۱۰:۵۰ - ۱۵ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۴۰۰۷
اقتصاد کلان

رئیس سازمان برنامه و بودجه:

یارانه نقدی همان ۴۵۵۰۰ تومان/ معافیت‌های مالیاتی شفاف شد

محمد باقر نوبخت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
نشست خبری محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تشریح لایحه بودجه سال ۹۸ آغاز شد.

به گزارش میزان، نوبخت با اشاره به اینکه شفافیت ویژگی بودجه سال ۹۸ است گفت: در سال آینده ۱۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی توزیع خواهد شد که در کنار این مسئله یارانه غیر نقدی و غیر مستقیم نیز لحاظ شده است.

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص در آمدهای کشور گفت:برای سال آینده ۴۳۳ میلیارد تومان منابع عمومی از محل های مختلف مانند مالیات،حقوق گمرکی و سایر موارد است که در آنها موارد غیر در آمدها نیز لحاظ شده است.

 

وی افزود: برای کسب درآمد یه سری از دارایی های دولت واگذار می شود که از‌نمونه های ان می‌توان به دارایی های سرمایه ای مانند نفت و گاز  و واگذاری های دارایی هایی مانند اوراق و سهام شرکت ها اشاره کرد.

 

نوبخت تصریح کرد: هزینه های لحاظ شده در ۳ سرفصل مانند بخش هزینه ای، تملک دارایی های سرمایه ای مانند بخش عمرانی و خرید اوراق نام برد.

 

وی در ادامه به بحث مالیات در بودجه سال آینده اشاره کرد و از اقدامی در راستای شفافیت در این بخش خبر داد.

 

 رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت که در پیوست‌های بودجه سال ۱۳۹۸ لیست تمام دستگاه‌هایی که از معافیت مالیاتی برخوردارند را اعلام کرده‌ایم تا جامعه و نمایندگان مجلس بدانند چه کسانی از مالیات معاف هستند.

 

در ادامه این نشست حمیدرضا محمدی معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: برای نخستین بار بودجه ریزی بر اساس عملکرد را برای سازمان های مختلف ارسال کردیم،به همین خاطر دارای ویژگی های مخصوص است که از مهمترین انها می توان به حمایت از معیشت های عمومی،سلامت و عدالت اجتماعی ،حمایت از تولید و اشتغال، توجه ویژه به علم و فرهنگ و محیط زیست،افزایش پایداری بودجه در مقابل تحریم ها و شوک ها، افزتیش شفافیت و انضباط بودجه ای اشاره کرد.

 

 وی با اشازه به اینکه دولت بطرگترین بازیگر بازار ارز است،گفت: در راستای حمایت از معیشت مردم ۱۴میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان فراهم می کنیم که به اقلام اساسی خانوار تعلق گیرد، ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای یارانه در نظر گرفته شده است،۷ هزار‌میلیارد تومان برای استمرار طرح های مقابله با فقر در نظر داریم.

 

محمدی عنوان کرد: ۳۵ هزار میلیارد تومان برای استمرار اجرای طرح تحول سلامت، ۱۵ میلیارد تومان برای استمرار طرح توسعه و توازن منطقه، افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه نهادها و عوامل تولید کشاورزی و افزایش اعتبار خرید تضمینی گندم متناسب با افزایش آن لحاظ شده است.

 

معاون سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: استمرار برنامه طی باژ افرینی و شهری پایدار، استمرار برنامه تولید و اشتغال بخش کشاورزی، استمرار طرح های حوزه سیاست های فعال بازاز کار، استمرار برنامه اشتغال در حوره گردشگری ،صنایع دستی و میراث فرهنگی، استمرار برنامه حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه،توسعه استمرار برنامه تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن از دیگر نمونه های مورد توجه بوده است.

 

 وی در تو ضیح افزایش شفافیت و انضباط بودجه ای گفت: امسال برای نخستین بار بودجه مبتنی بر عملکرد برای تمام دستگاه ها خواهیم داشت، افزایش شفافیت بودجه ای در بخش های معافیت های مالیاتی و یارانه های پنهان، افزایش انضباط بودجه شرکت های دولتی مانند لحاظ بودجه شرکت های دولتی که در قانون بودجه سنواتی درج نمی‌شدند، امضای دوباره شرکت های زیان ده بر حسب عمکرد واقعی سال گذشته ، ارائه بودجه تلفیقی سازمان های مناطق آزاد بخشی از افزایش شفافیت و انضباط بودجه ای است.

 

محمدی خاطرنشان کرد: تقویت نقش استان ها در بودجه، سامان دهی بدهی های دولتی، فعال کردن عملیات بازار باز و سامان دهی ردیف متفرقه و مالی از سایر بندهای افزایش شفافیت و انضباط بودجه سال ۹۸ است.

 

نوبخت در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص مقابله به تحریم گفت: بودجه یک پیش بینی از منابع و مصرف برای نیل به اهداف است که ما تمام این مراحل به مسئله تحریم توجه شده است به گونه ای که در سال گذشته ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت صادر شد که در سال اینده این رقم را به یک و نیم میلیون بشکه رسانده ایم که این نشان از سهم ۲۷ درصدی وابستگی بودجه به نفت است.

 

رئیس سامان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه در بخش مصارف نیز موضوع تحریم لحاظ شده است، گفت: با توجه به درآمدها و هزینه ها پیش بینی افزایش ۲۰ درصدی برای کارمندان در نظر گرفته شده اما در نهایت تصمیم گیرندگان نمایندگان مجلس هستند و اگر منبع درآمدی در نظر دارند معرفی و پیشنهاد دهند.

 

نوبخت در خصوص اعمال مالیات بر خرید وفروش ارز و سکه گفت:  این مسائل مربوط همانند تیغ ۲ دم است که می تواند تاثیرات متعددی دادشته باشد به همین خاطر برای اجرا ان به یک پختگی نیازمند  است  زیرا در غیر این صورت به فعالیت های زیر زمینی می انجامند به همین خاطر نیارمند جمع بندی بیشتری هستیم.

 

وی در خصوص تغییرات بودجه آموزش و پروش گفت: برای ردیف های مختلف بودجه آموزش و پرورش از حدود ۱۳ تا بیش از ۵۰ درصد افزایش بودجه داریم که این مسئله نگرانی برای این حوزه باقی نمی گذارد.

 

رئیس سازمان برنامه بودجه در زمینه قیمت بنزین گفت: افزایش قیمت بنزین آثار مثبتی مانند کاهش مصرف، کاهش قاچاق را به دنبال دارد اما از سویی اثار سویی مانند افزایش سطح عمومی قیمت ها به دنبال دارد که به همین خاطر در شرایط فعلی از این مورد دوری کرده ایم.

 

 

  • 14
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.2 stars from 22 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
مریم معصومی,بیوگرافی مریم معصومی,عکس های مریم معصومی بیوگرافی مریم معصومی + عکس‌های جدید و مصاحبه جذاب او

نام کامل: مریم معصومی

تاریخ تولد:۲۴ اسفندماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر، تلویزیون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید