شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۵:۵۰ - ۱۸ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۲۸۶
اقتصاد کلان

چند نکته درباره تامین کسری بودجه بدون چاپ پول!/ آمارهای اقتصادی واقعیت را برملا کردند

کسری بودجه,تامین کسری بودجه قبل از پایان سال مالی
رئیسی می‌گوید که دولتش کسری بودجه را بدون چاپ پول برطرف کرده است. فیاضی، تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به پنج نکته این ادعای دولت را بررسی می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم رئیسی، در سفری که اخیرا به خراسان داشته، در نطقی صریح گفته که دولتش کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیاردی را بدون چاپ پول یا استقراض برطرف کرده است. ظاهرا حساسیت دولت سیزدهم به واژه «استقراض» بالاست، چراکه این اولین بار نیست که دولتمردان این امر را رد می‌کنند. پیشتر هم احسان خاندوزی- وزیر اقتصاد- تاکید کرده بود که حتی یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده‌اند.

اما آمارهایی که از بانک مرکزی –نهادی که استقلال آن توسط همین دولت به زیر سوال رفته و مدام نقض می‌شود- برخلاف ادعای رئیس دولت است. تنها یک روز پس از ادعای رئیسی، بانک مرکزی به ریاست فرزین، آماری را منتشر کرده که نشان از جهش ۴۵ درصدی پایه پولی در نخستین ماه سال دارد؛ ثبت یک رکورد دیگر در دولت سیزدهم.

برای بررسی بهتر این موضوع، نظر محمدتقی فیاضی، کارشناس مسائل اقتصادی را جویا شده‌ایم. فیاضی در ارزیابی ادعای رئیسی، به پنج نکته مهم اشاره می‌کند و دست آخر به این نتیجه می‌رسد که دولت چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم به منابع بانک مرکزی متوسل می‌شود، این یعنی چاپ پول، رشد نقدینگی و افزایش تورم؛ نمایی واقعی از اقتصاد ایران.

ادعای تامین کسری بودجه قبل از پایان سال مالی

فیاضی با بیان اینکه درباره صحبت‌های رئیس جمهوری چند نکته وجود دارد، به تجارت‌نیوز گفت: نکته اول این است که اگر منظور رئیس دولت سیزدهم بودجه ۱۴۰۲ است که هنوز حدود شش ماه به پایان سال مالی باقی مانده. بنابراین، دولت در ابتدای سال نمی‌تواند مدعی شود که کسری بودجه را بدون چاپ پول برطرف کرده است. به هر حال یک جریان منابع و مصارف وجود دارد که متناسب با وصول منابع، دولت در واقع خرج می‌کند و به ردیف‌های بودجه‌ای اختصاص می‌دهد.

دولتمردان از گفتن حقیقت سر باز می‌زنند

وی درباره نکته دوم اظهار کرد: دولتمردان در سال‌های متمادی از گفتن حقیقت خودداری کرده‌اند. با توجه به شواهد موجود از جمله نرخ تورم، اظهار نظر رئیس جمهوری هم می‌تواند در زمره موضع قبلی دولتمردان باشد.

گزارش‌های مالی به صورت منظم منتشر شوند

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: نکته سوم هم این است که به هر حال رئیس دولت یک ادعایی را مطرح کرده و برای رفع ابهامات و راستی‌آزمایی بهتر است که گزارش‌های مالی دولت به صورت هفتگی، ماهانه، فصلی و سالانه منتشر شوند تا امکان بررسی ادعاها وجود داشته باشد.

تکلیف تبصره‌های بودجه‌ای چه می‌شود؟

فیاضی با اشاره به جدوال منابع، مصارف و تبصره‌های بودجه، درباره نکته چهارم، اظهار کرد: حتی اگر دولت بتواند در بخش منابع و مصارف بدون چاپ پول و صرفا از طریق ابزار تخصیص، موازنه برقرار کند و به منابع بانک مرکزی متوسل نشود، سوال اینجاست که تکلیف تبصره‌ها از جمله تبصره‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۸ چه می‌شود؟

وی در این باره افزود: از آنجایی که بخش زیادی از منابع این احکام تسهیلات بانکی است، با توجه به مضیقه مالی بانک‌ها، باز هم به سراغ منابع بانک مرکزی می‌روند. ضمن اینکه، فشار نمایندگان مجلس، دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی (بخش خصوصی نه به معنای واقعی، بلکه آنهایی که در این اعتبارات ذی‌نفع هستند.) وجود دارد و در مقابل دولت و بانک مرکزی مجبور می‌شوند خط اعتباری در اختیار این گروه‌ها قرار دهند که به معنای چاپ پول است.

بررسی تامین کسری بودجه از منظری دیگر

فیاضی با بیان اینکه ممکن است حرف دولت از این بابت که نفت به اندازه کافی فروخته شده اما ارز حاصل از صادرات آن به کشور وارد نشده است، درست باشد، درباره نکته آخر اظهار کرد: ممکن است به دلیل تحریم دلاری یا تحریم بانکی این اتفاق بیفتد اما دولت به روال سال‌های قبل، به بانک مرکزی می‌‌‌گوید که منابع خارج از کشور به لحاظ حسابداری در اختیارش قرار می‌گیرد و معادل آن ریال تحویل گرفته می‌شود. شاید ادعای دولت مبنی بر تامین کسری بودجه بدون چاپ پول، از این منظر درست باشد.

 

شواهد نشان از استقراض دارد

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه تمام شواهد امر حکایت از این دارد که دولت چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم به منابع بانک مرکزی متوسل می‌شود، تصریح کرد: همین امر موجب چاپ پول و افزایش نقدینگی می‌شود. نرخ تورم هم که بالای ۵۰ درصد است. اگر سرکوب قیمتی وجود نداشت، نرخ تورم باید ۱۰۰ درصد می‌شد، یعنی دولت سعی می‌کند نرخ بعضی از کالاها و خدمات را یا خودش یا از طریق فشار بر شرکت‌های بزرگ بالا نبرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ناکارآمدی و سوء‌مدیریت دولت در بودجه به بخش واقعی اقتصاد از طریق نرخ تورم و سرکوب قیمت‌ها تسری پیدا می‌کند و آثار آن را شاهد هستیم. بنابراین، طرح چنین ادعاهایی چندان تاثیری بر واقعیات اقتصاد ایران ندارد.

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش