شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
۱۱:۱۰ - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۸۱۰
مسکن، راه، عمران

زمستان آتشین بازار مسکن و بررسی دلایل افزایش کم‌سابقه قیمت در بازار املاک

قیمت مسکن,افزایش قیمت مسکن

روزنامه جهان صنعت نوشت: براساس اعلام مرکز آمار ایران، شاخص قیمت مسکن تهران در دی‌ماه برابر با ۴/۱۹۱ و تورم ماهانه آن ۸/۹ درصد بوده که رکورد دوساله خود را شکسته است. رشد نقطه‌ای مسکن نیز برابر با ۶۶ درصد شده که بالاترین سطح در یک سال اخیر است. تورم مسکن در دی‌ماه امسال به رکورد دوساله رسیده است. برخی تحلیلگران عمده رشد قیمت مسکن را از ناحیه افزایش هزینه‌های ساخت‌و‌ساز می‌دانند، اما برخی دیگر معتقدند رکوردزنی معاملات در این مقطع نشان از خیز جدی تقاضا در بازار مسکن تهران دارد و در ادامه موجب خیز جدی تورم مسکن در ابتدای زمستان شده است.

رشد نرخ نهاده‌های ساختمانی

به‌طور کلی برای افزایش قیمت مسکن دو سناریو مطرح می‌شود؛ سناریوی اول این است که جهش در قیمت مسکن به دلیل افزایش هزینه‌ها و از سمت تولید بوده باشد.

داده‌های مربوط به نهاده‌های ساختمانی (شامل سیمان، بتن، میلگرد و‌…) نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه این نهاده‌ها یعنی درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به فصل مشابه سال قبل، ۳/۲۹ بوده که پایین سطح در دو سال گذشته محسوب می‌شود. همچنین تورم فصلی نیز کاهش منفی ۴/۳ درصدی را در تابستان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که باز هم پایین‌ترین سطح از سال ۱۳۹۹ بوده است. به همین دلیل برخی تحلیلگران افزایش هزینه‌های مسکن را دلیل اصلی این رکوردشکنی در تورم مسکن نمی‌دانند.

البته بررسی عدد شامخ آبان در خصوص ساختمان نشان می‌داد در این مقطع قیمت مصالح ساختمانی با رشد چشمگیری مواجه بوده که احتمالا نتیجه آن، نه به سرعت، بلکه طی ماه‌های آتی مشهود خواهد شد.

افزایش میزان تقاضا در بازار مسکن

سناریوی دوم و محتمل‌تر، افزایش تقاضا در بازار مسکن است. بنا بر آمار منتشر‌شده، در کنار رشد تورم مسکن در تهران، معاملات نیز از آبان امسال سیری صعودی داشته است. تعداد معاملات در دی‌ماه به ۱۲ هزار و ۱۳۹ فقره رسیده است؛ یعنی بالاترین سطح در هفت ماه گذشته.

پشت‌پرده این افزایش تورم مسکن در شهر تهران و افزایش تعداد معاملات می‌تواند افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران در بازار مسکن به دنبال نوسانات ارزی و دلاری باشد.

در واقع دسته دوم معتقد هستند افزایش تقاضا در این بازار می‌تواند موجب رشد تورم مسکن در این ماه شده باشد، زیرا بازار ملک همواره به دلیل حفظ ارزش واقعی دارایی در میان‌مدت و بلندمدت مورد توجه معامله‌گران بوده و برخی تحلیلگران معتقدند دلیل این افزایش قیمت، رشد تقاضا بوده است.

البته فعالان مسکن یادآوری می‌کنند که افزایش قیمت نهاده‌ها و شیب صعودی تورم باعث بلاتکلیفی بسیاری از سازندگان شده است؛ رویکردی که در ماه‌های آینده احتمالا کمبود تولید و عرضه و در نهایت افزایش گرانی مسکن را به دنبال خواهد داشت.

افزایش ۳درصدی معاملات مسکن در دی‌ماه

بررسی خرید و فروش واحدهای مسکونی در چهار منطقه غربی تهران نشان می‌دهد که در دی‌ماه امسال ۲۸ درصد معاملات در این محدوده انجام شده است.

دی‌ماه ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر متر خانه در تهران براساس میانگین حسابی ۷/۵۲ میلیون تومان و طبق میانگین وزنی ۹/۵۴ میلیون تومان اعلام شده است. مرکز آمار اعلام کرد که تورم ماهانه مسکن در تهران ۸/۹ درصد و تورم نقطه به نقطه ۶۶ درصد بود.

همچنین دی‌ماه امسال ۱۲ هزار و ۱۳۹ آپارتمان مسکونی در تهران خرید و فروش شد که از افزایش ۱/۳ درصد در مقایسه با ماه قبل حکایت دارد. با توجه به تجربه بازار در سال‌های اخیر این تعداد خرید و فروش، رونق نسبی بازار را نشان می‌دهد. با این حال عمده معاملات از نوع سرمایه‌گذاری و به منظور حفظ ارزش پول انجام می‌شود.

آمارها نشان می‌دهند خرید و فروش مسکن در شمال‌غرب و غرب‌تهران نسبت به دیگر مناطق بهتر است. دی‌ماه امسال در منطقه ۵ تعداد ۱۸۳۹ معامله آپارتمان انجام شد که با ۱۵ درصد از کل معاملات رتبه اول را از این نظر در بین مناطق ۲۲گانه شهر تهران به خود اختصاص داد. منطقه ۲ نیز با ۱۱۵۱ فقره جایگاه دوم را از آن خود کرد. پس از آن منطقه ۱۰ در جنوب‌غربی تهران با ۱۰۵۸ معامله در رتبه سوم قرار گرفت. در منطقه ۴ در شرق تهران نیز ۹۳۵ قرارداد خرید و فروش انجام شد که جایگاه چهارم را از نظر فراوانی تعداد معاملات به خود اختصاص داد.

حرکت سرمایه‌ها به سوی بازار مسکن

مناطق ۲، ۵، ۲۲ و ۲۱ در امتداد شمال‌غربی تا غرب تهران قرار دارند. در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در منطقه ۲ معادل ۸۳ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان در هر مترمربع است. در منطقه ۵ نرخ هر متر خانه به ۶۶ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسیده و میانگین قیمت مسکن در منطقه ۲۲ که البته با ۲۳۶ فقره معامله جزو مناطق پرتقاضا محسوب نمی‌شود، متری ۵۱ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان است. در منطقه ۲۱ نیز با ۱۸۶ فقره قرارداد خرید و فروش نرخ‌ها به ۴۳ میلیون و ۲۶۳ هزار تومان در هر مترمربع رسید.

به‌طور کلی ۲۸ درصد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه ۱۴۰۱ در چهار منطقه واقع در غرب تهران شامل ۵، ۲، ۲۱ و ۲۲ انجام شده است.

تورم نقطه‌به‌نقطه بازار مسکن شهر تهران در دی‌ماه ۱۴۰۱ در شرایطی به ۶۶ درصد رسید که ۱۵ درصد بالاتر از تورم نقطه‌به‌نقطه کالاها بود. به نظر می‌رسد طبق روال معمول با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازار مسکن سوق پیدا کرده است.

در این ماه منطقه یک با متوسط وزنی قیمت ۱۱۱ میلیون و ۸۶۲ هزار تومان بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ۲۷ میلیون و ۸۸۴ هزار تومان کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢‌گانه شهر تهران داشته‌اند.

قیمت مسکن,افزایش قیمت مسکن

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش