یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۱۱:۰۲ - ۳۰ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۲۹۲۵
کامپیوتر و لپ تاپ

معرفی نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در جهان

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل
کمپاني سویچ ساینس – Switch- Science از نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در دنیا رونمایی کرد. این محصولات در سه مدل مختلف روانه بازار شدند.

سوییچ ساینس روز گذشته از سه محصول جدید در حوزه پردازش کوانتومی رونمایی کرد. به ادعای این کمپانی، محصولات جدید رونمایی شده، نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل در دنیا به شمار می روند. این دستگاه ها با بهره بردن از تکنولوژی SpinQ (یک کمپانی چینی پردازش کوانتومی واقع در شنزن) برای اهداف آموزشی طراحی و ساخته شده اند.

هدف از توسعه این دستگاه ها، گسترش تکنولوژی های کوانتومی برای حل مسائل سنگین علمی خواهد بود. با این وجود، این سه مدل کوانتاپ (ترکیب کوانتوم و لپ تاپ) تنها جنبه دست گرمی برای فناوری های کوانتومی را دارند و توان پردازشی آنها در مقایسه با قدرت واقعی رایانه های قدرتمند کوانتومی چندان قابل ملاحظه نیست!

حداکثر توان پردازشی این دستگاه های جدید سه کیوبیت (qubit) است که گویای ماهیت آموزشی آن هاست. برای مقایسه بد نیست به کامپیوتر سیکامور گوگل (Google) با ۵۱۲ کارت گرافیک یا پردازشگر کوانتومی ۴۳۳ کیوبیتی Osprey کمپانی IBM توجه داشته باشید! توان سه کیوبیتی این دستگاه ها طبیعتا برای اجرای هیچ پردازش کوانتومی معقولی قابل استفاده نیست. با این وجود، کاربران همچنان میتوانند مدارهای کوانتومی را برنامه ریزی و اجرا کنند و یا الگوریتم هایی سفارشی را تعریف نمایند.

مشخصات فنی اولین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل جهان

سه محصول جدید معرفی شده توسط سوییچ ساینس به ترتیب Gemini Mini و Gemini و Triangulum نام دارند و سطوح مختلف پیچیدگی و طراحی را ارائه می کنند. با این وجود هر سه آنها از سیستم پرداش کوانتومی یکپارچه بهره می برند که قادر است در دمای محیط کار کند.

SpinQ برای چرخاندن کیوبیت ها از رزنانس مغناطیسی هسته ای (NMR) استفاده می کند که اولین بار در سال ۱۹۹۷ رونمایی شد. به همین جهت لپ تاپ های کوانتومی تازه وارد قادر به عملکرد در دمای محیط هستند. البته رزناتورهای مغناطیسی هسته ای قابلیت اسکیلینگ پایینی داشته و توانایی های کوانتومی آنها نیز چندان قابل توجه نیست.

مدل گمینی مینی

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

اولین مدل از کامپیوترهای کوانتومی جدید و قابل حمل سوییچ ساینس، مدل Gemini Mini است که ابعادی ۲۰۰ در ۳۵۰ در ۲۶۰ میلیمتری داشته و محصول پایه این کمپانی به شمار می رود. این لپ تاپ دو کیوبیتی ۱۴ کیلیوگرم وزن داشته و زمان همدوسی آن بالاتر از بیست میلی ثانیه است.

به گفته کمپاني سازنده، گیمینی مینی قادر است بر روی هر کیوبیت عملیات هایی حداکثر سی دروازه ای را انجام دهد. همچنین در صورتی که از مدارهای دو کیوبیتی استفاده شود، تعداد دروازه های مجاز این عملیات ها به بیش از ده تا می رسد.

این دستگاه از یک نمایشگر هم بهره برده و ۱۸ الگوریتم دمو را نیز شامل می شود که دربرگیرنده اسناد تمرینی متعدد نیز خواهد بود. گمینی مینی قیمتی ۸۱۰۴ دلاری داشته و توان مصرفی آن ۶۰ وات است.

مدل گمینی

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

مدل Gemini از لپ تاپ های کوانتومی سوییچ ساینس پسوند مینی را حذف کرده؛ اما تعداد کیوبیت ها را افزایش نمی دهد. در عوض پیچیدگی بیشتر طراحی این دستگاه امکان پردازش عملیات های با تعداد بیشتری دروازه را فراهم می کند؛ به طوریکه عملیات های یک کیوبیتی در آن قادر به ثبت ۲۰۰ سطح عمق بوده و عملیات های دو کیوبیتی قادر به پیشروی بیست سطح عمق هستند. در عین حال زمان همدوسی آن همچنان بالای ۲۰ میلی ثانیه باقی خواهند ماند.

این دستگاه پیچیده دربرگیرنده شش الگوریتم دمو بوده و برای کاربران حرفه ای تر طراحی و ساخته شده است. به همین جهت قیمت آن نیز در مقایسه با گمینی مینی بسیار بیشتر بوده و به حدود ۴۱۵۱۰ دلار می رسد. کیس این دستگاه بسیار شبیه کیس های جدید و جذاب Alienware طراحی شده و ابعادی در ۲۸۰ در ۵۳۰ میلیمتری دارد.

این دستگاه همچنین فاقد نمایشگر بوده و توانی صد واتی دارد.وزن Gemini برابر با ۴۴ کیلوگرم است.

مدل Triangulum

کامپیوتر قابل حمل,کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل

مدل Triangulum قدرتمندترین و پیشرفته ترین نمونه از کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل جدید سوییچ ساینس است. این دستگاه با وزن ۴۰ کیلوگرم و ابعاد ۶۱۰ در ۳۳۰ در ۵۶۰ میلیمتر، قیمتی برابر با ۵۷۴۰۰ دلار دارد.

این محصول سه کیوبیتی بوده و زمان همدوسی آن دو برابر مدل های دیگر یعنی بیش از چهل میلی ثانیه است. در حقیقت SpinQ مدل Triangulum را برای دستیابی به زمان های همدوسی بالاتر طراحی کرده است. به این ترتیب میتوان پیش از ناهمدوسی وضعیت کیوبیت ها و از دست رفتن همه داده ها، تعداد عملیات های بیشتری را به انجام رساند.

این اتفاق در دستگاه های کوانتومی مبتنی بر NMR به معنای کاهش عمق گیت عملیات ها در مقایسه با مدل Gemini است؛ به طوری که بر روی یک کیوبیت واحد شاهد اجرای عملیات های حداکثر چهل گیتی هستیم و اگر مدارهای دو یا سه کیوبیتی را فعال کنیم، عمق عملیات ها به هشت دروازه می رسد. توان مصرفی مدل Triangulum از این کیوتاپ ها برابر با ۳۳۰ وات است.

احتمال این که کامپیوترها SpinQ آینده دنیای پردازش کوانتومی باشند بسیار کم است و تکنولوژی ای که چینی ها طراحی محصولاتشان را بر اساس آن بنا نهاده اند، احتمالا جایی در سیستم های پرداز کوانتومی آینده نخواهد داشت. همین امر پافشاری این کمپانی بر روی استفاده از این سیستم پردازشی کوانتومی را به امری عجیب تبدیل می کند؛ چرا‌که کمپانی های دیگری نظیر IBM، انویدیا، AWS و حتی خود SpinQ به استفاده از شبیه سازی های کامپیوترهای کوانتومی مبتنی بر فضای ابری رو آورده اند.

استفاده از این سیستم جدید امکان استفاده از انواع مختلف کیوبیت را فراهم کرده و قابلیت های پرداز کوانتومی متعددی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

بر اساس آن چه گفته شد، با وجود این که محصولات جدید سوییچ ساینس نخستین کامپیوترهای کوانتومی قابل حمل دنیا به شمار میروند، ولی بیشتر با هدف ایجاد هیجان بین کاربران و جلب توجه رونمایی شده و احتمالا زودتر از آنچه انتظار میرود به فراموشی سپرده خواهند شد.

در عین حال عرضه همین محصولات می تواند نویدبخش ساخت لپ تاپ های کوانتومی پیشرفته و بسیار قدرتمند در آینده نزدیک باشد.

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش