دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۷۲

معرفی رشته مدیریت مالی + درآمد و بازار کار

رشته مدیریت مالی,دروس دانشگاهی رشته مدیریت مالی,معرفی رشته مدیریت مالیرشته مدیریت مالی به طور تخصصی به مسائل مالی و سرمایه گذاری رسیدگی می کند
رشته مدیریت مالی از جمله رشته های محبوب بین دانشجویان محسوب می شود که ضمن دستیابی به اهداف مالی و مدیریت منابع و مصارف شرکت ها، سودآوری بالای این مجموعه ها را نیز بهمراه خواهد داشت.

رشته مدیریت مالی

با توجه به روند جهانی شدن اقتصاد کشورها، متخصصان مالی کشور، بایستی با نظام های مالی جهانی و روش های سرمایه گذاری و ابزارهای مالی پیشرفته آشنایی داشته باشند تا کشور بتواند موقعیت مالی خود را در دنیای متلاطم امروز تثبیت کند. رشته مدیریت مالی در همین راستا ایجاد شده است.

در رشته مدیریت مالی، دانشجویان با تئوری های نوین مدیریت مالی و کاربرد آن ها آشنا میشوند و در آخر میتوانند با ارائه راهکار هایی برای گسترش و توسعه سرمایه گذاری، گام های مؤثری در حل معضلات اقتصادی کشور بردارند. دانش آموختگان مدیریت مالی علاوه بر توانایی تجزیه و تحلیل و حضور فعال در بازارهای مالی می توانند شرایط مالی شرکت ها و مؤسسات را مورد ارزیابی قرار دهند و در اخذ تصمیمات مالی مؤثر در سازمان ها، نقش اساسی اجرا کنند.

رشته مدیریت مالی بر این فرض قرار دارد كه هدف اصلی و شاخص مدنظر مدیریت حداكثر سازی ثروت صاحبان سهام است. این هدف تنها از طریق مدیریت كارآمد جریان های نقدی كوتاه و بلندمدت شركت یا مؤسسه اقتصادی میسر است. بعضی از كسانی كه در زمینهء اقتصاد و بازرگانی تجربهء كم تری دارند بر این باورند كه حداكثرسازی ثروت سهام داران كه به واسطه حداكثر كردن قیمت سهام میسر می شود ایده آل مطلوب و مناسب نیست و معتقد هستند كه شركت باید درصدد تامین هدف های عالی تر برآید، هدفی چون به حداكثر رساندن رفاه اجتماعی.

در نگاه نخست چنین بنظر میرسد كه چنین هدفی انعكاس گر آهنگی دلنواز است، چون گروه های متعددی مانند جامعه، دولت، عرضه كنندگان، مصرف كنندگان و مدیران ذی نفع در فعالیت های شركت هستند و ضرورت دارد در تعریف ایده آل، مدنظر شركت منافع این گروه ها هم لحاظ شود، ولی نگاه موشكافانه و كارشناسی به هدف و ایده آل رشته مدیریت مالی تبیین گر منطق نهفته در ورای چنین هدفی است كه همانا دربرگیرندهء تامین منافع تمامی گروه های ذی نفع در منافع شركت است.

واحد های درسی رشته مدیریت مالی,رشته مدیریت مالی,اشنایی با رشته مدیریت مالیرشته مدیریت مالی در حال حاضر دارای آینده شغلی بسیار مناسبی می باشد

تاریخچه رشته مدیریت مالی

از روزی که اقتصاد در زندگی انسانها بوجود آمده، مدیریت منابع مالی نیز شکل گرفت. چراکه همیشه نحوه افزایش سرمایه ها و تخصیص صحیح آنها مورد توجه انسانها بوده است ولی رشته مدیریت مالی بعنوان یک رشته دانشگاهی، جدید است و از سال ۱۹۰۰ میلادی بعنوان یک رشته آکادمیک شناخته شد و با وقوع بحران مالی ۱۹۲۹ میلادی در دنیا به خصوص غرب نقش پررنگی در مسائل مالی یافت.

در دهه ۱۹۵۰ کم کم فناوری های جدید به رشته مدیریت مالی راه پیدا کرد و مدیریت مالی به صورت یک علم منسجم و به روز درآمد. در ایران هم رشته مدیریت مالی رشته ای نوظهور است و قدمت آن به بیش از دو دهه نمی رسد. در ابتدا مدیریت مالی، بخش و زیرمجموعه مدیریت بازرگانی بود اما در سال ۱۳۸۱ به علت اهمیت جریان های مالی در سازمان ها و مدیریت آنها گرایشی مستقل شد و تحت عنوان "رشته مدیریت مالی" در دانشگاه های ایران ایجاد شد.

واحد های درسی رشته مدیریت مالی و گرایش های آن

رشته مدیریت مالی اکنون فاقد گرایش است، ولی رشته مالی که از سال ۱۳۹۲ ایجاد شده است شامل گرایش های مهندسی مالی و مدیریت ریسک، بانکداری، بیمه، مستغلات، حقوق مالی، تامین مالی و سرمایه گذاری در نفت و گاز می باشد. این رشته در کل دارای ۱۴۲ واحد بوده و ۴ واحد از آن مربوط به پایان نامه می باشد.

اینده رشته مدیریت مالی,دروس رشته مدیریت مالی,رشته مدیریت مالیرشته مدیریت مالی همیشه با حساب و کتاب و پول سروکار دارد

دروس اصلی و تخصصی رشته مدیریت مالی عبارتست از: مدیریت مالی، پول و ارز بانکداری، بازاریابی و مدیریت بازار، مدیریت استراتژیک، اقتصاد سنجی مالی، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت مالی، آمار و کاربرد آن در مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، حقوق بازرگانی، حسابداری صنعتی، اصول مدیریت مالی، مبانی مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت مالی در ایران، نهادهای پولی و مالی، نهادهای پولی و مالی بین الملل، مبانی مهندسی مالی، بازار پول و سرمایه، مبانی ریسک و مدیریت بیمه، برنامه ریزی مالیاتی، قراردادهای بیمه، متون مالی، مبانی بانکداری و مدیریت بانک.

توانایی های لازم برای رشته مدیریت مالی

هر روز، مدیران تصمیماتی می گیرند که بر عملکرد مالی شرکت شان تأثیر بگذارد، خواه برنامه ریزی عملیات، استخدام و اخراج پرسنل، تهیه بودجه، تائید سرمایه گذاری سرمایه یا ارسال فاکتور برای پرداخت باشد. اگر این مدیران فاقد مهارت های مدیریت امور مالی باشند، منابع تلف می شود و یا تصمیمات خوبی گرفته نمی شود که عملکرد مالی سازمان کاهش می یابد. از مهارت های لازم فارغ التحصیلان رشته مدیریت مالی میتوان به موردهای زیر اشاره کرد:

- صلاحیت رسمی حسابداری

- دارا بودن از مهارت های بین فردی

- امکان برقراری ارتباط

- توانایی نوشتن گزارش مالی

- توانایی تحلیلی

- دارا بودن از مهارت حل مسئله

- دارا بودن از دانش نرم افزار آی تی

- دارا بودن از تجربه مدیریت

- دارا بودن از تیپ شخصیتی تجاری و رسمی

- دارا بودن از خلاقیت برای بکار گیری آن در تصمیم گیری ها

رشته مدیریت مالی,مزایا رشته مدیریت مالی,بازار کار رشته مدیریت مالی چگونه استرشته مدیریت مالی در برگیرنده‌ی چگونگی افزایش سرمایه یا همان تامین مالی است

مزایا و معایب رشته مدیریت مالی

رشته مدیریت مالی با توجه به پذیرش کم آن در دانشگاه ها از بازار کار نسبتا خوبی بهره مند است. معمولاً مشاغلی که با حوزه های مالی ارتباط دارند پولساز هستند. رشته مدیریت مالی نیز در همین گروه قرار می گیرد.

رشته مدیریت مالی همیشه با حساب و کتاب و پول سروکار دارد. مدیران مالی در قبال فعالیت های مالی سازمان مسئولند. بازار پول و سرمایه پر ریسک است و میتواند برای مدیران مالی اضطراب و نگرانی پدید آورد.

آینده شغلی رشته مدیریت مالی

فارغ التحصیلان رشته مدیریت مالی با تسلط به مباحث تئوری مدیریت مالی میتوانند در حوزه های مختلفی مانند سرمایه گذاری و بانکداری و بیمه و مدیریت ریسک و مهندسی مالی (ارایه روشهای جدید مالی)، تامین مالی و اعتباری و ... و در پستهای مرتبط سازمانی ازجمله معاونت مالی (در مفهوم جدید آن) و معاونت سرمایه گذاری و تامین مالی اعتبارات مالی در بانکها و ارزیابی اقتصادی پروژه ها و شرکتهای سرمایه گذاری و بورس اوراق بهادار و غیره مشغول به کار شوند. این رشته اکنون دارای آینده شغلی بسیار مناسبی می باشد. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد.

درآمد و حقوق متخصص رشته مدیریت مالی در ایران

مدیران مالی در سازمان های خصوصی و دولتی دارای جایگاه خوبی هستند. به همین علت مزایا و حقوق خوبی دریافت میکنند. حقوق مدیران رشته مدیریت مالی باتوجه به سابقه کاری، سمت کاری، تجربه و تخصص افراد میباشد.

درسهای رشته مدیریت مالی,رشته مدیریت مالی,معایب رشته مدیریت مالیدر رشته مدیریت مالی، دانشجویان با تئوری های نوین مدیریت مالی و کاربرد آن ها آشنا میشوند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش