سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۹۹۰۲۰۰۰۲۵

نکات مهمی که برای انتخاب رشته باید بدانید

انتخاب رشته,انتخاب رشته تحصیلی,انتخاب رشته و دانشگاهداوطلبان انتخاب رشته
انتخاب رشته، انتخاب آينده ی شماست. داوطلبان برای وارد شدن به دانشگاه های مطرح باید از مشاوران حرفه ای و با تجربه استفاده کنند. به همین علت احتیاج به انتخاب رشته مناسب برای خود هستند.

آشنایی با انتخاب رشته

در انتخاب رشته شرط نخست، علاقه است و بعد از آن، در نظر گرفتن بازار کار رشته و آينده آن. امکان دارد رشته ای در گذشته بازار کار خوبی داشته باشد، ولی در آينده با رکود مواجه شود و برعکس، برخی رشته ها در آينده بازار کار پر رونقی داشته باشند. پس به جای نگاه به گذشته، به آينده رشته ها توجه داشته باشید.

یکی از تصمیمات مهم هر فرد در زندگی، انتخاب رشته و ورود به دانشگاه است که تقریباً اکثر افراد با فرایند انتخاب رشته آشنا هستند و اهمیت این فرآیند برای آنها پوشیده نیست.توانایی فرد انگیزه خوبی برای تعیین رشته دانشگاهی می باشد.

بسياري از افراد با انتخاب یک رشته تحصیلی و تحصیل همان رشته در دانشگاه، آينده و مسیر شغلی خود را معلوم می کنند و به همین علت انتخاب رشته درست و اصولی اهمیت بسياري در زندگی افراد دارد؛ برای این که لااقل ۲تا ۴ سال از زندگی افراد به این انتخاب وابسته است.پس در انتخاب رشته دقت کنید که ابتدا علایق خود نسبت به رشته مد نظر باشد.

فرآیند انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه چه قدر اهمیت دارد؟

انتخاب رشته باید با اگاهی صورت گیرد. منظور از اگاهی، دانش نسبت به مسائلی است که انتخاب ما را تحت تأثیر خود قرار می دهد.این را بدانید که انتخاب رشته از کنکور مهمتر و سرنوشت ساز تر است.انتخاب رشته امروز سهم بزرگی از آينده را میسازد.

انتخاب رشته آخرین قدم در فرآیند ورود دانش آموزان به دانشگاه است و برای این که نتیجه تمام این فرآیند پرمشقت به انتخاب رشته بستگی دارد، مهمترین قدم هم شمرده می‎شود. به عبارتی یک انتخاب اشتباه میتواند زحمات چندین ساله داوطلب را بر باد دهد. از طرف ديگر یک انتخاب مطلوب به همان اندازه میتواند داوطلب را به رشته‎ای که به آن علاقمند است برساند و این نهایتا منجر به رضایت شغلی و اشتغال هدفمند و کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهروری شغلی در جامعه خواهد شد.

راهنمای انتخاب رشته,انتخاب رشته,ضروریت انتخاب رشته صحیحراهنمایی انتخاب رشته

توجه داشته باشید که یک رشته خاص به تنهایی نه خوب است و نه بد! چرا‌که چنانچه کسی که به آن رشته علاقمند است و استعداد ادامه آنرا دارد، به مطالعه آن بپردازد نتیجه کار مناسب خواهد بود و عدم علاقه به پرمخاطب‎ترین رشته‎ها هم یک نیروی کارامد در آن رشته تربیت نخواهد کرد.

سوالات مهم برای انتخاب رشته

۱- بیشترین علاقه را به کدام رشته دارید؟

۲- در کدام رشته استعداد دارید؟

۳- آیا می دانید شغل آينده ی شما چیست ؟

۴- آیا رشته های مختلف برای شما چندان تفاوتی با هم ندارند ؟

۵- در کدام شهرها و کدام استات ها میتوانید دانشجو شوید؟

۶- چه رشته ای بازار کار بهتری برای شما دارد؟

انتخاب رشته تحصیلی و عوامل تاثیرگذار بر آن

مشاوران تحصیلی معتقدند نباید افراد کنکوری را مجبور کرد تا به زور انتخاب رشته کنند و یا فقط رشته ای پرطرفدار را بخوانند.

در "انتخاب رشته" داوطلب باید محدودیت ها و شرایط خاص خود را در نظر داشته باشد. انتخاب رشته بر پایه شیوه منحصر به فرد آينده پژوهی انجام می شود عوامل تاثیر گذار در انتخاب رشته تحصیلی داوطلبان به دو دسته عوامل بیرونی و درونی تقسیم می شوند.

عوامل بیرونی

عوامل بیرونی تاثیرگذار در انتخاب رشته نیز عبارتند از:

 • خانواده
 • محیط اموزشی
 • افراد تاثیرگذار در زندگی فرد
 • زمینه های اقتصادی، شغلی
 • رسانه ها
 • گروه های همسالان 

عوامل درونی

عوامل درونی تاثیرگذار در انتخاب رشته نیز عبارتند از:

 • علاقه
 •  ارزش ها
 • اعتقادات
 • ویژگی های شخصیتی
 • توانایی ها و مهارت ها
 •  اهداف و تجربیات
 • نحوه پرکردن فرم انتخاب رشته

برای انتخاب رشته داوطلبان ضروری است ابتدا در فرم پیش نویس انتخاب رشته، عناوین رشته و دانشگاه ها را تکمیل کرده و بعد از آن در سایت سازمان ثبت کنند. بعد سیستم یک رسید ۱۵ حرفی( کد رهگیری) بعنوان رسید دریافت انتخاب رشته به داوطلب می دهد و این رسید بیانگر پایان مرحله انتخاب رشته است.

حتماً در حین وارد کردن کد رشته های مورد نظرتان، به علاقه ای که به آن رشته دارید، توانایی که در طی کردن موفقیت آمیز این رشته در دانشگاه دارید آگاه باشید تا بتوانید انتخاب رشته موفقی بر اساس توانایی، علاقه و استعداد خود داشته باشید.

برای انتخاب رشته توجه داشته باشید​ فقط یک بار اجازه به هر داوطلب داده می شود و بعد از دریافت رسید اجازه تصحیح یا انتخاب رشته مجدد داده نمی شود. نکته مهم بعدی این است انتخاب رشته در گروه های آزمایشی و دوره هایی که براساس کارنامه اولیه اجازه انتخاب رشته از آنها را ندارید، باطل است.

انتخاب رشته های كاردانی در شهرهای دور دقت کنید برای این که در صورت قبولی حتماً باید در آن رشته ادامه تحصیل دهید؛ در غیر اینصورت به مدت دو سال از شركت در كنكور سراسری محروم خواهید شد اما شانس خود را در انتخاب رشته های شبانه،  غیرانتفاعی،  پیام نور و نیمه حضوری امتحان كنید برای این که در صورت عدم ثبت نام و ادامه تحصیل در سال آینده از شركت در كنكور سراسری محروم نخواهید ماند.

روش های صحیح انتخاب رشته,چگونگی انتخاب رشته,انتخاب رشتهبررسی عوامل تاثیرگذار بر انتخاب رشته

تأثير سهمیه ها در انتخاب رشته

سهمیه داوطلب طبق بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر( چه بسا یک سال از سه سال) تعيين می شود. در خصوص سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری باید بدانید که با توجه به سهمیه ای که هر داوطلب دارد ممکن است رتبه و تراز او جابجا شود. به عنوان مثال اگر کسی سهمیه پذیرش خود را مناطق زده باشد باتوجه به جایی که پیش دانشگاهی و دیپلم را گذرانده است محل تولد و غیره در یکی از مناطق یک دو یا سه قرار میگیرد.

جزء سهمیه مناطق سهمیه های دیگری هم وجود دارد که تنها افرادی که شرایط آنرا داشته باشند میتوانند از آن استفاده کنند به عنوان نمونه سهمیه جانبازان، ایثارگران، خانواده شهدا و سایر سهمیه ها از این جمله هستند که با اعمال سهمیه ها رتبه و تراز فرد تغيير می کند و میتوان ذکر کرد شانس بیشتری در قبول شدن در رشته های مورد نظرشان بدست می آورد.

فرق رشته های متمرکز و نیمه متمرکز چیست؟

رشته های نیمه متمرکز ، رشته هایی هستند که گزینش آن ها در مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت است، اما در مرحله بعد، پذیرفته شدگان نهایی از طریق مصاحبه یا ازمون عملی مشخص می شوند. در صورت تمایل، با رجوع به دفترچه راهنمای انتخاب رشته و مطالعه شرایط هر یک از رشته های نیمه متمرکز، رشته های نیمه متمرکز موردنظر را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنید.

در کل، منظور از رشته نیمه متمرکز این است که قبولی در این رشته ها به جز نمره علمی، به اقدام هایی مثل مصاحبه، معاینه، ازمون علمی یا امتحان تخصصی نیاز دارد. اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز جدا از رشته های ديگر است، پس پیگیر اعلام نتایج آن باشید. در صورتیکه سهمیه رزمندگان یا شاهد دارید، در انتخاب رشته هایتان مواظب باشید، برای این که هر انتخابی برای شما میسر و مفید نیست. به طور مثال اگر در رشته ای بسیار کم طرف دار یا در شهری دورافتاده هم قبول شوید، دیگر حق استفاده از سهمیه خود را ندارید.

انتخاب رشته,نکات مهم انتخاب رشته,نحوه انتخاب رشته دانشگاهیشناخت موارد مهم انتخاب رشته دانشگاهی

نکات مهم برای انتخاب رشته صحیح و اصولی

۱- اولویت های خود را حتماً طبق علاقه لیست کنید.

۲- به انتخاب محل تحصیل خود دقت نمایید.

۳- در ارتباط با رشته های مد نظرتان حتماً اطلاعات کافی را به دست آورید

۴- در انتخاب رشته عجله نکنید، در شرایط آرام و بدون اضطراب، اقدام به انتخاب رشته کنید.

۵- ابتدا  به رشته توجه کنید بعد از آن به دانشگاه چون مهم ترین مسأله این است که رشته ای مورد علاقه شما کدام است.

۶- بعضی رشته ها محدودیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند به آن ها توجه داشته باشید.

۷- رشته هایی که در آن ها میدانید که قبول نخواهید شد را  بهتر است کنار قرار دهید و وارد لیست نکنید.

اشتباهات در انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته,انتخاب رشته,روش های انتخاب رشتهانتخاب رشته کنکور

گاهی این اشتباه ها آن قدر کوچک است که مشکلی جدی در انتخاب رشته به وجود نمی آورد ، اما بعضی وقت ها اشتباه های انتخاب رشته، مسیر تحصیلی داوطلب کنکور را بطور کلی تغییر می دهد.

 • پر کردن نادرست فرم انتخاب رشته
 • بی توجهی داوطلبان به مقطع تحصیلی( کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری)
 • تأخیر در انتخاب رشته و به تعویق انداختن آن برای روزها و ساعات پاياني
 • توجه نکردن به شهر محل تحصیل
 • انتخاب رشته صرفا به خاطر درامد شغلی و پولساز بودن آن
 • توجه نکردن به دوره های شهریه پرداز

چگونه انتخاب رشته کنیم که پشیمان نشویم؟

۱. چشم‌انداز فردی تان را کشف کنید.

۲." عشق شغلی" خودتان را کشف کنید.

۳. استعداد طلایی تان را کشف کنید.

۴. رشته ها، شغل ها ، و کسب و کارهای" خوش آتیه" را بشناسید.

برای یک انتخاب رشته مطلوب چه ابزارهایی توصیه می شود ؟

راز موفقیت در انتخاب رشته,چگونگی انتخاب رشته,انتخاب رشتهموفقیت در انتخاب رشته
 • کارنامه داوطلب که در قسمت رتبه در سهمیه و رتبه در هر کدام از زیر گروه‎ها به صورت کلی نشان می‎دهد که وی در چه کد رشته‎هایی شانس قبولی بیشتری دارد.
 • دفترچه راهنمای انتخاب رشته که به دفترچه شماره دو مشهور است و در آن کد و عنوان رشته‎ها و ظرفیت و نوع رشته‎ها در دانشگاه و شهر مربوطه مشخص شده است.
 • نیاز به همراهی پدر و مادر در انتخاب رشته است. چرا‌که انتخاب‎های خارج از محل اقامت داوطلب باید بااطلاع و پشتیبانی ایشان صورت گیرد.
 • پرسش از مشاوران تحصیلی مجرب هستند. مشاوره با یک فرد با تجربه و مطلع در انتخاب درست رشته ها بسیار کمک خواهد کرد.
 • پیگیری مداوم سایت سازمان سنجش و اطلاع از آخرین اخبار
 • مشاوره با یک فرد با تجربه و مطلع در انتخاب درست رشته ها بسیار کمک خواهد کرد .

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

 • 10
 • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش