شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۹۲

اشنایی با رشته MBA و مقایسه آن با رشته DBA

رشته MBA,رشته mba در ایران,رشته mba چیسترشته MBA برای افرادی که به مباحث مدیریتی علاقه دارند، مناسب است
رشته MBA به عنوان یک رشته منعطف و تغییر پذیر، طرفداران بسیاری را در ایران به خود جذب کرده است؛ دانشگاه های بسیاری به تدریس این رشته می پردازند و علاوه‌براین به صورت ازاد در اموزشگاه ها ارائه میشود.

رشته MBA

مخفف کلمه یMBA، عبارت Master of Business Administrator است که گرایش های متعددی را شامل میشود. رشته MBA برای افرادی توصیه میشود که علاقه مند به مباحث مدیریتی هستند. درصورت تمایل به مدیر شدن و یا کار کردن در سمت مدیریت و سرپرستی، بهتر است که این رشته را برای تحصیل، انتخاب کنید. زمان پیدایش این رشته به اواخر قرن ۱۹ برمیگردد. شما با هر مدرک لیسانسی میتوانید برای تحصیل در رشته MBA در ازمون های مربوطه ثبت نام کنید.

رشته MBA به دلیل تفاوت های ماهیتی، نسبت به سایر رشته ها ظاهری اسان و جذاب دارد ولی در عمل برای این که در کنکور و این رشته موفق شوید باید از توانمندی های هوشی و ذاتی برخوردار باشید. رشته MBA جزو رشته هایی محسوب میشود که افراد میتوانند در کنکور سراسری کارشناسی ارشد ایران بدون توجه به مدرک تحصیلی دوره کارشناسی خود بعنوان انتخاب دوم( ۵۲ رشته در این دسته قرار دارند) گزینش نمایند. سومین مدرک در مدیریت کسب و کار، دوره کارشناسی ارشد MBA است و اساساً رشته های مختلفی برای ایجاد مهارت های مدیریتی در مهندسان ارائه شده است.

تاریخچه رشته MBA

در دهه ۱۹۰۰ رشته MBA برای نخستین بار در دانشکده تجارت تاک در کالج دارتموت معرفی و برگزار گردید. این رشته در ابتدا با نام کارشناسی ارشد علوم تجاری شناخته می شد ولی با گذشت زمان تبدیل به کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی شد. دانشگاه مدیریت بازرگانی هاروارد به عنوان کالج بعدی محسوب میشد که به معرفی این رشته در سال ۱۹۰۸ پرداخت و ۸۰ دانشجو را در نخستین دوره پذیرش کردند. نخستین برنامه درسی MBA  توسط دانشکده مطالعات مدیریت دانشگاه دهلی در سال ۱۹۶۸ برای هر کالج هند تهیه شد.

اهداف رشته  MBA

رشته MBA قصد دارد که در رشته های مختلف به خصوص رشته های فنی و مهندسی، فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی را برای انجام وظایف زیر، تربیت کند:

* یک فارغ التحصیل دوره ی کارشناسی باید بتواند سازمان یا یک بخش تخصصی از آنرا اداره و راهبری کند که این بخش نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی می باشد.

رشته ام بی ای,تحصیل در رشته mba,رشته mba کارشناسی ارشدرشته MBA در اواخر قرن ۱۹ شکل گرفت و به مرور مباحث آن تکمیل شد

* دانشجوی رشته MBA موظف است که در یک بخش تخصصی سازمان، تحولاتی را بوجود آورد.

* از دیگر وظایف دانشجوی رشته MBA پس از کسب تجارب عملی در مدیریت می توان به طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان اشاره کرد.

* یک دانشجو باید بتواند در درون سازمان با ایجاد فعالیت های جدید، کارآفرینی کند و یا سازمان های جدیدی را بوجود آورد.

* دانشجوی رشته MBA موظف است که در زمینه های مزبور به مدیران سازمان های اقتصادی و اجتماعی، خدمات مشاوره ای و مطالعاتی را ارائه دهد.

چنین اهدافی در تمام جهان، تقریباً برابر است. افراد پذیرفته شده در رشته MBA، توانسته اند در یکی از رشته های دانشگاهی، دوره کارشناسی را بگذرانند و آشنا به حوزه تخصصی دوره کارشناسی شوند. این افراد، نیروهای ارزنده ای را پس از اموزش دانش مدیریت و تمرین مهارت های مدیریتی در این دوره دارند که میتوانند در جهت تحقق هدف های بالا با ترکیب دانش تخصصی و مدیریتی خود نقش مهمی در بهبود مدیریت جامعه ایفا کنند.

گرایش های رشته  MBA

با تحصیل در گرایش های MBA میتوانید موفق به کسب مهارت و دانش های مختلفی شوید که نقش بسیار مهمی را در زندگی کاری شما ایفا میکنند. در کشور های مختلف، رشته MBA دارای حدود ۳۰ گرایش مختلف میباشد ولی تقریبا در همه دانشگاه ها چهار گرایش اصلی این رشته تدریس می شود که عبارتند از:

- مدیریت مالی و مدیریت مؤسسات مالی

 - مدیریت تولید و سیستم های تولید و پروژه

- مدیریت منابع انسانی 

- بازاریابی و مدیریت فروش

 طول دوره MBA

دوره کارشناسی ارشد MBA به صورت کارشناسی ارشد ناپیوسته و اموزشی است. در اکثر نظام های اموزش عالی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، این دوره با نام دوره MBA ارائه می شود. باتوجه به ورود فارغ التحصیلان رشته های مختلف و به خصوص رشته های فنی و مهندسی به این دوره، آن ها باید در حوزه های مختلف، اشنا به مبانی و اصول مدیریت علمی و دانش روز مدیریت باشند. طول دوره ی تحصیل در این رشته حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال، زمان میبرد و بر خلاف سایر فوق لیسانس ها که ۳۶ واحد دارند؛ تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن، ۵۸ واحد درسی می باشد.

بنابراین دانشجویان رشته MBA برای تکمیل دوره خود، مانند سایر دانشجویان باید حدود ۱۴ واحد درسی را بطور متوسط در طی ۲ سال یا ۴ ترم در هر نیمسال تحصیلی بگذرانند. دوره کارشناسی ارشد MBA از این نظر ، یک دوره سنگین و پر کار محسوب میشود و دانشجویان این دوره باید در وضعیت خوبی از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصیل قرار داشته باشند.

دروس رشته  MBA

دانشجویان با دروس مختلفی در دوره MBA آشنایی پیدا می کنند. رشته MBA در مقطع ارشد در اکثر دانشگاه های کشور به صورت ۴۸ واحدی ارائه می شود که اهمیت دروس مختلف این رشته را نشان می دهد. پرشته MBA دارای دروس مهمی نظیر مدیریت مالی، مدیریت استراتژی، مدیریت بازاریابی، اقتصاد، تحقیقات بازار، مدیریت عملیات و مدیریت منابع انسانی میباشد .

رشته mba کارشناسی ارشد,تفاوت رشته DBA و رشته MBA,پیش نیازهای رشته MBA برای خارج از کشوررشته MBA دارای گرایش‌های متعددی می‌باشد

تفاوت رشته DBA و رشته MBA

« دکترای مدیریت کسب و کار» تحت عنوانDBA شناخته می شود. افراد محصل در DBA، تبدیل به صاحب نظران حوزه کسب و کار می شوند. آنها میتوانند در این حوزه به تحلیل و نقد نظریه های مختلف بپردازند. برخی از دانشجویان MBA در دوره اموزشی DBA  تحصیل می کنند تا اموزش خود را تکمیل کنند و به یک استاد در حوزه کسب و کار، تبدیل شوند. در واقع مقطع بالاتر کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار، DBA  می باشد.

پیش نیازهای رشته MBA برای خارج از کشور

درصورت تمایل به ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور باید پس از بررسی پیش نیازهای لازم آن در پی معیارها و مدارک هر دانشگاه باشید و سایت دانشگاهی به عنوان بهترین مرجع برای شما محسوب میشود که قصد اپلای آنرا دارید ولی بطور کلی مدارک موردنیاز مشترک در اکثر دانشگاه ها عبارتند از:

>> تجربه کاری

>> نمره ازمون های زبان GRE، آیلتس و تافل

>> توصیه نامه ها

>> سابقه تحصیلی

>> حداقل مدرک فارغ التحصیلی

>> مقالات

درآمد رشته MBA در ایران

رشته MBA دارای بازار کار بسیار گسترده و رقابتی می باشد. دانشجویانی که فارغ التحصیل میشوند؛ می توانند به فعالیت در هر زمینه ی مرتبط با کسب و کارها نظیر زمینه ی مالی شرکت تا عملیات اصلی ومدیریت منابع انسانی مشغول شوند. چنانچه در این رشته، دانشی را بدست آورید میتوانید با مطالعه و کسب تجربه در کار  به سطوح بالای سازمان و یا شرکت خود برسید و از درامد خوبی برخوردار شوید.

رشته mba در ایران,طول دوره MBA,دروس رشته MBAرشته MBA رشته منعطف و تغییر پذیری است

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش