چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۳۰ - ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۱۹۶
نفت و انرژی

رئیس انجمن مهندسی گاز: در آینده نه چندان دور گاز خانگی نیز دچار مشکل می‌شود

بحران گاز در ایران,صحبت های رئیس انجمن مهندسی گاز درباره وضعیت گاز در کشور
بحران ناترازی گاز که هر سال بیشتر و بیشتر می‌شود نه تنها صنایع بلکه گاز مصرفی خانگی را نیز تهدید می‌کند و پارس جنوبی با توجه به عدم سرمایه گذاری و ورود تکنولوژی‌های جدید درگیر خطر‌هایی در آینده است.

منصور دفتریان، رئیس انجمن مهندسی گاز ایران، درباره لزوم استفاده از انرژی خورشیدی برای کاهش فشار بر پارس جنوبی و عبور از بحران ناترازی گاز به انتخاب گفت: ما در انجمن مهندسی گاز مطالعاتی را درباره ناترازی گاز و مشکلات پارس جنوبی انجام دادیم و راهبرد‌هایی برای عبور از بحران به نهاد‌ها و اشخاص مختلف ارائه کردیم راهبرد اول این است که ما به شکل گسترده از انرژی خورشیدی برای گرمایش استفاده کنیم. البته این پیشنهاد ما از سال ۷۳ به این طرف مطرح شده است. استفاده از انرژی خورشیدی خیلی سریع انجام می‌شود؛ شما اگر یک نیروگاه سیکل ترکیبی فسیلی درست کنید ۸ سال طول می‌کشد، اما نیروگاه برقی خیلی سریع‌تر انجام می‌شود و برق مطمئنی است. اختلاف قیمت نیز خیلی زیاد است؛ یک کیلووات ساعت برق انرژی خورشیدی ۱ سنت فروخته می‌شود. برقی که با فسیل درست می‌کنیم ۱۵ سنت تمام می‌شود، آدم اگر قابل باشد که سراغ کالا گران و پردردسر نمی‌رود. ما در ۸ کنگره اعلام کردیم که باید از این روش استفاده شود، اما هنوز توجهی نشده است.

وی درباره ادامه ناترازی و عدم توان پاسخ به نیاز بالا داخل افزود: متاسفانه این گزاره درستی است. مشکل ما تکنیکال نیست مشکل ما در اصل مدیریتی است؛ ناترازی گاز در کشور خیلی خیلی جدیست و در آینده نه چندان دور نه تنها صنایع بلکه گاز خانگی نیز دچار مشکل می‌شود. ما باید مصرف گاز را به هر حال مدیریت کنیم، ما نمی‌توانیم گاز را گران بفروشیم تا مردم کم مصرف کنند، اما می‌توانیم مدیریت مصرف داشته باشیم. به عنوان نمونه یک واحد را به عنوان نمونه طی دو ماه بهینه سازی کردیم که گازب‌ها آن یک چهارم دیگر واحد‌های آن ساختمان شد. در پتانسیل‌های شناخته نشده ایران برای نفت و گاز نیز باید تحقیقاتی انجام شود.

دفتریان درباره عدم نیاز به لوله کشی‌های سراسری گاز گفت: اصلا نیاز نبود این همه لوله کشی انجام شود. ما هر کجا به انرژی نیاز داشتیم می‌شد از پنل خورشیدی استفاده کرد. نمایندگان برای خودشیرینی در منطقه رای شان به دولت فشار می‌آوردند تا لوله کشی شود. اگر برق خورشیدی داشته باشیم به مرور می‌توان این لوله کشی‌ها را جمع کرد هر چند دردسر‌هایی را به دنبال دارد.

سعید میرترابی، کارشناس حوزه انرژی نیز در گفت و گو با «انتخاب» اظهار داشت: در مهندسی مخازن این موضوع مطرح است، هر مخزن نفت و یا گاز یک رفتاری دارند که بر اساس یک برنامه دقیق باید از آن‌ها برداشت شود. آن برنامه نیز بستگی به یک سری فاکتور‌ها مانند فشار مخزن و میزان دبی روزانه و برنامه برداشت با روش‌های بازیافت دارد. متاسفانه در ایران یک مشکلی که دارد در برنامه ازدیاد بازیافت سرمایه گذاری نکردیم که پول و تکنولوژی می‌خواهد. یعنی با مخزن طوری رفتار کنیم که نهایت بازدهی را در طول عمر خود داشته باشد. اطلاعات مربوط به آن‌ها نیز منتشر نمی‌شود، اما گمانه زنی‌ها بر این است که میزان بازیافت ۲۴ درصد است در حالیکه بازیافت عربستان ۵۰ درصد است.

میرترابی ادامه داد: رفتار مخازن ما از نظر نوع سنگ مخزن بازدهی پایینی دارند. پول و تکنولوژی در زمان برداشت نیز مهم است که در ایران به دلیل اینکه رقابتی میان ایران و قطر وجود داشته و نیاز شدید هم به گاز داشته ایم گمانه‌ها بر این است که برنامه‌های ازدیاد بازیافت رعایت نشده است و پارس جنوبی را فرسوده می‌کند یعنی ضریب بازیافت‌ها پایین‌تر از استاندارد‌ها در پارس جنوبی رخ می‌دهد و عمر مخزن زودتر از زمان مدنظر ما به پایان می‌رسد.

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش