پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۰۹:۲۸ - ۱۳ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۱۴۹۸
مسکن، راه، عمران

شتاب «زمین» صفر شد

قیمت زمین واملاک کلنگی,وضعیت قیمت زمین ومسکن در پایتخت
سرعت تغییرات قیمت زمین و املاک کلنگی در تهران برای دومین فصل متوالی بدون تغییر باقی ماند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، تازه‌‌‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت زمین و مسکن در پایتخت مربوط به پاییز ۱۴۰۰ حکایت از آن دارد که در این فصل نیز همچون تابستان همان سال، شتاب قیمت زمین و املاک کلنگی صفر بوده است. در واقع از آنجا که سرعت رشد قیمت زمین برای دومین فصل متوالی در سال ۱۴۰۰ ثابت و بدون تغییر باقی ماند، بنابراین می‌توان از این رخداد به عنوان صفر شدن شتاب قیمت زمین در پایتخت تعبیر کرد.

بر اساس گزارش تازه مرکز آمار از تغییرات قیمت زمین و مسکن در شهر تهران طی پاییز سال گذشته که به تفکیک مناطق بیست‌‌‌ودوگانه محاسبه و منتشر شده است، شیب تورم زمین و املاک کلنگی در پایتخت صاف شده و در دو فصل متوالی یا با اغماض طی سه فصل متوالی (از بهار تا پاییز ۱۴۰۰) بدون تغییر بوده و نرخ تورم فصلی در بهار، تابستان و پاییز پارسال تقریبا یکسان بوده؛ به این ترتیب که در بهار پارسال تورم فصلی زمین ۳‌درصد گزارش شده بود و در تابستان و پاییز مقدار آن ۴‌درصد بوده است. بر اساس این گزارش میانگین قیمت هر مترمربع زمین یا ملک کلنگی در معاملات انجام شده طی پاییز سال ۱۴۰۰ به مرز ۵۰‌میلیون تومان رسید (به طور دقیق ۴۹‌میلیون و ۷۷۰‌هزار تومان).

این آمار نشان می‌دهد تورم زمین در پایتخت درست همزمان با ایامی که ثبات نسبی در بازار معاملات مسکن برقرار و نبض قیمت‌ها آرام شد، درجا زدن را آغاز کرده است. سال گذشته به دلایل غیر‌اقتصادی و مهم‌تر از همه به دلیل بازگشت طرفین مذاکرات رفع تحریم‌ها به میز مذاکره، انتظارات تورمی روند کاهشی محسوسی به خود گرفت و این وضعیت سبب برقراری آرامش نسبی در بازار مسکن شد. مادامی که انتظارات تورمی کنترل می‌شود، انگیزه‌‌‌‌‌‌های سرمایه‌گذاری در بازار ملک نیز کاهش پیدا می‌کند، مگر اینکه جنس سرمایه‌گذاران ملکی «بلندمدت» باشد و به دنبال کسب عایدی از خرید ملک در بازه زمانی یکی دو ساله نباشند.

به این ترتیب پارسال به دلیل کاهش حجم خریدهای سرمایه‌‌‌ای در بازار ملک، بازار روی آرامش و ثبات را به خود دید، ‌‌‌ طوری که میانگین تغییرات ماهانه قیمت مسکن در سال گذشته به حدود یک‌درصد کاهش یافت و حتی در برخی ماه‌‌‌ها تورم مسکن نسبت به ماه قبل از آن منفی شد (میانگین قیمت مسکن با کاهش روبه‌رو شد).  «دنیای‌اقتصاد» پیش‌تر در گزارش‌های متعددی به این موضوع اشاره کرده بود که با توجه به رابطه متقابل میان قیمت زمین و مسکن، دنباله‌‌‌روی تورم زمین در تهران از وضعیت با ثبات بازار مسکن قابل پیش‌بینی است. اکنون که سومین گزارش رسمی از تغییرات تورم زمین در تهران به صورت رسمی منتشر شده، صحت این گزاره عیان شده است. برخی از فعالان بازار مسکن معتقد بودند با توجه به تورم بالای زمین، امکان بازگشت قیمت مسکن از قله تورمی که به دنبال جهش سه سال پیاپی به وقوع پیوست، وجود ندارد. اما گزارش اخیر مرکز آمار از ثابت ماندن شتاب تغییرات فصلی قیمت زمین در پاییز ۱۴۰۰ نشان می‌دهد کاهش التهاب در بازار زمین تحت‌تاثیر آرام شدن نبض قیمت مسکن محقق شده است.

قیمت زمین واملاک کلنگی,وضعیت قیمت زمین ومسکن در پایتخت

از سوی دیگر روند تغییرات نقطه‌‌‌ای قیمت زمین در تهران نیز حکایت از ادامه روند کاهشی آن دارد. تورم نقطه‌‌‌ای زمین در تهران در زمستان سال ۹۹ حدود ۱۱۴‌درصد گزارش شده بود که این مقدار در بهار پارسال با افت محسوس به ۸۰‌درصد رسید و پس از آن در تابستان و زمستان ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۸ و ۲۰‌درصد بوده است. به این ترتیب فصل به فصل روند تغییرات قیمت زمین نسبت به فصل مشابه از سال گذشته سرعت کمتری پیدا کرد و در پاییز ۱۴۰۰ به پایین‌‌‌ترین ارقام طی سال‌های اخیر رسیده است. همچنین در مناطق ۱۸، ۲۰ و ۲۲ میزان نسبت قیمت زمین به مسکن قدری زیر یک گزارش شده که ناشی از تورم کمتر زمین در این مناطق است.

افت تورم زمین ادامه‌‌‌دار است؟

به طور کلی طی سال‌های جهش قیمت مسکن یعنی در فاصله سال‌های ۹۷ تا ۹۹ تورم سالانه زمین در شهر تهران همواره در سطوح بالایی قرار داشت که علت اصلی آن حضور سفته‌‌‌‌‌‌بازان و رواج معاملات مکرر با هدف سوداگری در بازار معاملات ملکی بود. به این ترتیب تورم سالانه زمین در تهران طی سه سال مورد اشاره به ترتیب ۸۵، ۹۳ و ۹۴‌درصد گزارش شد. اما اکنون با استمرار روند کاهش شتاب تورم زمین، به نظر می‌رسد گزارش رسمی حکایت از افت قابل‌توجه تورم زمین در یک سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن داشته باشد. از آنجا که هنوز گزارش فصلی زمستان از سوی مرکز آمار منتشر نشده، فعلا داده رسمی کافی برای محاسبه تورم زمین در سال ۱۴۰۰ وجود ندارد، اما صاف شدن شیب نمودار تورم زمین در دو یا با اغماض، سه فصل پیاپی زمینه‌‌‌ساز برآورد کاهشی از تورم سالانه زمین در شهر تهران است.

البته آنچه درباره وضعیت قیمت زمین در تهران منتشر شده، تصویر آماری دقیقی از سال گذشته این بازار را ارائه می‌دهد. این در حالی است که گزارش‌های میدانی از بازار معاملات زمین و مسکن حکایت از آن دارد که در خرداد ماه به واسطه افزایش ریسک متغیر غیراقتصادی موثر بر بازارها یعنی وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها، تحت‌تاثیر صدور قطعنامه علیه کشورمان، انتظارات تورمی در بازارهای مختلف خیز محسوسی داشت که به افزایش تورم انجامید و احتمالا در آمارهای رسمی از معاملات زمین در بهار امسال نیز این موضوع منعکس خواهد شد. اما از سر‌گیری مذاکرات بار دیگر امید به کاهش ریسک متغیر غیراقتصادی را میان فعالان بازارهای مختلف تقویت کرد. بنابراین وضعیت آینده بازار معاملات زمین و املاک کلنگی در شهر تهران را فعلا نمی‌توان پیش‌بینی کرد و نمی‌توان به طور قطع دنباله‌‌‌روی آن از رخدادهای بهار امسال یا کل سال گذشته را برآورد کرد.  در واقع در نگاه اول با بررسی آمار تغییرات فصلی قیمت زمین در تهران و ثابت شدن مقدار آن در دو فصل متوالی روی ایستگاه چهار‌درصد، ممکن است این تلقی پیش بیاید که کلنگی‌‌‌های پایتخت نیز پس از سه سال پرتورم، اکنون از وضعیت جهش عبور کرده‌‌‌اند. این گزاره اگرچه می‌تواند وضعیت پارسال را با دقت مطلوبی توصیف کند، اما الزاما توصیف‌‌‌کننده آنچه در آینده رخ می‌دهد نیست.

به هر حال خرداد امسال شوک ناشی از وضعیت ریسک متغیر غیراقتصادی موثر بر بازارها زمینه‌‌‌ساز تلاطم قیمتی در بازارهای مختلف از جمله زمین و مسکن شد و در عین حال در تیر ماه با از سر گرفتن مذاکرات به دلیل کاهش انتظارات تورمی احتمال افت تورم زمین در گزارش‌های رسمی زیاد است. اما احتمال اینکه روند صاف شدن شیب تورم زمین در تهران در بهار امسال هم ادامه پیدا کند، بعید است و به این ترتیب حداقل فعلا نمی‌توان با قطعیت از پایان جهش زمین در تهران سخن گفت.

بازدهی ساخت‌وساز از دوربین «زمین»

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، بررسی نبض قیمت زمین در مناطق بیست‌‌‌ودوگانه تهران حاوی اطلاعات مهم دیگری نیز در حوزه عاید ساخت‌وساز در پایتخت است. به طور کلی از نسبت بین قیمت زمین به مسکن در یک محدوده جغرافیایی از قبیل یک شهر یا یک منطقه شهری، می‌توان به عنوان دماسنج عایدی ساخت مسکن استفاده کرد. پیش از دهه ۹۰ عایدی فعالیت‌های ساختمانی در شهر تهران زیر یک یا حداکثر نزدیک به یک بود و این موضوع سبب شده بود ساخت‌وساز به منزله یک فعالیت اقتصادی پرسود شناخته شود؛ فعالیتی که بعضا حتی کسانی که فاقد تخصص و تجربه در این حوزه بودند را ترغیب می‌کرد تا به نوعی سرمایه خود را صرف ساخت‌وساز کنند، چراکه اطمینان داشتند عایدی قابل قبولی به مراتب بیشتر از بسیاری از بازارهای موازی جاذب سرمایه نصیب آنها کند.

اما در دهه ۹۰ به تدریج این نسبت از مقدار یک واحد فراتر رفت و پیش از آخرین دوره جهش قیمت مسکن در سال ۹۷ مقدار آن حدود ۲/ ۱ واحد بود. اما جهش بی‌‌‌سابقه در بازار زمین و مسکن از سال ۹۷ به بعد سبب شد این نسبت نیز به حدی افزایش پیدا کند که از صرفه ساخت‌وساز به میزان چشمگیری بکاهد. در سال‌‌‌های ۹۸ و ۹۹ با توجه به حضور پررنگ تقاضای غیرمصرفی و سرمایه‌‌‌ای در بازار معاملات ملکی، خریدهایی با ارقام درشت در بازار زمین از سوی صاحبان سرمایه صورت گرفت تا ارزش نقدینگی خود را در پناهگاه ملکی حفظ کنند. به این ترتیب نسبت قیمت زمین به مسکن در تهران رفته‌رفته افزایش پیدا کرد و در پایان سال ۹۹ به ۵۶/ ۱ واحد رسید. اما گزارش رسمی اخیر از این نسبت در شهر تهران حکایت از افت آن به ۵۵/ ۱ واحد دارد.

هرچند افت نسبت قیمت زمین به مسکن در تهران طی فصل پاییز ۱۴۰۰ ناچیز بوده است، اما موید این واقعیت است که تحت‌تاثیر کاهش شتاب تغییرات قیمت زمین، میزان عایدی سرمایه‌گذاری ملکی در تهران، پارسال اندکی بهبود پیدا کرد. در واقع این نسبت به نوعی تراز سنجش عاید ساخت‌وساز است و هر چه مقدار آن به یک واحد نزدیک‌‌‌تر شود، منفعت حاصل از فعالیت ساختمانی برای سازنده‌‌‌ها و سرمایه‌گذاران ملکی بیشتر می‌شود. بررسی نسبت قیمت زمین به مسکن در ۲۲ منطقه شهر تهران به تفکیک نشان می‌دهد، صرف‌‌‌نظر از مناطق ۹، ۱۶، ۱۹ و ۲۱ شهر تهران که احتمالا به دلیل ناچیز بودن تعداد معاملات زمین در آنها، داده قیمتی قابل اتکایی از آنها وجود ندارد، در سایر مناطق عایدی ساخت‌وساز از دوربین این نسبت، در مناطق ۴ و ۲ بیش از سایر مناطق برآورد می‌شود. هفته گذشته نیز عایدی ساخت‌وساز براساس مطالعات میدانی انجام شده در شهرداری، در مناطق شمالی تهران شامل یک تا پنج، بیش از مناطق جنوبی محاسبه شده بود که جزئیات آن در گزارشی با عنوان «تنبیه سازنده مسکن ارزان» در «دنیای‌اقتصاد»‌‌‌ منتشر شد.

نیاز فوری بازار مسکن به ثبات زمین

به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در حال حاضر سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن در شهر تهران افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده و برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که تا ۷۰‌درصد از هزینه ساخت یک واحد آپارتمان، صرف تملک زمین می‌شود. به این ترتیب برقراری ثبات نسبی در بازار زمین از آنجا که تاثیر زیادی در کنترل قیمت تمام شده مسکن دارد، از نگاه کارشناسان مسکن واجد اهمیت مضاعف است. بسیاری از کارشناسان با فعالان اقتصادی در این موضوع که مشکل اول و اصلی بازار مسکن، نداشتن قدرت خرید متقاضیان مصرفی خرید خانه است، اتفاق نظر دارند. بنابراین اگر این فرض پذیرفته شود که حل مشکل اول بازار مسکن اولویت دارد، کنترل قیمت زمین با هدف کاهش هزینه تمام‌‌‌شده ساخت مسکن اهمیتی ویژه دارد.

در حال حاضر نبود قدرت خرید موثر از سوی تقاضای مصرفی سبب شده خانه اولی‌‌‌ها به کلی بازار مسکن را ترک کنند و در مقابل سازنده‌‌‌ها نیز از آنجا که تمایلی به از سر گرفتن فعالیت ساختمانی جدید ندارند، حتی از عرضه واحدهای تکمیل شده و موجود خود به بازار معاملات ملکی خودداری کنند؛ موضوعی که در کاهش قابل‌توجه آمار ساخت‌وساز در شهر تهران اثرگذار بوده است.  در صورتی که مسیر کاهش انتظارات تورمی با جدیت از سوی دولت دنبال شود، اثر آن در کاهش تورم زمین نیز مشهود خواهد شد، کمااینکه گزارش مذکور نشان می‌دهد، بازار زمین آماده افت تورم فصلی است. به این ترتیب می‌توان امیدوار بود با توجه به سهم بالای زمین در هزینه تمام شده ساخت مسکن، به تدریج شاهد بازگشت بیش از پیش مسکن از اضافه پرش باشیم و به دنبال افت قیمت واقعی مسکن، قدرت خرید متقاضیان مصرفی نیز برای ورود به بازار مسکن افزایش پیدا خواهد کرد.

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش