یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۲:۵۵ - ۰۸ آبان ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۸۰۰۰۵۲
اقتصاد جهانی

سال‌ها دل طلب جام جم از ما مي‌كرد/ وان‌چه خود داشت ز بيگانه تمنا مي‌كرد

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان,سوئیس

شايد باور نكنيم اگر به ما بگويند سوييس كه امروز در زمره ثروتمندترين كشورهاي جهان است، تا نيمه سده نوزدهم يعني حدود ١٥٠ سال پيش، فقير بود. چراكه سوييس به صورت طبيعي از بيشتر مواهبي كه مايه رونق يك سرزمين است محروم است؛ واقع شدن در ميانه ارتفاعات آلپ امكان تعاملات زميني و دريايي را از آن سلب كرده، با وجود داشتن منابع آب فراوان، زمين هموار و مساعد براي زراعت ندارد، سوييس نه فضايي وسيع براي ايجاد شهرهاي بزرگ صنعتي داشته و نه حتي از منابع معدني و ذخاير انرژي براي صنعتي شدن بهره‌مند بوده است. به تاريخ كه مي‌نگريم سوييس را سرزميني كوچك و محصور در ميانه سه قدرت ايتاليايي‌زبان، آلماني‌زبان و فرانسه‌زبان مي‌يابيم كه متداوما با هم در كشمكش بودند؛ با وجود اين تنازع دايمي براي توسعه مرزهاي‌شان، سوييس آنقدر كم‌‌جاذبه بود كه مرزهايش طي هشت قرن ثابت و بي‌تغيير ماند چراكه هيچگاه طمع اين قدرت‌ها را براي تصرف برنينگيخت، اين درحالي است كه هيچ مرزي نيست كه در اروپا بارها تغيير نكرده باشد.

 

با اين شرايط اگر سوييس تسليم محدوديت‌هايش شده بود اي‌بسا تا به امروز نمي‌توانست بقايش را حفظ كند و ديگر نامي از آن روي نقشه جغرافيا نمي‌ديديم. در حالي كه امروز نبض جريان پول و سرمايه در جهان با بانك‌هاي سوييس تنظيم است؛ با وجود اين‌همه ناامني در جهان، سوييس تنها جايي است كه همه از امن بودن آن اطمينان‌خاطر دارند؛ سوييس جاذبه‌هاي تاريخي چنداني ندارد ولي مقصد بسيار مجلل گردشگري شده است و دامنه‌هاي آلپ ميزبان تفريحات زمستاني ثروتمندترين‌هاي دنيا است؛ سوييس صنايع متنوعي ندارد ولي صاحب معدود صناعت‌هاي پرطرفداري چون ساعت‌سازي است؛ سوييسي‌ها سفره رنگيني نداشته‌اند ولي يك سده‌اي است كه شكلات شيري سوييسي در زمره محبوب‌ترين اقلام خوراكي جهان است؛ شهري به بزرگي و اهميت نيويورك و لندن يا پاريس و شانگهاي ندارد،  ليكن مهم‌ترين مذاكرات و سرنوشت‌سازترين تصميمات جهان در ژنو سوييس اتخاذ مي‌شود. چطور است كه اين كشور فقير و كم‌جاذبه، كه روزگاري موجوديتش محدود به تعدادي دهكده كوچك دامداري بود، توانست چنين جايگاهي براي خود رقم زند.

 

سوييس‌ با اينكه مانند قلعه‌اي صعب‌العبور در دل اروپاست، تماس سه قطب اصلي اروپا (ايتاليا، آلمان و فرانسه) با هم، همواره منوط به گذشتن از آلپ و نتيجتا عبور از سوييس بود. لذا هر سه حوزه آلماني‌زبان، ايتاليايي‌زبان و فرانسه‌زبان تا اعماق سوييس نفوذ فرهنگي داشتند و همين باعث مي‌شد اين دول با همه درگيري و اختلافاتي كه با هم داشتند، هر سه با سوييس احساس خويشاوندي كنند. گويي همه اين قلمروها تلويحا پذيرفته بودند كه بهتر است سوييس از دايره منازعات‌شان بركنار بماند. همين موضوع به سوييس اجازه ‌داد كه از فرصت بي‌طرفي به انحاي مختلف سود برد؛ سوييس فهميده بود كه هرچند از مواد معدني كافي براي ايجاد صنايع بزرگ محروم است ولي مي‌تواند به معدودي صنايع خرد براي ساخت آلات ظريف روي آورد. لذا به علت جنگ مداوم همسايگانش، هوشمندانه به سمت ساخت آلات رزمي‌اي چون شمشير، تيروكمان و نيزه روي آورد؛ صنايعي كه با وجود خردي‌مقياس، فرآيند توليد دقيق و ظريف‌شان ارزش افزوده خوبي به همراه داشت، ضمن اينكه همه همسايگان سوييس مشتري‌اش بودند. اين صنايع همان چيزي است كه امروز تحت عنوان صنايع دانش‌محور مي‌شناسيم. از سوي ديگر سوييس زيركانه طرفين درگيري را ترغيب مي‌كرد كه براي جنگيدن از سربازان ورزيده سوييسي كه هم مهارت استفاده از اين سلاح‌ها را داشتند و هم كوهستان آنان را خوش‌بنيه و مقاوم كرده بود استفاده كنند. اين سربازان به علت بي‌طرفي مي‌توانستند به عنوان مزدور در همه جبهه‌ها بجنگند.

 

به تدريج كه سلاح‌هاي سنگين‌تري چون توپ و تفنگ جايگزين اسباب رزم قديم شد، سوييس كه بنيه صنايع سنگين را در خود نمي‌ديد، قافيه را نباخت و اين‌بار تجربه و هنرش را به كار صنايع ظريفه ديگري چون توليد ساعت جيبي و بعد ساعت مچي گماشت. لذا سوييس با اينكه معادن سنگ‌هاي قيمتي ندارد ولي ساعت‌هايي كه توليد مي‌كند از حيث ظرافت و زيبايي با جواهر برابري مي‌كند.

 

سوييس پس از ۱۸۱۵م تا امروز وارد هيچ جنگي در جهان نشد و مدبرانه نقش بي‌طرفي را براي خود حفظ كرد. خصوصا طي دو جنگ جهاني طي قرن بيستم كه انرژي و سرمايه غالب كشورهاي اروپايي مستهلك شد، سوييس از فرصت بي‌طرفي و ميانداري و صعوبت دسترسي بهره برد براي اينكه چون «خزانه‌اي» مطمئن و رازدار، پول و گنجينه ثروتمندترين‌هاي اروپا را به خود جذب كند. با اينكه بانكداري در اروپا سابقه‌اي چند سده‌اي داشت، ليكن چند صد بانك سوييسي تعريف جديدي از بانكداري عرضه كردند؛ آنها براي نگهداري اين سرمايه‌هاي هنگفت نه‌تنها بهره‌اي نمي‌پرداختند بلكه كارمزد نيز دريافت مي‌كردند. مقياس جهاني دو جنگ كه اروپا را ازپا انداخت براي سوييس تبديل به مزيتي بزرگ شد؛ پس از دو جنگ كه مناسبات جهان تغيير كرد و تخاصم جاي خود را به تعاملات وسيع‌تر داد، سوييس موفق شد نقش بي‌طرفي و خزانه‌داري خود را از جهان كوچك همسايگانش درآورد و به كل جهان تسري دهد. چيزي‌كه به اين نقش جهاني كمك كرد همان ميانداري سوييس بين سه قلمرو فرهنگي بود؛ هر سوييسي به جز زبان رسمي كشورش به يكي از زبان‌هاي آلماني يا ايتاليايي يا فرانسوي مجهز بود.

 

درست همان زمان كه آلماني‌ها متعصبانه به زبان آلماني چسبيده بودند و فرانسوي‌ها فقط به فرانسه صحبت مي‌كردند، سوييس توانست از فرصت چندزبانه بودن براي تسهيل نقش جهاني‌اش استفاده كند. از اين‌رو امروز سوييس نه تنها خزانه ثروت جهان است بلكه مقر نهادهاي بين‌المللي چون مركز تجارت جهاني و صليب سرخ هم در آنجا است. سوييس آنقدر از اتخاذ بي‌طرفي منتفع شده كه چون پيوستن به سازمان ملل يا اتحاديه اروپا مي‌توانست در مواقعي منافي اين بي‌طرفي باشد، خيلي دير به عضويت سازمان ملل درآمد و هنوز به اتحاديه اروپا نپيوسته است، اين درحالي است كه يكي از دو دفتر اروپايي سازمان ملل در سوييس واقع است!

 

خلاصه اينكه پنداري سوييس همه آن محروميت‌ها و معايب سرزميني‌اش كه طمعي برنمي‌انگيخت را به فرصت و مزيت مبدل كرد و با تكيه بر همين معدود مزيت‌هاي تاريخي، طبيعي و فرهنگي كه به روزگاران فراهم كرده، مدبرانه توانسته نقشي مهم و كليدي در نمايشنامه جهاني براي خود رقم زند. به سخن ديگر سوييس درست از زماني موفق شد در راه توسعه و رفاه گام بردارد كه فهميد بزرگ‌ترين ثروتش «سوييس» بودن سوييس و «سوييسي بودن» سويسي‌ها است. طبيعتا الگوي توسعه سوييس نسخه‌اي نيست كه بشود براي همه سرزمين‌ها تجويز كرد؛ هر سرزمين بنا به اينكه چه جايگاه تاريخي و فرهنگي‌ و طبيعي‌اي دارد، مي‌تواند نقشي منحصربه‌فرد و بي‌بديل در مقياس جهاني ايفا كند و در راه رفاه خود گام بردارد. درسي كه بايد از سوييس گرفت آن است كه «ايران بودن» ايران و «ايراني بودن» ايراني‌ها بزرگ‌ترين ثروت‌شان است.

 

 

 

 

etemadnewspaper.ir
  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش