یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۷۲

معرفی رشته اقتصاد و گرایش های آن در مقاطع مختلف

رشته اقتصاد,معرفی رشته اقتصاد,منایع ارشد رشته اقتصادآینده شغلی رشته اقتصاد بستگی به فعالیت‌های بانکی کشور دارد
اقتصاد دانشی است که زمینه ساز رشد اقتصاد کشور قرار گرفته و سرنوشت کلی یک جامعه را تعیین میکند. رشته اقتصاد در ایران با توجه به توانایی های علمی، استعداد و علایق دانش آموزان پس از کنکور سراسری انتخاب می شود و یا انتخابیست که بالاجبار دانش آموز آنرا قبول شده است. بازار کار رشته اقتصاد بگونه ای است که یک اقتصاددان باید در تعامل با دیگر رشته ها باشد.

معرفی رشته اقتصاد

اقتصاد یک رشته وسیع است که به افراد کمک می کند تا سیر تاریخی را درک کنند و دنیای امروز را تفسیر کنند و برای اقتصاد آتی پیش بینی کنند. در رشته اقتصاد به لحاظ علمی هدف اصلی بهینه سازی است. به زبان عامیانه مقصود این است بتوانیم بیان کنیم که چه میزان از منابعی را که در اختیار داریم صرف چه کاری کنیم تا حداکثر منفعت را بدست آوریم. همان طور که از این تعریف برمی آید اقتصاد رشته ای کاربردی است بالأخص که در دنیای امروز بزرگترین درگیری، جدال بر سر منابع من جمله آب، نفت، انرژی، زمین و .. است.

هدف از ارائه رشته اقتصاد در سطوح دانشگاهی، تربیت متخصصانی است که با کسب مهارت های لازم بتوانند در بخش های مرتبط با اقتصاد سازمان های گوناگون به اشتغال بپردازند. نکته مهم در این رشته این است که اقتصاد سبب ساختن ذهنی فعال و انتخابگر برای دانشجویان می شود و فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به تدارکات و ایجاد بنگاه­ های خدماتی و بازرگانی شخصی نیز بیندیشند.

اهمیت رشته اقتصاد

رشته اقتصاد به لحاظ موضوعی دارای دو وجه مشکل و آسان بوده و از این رو که سرنوشت یک کشور در زمینه های گوناگون اجتماعی، علمی، تکنولوژی و صنعتی و نیز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگی شرایط اقتصاد است، اهمیت بسیار دارد. با استفاده از این دانش است که روند رشد اقتصادی کشور رقم خورده و بطور کلی سرنوشت حال و آینده جامعه تعیین می شود و واضح است، موضوعی این چنین که عهده دار این درجه از اهمیت است، بسیار مهم و حساس خواهد بود. بنابراین در کشورهای پیشرفته در بین رشته های دانشگاهی، رشته اقتصاد را در مقایسه با رشته های پزشکی و مهندسی بالاتر ارزیابی نموده و به آن بیشتر پرداخته می شود.

گرایش های رشته اقتصاد در مقاطع مختلف

۱- گرایش های کارشناسی رشته اقتصاد

رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی شامل شش گرایش به شرح ذیل است:          

- رشته اقتصاد نظری

- رشته اقتصاد بازرگانی

- رشته اقتصاد صنعتی

- رشته اقتصاد حمل و نقل

- رشته اقتصاد پول و بانکداری

- رشته اقتصاد کشاورزی

۲- گرایش های کارشناسی ارشد رشته اقتصاد

۱. برنامه ریزی سیستم های اقتصادی

۲. توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

۳. علوم اقتصادی

۴. اقتصاد انرژی

گرایشهای رشته اقتصاد مقطع دکترا,رشته اقتصاد,رشته اقتصاد نفتدر رشته اقتصاد به لحاظ علمی هدف اصلی بهینه سازی است

۳- گرایش های دکتری رشته اقتصاد

> مدیریت بازرگانی

> مدیریت سیاست گذاری بازرگانی

> رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ابزارهای مطالعه و دروس اصلی رشته اقتصاد

دروس ریاضی و آمار بعنوان ابزارهای مطالعه در رشته اقتصاد اهمیت بسیار دارد ولی صرف به کارگیری این ابزارها، فهم اقتصادی میسر نخواهد شد. فهم اقتصادی، مستلزم مطالعات عمیق در نظریه های اقتصادی و سیر قلمروهای اجتماعی است.

رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ۶ شاخه اقتصاد نظری، بازرگانی، کشاورزی، پول و بانکداری، صنعتی و حمل و نقل را شامل می شود و داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی میتوانند این رشته را انتخاب کنند. البته برای داوطلبان علوم انسانی شاخه اقتصاد نظری ارائه نشده است ولی به گفته استادان این رشته تفاوت شاخه های گوناگون رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی کم تر از ۳۰ واحد درسی است و چون دانشجویان میتوانند ۹ واحد اختیاری خویش را از شاخه دیگر انتخاب کنند، تفاوت چشمگیر بین شاخه های گوناگون این رشته وجود ندارد. 

زمینه های اشتغال رشته اقتصاد

به لحاظ شغلی درصورتی که دوران تحصیل شخص با مطالعات مناسب و عمیق گذرانده شود حتماً دانشجویان فارغ التحصیل رشته اقتصاد میتوانند در خیلی از بنگاه های تولیدی و تجارتی، خدماتی مشغول کار شده و نیز تقاضی تخصص کارشناسی اقتصاد نسبت به سایر رشته ها بیش تر است. بازار کار رشته اقتصاد شامل متصدی بانک، کارشناس گمرک، مدیر مالی، تحلیلگر مالی، کارشناس امور مالیاتی، استاد دانشگاه، پژوهشگر، مدیر فروش، کارشناس/مدیر بازاریابی، کارشناس بیمه، کارشناس/مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار، وزاتخانه ها و....

رسیدن به مشاغل بهتر در رشته اقتصاد و داشتن آینده شغلی روشن در رشته اقتصاد، مستلزم این است که با یک برنامه ریزی دقیق و کسب رتبه های برتر، تضمینی برای خود در بازار کار ایجاد کنید.

مواد درسی رشته اقتصاد,منابع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد,رشته اقتصاد بازار کار رشته اقتصاد به نسبت بسیاری از رشته های گروه انسانی، از رونق بیشتری برخوردار است

توانایی های لازم برای رشته اقتصاد

در دبیرستان کتاب اقتصاد صرفا برای دانش آموزان رشته علوم انسانی ارائه شده است و چون مباحث این کتاب بیشتر حفظی هستند خیلی از داوطلبان آزمون سراسری فکر می کنند که برای موفقیت در رشته اقتصاد باید حافظه قوی داشته باشند که بتوانند مفاهیم و نظریه های گوناگون را حفظ کنند ولی باید در درس ریاضی قوی باشند تا بتوانند در این رشته موفق شوند. دانشجوی رشته اقتصاد لازم است که به مباحث اجتماعی هم علاقمند باشند و الفبای جامعه شناسی، علوم سیاسی و روانشناسی را بداند زیرا اقتصاد یک حلقه از علوم اجتماعی است و زنجیره علوم اجتماعی نیز به هم مرتبط است.

موقعیت شغلی رشته اقتصاد در ایران

دانشجویان دوره کارشناسی رشته اقتصاد اغلب اطلاعات اولیه و پایه را مطالعه می کنند در نتیجه نباید انتظار داشته باشند که بعد از فارغ التحصیلی بطور تخصصی و کاربردی فعالیت نمایند مگر دانشجویانی که خودشان مطالعه و فعالیت بیشتری داشته و تئوری هایی را که مطالعه می کنند، بکار نیز می گیرند. یعنی میتوانند مدلهای اقتصادی نوشته، تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهادهای تازه ای برای رفع مشکلات اقتصادی مؤسسه و سازمان های گوناگون ارائه دهند. البته این به آن معنا نیست که در حال حاضر فارغ التحصیلان این رشته بازار کار ندارند بلکه میتوانند در قسمت های گوناگون وزارت اقتصاد مانند بخش مالیات، وزارت صنایع، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و مرکز آمار فعالیت کنند.

بدین ترتیب بازار کار اصلی رشته اقتصاد، بحث بازارهای مرتبط با منابع میباشد، بالاخص منابع مالی و منابع انرژی. بانک های بسیار زیادی وجود دارند که عنوان رشته اقتصاد را یدک می کشند و همین نشان از اهمیت رشته اقتصاد در بازار کار بانکی کشور می باشد. بانکهایی مانند مهر اقتصاد و اقتصاد نوین. برای ورود قاطعانه و پراعتبار به بازار کار رشته اقتصاد در ایران باید از سد کنکور گذشت. رشته اقتصاد یک رشته شناور میباشد که تمامی داوطلبان اعم از تجربی، ریاضی و انسانی میتوانند آنرا انتخاب کنند اما این رشته اغلب مرتبط با رشته انسانی می باشد.

رشته اقتصاد,منابع ارشد رشته اقتصاد,رشته اقتصاد اسلامیرشته اقتصاد به سبب آینده شغلی نسبتا مناسب، علاقه مندان زیادی را به خود جذب کرده است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
انشاء الله همه صاحب کار وخانه شوند
کار -مسکن
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش