سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۱۰۰۶۴

صندوق کارآفرینی چیست و دریافت تسهیلات آن چه شرایطی دارد؟

صندوق کارآفرینی,شعب صندوق کارآفرینی امید,ماموریت صندوق کارآفرینی امیدصندوق کارآفرينی اميد بعنوان بزرگترين صندوق حمايتی از فعاليتهای کارآفرينانه محسوب میشود
بسیاری از کارآفرینان، نیازمند حمایتی هستند که کسب و کار و شغلشان در کشور، رونق پیدا کند. از این رو وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی علاوه بر این که برای حمایت چنین افرادی، ساز و کار های مختلفی دارد؛ به کارآفرینان مناطق محروم و روستایی توسط صندوق کارافرینی امید، تسهیلات مختلفی با سقف محدود پرداخت می کند.

صندوق کارآفرینی

صندوق کارافرینی امید، وظایف مهم و مغفول مانده ای را با روش تامین مالی خرد بر اساس رویکرد جدید حمایت از کسب و کار های خرد بازار محور، در زنجیره حمایت های دولتی از تولید در بخش خصوصی بر عهده دارد. از اهداف چنین کسب و کارهایی می توان به کمک به افزایش تولید کالا و خدمات منطقه ای، کاهش فقر و مقابله با بیکاری در سیاست گذاری کشورها اشاره کرد. برای پیشبرد اهداف توسعه ای کشورها، اهمیت این شیوه از تامین مالی به گونه ایست که بنیاد صلح نوبل، جایزه صلح می دهد تا آنرا نهادینه کنند و نام اعتبارات خرد را برای سازمان ملل سالی برمی گزینند.

محور فعالیت صندوق های قرض الحسنه

صندوق های قرض الحسنه درواقع با هدف کارگشایی، اعتبارات خرد، بدون سود و با کارمزد کم را به متقاضیان ارائه میدهند ولی امکان پاسخ گویی به تقاضاهای اعتبارات خرد کارآفرینانه با مدل پیش گفته بر اساس الگو های موفق جهانی با عدم شکل گیرس نهاد های تخصصی دو سویه، وجود ندارد.

مزیت صندوق کارآفرینی امید

صندوق کارآفرینی امید( صندوق مهر امام رضا( ع)) در کشور، به عنوان تنها نهاد مالی تخصصی با ابعاد کامل حمایتی دو سویه شناخته میشود ‏که به صورت کاملاً تخصصی ‏در دو زمینه ی تامین مالی خرد و حمایت از کسب و کار های خرد، مشغول به فعالیت است.

این صندوق به عنوان بزرگترین صندوق حمایتی در جهت توسعه فرهنگ اعتبارات خرد در کشور از فعالیت های کارآفرینانه در مقیاس خرد در سال های اخیر، فعالیت های خوبی را انجام داده است. به طورمثال برای کمک به ارتقای کارآفرینی در سطح خرد، بیش از ۷۰۰ هزار فرصت شغلی جدید، را ایجاد کرده است. اخیرا در این صندوق، برنامه های بسیار اساسی و مبتکرانه( در ایران) در دستور کار قرار گرفته و به مرحله اجرا درآمده که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

> گذار از پرداخت های انفرادی به پرداخت های شبکه ای

> ایجاد زنجیره های ارزش

> برند سازی و پرداخت در قالب زیر شاخه های شبکه فروش برند ها و مواردی از این قبیل برای حصول از پایداری کسب و کارها

دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید,استخدام صندوق کارآفرینی امید,صندوق کارآفرینیهدف از صندوق کارآفرینی، کاهش فقر، کمک به افزايش توليد کالا و ... میباشد

ماموریت صندوق کارآفرینی امید

صندوق کارآفرینی امید دارای مأموریت های متنوعی میباشد که از آن ها می توان به شناسایی جوانان واجد شرایط ، تجهیز سپرده های خرد مردم و تلفیق آن با اعتبارات دولت، نیاز های منطقه ای، توانمندسازی جوانان و کمک در ایجاد کسب و کار های خرد کم سرمایه و کاربر با محوریت فعالیت های کارآفرینانه، توسعه کسب و کار های IT محور؛ بر اساس شیوه های جهانی شبکه سازی کسب و کار های بازارمحور اشاره کرد.

شرایط عمومی و اختصاصی دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید

۱. دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید دارای شرایط عمومی زیر میباشد :

- شخص برای دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.

- داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم از دیگر شروط دریافت تسهیلات صندوق کارافرینی امید محسوب میشود.

- شخص که تمایل دارد تسهیلات صندوق کارآفرینی امید را دریافت کند؛ نباید در دستگاه های دولتی، شغلی داشته باشد، همچنین نباید حقوق باز نشستگی دریافت کند و در زمان دریافت تسهیلات. در شرکتها و موسسات غیر دولتی، هیچ شغلی نداشته باشد.

- شخص متقاضی تسهیلات اشتغال صندوق کارآفرینی امید، نباید تا به حال از چنین تسهیلاتی استفاده کرده باشد.

- شخص متقاضی باید از مراجع ذیصلاح، مجوزهای موردنیاز طرح تسهیلات صندوق کارآفرینی امید را داشته باشد.

- کسی که میخواهد تسهیلات صندوق کارآفرینی امید را بگیرد باید بیکار باشد یا در یک کسب و کار خوداشتغالی به صورت شاگردی/ کارگری، مشغول به فعالیت باشد و فاقد بیمه اشتغال باشد.

- اگر شخصی دارای بیمه کارفرمایی و اجباری باشد؛ باید برای دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید، نسبت به حذف بیمه اقدام کند و یا آن را به بیمه خویش فرمایی تبدیل کند.

- حداقل سن و حداکثر سن متقاضی دریافت کننده ی تسهیلات صندوق کارآفرینی امید باید به ترتیب ۱۸ و ۵۰ سال باشد.

۲. دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید، نیازمند برخی از شرایط اختصاصی میباشد که عبارتست از:

> کسب و کار متقاضی دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید باید با سبد کسب و کارهایی که برای منطقه – استان، شهرستان، بخش، شهر یا روستا اعلام شده؛ مغایرت داشته باشد.

> متقاضی دریافت تسهیلات صندوق کارافرینی امید باید در محل اجرای طرح، سکونت داشته باشد.

> یکی از شروط اختصاصی دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید اینست که شخص نباید به صورت تمام وقت، تحصیل کند.

> مدارک تحصیلی و مهارتی متقاضی باید حتماً با کسب و کار پیشنهادی از دانشگاه ها و مراکز آموزش دولتی و یا خصوصی، مرتبط باشد و توسط دولت( وزارت علوم و سازمان آموزش فنی و حرفه ای)، مورد تائید قرار گرفته باشد و یا به تائید کارفرما از گواهی سابقه تجربی معتبر، برخوردار باشد.

> به زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست، تسهیلات صندوق کارافرینی امید داده میشود ولی به زنانی که همسرشان شاغل هستند( باستثنای کارآفرینان دارای ایده های نو) ؛ تسهیلاتی نمی پردازند.

> متقاضی دریافت تسهیلات صندوق کارافرینی امید باید حتماً ایده ای به منظور شروع فعالیت، داشته باشد.

> شخص متقاضی این تسهیلات باید بتواند کسب و کارش را مدیریت کند.

انواع کسب و کار

>> کسب و کار خانگی :

کسب و کار خانگی به فعالیت هایی اطلاق میشود که در قالب یک طرح کسب و کار در فضای مسکونی توسط عضو یا اعضاء خانواده، بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار، انجام میشود و در نتیجه خدمت یا کالای تولید شده به بازار خارج از محیط مسکونی عرضه میشود.

>> خویش فرمایی و خود اشتغالی:

خویش فرمایی و خود اشتغالی به شغلی گفته میشود که فرد، در آن کسب و کار خود را مدیریت می کند و میتواند علاوه برخود برای افراد دیگری نیز ایجاد اشتغال کند. در صورت ایجاد این کسب و کار برای خود مالک/ مدیر و یک شاگرد، به چنین حالتی خود اشتغالی می گویند.

>> تعاونى:

یک اجتماع، جدایی از افرادیست که به وسیله یک بنگاه اقتصادى براى رفع نیازها و آرمان هاى مشترک اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى خود بطور داوطلبانه با مالکیت مشترک و نظارت مردمى دور هم جمع میشوند.

دریافت تسهیلات صندوق کارآفرینی امید,استخدام صندوق کارآفرینی امید,صندوق کارآفرینیصندوق کارآفرينی اميد، تنها نهاد مالی تخصصی با ابعاد کامل حمايتی دو سويه در کشور میباشد

>> کارآفرینی :

کارآفرینی نوعی فعالیت محسوب میشود که در فرآیند تولید یا گشایش بازاری تازه، کالاها یا روش جدیدی ارائه میشود و همچنین در زمینه صنعت، خدمات و کشاورزی، منابع یا تشکیلات جدیدی ایجاد میشود. کارآفرین باید قادر به متقاعد کردن صاحبان سرمایه برای مطلوبیت نوآوری خویش باشد.

>> کارفرمایی:

کارفرمایی به نوعی از اشتغال گفته میشودکه فرد در آن از توانایی مدیریت کسب و کار خود برخوردار است و برای افراد دیگری علاوه بر خودش، ایجاد اشتغال می کند. چنانچه به عنوان کارگر بتواند برای افراد دیگری نیز شغل ایجاد کند ، از نوع کارفرمایی محسوب میشود. دو یا چند نفر میتوانند در این نوع اشتغال، در قالب اشخاص حقوقی، یک کسب وکار را به صورت شراکتی یا تعاونی راه اندازی کنند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش