاد هیجان بین کاربران و جلب توجه رونمایی شده و احتمالا زودتر از آنچه انتظار میرود به فراموشی سپرده خواهند شد.

در عین حال عرضه همین محصولات می تواند نویدبخش ساخت لپ تاپ های کوانتومی پیشرفته و بسیار قدرتمند در آینده نزدیک باشد.

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش