سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۳۱

معرفی کامل رشته کتابداری و بازارکار آن

رشته کتابداری,معرفی رشته کتابداری,بازار کار رشته کتابداریهدف رشته كتابداری اینست كه باعث رشد فرهنگی جامعه شوند
هر فردی كه در رشته کتابداری از مطالعات و دانش گسترده تری برخوردار باشد، بیشتر پیشرفت میکند. از ویژگی های مهم برای ورود به این رشته می توان به فراگیری آهسته و پیوسته، شكیبایی و بردباری در برخورد با مراجعین و پرسش کنندگان اشاره کرد. یکی از توانایی های دانشجویان این رشته، برقراری ارتباط خوب و مناسب با مردم است.

رشته کتابداری

نام قدیمِ« علم اطلاعات و دانش شناسی»، علوم کتابداری و اطلاع رسانی می باشد که شیوه های گوناگون تولید دانش، گردآوری منابع اطلاعاتی، سازمان دهی، بازیابی و اشاعهٔ این منابع و محمل های اطلاعاتی را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد و قصد صرفه جویی در وقت خواننده یا کاربر را دارد. رشته كتابداری با این هدف بوجود آمد كه كتابخانه ها با کسب جایگاه واقعی خود بتوانند موجب رشد فرهنگی جامعه شوند. گرایشهای رشته كتابداری در مقطع كارشناسی شامل گرایش علوم انسانی وعلوم پایه است .

تاریخچه رشته کتابداری

واژه انگلیسی کتابداری،" Librarianship" می باشد. زمانی که شیالی رانگاناتان( دانشمند) از انگلیس به هندوستان در دههٔ ۱۹۳۰ سفر کرد؛ قصد داشت که این دانش نوین را در کشور هند، راه اندازی کند ولی جامعه هند، این واژه را نمی فهمیدند؛ همین امر باعث شد تا این دانشمند، بجای آن کلمه از واژه جدید" Library Science" استفاده کند. امروزه بیشترین کاربرد این واژه در آمریکا می باشد.

با اختراع ریزرایانه ها و وب در سال۱۹۹۰ این فن آوری های نوین اطلاعاتی، وارد پهنه کتابخانه های جهان شدند و این دانش دچار تغییرات گسترده ای شد. از این رو پژوهشگران و استادان این رشته میخواستند نام آنرا تغيير دهند؛ بخاطر همین واژه" Information" یعنی" اطلاعات" یا" اطلاع رسانی" به نام این دانش اضافه شد و تحت عنوان علوم کتابداری و اطلاع رسانی شناخته شد.

ماهیت رشته کتابداری

رشته کتابداری دارای طرفداران خاصی می باشد. کارشناسان این رشته به افراد در جهت کسب اطلاعات مناسب کمک می کنند. تصور بسیاری از افراد اینست که باتوجه به راحت بودن رشته کتابداری، فرد می تواند ساعتی از خود را در هرروز در کتابخانه سپری کند و به رسیدگی کارهای ارباب رجوع بپردازد ولی چنین نیست. یک کتابدار باید با افزایش اطلاعات خود در زمینه انواع کتاب ها و مطالعه آن ها بتواند به مراجعین، کمک درستی کند.

وظایف فارغ التحصیلان رشته کتابداری

وظایف فارغ التحصیلان رشته کتابداری به شرح زیر میباشد :

* فارغ التحصیلان رشته کتابداری باید با کمک به مراجعان کتابخانه به انجام تحقیقات و کسب اطلاعات موردنیاز خود بپردازند.

* این دانشجویان باید برای ارزیابی نتایج جستجو و مواد مرجع به مشتریان خود کمک کنند.

* فارغ التحصیلان رشته کتابداری به گونه ای موظف به سازمان دهی منایع اطلاعاتی کتابخانه هستند تا این منابع به راحتی پیدا شوند و مجموعه ها را حفظ کنند.

رشته کتابداری,معرفی رشته کتابداری,تاریخچه رشته کتابداریامکان ادامه تحصیل در رشته کتابداری در گرایش های تخصصی تا مقطع دکترا در ایران وجود دارد

* از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته کتابداری اینست که برای گروه‌های سنی مختلف، برنامه هایی را برنامه ریزی کنند. به عنوان نمونه برای کودکان خردسال، داستان بگویند.

* از مسئولیت های فارغ التحصیلان رشته کتابداری می توان به توسعه و استفاده از پایگاه داده های منابع اطلاعاتی کتابخانه ای اشاره کرد.

* فارغ التحصیلان رشته کتابداری باید قادر به تهیه ی بودجه کتابخانه باشند.

توانایی های لازم برای ورود به رشته کتابداری

- مهارت های ارتباطی:

كتابداران باید توانایی تبیین ایده ها و اطلاعات به روش های قابل فهم برای مراجعان را داشته باشند.

- ابتکار عمل:

کتابداران باید بتوانند در زمینه های منابع، تکنولوژی و … دانش خود را بطور مداوم تغيير دهند تا در شرایط مختلف، مفید باشند.

- مهارتهای بین فردی:

كتابداران باید توانایی همکاری با مردم یا با محققان و فعالیت بعنوان بخشی از یك تیم را داشته باشند.

- مهارت حل مسئله:

یکی از خصوصیات كتابداران اینست که برای کسب اطلاعات مرتبط، از روحیه تحقیق کردن برخوردار باشند.

- مهارت های خواندن:

مهارت خواندن، یکی از خصوصیات كتابداران می باشد. افراد فعال در کتابخانه های ویژه باید در زمینه تخصص خود، آشنا به آخرین ادبیات باشند.

- مهارت های فناوری:

امروزه با گسترش تکنولوژی، کتابداران برای پیدا کردن موضوعات تحقیق، کتاب یا مقاله از فناوری هایی مانند کامپیوتر استفاده می کنند. همچنین یک کتابدار باید اشنا به مواردی همچون طبقه بندی منابع، ایجاد پایگاه داده و انجام وظایف اداری با کامپیوتر باشد.

دروس رشته کتابداری

>> درس های پایه:

از دروس پایه رشته کتابداری می توان به روانشناسی اجتماعی، تاریخ تمدن، مبانی جامعه شناسی، روانشناسی عمومی، تاریخ ادبیات ایران، تاریخ عمومی فلسفه، تاریخ ادبیات جهان، متون اختصاصی انگلیسی ۱ و ۲، متون اختصاصی فرانسه ۱ و ۲ اشاره کرد.

رشته کتابداری,معرفی رشته کتابداری,وظایف فارغ التحصیلان رشته کتابداریمیزان دریافتی فارغ التحصیلان رشته کتابداری با توجه به محیطی که درآن مشغولند، متفاوت است

>> درس های اصلی:

دروسی ازجمله كتابخانه و كتابداری، سازمان دهی مواد ۱ و ۲ و ۳ و ۴، مجموعه سازی ۱ و ۲، مرجع شناسی عمومی( فارسی و عربی)، مواد سمعی و بصری، ساختمان و تجهیزات كتابخانه، مواد خدمات كتابخانه برای بزرگسالان نوسواد، ماشین نویسی فارسی، ماشین نویسی لاتین، مواد خدمات كتابخانه برای كودكان و نوجوانان، اداره كتابخانه، مرجع شناسی عمومی( لاتین)، اصول كار مرجع، گزارش نویسی، كارآموزی ۱ و ۲ و ۳ و ۴ از دروس اصلی رشته کتابداری محسوب میشود.

>> دروس تخصصی گرایش علوم انسانی و اجتماعی:

دروس تخصصی گرایش علوم انسانی و اجتماعی شامل آمار و احتمالات مقدماتی، مبانی سازمان و مدیریت، مبانی كامپیوتر و برنامه نویسی، مبانی علم حقوق، جغرافیای شهری و روستاشناسی، مبانی تاریخ اجتماعی ایران، كلیات علم اقتصاد، روانشناسی كودك و نوجوان، آشنایی با بانكهای اطلاعاتی، تاریخ ادیان می باشد.

>> دروس تخصصی گرایش علوم پایه:

از دروس تخصصی گرایش علوم پایه میتوان تاریخ علوم، ریاضیات عمومی، فیزیك عمومی، زمین شناسی، شیمی عمومی، آمار و احتمالات، آشنایی با بانك های اطلاعات علوم پایه، فیزیولوژی عمومی، مبانی كامپیوتر و برنامه نویسی، برنامه نویسی كاربردی را نام برد.

رشته دانشگاهی کتابداری در ایران

رشته کتابداری تحت عنوان علم اطلاعات و دانش شناسی در دانشگاه های ایران شناخته میشد که اعضای کمیته برنامه ریزی، این عنوان را در تاریخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۱ در جلسه شورای عالی برنامه ریزی، به رشته کتابداری تغییر دادند.

وضعیت ادامه تحصیل در رشته کتابداری در مقاطع بالاتر

گرایش های تخصصی تا مقطع دکترای رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در ایران برای دانشجویان فراهم شده است.

درآمد و حقوق رشته کتابداری در ایران

میزان درآمد و حقوق فارغ التحصیلان رشته کتابداری براساس محیط کار آن ها تعيين میشود. معمولاً کتابدارن به دو روش تمام وقت یا پاره وقت، کار میکنند.

آینده شغلی و بازار كار رشته کتابداری

ایجاد و گسترش كتابخانه ها بخاطر پیشرفت سریع جوامع انسانی و افزایش میزان انتشارات در زمینه های مختلف دانش بشری، ضروری می باشد. كتابخانه های عمومی در سراسر كشور و كتابخانه های مدارس مقاطع مختلف، منتظر كتابداران فارغ التحصیل از دانشگاه هستند. فارغ التحصیلان این رشته، مجوز کار در كتابخانه های دانشگاهی و تخصصی و مراكز اطلاع رسانی را دارند.

كارشناسان رشته های دیگر در نبود فارغ التحصیلان رشته کتابداری، مسئولیت ها و پست‌ها را برعهده گرفته اند. درصورت وسیع و گسترده شدن كتابخانه ها و مجموعه های آن ها، تعداد كتابداران شاغل در آن ها زیاد میشود و دغدغه ی فارغ التحصیلان این رشته برای یافتن شغل، کاهش می یابد.

رشته کتابداری,معرفی رشته کتابداری,درآمد و حقوق رشته کتابداریرشته كتابداری در مقطع كارشناسی دارای دو گرایش علوم انسانی وعلوم پایه است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X