شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۱۷ - ۰۴ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۳۰۹
مسکن، راه، عمران

دولتمردان رکود بازار مسکن را هم به شمار دستاوردهای خود اضافه کردند

مسکن,وضعیت بازار مسکن
هیچ کارگری نمی‌تواند با درآمد خود در یک منطقه خوب یا متوسط شهر خانه اجاره کند لاجرم مجبور است به حاشیه‌ها برود و این مساله در حال تسری یافتن به شهرستان‌های کوچک است.

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: یکی از مسائلی که در هفته‌های اخیر به عنوان یک «دستاورد اقتصادی» بارها از سوی مقامات دولتی ازجمله وزیر اقتصاد و سخنگوی دولت مطرح شده، «کنترل تورم بخش مسکن» است. مدیران دولتی غالباً این مثلا دستاورد را کاهش قیمت‌های مسکن می‌نامند اما سوال این است که کاهش قیمت در قیاس با چه و در اندازه‌گیری با کدام متر و معیار انجام شده است.

چندی پیش رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس از ده برابر شدن هزینه‌های مسکن در بازه پنج‌ساله اخیر سخن گفت و با توجه به داده‌های این مرکز اعلام کرد که هزینه‌های این بخش از استطاعت اکثریت مردم کشور خارج شده است. با این حال دولتمردان مدعی شده‌اند ما توانسته‌ایم تورم مسکن را مهار کنیم اما آنچه آنها مهار تورم می‌نامند، به گفته «علیرضا خرمی» فعال کارگری «فقط بهره‌ بردن از رکودی‌ست که به دلیل همان عدم استطاعت جمعی، در بازار مسکن حاکم شده است. هیچ عملکرد اصلاحی صورت نگرفته و فقط مناسبات عرضه و تقاضا، موجب شده به دلیل کاهش تقاضا، رکود حاکم شود. آیا اسم اینکه مردم دیگر نمی‌توانند خانه بخرند، پایین آمدن قیمت‌هاست؟».

در سال‌های اخیر، شوک‌های تورمی پیاپی در بازار ملتهب مسکن اتفاق افتاد. آخرین این شوک‌ها، در پایان پاییز سال گذشته بود که موجب شد قیمت هر مترمربع مسکن در تهران، بین ۵۰، ۶۰ تا ۱۰۰درصد افزایش یابد. بعد از آن بازار به دلیل خصلت ذاتی خود در رکود و خمودگی سنگین فرورفت؛ مشتریان خرید ملک کم شدند و کمتر کسی یافت می‌شد که مثلاً در تهران بتواند بابت هر مترمربع آپارتمان بیش از ۶۰ یا ۷۰ میلیون تومان بپردازد.

با وجود همه این واقعیات مسلم که پیش چشم همگان اتفاق افتاد، از دستاورد دولت در مهار تورم یاد می‌شود. برای نمونه در تازه‌ترین اظهارنظر درباره وضعیت بازار مسکن «حسین جنتی» مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در روزهای میانی مهر ماه، کاهش قیمت مسکن در استان را به‌طور متوسط ۲۰درصد اعلام کرده است. وی با اشاره به اجرای برنامه ساماندهی مشاوران املاک و جلوگیری از فعالیت مشاوران بدون مجوز صنفی، آن را عامل مهمی در کاهش قیمت مسکن عنوان کرده است. به گفته جنتی، از اردیبهشت‌ماه امسال در تهران، شهرهای جدید پرند، پردیس، اندیشه و همه شهرهای استان برای ساماندهی ۲۱هزار مشاور املاک استان از طریق عملیات گشت‌های ساماندهی مشاوران املاک آغاز شد.

با بازخوانی این اظهارات می‌بینیم که گناه گرانی مسکن را نه معلول ناتوانی در تامین مسکن براساس اصل ۳۱ قانون اساسی که از بدعملکردی و فساد مشاوران املاک دانسته‌اند. گویا با پلمب کردن دفاتر مشاور املاک فاقد مجوز، یک گام بلند در ساماندهی مسکن و قیمت‌های آن برداشته شده و حالا دیگر مردم می‌توانند خانه‌دار شوند!

کاهش قیمت مسکن در واحدهای لوکس

کاهش ۲۰درصدی قیمت مسکن البته در قیاس با مثلاً فروردین یا اردیبهشت اگر هم در بخش‌هایی از پایتخت اتفاق افتاده باشد، معلول ناتوانی مردم در خرید آپارتمان است. چندی پیش یعنی هفدهم خرداد ماه سال جاری، دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: با توجه به رکود فعلی، قیمت‌های مسکن در مناطق شمالی و لوکس‌نشین با افت ۱۰ تا ۲۰درصدی روبه‌رو شده است. به گفته ایرج رهبر «با توجه به کاهش قدرت خرید متقاضیان در بازار مسکن شاهد افت ۱۰ تا ۲۰درصدی قیمت‌ها در بازار مسکن به ویژه واحدهای لوکس هستیم که همین موضوع باعث شده که قیمت‌ها روند نزولی داشته باشند».

در همین زمینه علیرضا خرمی در ارتباط با ادعای کنترل قیمت مسکن می‌گوید: دولت مدعی‌ست تلاش کرده تا تورم را مهار کند در صورتی‌که این اتفاق نیفتاده و الان مدت‌هاست که کسادی در بازار حضور دارد و دولت به این کسادی و رکود بازار، «کنترل تورم» می‌گوید!

به گفته این فعال کارگری، مدت‌هاست که خرید خانه برای مردم عموماً و کارگران خصوصاً تبدیل به یک رویا شده و دیگر کسی نمی‌تواند به خانه‌دار شدن فکر کند چه برسد که برای آن برنامه‌ریزی کند.

اکثر کارگران حاشیه‌نشین شده‌اند

این فعال کارگران اصفهان می‌گوید: کارگران برای اجاره خانه به حاشیه شهرها رفته‌اند و تقریباً همه کارگران در حاشیه‌ها زندگی می‌کنند. در اصفهان هیچ کارگری نمی‌تواند با درآمد خود در یک منطقه خوب یا متوسط شهر خانه اجاره کند لاجرم مجبور است به حاشیه‌ها برود و این مساله در حال تسری یافتن به شهرستان‌های کوچک است.

خرمی اضافه می‌کند: دولت در مذاکرات مزدی ۱۴۰۲، افزایش حقوق کارگران را عامل تورم دانست و تن به افزایش قانونی دستمزد نداد ولی این مارپیچ دستمزد- تورم اصلاً در کشور ما واقعیت ندارد. حقوق را زیاد نکردند اما تورم به پیش تاخت.

او تاکید می‌کند: امروز کارگران بیش از ۸۰درصد درآمد خود را برای اجاره خانه می‌دهند. من همکاری دارم که ۱۴ میلیون تومان حقوق ماهانه می‌گیرد ولی ۱۰ میلیون تومان آن را برای اجاره خانه می‌دهد. خودتان حساب کنید چه بر سر کارگران می‌آید؛ حتی کارگران فنی و متخصص که بیشتر از حداقل‌ها حقوق می‌گیرند!

مهار تورم، ادعایی‌ست که واقعیت ندارد. نمی‌شود اسم تنزل خودکار ۲۰درصدی قیمت ملک در مناطق گران‌قیمت پایتخت را کاهش هزینه‌های مسکن مردم گذاشت. کارگر با ۱۰ یا ۱۵ میلیون تومان حقوق اگر ۳۰ سال کار کند و حقوقش را کنار بگذارد هم نمی‌تواند خانه‌دار شود.

موفقیت در مهار نرخ‌های نجومی مسکن وقتی معنا پیدا می‌کند که دولت با طرح‌هایی مثل اجاره به شرط تملیک یا حمایت از تعاونی‌های ساخت مسکن، راهی باز کند تا عموم مردم یعنی مزدبگیران خانه‌دار شوند. امروز حتی وام‌های مسکن با بهره‌های آن‌چنانی، کارکردی ندارند و فقط به درد سودجویان می‌خورند. بیست و دوم مهرماه «محمدرضا رضایی کوچی» رئیس کمیسیون عمران مجلس در مورد وام‌هایی که کارکردی ندارند، گفت: «قرار شده که ۵۵٠ میلیون تومان وام مسکن ارائه شود اما با بازپرداخت ١٢ میلیون تومان آن هم اگر یک میلیارد تومان سپرده داشته باشند. کدام جوان می‌تواند اقساط ١٢ میلیون تومان را بپردازد و یک میلیارد تومان سپرده داشته باشد؟».

نسرین هزاره مقدم

  • 9
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش