۱۳:۳۵ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۶۰۶۰
اقتصاد کلان

حبـاب بـازی!

طلا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان

این روزها کم نیستند افرادی که منتقد وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه هستند و این شرایط نامناسب اقتصادی، برای آنها مشکلات عدیده‌ای از زندگی روزمره تا کسب و کارشان ایجاد کرده است.
این مشکلات درست پس از پایان یافتن تعطیلات نوروز ۹۷ با افزایش قیمت عجیب و کم سابقه دلار آغاز شد، به صعود ناگهانی قیمت مسکن منجر شد و نهایتا بازار طلا و سکه را با رشد چشمگیر و غیرقابل باور قیمت‌ها مواجه کرد. اخیرا نیز تکانه‌های این وضعیت نامطلوب به بازار خودرو رسیده و سیل سرمایه‌های سرگردان با سرازیرشدن به این بازار، موجب افزایش قیمت روزافزون خودرو گردیده است.

 

در این آشفته بازار، طبیعی است که افراد جامعه در پی حفظ سرمایه‌های خود باشند و با پیگیری اخبار و اطلاعات اقتصادی درصدد تبدیل پول نقد به کالایی باشند که با گذشت زمان (بلکه حتی یک بازه زمانی کوتاه!) ارزش خود را از دست ندهد.

چرا که متاسفانه تجربه ثابت کرده، مردم در صورت عملکردی به غیر از این، متحمل ضررهای مالی قابل توجهی شده‌اند که جبران آن هرگز برای آنها مقدور نشده است.

 

رفتار و گفتار غیرقابل هضم برخی مدیران
در این میان آنچه که بیش از هر چیز عجیب و غیرقابل هضم به نظر می‌رسد، عملکرد برخی مسئولان و نحوه رفتار و گفتار آنهاست. در اینکه تیم اقتصادی دولت دوازدهم ضعیف عمل کرده است، شکی وجود ندارد. این ضعف عملکرد حتی با در نظر گرفتن چالش‌ها و مشکلات موجود در اقتصاد کشور نیز صحت دارد و قابل اغماض نیست.

 

دیدگاه موافق تغییر اعضای اقتصادی کابینه
دامنه انتقادات به تیم اقتصادی دولت حسن روحانی تا به آنجا گسترده شده که بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند، ریاست جمهوری ضرورتا و هر چه سریع‌تر باید تغییراتی در این مجموعه ایجاد کند؛ چرا که مردم اعتماد خود را به آنها از دست داده‌اند و «حنایشان دیگر رنگی ندارد!».
حتی به باور برخی از تحلیلگران، تعدادی از اعضای گروه اقتصادی دولت دوازدهم علاوه بر عملکرد ضعیف، تحصیلات مربوطه، تخصص کافی و پتانسیل‌های لازم حرفه حال حاضر خود را ندارند و ادامه فعالیت آنها در دولت اجحاف در حق مردم ایران است.


به گمان این عده، حسن روحانی با اقدامی نظیر تغییر یک یا دو عضو اقتصادی از کابینه خود می‌تواند دست کم جرقه امید را در دل مردم زنده کند.

 

دیدگاه مخالف تغییر اعضای اقتصادی کابینه
با این حال، کم نیستند آنهایی که معتقدند راهکار حل مشکلات اقتصادی کنونی، تغییر تیم اقتصادی دولت نیست و کشور ما دچار معضلات ساختاری است که جابه‌جایی افراد کمکی به رفع آنها نمی‌کند. برعکس، راه‌حل درمان بیماری اقتصاد ایران، اصلاح سیستم و از بین بردن ویروس‌ها و عوامل تشدیدکننده این بیماری است. به گمان این افراد، چنین اقدامی به مثابه پاک کردن صورت مسئله است و کمکی به حل اساس مسئله نخواهد کرد.

 

واکنش های دیرهنگام و نامناسب مسئولان نسبت به بروز مشکلات

اما اگر بخواهیم نگاه موشکافانه‌تری به رفتار مسئولان اقتصادی کشور داشته باشیم، به نکته ظریفی می‌رسیم که شاید در شرایط کنونی شاه کلید حل موقت نابسامانی‌های اخیر در بازارهای مختلف مالی باشد. آنچه که ما از آن به ادبیات گفتاری و لحن کلام تعبیر می‌کنیم، یقینا در مورد مسئولان و مشخصا تیم اقتصادی کابینه دوازدهم دارای مشکلات اساسی است.


بر کسی پوشیده نیست که طی ماه های اخیر و پس از بروز رویدادهای عجیب و غریب در اقتصاد ایران، واکنش مسئولان مربوطه، گذشته از اینکه همواره با تاخیر بسیار همراه بوده، به هیچ وجه خوشایند مردم نبوده است. واکنش‌ها و اظهارات روسای طراز اول اقتصادی کشور، نه تنها موجب بازگشت آرامش به بازار و راحت‌شدن خیال مردم نشده، بلکه به دلیل تکرار کلمات کلیشه‌ای مانند «وجود حباب» و «جو روانی»، اعتمادها به شدت از این مجموعه سلب شده است. این سلب اعتماد از مسئولان، به باور بسیاری از تحلیلگران یکی از بزرگترین آفات جامعه است که می‌تواند منجر به بروز غیرقابل باورترین بحران‌ها در یک کشور گردد.

 

از عنصر «تکرار» بپرهیزید؛ لزوم احترام به میزان درک مردم

«تکرار» عنصری است که شاید در اشعار و متون ادبی، بسیار وزین و تاثیرگذار باشد اما اگر از سوی یک مقام مسئول، آن نیز بابت گفتن خلاف حقیقت صورت بگیرد، قطعا نه تنها موثر نخواهد بود، بلکه نتیجه عکس داده و اعتبار سخنان وی را از میان می‌برد.

 

بارها و بارها از زبان بسیاری از اعضای تیم اقتصادی دولت شنیده‌ایم که «قیمت‌ها حباب دارد و این حباب به زودی از بین خواهد رفت!» یا «این گرانی‌ها فقط نتیجه جو روانی است و مردم نباید به این جو دامن بزنند!» یا «مردم از خرید سکه، طلا، مسکن، دلار، خودرو و ... با قیمت‌های فعلی اجتناب کنند؛ چرا که قیمت‌ها به زودی کاهش خواهد یافت!»
بر کسی پوشیده نیست که در کمال تاسف، هیچ‌یک از این اظهارات مکرر، صحت نداشته و به مرور زمان، اندک تاثیر خود را نیز از دست داده است.

 

سیف: مشکلی در بازار سکه نداریم!
در کمال ناباوری، در یکی از آخرین اظهارات این چنینی، رئیس کل بانک مرکزی پس از سکوت سه روزه در پی افزایش شگفت آور قیمت سکه در یک نشست گفت: «بابت تعادل عرضه و تقاضای بازار سکه مشکلی نداریم. واقعیت این است که در پیش فروش سکه هفت میلیون سکه به فروش رفت که این سکه های پیش فروش شده به سرعت به بازار می آید.»


وی با بیان اینکه هیچ کمبودی در عرضه سکه نداریم، گفت: «به نظر می رسد اتفاقات به وجود آمده بیشتر عامل روانی دارد که به تدریج می تواند برطرف شود. شرایط بین المللی، مسائل روانی و بزرگ نمایی برخی مسائل که ریشه واقعی ندارد توانسته چنین اثری در بازار ایجاد کند که البته محدود به طلا هم نیست. در برخی کالاها هم چنین وضعی به وجود آمده که بیشتر جنبه روانی دارد.»

 

شکاف عمیق میان برخی مسئولان و مردم!
شاید آنچه که با شنیدن این سخنان به ذهن متبادر می‌شود، به سخره گرفتن مردم و سطح دانش اقتصادی و آگاهی آنها از حوادث پیرامون خود است. در چنین وضعیتی این گونه استنباط می‌شود که شکاف میان برخی مسئولان و مردم آنقدر عمیق شده که قادر به پذیرش درک عمیق اقشار مختلف جامعه از شرایط اقتصادی موجود نیستند! طبیعی است که این گونه اظهارات مسئولان در قاموس مردمی که هر لحظه با حسی توام از اضطراب و بی‌اعتمادی درحال پیگیری تک تک رویدادهای اقتصادی کشور هستند، نمی‌گنجد. هر چند قاطبه مردم پشت به نظام نیستند اما این رویکردها که اشاره شد آسیب‌زاست.


به هر حال، یکی از نخستین فاکتورهایی که مسئولان در اظهارات خود باید در نظر بگیرند، پرهیز از تکرار مکررات باطل و بیهوده‌ای است که صرفا منجر به بدتر شدن وضعیت موجود می‌شود.


چرا نگاه از بالا؟!
از این گذشته، گویی مسئولان کشورمان غافل از مسائل روان شناختی و جامعه شناختی صرفا در پی اثبات صحت سخنان خود هستند. به سادگی می‌توان تحکم و دستور را هم در لحن و هم در کلمات جاری شده بر زبان آنها مشاهده کرد. این نوع نگاه از بالا و از موضع قدرت، آن هم در شرایطی که مشکلات عدیده اقتصادی معیشت مردم را دشوار کرده، مطلقا نه پسندیده است و نه به آن توصیه می‌شود!


گویی که ریسمان ارتباط میان مردم و مقامات مسئول دیرگاهی است که از هم گسسته و دردناک‌تر اینکه هیچ کس عزمی برای گره زدن دوباره آن ندارد! شاید باید در کنار این جمله معروف که «اقتصاد دستور نمی‌پذیرد» عبارت «مردم دستور نمی‌پذیرند» را قرار داد تا بلکه دولتمردان ما به خود آیند و به آنهایی که موجب رسیدن‌شان به جایگاه کنونی هستند با زبان دستور سخن نگویند.

 

جای خالی صداقت در گفتار برخی مسئولان
به علاوه، شاید یکی از راهکارهای دیگر در راستای رفع چالش‌های متعدد کنونی، سخن گفتن با مردم در عین صداقت و سادگی باشد. باید پذیرفت که زبان انکار هیچ‌گاه نخواهد توانست راهی به دل افراد باز کند و تاثیری در تصمیمات آتی آنها داشته باشد.

 

شاید اگر صادقانه مشکلات موجود با مردم مطرح و در این راستا از آنها دعوت به همکاری و استمداد می‌شد، به این نقطه نمی‌رسیدیم. اما در کمال تاسف همچنان رئیس کل بانک مرکزی معتقد است که شرایط عادی است. پس از شنیدن این اظهارات ولی‌الله سیف، بلافاصله این پرسش به ذهن متبادر می‌شود که «اگرهمه چیز مطلوب است، چرا در چنین شرایطی قرار داریم؟!»


درست در این نقطه است که علاوه بر سلب اعتماد، افراد جامعه خود را در جایگاه «قربانی» احساس می‌کنند. اینکه شرایط اقتصادی کشور مطلوب باشد و شرایط اقتصادی مردم نامطلوب، صرفا حس قربانی بودن و اضمحلال را به تک تک افراد القا می‌کند. در نتیجه باید گفت که مسئولان اگر نمی‌توانند مرهم باشند، دست کم از زخم زدن بپرهیزند.

 

چرا انتقادات مطبوعات نادیده گرفته می شود؟
در پایان باید به نکته حائز اهمیتی اشاره شود که در کشورهای توسعه یافته جهان، همواره از انتقادات رسانه‌ها و مطبوعات نسبت به مسائل مختلف در راستای نیل به موفقیت استفاده می‌گردد اما متاسفانه ظاهرا قرار نیست ما در کشورمان شاهد چنین رویدادی باشیم؛ چرا که این روزها اصحاب رسانه مشمول کمترین توجه از دولت و مسئولان هستند و انتقادات آنها به طور کلی نادیده گرفته می‌شود. باشد که با الگو قرار دادن اقتصادهای پیشرفته جهان و پذیرش راهکارهای سازنده، مسئولانه به مسئولیت خود بپردازیم.

 

ete​madnewspaper.‎​ir
  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.7 stars from 15 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در "ممنوعه"

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
حافظ،زندگینامه حافظ،بیوگرافی حافظ زندگینامه حافظ + تصاویری از حافظیه

نام کامل: خواجه شمس الدين محمد بن بهاءالدّين حافظ شيرازي

محل تولد: شيراز

تاريخ تولد: ۷۲۷ قمري

تاريخ فوت: ۷۹۲ قمري

لقب: حافظ، لسان الغيب، ترجمان الاسرار، لسان العرفا و ناظم الاوليا

عنوان: شاعر

ادامه
بیوگرافی محسن چاوشی,عکس‌های جدید محسن چاوشی,محسن چاوشی بیوگرافی محسن چاوشی + عکس همسر و پسرش

نام و نام خانوادگی : محسن چاوشی حسینی

تاریخ تولد : ۸ مرداد ۱۳۵۸

محل تولد : خرمشهر

پیشه: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه‌سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۸۲

سبک: پاپ، راک، الکترونیک، ترنس، رگی و...

ادامه
نانسی عجرم،بیوگرافی نانسی عجرم،عکسهای نانسی عجرم بیوگرافی نانسی عجرم + عکس‌های جدید

نام کامل: نانسي نبيل عجرم(NANCY AJRAM)

محل تولد:الشرفيه/لبنان

تاريخ تولد:may 16th 1983

همسر: فادي الهاشم

زمینه فعالیت: خوانندگی

ملیت: لبنان

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید