دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۹۷

معرفی الحاقیه بیمه و انواع آن

الحاقیه بیمه,الحاقیه بیمه شخص ثالث,الحاقیه بیمه شخص ثالث چیستالحاقیه بیمه به عنوان سندی مکمل در بیمه استفاده می‌شود
به سند بیمه نامه ای تکمیل کننده بیمه نامه، برگ الحاقیه میگویند که باید بتواند تمام تغييرات حاصل در بیمه نامه را بیان کند. صدور الحاقیه در شرایطی در جریان اعتبار بیمه نامه، ضرورت پیدا می کند که مواردی همچون کاهش یا افزایش در سرمایه بیمه، تغییراتی در میزان تعهدات و چگونگی ریسک، تغییرات در ارزش مورد بیمه، مدت بیمه، بروز اشكالات در زمان صدور و… رخ دهد. در این مطلب از سرپوش انواع الحاقیه بیمه معرفی شده است.

الحاقیه بیمه

الحاقیه به سندی اطلاق میشود که بیمه گزار، آنرا اصلاح میکند یا به وسیله ی آن تغییراتی را ضمیمه قرارداد می کند. به عبارت دیگر، هر زمان بعد از صدور بیمه نامه، الحاقیه اصلاح شود و در قرار داد، تغییراتی بوجود آید؛ بعد از تقاضای بیمه گزار صادر میشود.

گاهی اوقات شما برای صدور الحاقیه بیمه، موظف به پرداخت هزینه ای هستید ولی در برخی از موارد، نیازی به پرداخت این مبلغ نیست. در صورت عدم اعلام تغییرات مدنظرتان به شرکت بیمه، این شرکت می تواند قرارداد بیمه نامه را فسخ کند.

اصلاحات و تغییرات بیمه نامه در حوزه بیمه، با الحاقیه بیمه صورت می گیرد. به عنوان مثال در الحاقیه بیمه توافقی بین بیمه گزار و شرکت بیمه، هر تغییراتی در اطلاعات بیمه گزار یا تغيير در محل بیمه شده اعلام می گردد. در ادامه با دلایل معمول برای صدور الحاقیه بیمه اشنا شوید:

- افزایش حق بیمه

- اصلاح مشخصات فرد

- تغییر مشخصات خودرو مانند تغيير پلاک

- فسخ یا ابطال قرارداد بیمه بدنه

- اشتباه انسانی شرکت بیمه در درج اطلاعات بیمه گزار

انواع الحاقیه بیمه

انواع مختلفی از الحاقیه بیمه ها براساس تنوع تغییرات، وجود دارد که عبارتند از:

- الحاقیه بیمه اصلاحی:

الحاقیه به این معناست که در بیمه نامه، تغییراتی اعمال شود. الحاقیه اصلاحی به هر گونه تغيير در بیمه نامه ای گفته میشود که هیچگونه بار مالی نداشته باشد. برای مثال ، شما باید الحاقیه بیمه شخص ثالث برای تغيير در مشخصات خودرو نظیر شماره شاسی را تهیه کنید که هیچ هزینه ای دربر ندارد و صرفا مشخصات موضوع بیمه را اصلاح می کند تا مغایرتی در روز خسارت وجود نداشته باشد.

- الحاقیه بیمه اضافی:

درصورت تمایل به اضافه اضافه کردن پوششی به بیمه نامه باید مبلغ اضافی به شرکت بیمه بپردازید تا الحاقیه اضافی صادر شود. الحاقیه اضافی به نوعی از الحاقیه اطلاق میشود که درصورت اعمال برخی از تغییرات، مجبور شوید حق بیمه اضافی بپردازید. چنین تغییراتی، تعهدات بیمه نامه را افزایش می دهد. برای مثال درصورت بیمه کردن خودرویی با کاربری سواری، برای این که آن را به کاربری کرایه تغيير دهید، باید حق بیمه بیشتری را بپردازید تا الحاقیه اضافی بیمه شخص ثالث بگیرید؛ چون این کار برای شرکت بیمه ریسک بیشتری را بهمراه دارد.

الحاقیه بیمه اضافی,الحاقیه بیمه اصلاحیدر حوزه بیمه، اصلاحات و تغییرات بیمه‌نامه با الحاقیه بیمه صورت می‌گیرد

- الحاقیه برگشتی:

الحاقیه برگشتی در صورتی صادر می شود که ارزش مورد بیمه یا خطرات مورد بیمه کاهش پیدا کند.

- الحاقیه به روز رسانی سرمایه:

در واقع الحاقیه به روز رسانی سرمایه، همان الحاقیه اضافی می باشد. در صورت افزایش ارزش موضوع بیمه( مثل خودرو) باید سرمایه خود را برای جلوگیری از اعمال ماده ۱۰ در زمان بروز حادثه، به روز کنید. بیمه گذار در این شرایط، وظیفه دارد که مبلغی را در روزهای باقی مانده از بیمه نامه به منظور افزایش تعهدات بیمه بپردازد. به عنوان مثال اگر ارزش روز خودرویی بعد از گذشت ۳ ماه از شروع بیمه نامه افزایش یابد؛ برای آنکه شرکت بیمه، تمامی خسارت وارده را در زمان خسارت جبران کند موظف به بروزرسانی ارزش خودرو با صدور الحاقیه افزایش سرمایه و پرداخت حق بیمه اضافی آن می باشد.

الحاقیه تغییر پلاک و انتقال تخفیف

پس از فروش خودروی خود، بیمه شخص ثالث به خریدار منتقل میشود اما چنین موضوعی، تخفیف ها را انتقال نمیدهد. تخفیف های بیمه شخص ثالث برطبق قانون جدید بیمه مرکزی ایران، بر روی خودرو نیست بلکه به نام خود افراد است. مثلاً درصورتی که شما ماشین خود را بفروشید و بخواهید مجدداً چند سال دیگر، ماشین بخرید، مجوز استفاده از سابقه تخفیف خود را دارید.

بدین منظور، نیازمند الحاقیه بیمه بعد از تعویض پلاک هستید. بنابراین پس از دریافت الحاقیه انتقال تخفیفات، وقتی که می خواهید بیمه شخص ثالث را برای ماشین جدیدتان بخرید، باید الحاقیه را بمنظور انتقال تخفیفات عدم خسارت بر روی اتومبیل جدیدتان به شرکت بیمه گر جدید بدهید.

صندوق خسارات بدنی

هدف از طراحی صندوق خسارات بدنی توسط سازمان بیمه مرکزی ، حمایت از اقشار اسیب پذیر جامعه می باشد. صندوق خسارات بدنی، این قابلیت را دارد که از بیمه گذارها در تصادفات رانندگی در شرایط خاص حمایت کند. این صندوق در شرایط زیر، موظف به پرداخت خسارت های مربوط به پوشش بدنی است:

- اگر راننده ی مقصر از صحنه ی تصادف، فرار کند.

- اگر شرکت بیمه ورشکست شود و نتواند خسارت را بپردازد.

- درصورتی که بیمه نامه در زمان زمان وقوع تصادف، باطل شده باشد.

- وقتی که بخواهد خسارت های ناشی از مفقودی یا منقضی شدن بیمه نامه را جبران کند.

- تعلیق شرکت بیمه، از دیگر شرایطیست که صندوق خسارات بدنی، خسارت های مربوط به پوشش بدنی را میپردازد.

تامین مالی صندوق خسارات بدنی نیز به کمک منابع مختلفی صورت ميگیرد که از آن ها می توان به کمک های دولتی، جرائم وصولی راهنمایی و رانندگی کل کشور ، جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه شخص ثالث، درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری وجوه صندوق و…. اشاره کرد.

بیمه شخص ثالث,الحاقیه بیمه شخص ثالث,حذف الحاقیه بیمه شخص ثالثالحاقیه به معنای اعلام تغییر در بیمه‌نامه است

بیمه شخص ثالث

تهیه ی بیمه شخص ثالث در بازار بیمه ایران، اجباریست و یک بیمه نامه ی پرطرفدار محسوب میشود. درواقع بیمه نامه شخص ثالث به این دلیل اجباریست که تمام افرادی که وسیله ی نقلیه ی موتوریِ زمینی دارند( مانند اتومبیل یا موتورسیکلت)، برطبق قانون بیمه شخص ثالث، در زمان وقوع حوادث رانندگی به اشخاص ثالث دربرابر خسارت های مالی و جانیِ احتمالی وارد شده مسئول هستند. به این ترتیب، وظیفه ی راننده ی مقصر اینست که به اشخاص اسیب دیده در حادثه یا بازماندگان آن ها دیه و غرامت پرداخت کند. از طرف دیگر، وی باید براساس نرخ دیه ی اعلام شده از طرف قوه قضائیه، دیه و غرامت بپردازد.

به عبارت ساده تر، سقف تعهدات پوشش جانی بیمه نامه ی شما با افزایش نرخ دیه در سال جدید نیز افزایش پیدا میکند. البته جالب است بدانید که در سال های اخیر برای افزایش سقف تعهدات پوشش جانی به دریافت الحاقیه نیازی نیست؛ به این دلیل که مابه التفاوت پوشش جانی سال قبل و سال جدید توسط صندوق خسارات بدنی، پذیرفته میشود.

بیمه گذار در مورد پوشش های مالی شخص ثالث میتواند با درخواست صدور الحاقیه و پرداخت حق بیمه ی بیشتر در طول مدت اعتبار قرارداد بیمه نامه، سقف تعهدات بیمه گر را درصورت وقوع خسارت های مالی به اشخاص ثالث افزایش دهد. در حالت کلی، حداقل تعهدات بیمه گر در پوشش مالی در ماه های حرام، برابر با ۲.۵ درصد نرخ دیه است درحالیکه حداکثر تعهدات بیمه گر در ماه های حرام، برابر با نیمی از نرخ دیه است.

حذف الحاقیه بیمه شخص ثالث

خوشبختانه الحاقیه بیمه شخص ثالث از سال ۹۶ حذف شده است و دیگر خرید آن الزامی نیست. قانون جدید به اینصورتست که ما به تفاوت مبلغ دیه را صندوق خسارات بدنی به جای بیمه گذار میپردازد. شرکتهای بیمه هم باید سقف تعهد مالی و جانی را به صورت خودکار، در بیمه نامه های ثالث افزایش بدهند.

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث چگونه است؟

صدور الحاقیه بیمه شخص ثالث براساس مواردی انجام میشود که از آن ها می توان به تعداد سال های تخفیفات عدم خسارت و مدت باقی مانده از اعتبار این بیمه نامه اشاره کرد. مبلغ صدور الحاقیه بیمه را نمیتوان به سادگی محاسبه کرد. بنابراین شما می توانید به نمایندگی های شرکت هاي بیمه مراجعه کنید و نسبت به مبلغ دقیق صدور این ضمیمه بیمه ای مطلع شوید.

شما باید به همان کارگزاری که بیمه سال قبل خود را خریدید؛ مراجعه و الحاقیه ی خود را دریافت کنید. درصورت عدم دسترسی به آن کارگزاری، باید با شرکت اصلی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

فرمول محاسبه الحاقیه بیمه شخص ثالث,انواع الحاقیه بیمهالحاقیه اضافی نوع دیگری از الحاقیه بیمه می‌باشد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش